مشاوره رایگان

02128111107

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

اسپانیا یکی از کشورهای واقع در اروپای غربی، با آب‌وهوای معتدل مدیترانه‌ای و مهاجرپذیر است و مقصد محبوبی برای دانشجویان از سراسر جهان به‌شمار می‌آید. کشور اسپانیا از لحاظ وجود رویدادهای فرهنگی شهرتی جهانی دارد. دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع فوق‌لیسانس و دکتری هزینه‌های زندگی در اسپانیا برای دانشجویان بسیار مقرون‌به‌صرفه است. همچنین این کشور با داشتن دانشگاه‌هایی مدرن که در میان دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارند، کشوری مناسب برای تحصیل اتباع خارجی به‌شمار می‌آید. بنابراین در این مطلب، با شرایط مهاجرت تحصیلی به اسپانیا آشنا می‌شویم

آنچه در این مقاله میخوانید :

شرایط تحصیل در اسپانیا

با دو روش می‌توان به تحصیل در اسپانیا مشغول شد. اولین مسیر تحصیل به زبان همین کشور یعنی اسپانیولی است که این امر در دانشگاه‌های دولتی این کشور امکان‌پذیر است و دانشگاه‌های دولتی، رایگان می‌باشند. مسیر دیگری که دانشجوی بین‌المللی از طریق آن می‌تواند به تحصیل رایگان در اسپانیا مشغول شود، استفاده از بورسیه‌های تحصیلی می‌باشد که لزوم این امر این است که از رزومه خوبی برخوردار داشته باشد.

دانشجویان و متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اسپانیا، ابتدا باید در کالج‌های این کشور ثبت نام کرده و دوره‌های مد نظر خود را انتخاب کنند. مدت زمان دوره کالج 1 الی 1.5 ساله است و در این دوره‌ها، زبان اسپانیایی، زبان انگلیسی و علوم پایه به متقاضیان آموزش داده خواهد شد. هزینه تحصیل در دوره کالج وابسته به مدت زمانی است که فرد دوره می‌گذراند. به‌عنوان مثال برای کالجی که 1 سال طول می‌کشد حدود 4,900 یورو برای یک سال می‌باشد که هزینه بسیار مناسبی است.

سیستم آموزشی در اسپانیا چگونه است؟

سیستم آموزشی اسپانیا، مانند سایر کشورهای پیشرفته جهان، یک سیستم کامل، جامع و کارآمد می‌باشدکه در طی سال‌ها تغییراتی که در سیستم آموزشی این کشور ایجاد شده است، شامل مواردی از قبیل بهبود اصلاحات آموزشی، برنامه درسی و زیرساخت‌های تحصیلی است. دولت‌های ۱۷منطقه خودمختار اسپانیا، از این سیستم آموزشی یکپارچه پشتیبانی و حمایت قابل توجهی به عمل می‌آورند.

مانند تعداد زیادی دیگر از کشورهای اروپایی، اسپانیا نیز یکی از امضاکنندگان معاهده بولونیا است. این امر به این معناست که مدارک دانشگاهی آن بر اساس سه دوره کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا سازماندهی و تقسیم‌بندی شده‌اند. متقاضیان در صورتی که مدرک لیسانس یا ارشد خود را از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم یا دانشگاه آزاد اخذ کرده باشند، می‌توانند جهت مهاجرت تحصیلی به اسپانیا و تحصیل در مقطع بالاتر در دانشگاه‌های معتبر این کشور اقدام کنند.

مزایای مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

پایین بودن هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های اسپانیا را به‌عنوان مزیت اصلی تحصیل در این کشور ذکر کرد. سیستم تدریس و آموزش در دانشگاه‌های اسپانیا نیز به شکلی است که حتی دانشگاه‌های جوان این کشور هم در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارند. تحصیل در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی کم‌هزینه‌تر است که این امر را می‌توان از جمله مهم‌ترین دلایل متقاضیان برای مهاجرت تحصیلی به اسپانیا دانست.

مزایای مهاجرت تحصیلی به اسپانیا عبارتند از:

 • اعتبار بالای دانشگاه‌های اسپانیا در سطح جهان
 • هزینه پایین تحصیل در تمامی مقاطع
 • تحصیل رایگان در مقطع دکتری
 • اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع فوق‌لیسانس و دکتری
 • کیفیت بالای سیستم آموزشی
 • اعتبار بالای مدارک دانشگاه‌های اسپانیا برای ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی یا آمریکا
 • امکان سفر به سایر کشورهای شنگن با ویزای اسپانیا
 • امکان دریافت ویزای کار بعد از تحصیل
 • هزینه‌های کم زندگی نسبت به سایر کشورها
 • امکان دستیابی به مشاغل پردرآمد بعد از تحصیل
 • امکان کار حین تحصیل
 • دانشگاه‌های مجهز به خوابگاه برای دانشجویان بین‌المللی
 • امکان آموزش زبان اسپانیایی حین تحصیل
 • آب‌وهوای خوب برای زندگی و تحصیل
 • امکان سرمایه‌گذاری در اسپانیا برای اخذ اقامت

هزینه‌های مهاجرت تحصیلی و زندگی در اسپانیا

از اسپانیا به عنوان کشوری نسبتا مقرون‌به‌صرفه با توجه به هزینه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی یاد می‌شود. هزینه زندگی در این کشور به طور متوسط به میزان ۴۴.۴۳ درصد بیشتر از ایران است. به‌طور عمده، هزینه یک ماه زندگی در اسپانیا برای یک دانشجوی بین‌المللی، بدون در نظر گرفتن اجاره خانه، حدودا مبلغی بالغ بر ۶۰۰ یورو است. دانشجویان بین‌المللی با داشتن مبلغ ۱۰۰۰ یورو در ماه، می‌توانند یک زندگی دانشجویی آسان و راحت را در اسپانیا داشته باشند. البته زندگی دانشجویی در این کشور پر هزینه با مبلغی کمتر نیز ممکن است. مادرید و بارسلونا از گران‌ترین شهرهای اسپانیا به شمار می‌آیند و متوسط هزینه زندگی دانشجویی در این شهرها برابر ۷۰۰ یورو است.

هزینه دوره های ارشد در اسپانیا بین 4 تا 6 هزار یورو در سال بوده و زبان تدریس در این مقطع، انگلیسی یا اسپانیائی یا دوگانه است. دوره دکتری در اسپانیا تقریبا رایگان یعنی حداکثر سالیانه حدود  400 تا 500 یورو است و در اغلب دانشگاه‌های این کشور در این مقطع به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

هزینه یک سال زندگی دانشجویی در کشور اسپانیا حدودا بین 7200 تا 9600 یورو است. این مبلغ از دیگر کشورهای اروپای غربی نسبتا کمتر است. امکان اخذ بورسیه تحصیلی اسپانیا برای دانجویان اتباع خارجی با توجه به شرایط اقتصادی اتحادیه اروپا، چندان زیاد نیست. اما برای متقاضیانی که در رزومه خود مقالات بین‌المللی، شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی، نمره زبان بالا و سابقه کار مرتبط در کنار معدل مناسب داشته باشند، احتمال دریافت کمک هزینه تحصیلی در مقطع دکتری بالا خواهد بود.

مدارک لازم برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های اسپانیا

مدارک مورد نیاز و شرایط مهاجرت تحصیلی به اسپانیا، با توجه به دانشگاه مورد نظر، رشته و مقطع تحصیلی دارای تفاوت‌هایی هستند. اما برخی از مدارک در هر صورت برای دریافت پذیرش تحصیلی یا اپلای مشترک هستند که تمامی متقاضیان باید آن‌ها را ارائه دهند. این مدارک عبارتند از:

 • مدارک تحصیلی قبلی به‌صورت ترجمه شده
 • ریز نمرات مقاطع تحصیلی
 • مدارک شناسایی مانند پاسپورت
 • دو قطعه عکس
 • رزومه‌ای که نشان‌دهنده هر گونه تجربه کاری حرفه‌ای و یا تحقیقاتی مرتبط با رشته تحصیلی فرد باشد
 • انگیزه نامه
 • ارائه توصیه
 • مدرک زبان انگلیسی یا اسپانیایی با توجه به دانشگاه و برنامه موردنظر
 • انجام مصاحبه

ویزای تحصیلی اسپانیا

افرادی که از کشوری در قاره اروپا به مقصد اسپانیا عزیمت کنند، هرگز برای ورود به این کشور به ویزا نیاز نخواهند داشت. اما متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اسپانیا اگر از یک کشور غیر اروپایی قصد ورود به این کشور اقامت به مدت سه ماه یا طولانی‌تر را دارند، باید ویزای این کشور را دریافت کنند. مدت زمان اعتبار این ویزا باید به اندازه مدتی که افراد قصد ماندن در اسپانیا را دارند، باشد. اگر قصد تحصیل در اسپانیا را دارید و دوره تحصیلی انتخابی شما کمتر از 90 روز است، نیازی به دریافت ویزای بلند مدت ندارید. اما اگر دوره تحصیلی بیش از مدت 90 روز طول بکشد، باید ضمن مراجعه به اداره مهاجرت این کشور، اجازه تحصیل خود را دریافت کنید.  البته اگر دوره تحصیلی شما بین سه ماه تا 6 ماه باشد، نیازی به دریافت اجازه اقامت نخواهید داشت. اما اگر دوره تحصیلی شما بیش از 6 ماه می‌باشد، نیاز به دریافت اجازه اقامت تحصیلی دارید.

مقاله پیشنهادی ——-> ویزای تحصیلی

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا

متقاضیان پس از دریافت پذیرش نامه تحصیلی یا اپلای از دانشگاه مد‌نظر خود درکشور اسپانیا، باید به سفارت این کشور مراجعه کرده و با ارائه مدارکی که در ادامه نام برده می‌شوند، درخواست خود را برای دریافت ویزا و مهاجرت تحصیلی به اسپانیا ثبت کنند:

 • فرم درخواست ویزای تکمیل شده
 • عکس‌های پاسپورتی
 • پاسپورت با اعتبار خداقل 6 ماه
 • مدارک ثبت نام دانشگاه
 • گواهی بیمه درمانی
 • مدرکی دال بر داشتن تمکن مالی معمولا معادل ۱۰۰۰ یورو در ماه
 • اثبات آدرس محل اقامت در اسپانیا
 • پرداخت هزینه درخواست ویزا به میزان ۶۰ یورو

بهترین دانشگاه‌‌های اسپانیا

کشور اسپانیا، به طور کلی دارای ۷۹ دانشگاه است که از این تعداد، ۵۷ دانشگاه دولتی و ۲۲ دانشگاه خصوصی هستند. بر اساس رتبه‌بندی سازمان جهانی QS در سال ۲۰۲۲، از مجموع ۷۹ دانشگاه اسپانیا ۱۲ دانشگاه‌ این کشور در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان رتبه‌ای را به خود اختصاص داده‌اند. از حدود ۱.۶ میلیون دانشجو در بخش آموزش عالی اسپانیا، حدود ۱۹۴۷۴۳ دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه‌های اسپانیا ثبت نام کرده‌اند. برخی از بهترین دانشگاه‌های اسپانیا عبارتند از:

 • دانشگاه پمپئو فابرا
 • دانشگاه پابلو د اولاوید
 • دانشگاه اتونوما دی بارسلونا
 • دانشگاه ماربلا
 • دانشگاه سافولک
 • دانشگاه سنت لوئیس
 • دانشگاه بین‌المللی شیلر
بهترین دانشگاه‌‌های اسپانیا

دریافت بورسیه در صورت مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

 در دولت اسپانیا، سازمان‌های مختلف، موسسات و دانشگاه‌های این کشور، برای کاهش هزینه‌های تحصیلی دانشجویان با استعداد، بورسیه‌های مختلفی را درنظر گرفته‌اند. این بورسیه‌ها بیشتر در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شوند. اخذ بورسیه‌های تحصیلی این کشور به شکل رقابتی است و برای دریافت آن‌ها متقاضیانی که مهاجرت تحصیلی به اسپانیا داشته‌اند، باید رزومه تحصیلی معتبر و پر و پیمانی داشته باشند. بورسیه‌های دولتی اسپانیا، از طرف دولت این کشور به دانشگاه‌های منتخب تعلق می‌گیرد. برخی از بورسیه‌های تحصیلی اسپانیا در ادامه بررسی شده‌اند.

بورسیه‌ دانشگاه اروپایی آتلانتیک (European University of Atlantic Scholarships)

دانشگاه اروپایی آتلانتیک (UNEATLANTICO) یک موسسه آموزش عالی به‌صورت آکادمیک است. این دانشگاه معمولا در رشته‌های مهندسی با توجه به نوع رزومه دانشجویان و میزان مهارت افراد در زبان انگلیسی، بورسیه‌های تحصیلی ارائه می‌دهد.

بورسیه‌های دانشگاه گرانادا University of Granada Scholarships

دانشگاه گرانادا که در بین ده دانشگاه برتر اسپانیا قرار گرفته است، رتبه اول را در بخش مطالعات زبان بین‌الملل کسب کرده است و همچنین این دانشگاه به‌عنوان قطب مهندسی علوم کامپیوتر شناخته می‌شود. بورسیه‌های تحصیلی مناسبی برای دانشجویان رشته کامیپوتر هر ساله در این دانشگاه تعیین شده و به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

بورسیه مشترک اراسموس موندوس پلاس Erasmus Mundus Joint Scholarship

اتحادیه اروپا برای دانشجویان بین‌المللی که در بخش برنامه‌های کارشناسی ارشد مشترک اراسموس موندوس ثبت نام کرده‌اند، چه برای مقاطع کارشناسی ارشد و چه دکتری، بودجه و مبلغی را به‌عنوان کمک هزینه ارائه می‌دهد. این صندوق به‎طور مساوی به دانشجویانی که از کشورهای اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا به این کشور مهاجرت تحصیلی می‌کنند، کمک هزینه تحصیلی ارائه می‌دهد.

مقاله پیشنهادی—> بورسیه تحصیلی

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا بدون داشتن مدرک زبان

از جمله مواردی که برای تحصیل در اسپانیا لازم و ضروری است، داشتن مدرک زبان است. چرا که شخص باید بتواند مواردی که در دانشگاه تدریس می‌شود را متوجه شود. بنابراین، داشتن مدرک زبان یکی از مهم‌ترین مواردی است که فرد برای مهاجرت تحصیلی به اسپانیا به آن نیاز دارد. مدارک زبان همچنین برای ورود به سفارت و دریافت ویزای ضروری است. چرا که عمدتا افراد با داشتن مدرک زبان، چه اسپانیولی و چه انگلیسی، می‌توانند شانس خود را برای اخذ ویزا بالاتر ببرند.

اما در این میان، کالج‌هایی هستند که برای ثبت نام در آن‌ها احتیاجی به داشتن مدرک زبان نیست. این کالج‌ها عموما در دوره‌های خود، آموزش زبان را هم در نظر می‌گیرند. مثلا در اکثر کالج ها، زبان اسپانیولی و انگلیسی را به دانشجویان اتباع خارجی آموزش می‌دهند. با دانستن زبان اسپانیولی، شانس متقاضیان برای دریافت پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های دولتی، افزایش پیدا می‌کند. برای تحصیل در اسپانیا در مقطع دکتری، می‌توان حتی بدون ارائه مدرک زبان نیز اقدام کرد.

دریافت اقامت اسپانیا پس از دوران تحصیل

پس از اتمام تحصیل در اسپانیا بین ۶ ماه تا یک سال به متقاضی فرصت داده می‌شود تا یک موقعیت شغلی پیدا کند. در صورتی که متقاضی بتواند در زمان تعیین شده با یک کارفرما به توافق برسد، می‎تواند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و اقامت خود را متناسب با مدت قرارداد تمدید کند. برای دریافت این فرصت یک ساله بهتر است ۶۰ روز قبل از منقضی شدن دوره اقامت دانشجویی خود یا ۹۰ روز بعد از پایان تحصیلات خود در اسپانیا اقدام کنید. شما در این مدت، شما اجازه اشتغال به کار ندارید و تنها درصورت پیدا کردن پیشنهاد کاری یا جاب آفر از سوی کارفرمایان و قبولی درخواست شما، می‌توانید برای ویزای کار اسپانیا درخواست دهید.

مانند کشورهای دیگر اروپا، در اسپانیا هم بعد از پنج سال کار و پرداخت منظم مالیات می‌توانید برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کنید. اقامت دائم کشور اسپانیا شما را از مزایایی مثل بیمه عمومی و سایر حقوق شهروندان حوزه اتحادیه اروپا بهره‌مند خواهد کرد. در سال‌های اخیر نرخ بیکاری در اسپانیا علاوه بر پایین بودن، سیر نزولی هم داشته است. برای همین این کشور مقصدی مناسب برای مهاجرت به‌حساب می‌آید.

مقاله پیشنهادی—> مهاجرت کاری به اسپانیا

شهریه دانشگاه‌های اسپانیا در سال ۲۰۲۲

از اسپانیا به‌عنوان یکی از ارزان‌ترین کشورهای اروپا از جهت هزینه تحصیل یاد می‌کنند. شهریه دانشگاه‌ها در این کشور نسبت به کشورهایی همچون سوئیس و انگلستان به‌مراتب پایین‌تر بوده و همبن علت سبب شده تا متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اسپانیا به‌عنوان یک گزینه اقتصادی به این کشور نگاه می‌کنند. مبلغ شهریه دانشگاه‌های اسپانیا با توجه به سطح هر دانشگاه متفاوت است اما به‌طور کلی می‌توان گفت شهریه دانشگاه در مقطع کارشناسی در اسپانیا بین دو تا سه هزار یورو و در مقطع کارشناسی ارشد بین چهار تا شش هزار یورو است. همین مقدار هزینه در دانشگاه‌های خصوصی به ۲۰ هزار یورو در سال می‌رسد. تحصیل در مقطع دکتری در اسپانیا نسبت به سایر مقاطع، ارزان‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر است و شهریه آن سالانه ۶۰۰ یورو خواهد بود.

شهریه دانشگاه‌های اسپانیا در سال ۲۰۲۲

دریافت کارت اقامت و شماره شناسایی

تا مدت زمان یک ماه پس از مهاجرت تحصیلی به اسپانیا و ورود به این کشور، دانشجویان باید برای دریافت کارت اقامت (Tarjeta de Residencia) درخواست خود را ثبت کنند. این کارت که بیشتر به (TIE – Tarjeta de Identidad de Extranjero) معروف است، در واقع کارت شناسایی افرادی که تبعه کشور اسپانیا نیستند به‌شمار می‌آید و نشان‌دهنده اجازه اقامت موقت (۹۰ روز تا ۵ سال) و نیز قابل تمدید است.

روی این کارت، یک شماره شناسایی معروف به NIE که مخفف Número de Identificación de Extranjero بوده و به معنی شماره شناسایی افراد خارجی است، وجود دارد. داشتن این شماره برای انجام هرنوع عملیات مالی در اسپانیا از جمله باز کردن حساب بانکی، دریافت حقوق، پرداخت مالیات، ثبت نام برای دریافت خدمات اجتماعی و گواهینامه رانندگی ضروری است. ثبت درخواست برای دریافت کارت اقامت باید توسط اداره امور خارجیان (Oficina de Extranjeros) یا اداره پلیس استان محل اقامت انجام شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست کارت اقامت عبارتند از:

 • گذرنامه
 • چند قطعه عکس رنگی پاسپورتی
 • فرم درخواست تکمیل‌شده
 • تایید آدرس محل سکونت
 • صورت حساب بانکی
 • بیمه درمانی
 • نامه گواهی ثبت نام دانشگاه

نتیجه گیری

با مهاجرت تحصیلی به اسپانیا می‌توانید آینده‌ای درخشان برای خود رقم بزنید. چرا که با تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، آموزشی مطابق با کلاس جهانی و استانداردهای اروپایی دریافت خواهید کرد و مدارک صادر شده از بیشتر این دانشگاه‎ها هم در ایران مورد تایید وزارت علوم هستند. از سوی دیگر، در سایر کشورهای جهان مانندکشورهای اروپایی می‌توانید فرصت‌های شغلی مناسبی پیدا کنید.

موسسه مهاجرتی مهاجرت با ما، علاوه بر ارائه انواع خدمات مهاجرتی، شرایط دریافت انواع ویزا برای متقاضیان را نیز فراهم می‌کند. کارشناسان مجموعه ما شما را در زمینه مهاجرت تحصیلی به بسیاری از کشورهای اروپایی همانند اسپانیا یاری می‌کنند. شما می‎‌توانید برای دریافت مشاوره در زمینه اخذ ویزای تحصیلی کشورهای مختلف با کارشناسان ما در تماس باشید.

سوالات متداول

دانشگاه Universidad Autónoma de Madrid برترین دانشگاه اسپانیا می‌باشد.

بله. اگرچه برای اقامت پس از تحصیل در این کشور، به دلیل نرخ بیکاری بالا، ممکن است شرایط کمی سخت شود.

این موضوع بستگی به شرایط متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اسپانیا دارد، اما هزینه تحصیل در دانشگاه‌های اسپانیا حدودا بین 5,500 تا 20,000 یورو در هر سال می‌باشد

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن