مشاوره رایگان

02128111107

مهاجرت تحصیلی به کشور استرالیا

مهاجرت تحصیلی به کشور استرالیا

مهاجرت تحصیلی به کشور استرالیا

مهاجرت تحصیلی به استرالیا، به دلیل بالا بودن کیفیت سیستم آموزشی و وجود بسیاری از دانشگاه‌های برتر دنیا در این کشور، یک گزینه محبوب برای بسیاری از دانشجویان خارجی برای مهاجرت تحصیلی به شمار می‌رود.

کشور استرالیا یکی از بزرگترین کشورهای جهان بوده که در نیمکره جنوبی واقع شده است. پایتخت سیاسی کشور استرالیا، کانبرا نام دارد که در جنوب شرقی این کشور واقع شده است. دو شهر بزرگ استرالیا یعنی سیدنی و ملبورن، پایتخت‌های اقتصادی و فرهنگی این کشور هستند.

مهاجرت تحصیلی به استرالیا به حدی محبوبیت دارد که هر ساله این کشور میزبان بیش از ۶۵۰ هزار دانشجو از سرتاسر دنیا است. استان‌های نیوساوت ولز، ویکتوریا و کویینزلند، بیشترین تعداد دانشگاه و در نتیجه دانشجو در این کشور را در خود جای داده‌اند.

تعداد موسسات آموزش عالی در این کشور، به بیش از ۱۰۰۰ مؤسسه می‌رسد و در این مؤسسه‌ها، طیف وسیعی از رشته‌های پزشکی، پیراپزشکی، مهندسی، علوم انسانی و هنر به دانشجویانی که برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا اقدام کرده‌اند، عرضه می‌شود.

دانشگاه ملی استرالیا در ردۀ ۲۱ جهانی و دانشگاه های سیدنی و ملبورن به ترتیب در رتبه های چهل و چهل و یکم دانشگاه های برتر جهان قرار دارند. زبان رسمی کشور استرالیا زبان انگلیسی است که چون زبان دوم آموزش داده شده در بیشتر کشورهای دنیا است، تحصیل در این کشور را آسان‌تر می‌کند. برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا، داشتن یک مدرک زبان معتبر با نمرۀ بالا در همۀ مهارت‌ها اهمیت زیادی دارد. دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ملبورن، در بین دانشجویان خارجی که تمایل به مهاجرت تحصیلی به استرالیا دارند، محبوب‌ترین هستند.

ویژگی‌های مهاجرت تحصیلی به استرالیا

ویژگی‌های مهاجرت تحصیلی به استرالیا

ویژگی‌های مهاجرت تحصیلی به استرالیا

کشور استرالیا در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر دنیا، از سیستم آموزشی بسیار خوبی برخوردار است و کیفیت آموزش در دانشگاه‌های این کشور، بسیار بالا ارزیابی شده است.

این امکان برای دانشجویان خارجی وجود دارد که بعد از اتمام تحصیلات خود در استرالیا، اقامت دائمی این کشور را به دست آورند.

مهاجرت تحصیلی به استرالیا این ویژگی را دارد که دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل، کار پاره وقت داشته باشند. دانشجویان می‌توانند هر هفته به مدت ۲۰ ساعت در طول ترم تحصیلی و به مدت نامحدود در طول تعطیلی‌های رسمی و بین ترمی، در این کشور کار کنند.

کشور استرالیا از لحاظ نیروی متخصص با کمبودهای بسیاری مواجه است و کسانی که از دانشگاه‌های این کشور فارغ التحصیل می‌شوند، شانس خوبی برای ورود به بازار کار این کشور دارند.

شرایط مهاجرت تحصیلی به استرالیا

شرایط دریافت ویزای کار چیست؟

1- مقطع لیسانس 

برای این مقطع دانشجو باید مدرک دیپلم داشته باشد. اگر مدرک دیپلم دانشجویی که از خارج وارد استرالیا می‌شود، معادل مدرک دیپلم دبیرستان‌های استرالیا نباشد، دانشجو باید یک دوره فاندیشن (foundation) یک ساله را قبل از ورود به دانشگاه‌های این کشور بگذراند. همچنین داشتن مدرک زبان بین‌المللی اهمیت زیادی دارد. معمولاً برای مقطع لیسانس، به آیلتس 5.5 یا بیشتر در همه مهارت‌ها نیاز است. 

2- مقطع فوق‌لیسانس

 در این مقطع داشتن مدرک لیسانس الزامی است. همچنین رشته تحصیلی دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد باید با رشته تحصیلی او در مقطع کارشناسی مرتبط باشد. برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا در مقطع فوق‌لیسانس، به آیلتس 6.5 یا بیشتر در همه مهارت‌ها و یا مدارک زبان بین‌المللی معتبر دیگر با نمره‌های معادل آیلتس 6.5 یا بیشتر نیاز است.

 3- مقطع دکترا

 مقطع دکترا شرایط ویژۀ خود را دارد. اول اینکه شخص متقاضی تحصیل دکترا در دانشگاه‌های استرالیا باید بورسیه بگیرد. گرفتن بورسیه نیز شرایط ویژۀ خود را دارد که در بخش مربوط به بورسیه‌های تحصیلی کشور استرالیا به آن اشاره خواهیم کرد. برای مقطع دکترا داشتن آیلتس 6.5 یا بیشتر الزامی است.

انواع ویزای استرالیایی برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا

انواع ویزای استرالیایی برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا

بهترین روش برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا، گرفتن ویزای تحصیلی از این کشور می‌باشد. دولت استرالیا، زیرشاخه‌های زیادی برای ویزای تحصیلی به این کشور تعریف کرده است که از مقاطع پایین یعنی دورۀ ابتدایی تا مقاطع بالا مانند دکتری و فوق دکتری را پوشش می‌دهند. در ادامه انواع فرعی ویزای تحصیلی استرالیا را ذکر خواهیم

ویزای تحصیلی کلاس 570 که به آن ویزای  الیکاس ELICOS مستقل

مهاجرت تحصیلی به استرالیا با استفاده از این ویزا، مخصوص دانشجویانی است که تمایل دارند یک دورۀ فشردۀ زبان انگلیسی را در خاک استرالیا بگذرانند. برای آن‌که ویزای 570 صادر شود، گرفتن بیمۀ دانشجویی، تمام وقت بودن دورۀ الیکاس، داشتن سلامت بدنی و داشتن گواهی عدم سوء پیشینۀ کیفری ضروری است. تمکن مالی دانشجو برای تامین هزینه‌های زندگی در زمان تحصیل نیز باید ثابت شود.دانشجو می‌تواند برای شرکت در این دوره‌ها، با خانوادۀ خود وارد استرالیا شود که در این صورت تمامی پیش‌نیازهای ویزای 570 برای خانوادۀ او هم صدق می‌کند.

 

1- ویزای تحصیلی کلاس 571

این ویزای مناسب کسانی است که می خواهند فرزندانشان دوره ابتدایی و متوسطه را در مدارس کشور استرالیا بگذراند.به دلیل اینکه دانش‌آموزان دبستانی، راهنمایی و دبیرستانی، زیر ۱۸ سال سن دارند، برای تحصیل در مدارس این کشور باید به همراه یک قیّم وارد کشور استرالیا شوند. قیّم دانش‌آموز باید بالای ۲۲ سال سن داشته باشد و یا یک شخصیت حقوقی باشد.

 

2- ویزای تحصیلی کلاس 572

این ویزا ، ویزای مربوط به آموزش‌های کاربردی در کشور استرالیا است. این ویزا به دانشجویانی داده می‌شود که تمایل به مهاجرت تحصیلی به استرالیا برای گرفتن مدارک فنی و حرفه‌ای از این کشور دارند.

 

3- ویزای کلاس 574

ویزای کلاس 574 یکی از بهترین ویزاهای تحصیلی کشور استرالیا است که به دانشجویان متقاضی دوره‌های فوق لیسانس یا دکترای پژوهش مدار داده می‌شود. مهاجرت تحصیلی به استرالیا از طریق این ویزا شش ماه یا بیشتر است.

دوره‌های پژوهش‌مدار فوق لیسانس و دکترا در دانشگاه‌های استرالیا کلاس درسی ندارند و به همین دلیل زمان ورود آن ها به دانشگاه تاریخی توافقی بین استاد و دانشجو خواهد بود.

 

4- ویزای تحصیلی کلاس 575

این ویزا مخصوص دانشجویانی است که می‌خواهند یک دوره تمام وقت تحصیلی را در کشور استرالیا بدون گرفتن مدرک رسمی طی کند.

 

5- ویزای تحصیلی کلاس 576

به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که توانسته‌اند از طریق وزارت امور خارجه وزارت تجارت خارجی و استرالیا و وزارت دفاع استرالیا، از دانشگاه‌های استرالیا پذیرش بگیرند.

 

 6- ویزای کلاس 580

این ویزا نیز، مخصوص قیّم دانش آموز یا دانشجو است. این نوع ویزا برای قّیم دانش آموزان زیر ۱۸ سالی که در کشور استرالیا تحصیل می‌کنند، صادر می‌شود.

مقاله پیشنهادی ——-> ویزای 186 استرالیا

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا
هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا

مهاجرت تحصیلی به استرالیا ارزان نیست. همۀ دانشگاه‌های استرالیا، شهریه دارند و هیچ‌کدام رایگان نیستند. به طور مثال شهریه برای  دانشگاه کاتولیک شهر سیدنی که یکی از بهترین گزینه ها برای مهاجرت تحصیلی می باشد ، ۲۳ هزار دلار استرالیا در سال و دانشگاه وسترن سیدنی با شهریۀ ۲۵ هزار دلار در سال جزو دانشگاه‌های ارزان کشور استرالیا به شمار می‌روند.

 شهریه دانشگاه‌ها، دوره‌های زبان انگلیسی و فنی و حرفه‌ای در کشور استرالیا

 

 _ شهریه دوره‌های آموزش زبان انگلیسی بسته به طول مدت دوره هر هفته حدود 300 دلار استرالیا است.

_ هزینۀ دوره‌های فنی و حرفه‌ای در کشور استرالیا سالانه بین 4200 دلار استرالیا تا 22000 دلار استرالیا است.

_ شهریه دانشگاه‌ها برای رشته‌های فنی و مهندسی در هر سال بین 4000 تا 22000 دلار استرالیا است.

_ شهریه دورۀ فاندیشن در مجموع 15000 تا 39000 دلار استرالیا است.

_ مقطع کارشناسی در کشور استرالیا حدود چهار سال طول می‌کشد و شهریه سالانه آن بین 15000 تا 33000 دلار استرالیا است.

_ برای دوره‌های کارشناسی ارشد که معمولاً دو سال طول می‌کشند، سالانه 20000 تا 37000 دلار استرالیا دریافت می‌شود.

_ شهریه دوره دکترا در کشور استرالیا، بین 14000 تا 37000 دلار استرالیا در سال است.

_ دوره های MBA جزء گرانترین دوره‌های دانشگاه های استرالیا به شمار می‌روند و در مجموع شهریه‌ای بین 11000 تا بیش از 121000 استرالیا دارند.

همان‌طور که می‌بینید شهریه در دانشگاه‌های استرالیا نسبتاً بالا است و دانشجویان خارجی که تمایل به مهاجرت تحصیلی به استرالیا دارند، باید تمکن مالی خود را به اداره مهاجرت استرالیا ثابت کنند؛ در غیر این‌صورت ویزای تحصیلی برای آنها صادر نمی‌شود.

برای دانشجویانی که شهروندی استرالیا یا ویزای اقامت دائم این کشور را دارند و یا شهروند نیوزلند هستند، دوره‌های دکترای پژوهشی در صورتی که ظرف چهار سال تمام شود، رایگان است.

درباره استرالیا بیشتر بدانیم  ——-> مهاجرت به استرالیا

دانشگاه های ارزان استرالیا
معرفی بهترین دانشگاه ها

برترین دانشگاه‌های استرالیا برای مهاجرت تحصیلی

مطمئنا یکی از فاکتورهای مهم مهاجرت تحصیلی به کشور استرالیا، وجود دانشگاه‌های معتبر و جهانی این کشور است. در واقع وجود چنین دانشگاه‌هایی در استرالیا باعث شده است که این کشور نیز جز یکی از مقاصد تحصیلی مهم دانشجویان در سراسر دنیا باشد. وجود سیستم‌های آموزشی فوق‌العاده، مدارک دانشگاهی معتبر، حضور استاتید خبره و… تنها بخشی از مهم‌ترین ویژگی دانشگاه‌های استرالیا هستند.

اگر شما هم جز افرادی هستید که می‌خواهید برای مهاجرت تحصیلی به کشور استرالیا سفر کنید، لازم است تا با برترین دانشگاه‌های این کشور آشنایی داشته باشید. از برترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·      دانشگاه ملبورن

·      دانشگاه ملی استرالیا

·      دانشگاه سیدنی

·      دانشگاه کوئینزلند

·      دانشگاه استرالیا غربی

·      دانشگاه تکنولوژی کوئینزلند

·      دانشگاه کانبرا

ما در ادامه به معرفی برترین دانشگاه‌ها برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا خواهیم پرداخت.

 

معرفی دانشگاه ملبورن

دانشگاه ملبورن را می‌توان بهترین و برترین دانشگاه استرالیا نام برد. این دانشگاه توانسته در آمار جهانی رتبه 41 را به خودش اختصاص دهد. دانشگاه ملبورن هرساله میزبان بیش از 47 هزار دانشجو در 130 نقطه از جهان است. همچنین باید آن را یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌هایی دانست که در کشور استرالیا مشغول به کار است. از مهم‌ترین رشته‌هایی که در دانشگاه ملبورن تدریس می‌شود، می‌توان به رشته‌های پزشکی اشاره کرد.

البته نباید فراموش کرد که فرایند پذیرفته شدن در این دانشگاه بسیار رقابتی بوده و دانشجویان زیادی در سراسر دنیا به دنبال گرفتن پذیرش از دانشگاه ملبورن هستند. همچنین باید دانشگاه ملبورن را به‌عنوان یکی از برترین مراکز پژوهشی و تحقیقی کشور استرالیا دانست که بیش از 100 مرکز تحقیقاتی را درون خودش جای‌داده است.

 

معرفی دانشگاه ملی استرالیا

یکی دیگر از دانشگاه‌های بسیار معتبر استرالیا، دانشگاه ملی این کشور است. دانشجویان زیادی برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا، این دانشگاه را مدنظر قرار می‌دهند. دانشگاه ملی استرالیا دارای رتبه جهانی 50 بوده که فعالیت خودش را در سال 1946 در شهر کانبرا استرالیا آغاز کرد. از مهم‌ترین ویژگی‌های این دانشگاه می‌توان به همکاری آن با برترین دانشگاه‌های جهان مانند آکسفورد، ییل، دانشگاه ملی سنگاپور و… اشاره کرد.

از برترین رشته‌های دانشگاه ملی استرالیا می‌توان به رشته‌های مهندسی و تکنولوژی آن اشاره کرد. هرساله دانشجویان زیادی برای اخذ پذیرش این دانشگاه و مهاجرت تحصیلی به استرالیا تلاش می‌کنند. جالب است بدانید که این دانشگاه، تنها دانشگاهی در کشور استرالیا است که توسط پارلمان این کشور تاسیس شده و 6 نفر از محصلان و اعضا هیئت‌علمی آن توانسته‌اند تا جایزه نوبل را از آن خودشان کنند.

 

معرفی دانشگاه سیدنی

قدیمی‌ترین دانشگاه موجود در کشور استرالیا، دانشگاه سیدنی است. این دانشگاه فعالیت خودش را در قرن 19 میلادی آغاز کرد و تا به امروز به‌عنوان یکی از برترین مراکز آموزشی استرالیا شناخته می‌شود. هرساله دانشجویان بین‌المللی بسیار زیادی برای اخذ پذیرش این دانشگاه با یکدیگر رقابت می‌کنند. از مهم‌ترین مزایای تحصیل در دانشگاه سیدنی می‌توان به وجود سیستم آموزشی به‌روز، وجود اساتید حرفه‌ای و مجرب و همچنین امکانات مختلف آموزشی و رفاهی اشاره کرد.

دانشگاه سیدنی توانسته است تا رتبه جهانی 40 را به خودش اختصاص دهد و به‌عنوان دومین دانشگاه برتر کشور استرالیا شناخته شود. از برترین رشته‌های تحصیلی در دانشگاه سیدنی، می‌توان به رشته روان‌شناسی اشاره کرد که در جهان شهرت و آوازه بسیار زیادی دارد.

 

معرفی دانشگاه کوئینزلند

یکی دیگر از دانشگاه‌هایی که می‌تواند مقصدی مناسب برای مهاجرت تحصیلی به کشور استرالیا باشد، دانشگاه کوئینزلند است. این دانشگاه در سال گذشته توانسته رتبه 44 جهانی را به خودش اختصاص دهد و در بین برترین دانشگاه‌های کشور استرالیا قرار بگیرد. دانشگاه کوئینزلند یکی از برترین و اولین دانشگاه‌های استرالیا برای تحصیل در مقطع دکترا به شمار می‌رود.

جالب است بدانید که تا به امروز چیزی در حدود 14 هزار دانشجو در مقطع دکتری از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. از مهم‌ترین مزایای دانشگاه کوئینزلند می‌توان به وجود 400 موسسه تحقیقاتی و پژوهشی آن و همچنین همکاری این دانشگاه با 8 موسسه پژوهشی برتر جهان اشاره کرد.

بورسیه‌های تحصیلی استرالیا

بورسیه‌های تحصیلی استرالیا

شرایط گرفتن بورسیۀ تحصیلی از دانشگاه های استرالیا بسیار سخت است و معمولاً این بورسیه‌ها برای دوره‌های دکترا در نظر گرفته می‌شوند. تعداد بورسیه‌ها در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار محدود و تقاضا برای آن بسیار زیاد است. برای همین برای برنده شدن در رقابت گرفتن بورسیۀ تحصیلی، هرچه دستاوردهای تحصیلی، پژوهشی و شغلی فرد بالاتر باشد، شانس گرفتن بورسیه بالاتری خواهد داشت.

بسیاری از دانشجویان خارجی تمایل به دریافت بورسیه تحصیلی این کشور جهت مهاجرت تحصیلی به استرالیا را دارند.

 نکات مهم افزایش شانس دریافت بورسیه تحصیلی

با این‌که بسیاری از بورسیه های تحصیلی در نظر گرفته شده برای دانشجویان خارجی بر اساس دست‌آوردهای آکادمیک و یا نیاز مالی این دانشجویان تخصیص داده می‌شوند، اما مشارکت اجتماعی دانشجویان در زندگی استرالیایی نیز اهمیت زیادی در دریافت بورسیه تحصیلی دارد. انجام خدمات اجتماعی، شرکت در گردهمایی‌های گروه‌های اجتماعی، عضویت در کلوپ‌ها و تیم‌های ورزشی از جمله این فعالیت‌های اجتماعی به شمار می‌روند. مؤسسات آموزش عالی استرالیا معمولاً به دنبال دانشجویانی هستند که فعالیت اجتماعی بالایی دارند و از مهارت‌های رهبری خوبی برخوردارند.

در پروسۀ مهاجرت تحصیلی به استرالیا، ارسال تقاضا برای گرفتن همۀ بورسیه‌های تحصیلی که دانشجو واجد شرایط گرفتن آنها است، کار عاقلانه‌ای خواهد بود. فرصت‌های گرفتن بورسیه تحصیلی در استرالیا بسیار زیاد است، هرچند که رقابت بر سر گرفتن این بورسیه‌ها نیز بسیار زیاد بوده و پیشنهاد می‌شود که دانشجو برای تمامی بورسیه‌هایی که واجد شرایط گرفتن آن‌ها است، اقدام کند.

 بورسیه‌های تحصیلی کشور استرالیا چند نوع مختلف دارد:

 بورسیه‌های تحصیلی هستند که توسط دولت استرالیا برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته شده‌اند. این بورسیه‌ها انواع مختلفی دارند و برخی از آنها عبارت هستند از بورسیه‌های تحصیلیِ عرضه شده توسط وزارت امور خارجۀ استرالیا، وزارت آموزش و مرکز پژوهش‌های کشاورزی کشور استرالیا، بورسیه‌های تحصیلی مرکز APEC زنان، بورسیه‌های تحصیلی عرضه‌شده توسط مرکز پژوهش‌های کارشناسی ارشد و دکترا و … 

دوم بورسیه‌های تحصیلی هستند که توسط دولت‌ کشور خود دانشجو، برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا و تحصیل دانشجویان در دانشگاه‌های استرالیا در نظر گرفته می‌شوند. به عنوان نمونه، دولت ایران، چندین نوع بورسیۀ تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا عرضه می‌کند که شرایط ویژۀ خود را دارند

سوم بورسیه‌های تحصیلی هستند که توسط سازمان‌ها و نهادهای غیرانتفاعی داخل و خارج از استرالیا به متقاضیان بورسیه تحصیلی داده می‌شود

بورسیه‌های دانشگاهی برای دانشجویان خارجی معمولاً توسط گروه‌های ویژه‌ای مثل اعضای هیئت علمی دانشگاه اعطا می‌شوند

برخی از بورسیه‌های تحصیلی مخصوص دانشجویانی از کشورهای مشخص است که در دوره‌های ویژه‌ای ثبت نام می‌کنند: مانند دانشجویان آمریکای لاتینی که قصد تحصیل در دوره‌های تحصیلی کارشناسی ارشد توریسم در کشور استرالیا را دارند.

تقاضانامه بورسیۀ تحصیلی اهمیت زیادی در پروسه گرفتن بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های استرالیا دارد و برای همین، تقاضانامه‌ها باید شفاف و بدون هیچ اشتباه املایی یا دستوری باشند. دانشجو باید دلایل خود برای تقاضای بورسیه را به طور دقیق توضیح بدهد.

 قبل از تقاضا برای یک بورسیۀ دانشجویی، باید معیارها و شرایط مربوط به بورسیه به دقت مطالعه شود. همچنین لازم است به دقت مدارک مربوط به سوابق شغلی، مدارک مربوط به تسلط به زبان انگلیسی مدارک معرفی استاد و غیره همراه با تقاضانامه ارسال شوند.

یکی از بورسیه‌هایی که برای دوره‌های پژوهش‌محور کارشناسی ارشد و دکتری عرضه می‌شود، بورسیۀ تحصیلی IPRS است که به دانشجویان ایرانی هم تعلق می‌گیرد و تقریباً تمامی هزینه‌های دانشگاه و زندگی در کشور استرالیا را پوشش می‌دهد. دانشجویانی که بر روی موضوعات پژوهشی عرضه شده توسط خود دانشگاه کار می‌کنند، شانس بیشتری برای گرفتن بورسیۀ تحصیلی دارند.

 

یکی دیگر از روش های مهاجرت ——-> ویزای کار استرالیا

مهاجرت تحصیلی به استرالیا برای رشته های مهندسی

مهاجرت تحصیلی به استرالیا برای رشته های مهندسی

بهترین دانشگاه های مهندسی د مهاجرت تحصیلی به استرالیا

مهاجرت تحصیلی به استرالیا برای گرفتن مدرک مهندسی محبوبیت زیادی نسبت به رشته‌های  دانشگاهی دیگر دارد. در بیشتر دانشگاه‌های کشور استرالیا، دوره‌های مهندسی از قبیل مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی مخابرات، مهندسی شیمی، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکاترونیک، مهندسی مواد، مهندسی کشاورزی، مهندسی صنایع، مهندسی دریایی، مهندسی معدن، مهندسی نفت، مهندسی زمین‌شناسی، مهندسی صنایع، مهندسی هوافضا، مهندسی محیط‌زیست و مهندسی پزشکی به دانشجویان بین‌المللی در مقاطع تحصیلی مختلف عرضه می‌شود.

همچنین مهاجرت تحصیلی به استرالیا می‌تواند از طریق گذراندن دوره‌های فنی و حرفه‌ای تخصصی انجام شود که دانشجو را برای دستیاری مهندسی فنّاوری و تکنسین مهندسی و موقعیت‌هایی از این قبیل آماده کرده و مسیر را برای ورود به دانشگاه در رشته‌های مهندسی هموارتر می‌کنند.

داشتن مدرک زبان بین‌المللی با نمرۀ 6.5 در همۀ مهارت‌ها، یکی از پیش‌نیازهای مهاجرت تحصیلی به استرالیا برای گرایش‌های مهندسی است. همچنین هر چه نمرات دانشجو در مقاطع پایین، بیشتر باشد، شانس پذیرش او در دانشگاه‌های برتر کشور استرالیا افزایش می‌یابد.

 بهترین دانشگاه‌ها برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا جهت تحصیل در گرایش‌های مختلف مهندسی، دانشگاه‌ نیو ساوت ولز، دانشگاه آدلاید، دانشگاه فنی سیدنی، دانشگاه ملی سیدنی، دانشگاه RMIT، دانشگاه کویینزیلند، دانشگاه موناش و دانشگاه کورتین هستند.

نکات مثبت مهاجرت تحصیلی به استرالیا برای تحصیل مهندسی

مهاجرت تحصیلی به استرالیا ویژگی‌های مثبت زیادی برای متقاضیان دارد، ازجمله اینکه کشور استرالیا در حال حاضر کمبودهای بسیاری برای شغل‌های مهندسی دارد. این کمبود در استان‌هایی که رشد بسیار بالایی درزمینۀ استخراج منابع طبیعی و معادن داشته‌اند، مانند استان‌های وسترن استرالیا و کوئینزلند بیشتر احساس می‌شود. تقاضای بالا برای فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی به این معناست که دانشجویان خارجی متقاضی مهاجرت تحصیلی به استرالیا شانس بسیار زیادی برای استخدام در شغل‌های مهندسی در کشور استرالیا، بعد از اتمام تحصیلات خود دارند.

فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی که ملیت خارجی دارند، برای تأمین کمبودهای مهارت‌های مهندسی در کشور استرالیا بسیار مهم هستند و در حال حاضر بیش از نیمی از نیروی متخصص مهندس در کشور استرالیا را مهندسین مهاجر خارجی ماهر تشکیل می‌دهند.

 فارغ‌التحصیلان مهندسی که تمایل به کار در کشورهای استرالیا دارند، می‌توانند انتظار حقوق بالایی در آینده داشته باشند. در حال حاضر در کشور استرالیا، درآمد یک مهندس حدود 60 هزار دلار استرالیا در سال است که یکی از بالاترین حقوق‌ها برای شغل‌ها به شمار می‌رود.

زمینۀ تحصیلی مهندسی در حال حاضر رشد سریعی در استرالیا پیدا کرده است. از آن‌جا که تعداد نیروی کار ماهر در کشور استرالیا رابطۀ مستقیمی با تأمین نیازهای اقتصادی این کشور دارد، دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیل به استرالیا که در رشته‌های مهندسی فارغ‌التحصیل می‌شوند، در اولویت گرفتن ویزای اقامت دائم استرالیا قرار می‌گیرند.

این دانشجویان می‌توانند از یکی از فرصت‌های مهاجرتی که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم، استفاده کنند:

ماندن در استرالیا پس از فارغ‌التحصیلی و کارآموزی و کسب تجربه در محیط‌های کاری واقعی کشور استرالیا. از طریق ویزای کار بعد از فارغ‌التحصیلی که در سال ۲۰۱۳ معرفی شده و یا از طریق ویزای موقت دانشجوی فارغ‌التحصیل متخصص که برای تازه فارغ‌التحصیلان در نظر گرفته شده است.

دریافت پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای استرالیایی از طریق طرح کاندید توسط کارفرما و یا طرح مهاجرت پشتیبانی شدۀ دولت‌های منطقه‌ای. در این طرح مناطق خاصی از استرالیا که تقاضا برای شغل مهندسی در رشته‌های مختلف دارند، مهندسین جوان را برای کار در این مناطق کاندید می‌کنند.

درخواست برای اقامت دائم از طریق برنامه مهاجرت اسکیل سِلِکت (skill-select) نیروی کار ماهر استرالیا.

تجربه کاری بخش مهمی از دوره‌های مهندسی در کشور استرالیا است و این مسئله را تضمین می‌کند که فارغ‌التحصیلان تجربه کاری و مهارت لازم برای کارفرماها در محیط‌های کاری را به دست آورده‌اند. کارآموزی در محیط‌های کار واقعی کشور استرالیا از طریق یک دوره co-op انجام می‌شود که کارآموزی با حقوق در یک شرکت استرالیایی و یا واحدهای درسی کارآموزی‌ داوطلبانه یا اجباری را شامل می‌شود. همچنین یک برنامۀ مهندسین حرفه‌ای استرالیا که یک دورۀ 12 ماهه کار در کشور استرالیا برای مهندسین غیراسترالیایی است نیز عرضه می‌شود که با استفاده از آن دانشجویان فارغ‌التحصیل می‌توانند در شرکت‌های مهندسی استرالیا تجربه‌های ارزشمندی کسب کنند و شانس خود را برای اقامت دائم استرالیا از طریق برنامۀ skill-select افزایش دهند.

شایستگی حرفه‌ای مهندسین توسط انجمن مهندسین کشور استرالیا که یک انجمن حرفه‌ای است، ارزیابی می‌شود. یکی از وظایف این انجمن، اعتبارسنجی برنامه‌های مهندسی دوره کارشناسی است. همۀ ‌کسانی که آزمون صلاحیت حرفه‌ای مهندسی را با موفقیت گذرانده باشند، واجد شرایط عضویت در این انجمن هستند.

اعتبارسنجی این تضمین را می‌دهد که مؤسسات آموزشی دوره‌های مهندسی را عرضه کنند که از استانداردهای بالایی برخوردار باشند و به دانشجویان مهارت‌ها و دانش لازم برای کار در صنایع مختلف استرالیا را عرضه کنند. یکی دیگر از مزایای گذراندن آزمون صلاحیت حرفه‌ای انجمن مهندسین کشور استرالیا این است که مدرک مهندسی اخذ شده در بسیاری از کشورهای دیگر مانند آمریکا، انگلستان، هنگ کنگ، نیوزیلند، کانادا و آفریقای جنوبی اعتبار دارد.

هزینه‌های زندگی برای دانشجویان خارجی در استرالیا

هزینه‌های زندگی برای دانشجویان خارجی در استرالیا

علاوه بر شهریۀ دانشگاه، زندگی در کشور استرالیا هزینه‌های خود را دارد. این هزینه ها شامل مسکن، غذا، پوشاک، تفریحات و…. می‌باشد.

بر طبق گفته اداره مهاجرت استرالیا، یک دانشجوی خارجی تنها که برای مهاجرت تحصیلی وارد استرالیا شده است، سالانه نزدیک به 21049 دلار استرالیا به جز شهریه‌های هر ترم، خرج دارد. البته می‌توان با صرفه‌جویی این هزینۀ سالانه را کمتر کرد. استاندارد و کیفیت زندگی در کشور استرالیا بسیار بالا است. هزینه زندگی در برخی از شهرهای استرالیا نسبت به شهرهای دیگر آن بیشتر است.

دانشجویان خارجی که با همسر و فرزندان خود وارد کشور استرالیا می‌شوند، باید به هزینه های زندگی خود، سالانه 7362 دلار به ازای همسر و به ازای هر فرزند بیش از 3 هزار دلار اضافه کنند.

دانستن میانگین هزینه‌های زندگی در کشور استرالیا، بخش مهمی از از فرآیند آماده‌سازی مالی یک دانشجو برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا به شمار می‌رود.

مهمترین هزینه زندگی ماهانه برای دانشجویانی که اقدام به مهاجرت تحصیلی به استرالیا می‌کنند، مسکن است.

 

هزینه مسکن برای دانشجویان خارجی در کشور استرالیا:

 

_ اقامت در مهمان‌پذیرهای کشور استرالیا در هر هفته بین ۹۰ تا ۱۵۰ دلار استرالیا خرج دارد.

_ خانه های مشترک دانشجویی در هر هفته کرایه‌ای معادل ۹۵ تا ۲۱۵ دلار استرالیا دارد.

_ زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی کشور استرالیا هر هفته بین ۱۱۰ تا ۲۸۰ دلار استرالیا است.

_ کرایه آپارتمان در کشور استرالیا بین ۱۸۵ تا ۴۴۰ دلار استرالیا در هفته است.

_ مدارس شبانه‌روزی در این کشور ، سالانه بین ۱۱ هزار تا ۲۲ هزار دلار استرالیا برای هزینه‌های اسکان و خوراک دریافت می‌کنند.

 

 سایر هزینه‌های زندگی بعد از مهاجرت تحصیلی به استرالیا عبارت هستند از:

 

_ خرید هفتگی مواد غذایی و رفتن به رستوران: ۱۴۰ تا ۲۸۰ دلار استرالیا در هفته

_ هزینه گاز و برق: ۱۰ تا ۲۰ دلار استرالیا در هفته

_ هزینه های اینترنت و تلفن: ۱۵ تا ۳۰ دلار استرالیا در هفته

_ استفاده از خدمات حمل‌ونقل عمومی: ۳۰ تا ۶۰ دلار استرالیا در هفته

_ هزینه‌های ماشین شخصی بعد از خرید: ۱۵۲ ۲۶۰ دلار استرالیا در هفته

_ تفریحات: ۸۰ تا ۱۵۰ دلار استرالیا در هفته.

نتیجه گیری

مهاجرت تحصیلی به استرالیا آیندۀ خوبی برای متقاضیان این کار دارد. با توجه به اعتبار بالای دانشگاه‌های استرالیا در جهان دانشجویان می توانند در کشور خود و یا حتی کشورهای دیگر دنیا، به ادامۀ تحصیل یا کار مشغول شوند.

 یکی از معایب مهاجرت تحصیلی به استرالیا هزینه‌های بالا ی تحصیل و زندگی است. همچنین گرفتن بورسیه‌های تحصیلی برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار دشواراست .

سوالات متداول

  • سیستم و کیفیت آموزشی  بسیار بالا
  • دریافت اقامت دائم بعد از فارغ التحصیلی
  • اجازه کار درکنار تحصیل به مدت 20 ساعت در هفته
  • ورود راحت به بازار کار استرالیا به دلیل کمبود نیرو

دانشگاه کاتولیک شهر سیدنی با شهریه ی 23 هزار دلار استرالیا و دانشگاه وسترن سیدنی با 25 هزار دلار در سال جزو دانشگاه های ارزان کشور استرالیا به شمار می روند.

  • اقامت در مهمان‌پذیرهای کشور استرالیا در هر هفته بین ۹۰ تا ۱۵۰ دلار استرالیا خرج دارد.
  • خانه های مشترک دانشجویی در هر هفته کرایه‌ای معادل ۹۵ تا ۲۱۵ دلار استرالیا دارد.
  • زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی کشور استرالیا هر هفته بین ۱۱۰ تا ۲۸۰ دلار استرالیا است.
  • کرایه آپارتمان در کشور استرالیا بین ۱۸۵ تا ۴۴۰ دلار استرالیا در هفته است.

بله -معمولاً این بورسیه‌ها برای دوره‌های دکترا در نظر گرفته می‌شوند. تعداد بورسیه‌ها در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار محدود و تقاضا برای آن بسیار زیاد است.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن