مشاوره رایگان

02128111107

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا ، همانطور که میدانید این روزها بازار مهاجرت در بین دانشجویان بسیار داغ است و محصلان بسیار زیادی در تکاپوی ساختن آینده‌ی خود از طریق تحصیل در یک کشور خوب هستند ( تحصیل در کانادا ). وضعیت سخت اقتصادی، بالا بودن نرخ بیکاری، نبود آرامش و رفاه و ده ها دلیل دیگر دانشجویان ” به خصوص دانشجویان با استعداد ” را به یک هدف مشترک رسانده است:

شاید بگویید شاید شما هم با همین اهداف قصد مهاجرت داشته باشید! اینجاست که برای تحقیق در مورد کشورهای مختلف دست به کار خواهید شد. شما در ادامه راه‌های مختلف را بررسی خواهید کرد و اینجاست که داستان آغاز می‌شود، چرا که شما به یک گزینه‌ی جذاب خواهید رسید:

“تحصیل در کانادا ! “

اما به راستی برای تحصیل در کانادا چه باید کرد؟ ویزا؟‌ هزینه؟ معدل؟ کار بعد از تحصیل و … !

اینجاست که با سوالات متعددی مواجه خواهیم شد که در ذهن هر دانشجویی شکل می‌گیرد. اما لازم نیست نگران باشید، چرا که ما در این مطلب به بررسی کامل شرایط تحصیل در کانادا خواهیم پرداخت تا شما را به پاسخ سوالاتتان برسانیم. شاید برای شروع هتر باشد کمی بیشتر با کانادا آشنا شویم. پس با ما همراه باشید تا کمی بیشتر راجب این کشور زیبا صحبت کنیم.

کانادا، از یک کران تا کرانی دیگر  « اشاره به شعار ملی کانادا »

کانادا شمالی ترین کشوری است که در قاره آمریکا قرار دارد و از نظر مساحت نیز بعد از روسیه بزرگترین کشور جهان است. از نظر مساحتی این کشور ۶ برابر بزرگتر از ایران است، اما جمعیت آن در حدود نصف جمعیت ایران است. کانادا تنوع جغرافیایی بسیار خوبی دارد و همین تنوع آب وهوای متنوعی را به شهرهای مختلفش داده است، اما اکثر نواحی کانادا تابستان هایی معتدل و زمستان هایی سرد دارند.

درباره کانادا بیشتر بدانیم ——-> مهاجرت به کانادا

آنچه در این مقاله می خوانید :

درباره کانادا

کانادا کشوری قانون مند و رو به رشد

کانادا ۱۰ استان مختلف دارد و پایتخت این کشور نیز اتاوا است که در استان اونتاریو قرار دارد. تورنتو، مونترال و ونکوور مهم ترین شهرهای کانادا می‌باشند. واحد پول این کشور نیز دلار کاناداست و از نظر سیاسی این کشور دارای یک حکومت دموکراتیک فدرال است، که توسط بخش های حکومتی اداره می‌شود و نخست وزیر، بالاترین مقام رسمی در این کشور است. رشد اقتصادی این کشور در سالیان اخیر بسیار بالا بوده و امروزه اقتصاد کانادا به لطف همین پیشرفت ها جزو ۱۰ اقتصاد برتر دنیاست.

چندملیتی بودن، مهم ترین ویژگی کانادا برای مهاجران!

زبان های انگلیسی و فرانسوی دو زبان اصلی کشور می‌باشند. از جایی که سالانه افراد زیادی از سراسر دنیا به کانادا مهاجرت می‌کنند، می‌توان کانادا را یک کشور چند ملیتی محسوب کرد که با داشتن شرایط بسیار خوب برای تحصیل، کار و زندگی تبدیل به یکی از انتخاب های ایده‌آل دانشجویان برای ادامه‌ی تحصیل و زندگی شده است. جالب است بدانید که کانادا رتبه‌ی ششم سطح رفاه و استاندارد زندگی را در جهان دارد.

وضعیت تحصیل در کانادا

بر اساس رتبه بندی و آماری که سایت معتبر qs از وضعیت علمی دانشگاه های مختلف منتشر می‌کند، کانادا داری بیشتر از ۱۵ دانشگاه در بین ۳۰۰ دانشگاه برتر دنیاست. برترین دانشگاه ها برای تحصیل در کانادا عبارتند از :

رتبه بندی دانشگاه های معروف کانادا

به طور کلی سیستم آموزشی کانادا جزو بهترین سیستم‌های آموزشی چند سال اخیر دنیا بوده است و بازدهی بسیار بالایی نیز داشته که همین مورد باعث محبوبیت این کشور در بین دانشجویان جهان شده است. البته باید موارد دیگری چون هزینه های منطقی برای تحصیل و نرخ بالای کار پس از تحصیل را نیز به لیست امتیازات دانشگاه های کانادا اضافه نمود.

تحصیل در کانادا و مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی

برای اینکه بتوانید در کانادا تحصیل کنید نیاز به دریافت ویزای تحصیلی از سوی دولت کانادا هستید. افرادی که در این زمینه تجربه‌ی بالایی دارند، به متقاضیان توصیه می‌کنند که ۴ الی ۶ ماه قبل از شروع ترم تحصیلی برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنند و مدارک مورد نیاز را برای دریافت اجازه نامه‌ی تحصیل در کانادا را نیز به صورت تمام و کمال ارائه دهند.

 

۵ مدرک اصلی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر می‌باشند:

 

1.نامه و مدرک مبتنی بر پذیرش از سوی یک موسسه‌ی آموزشی در کانادا

۲. پاسپورت معتبر و البته اسناد مسافرتی

۳. اثبات تمکن مالی برای زندگی در کشور کانادا

۴. داشتن نامه هدف از تحصیل

۵. داشتن مدرک معتبر برای زبان انگلیسی که البته در برخی از موارد خاص توانایی صبحت کافی است

در ادامه شما باید درخواست خودتان مبنی بر تقاضای ویزای تحصیلی را ثبت و به اطلاع دولت کانادا برسانید که در این مرحله اطلاعاتی مانند عکس و اثر انگشتان نیز از متقاضی دریافت می‌شود .

از آنجا که کانادا در داخل خاک ایران سفارتی ندارد لازم است که متقاضیان این کار را از طریق کشور های همسایه انجام دهند. در این بین بسیاری از متقاضیان سفارت کانادا در ترکیه را انتخاب می‌کنند.

تحصیل در کانادا و امکان انجام کار بعد از تحصیل

کانادا این امکان را به هر دانشجویی می‌دهد که پس از اتمام تحصیلاتش به کار در داخل خاکش مشغول شود. البته برای این کار لازم است تا دانشجویان درخواست خودشان را اعلام کنند تا دولت این مجوز را که حداکثر ۳ ساله نیز هست را برای فرد صادر کند. این مجوز قابل تمدید نیست و برای هر شخصی فقط یک بار صادر می‌شود و مدت زمانش نیز، بین ۸ ماه الی ۳ سال است که برای انجام کار و ادامه‌ی ماجراجویی پس از تحصیل در یک کشور، مدت زمانی بسیار خوب و مناسب به شمار می‌آید.

دانشجویان متقاضی کار در کانادا پس از فارغ التحصیلی تا ۱۸۰ روز اجازه دارند که برای اخذ مجوز کار پس از تحصیل اقدام کنند. در صورتی که متقاضیان دارای ویزای تحصیلی معتبری باشند، می‌توانند به سادگی درخواست خود مبنی بر کار در خاک کانادا را ارائه دهند.

مجوز کار در کانادا

البته آنها باید توجه داشته باشید در صورتی که اعتبار ویزای تحصیلی تان رو به اتمام است باید برای ویزای بازدید کننده درخواست دهید و پس از اینکه مقداری زمان از این طریق به دست آوردید، برای درخواست مجوز کار پس از تحصیل در این کشور اقدام نمایید.

متقاضیان همچنین می توانند تا زمان تأیید درخواست خود به صورت تمام وقت به کار در کانادا بپردازند. متقاضیان دریافت مجوز کار پس از تحصیل باید شرایط زیر را دارا باشند.

_ در هنگام درخواست، داری ۱۸ سال یا بیشتر هستند.

_ حداقل یک برنامه آموزشی فنی یا تخصصی تمام وقت را برای کسب تجربه کاری گذرانده باشند.

_ در دوره های خلبانی در مؤسسات مورد تأیید کانادایی شرکت کرده باشند.

_ در یک برنامه تحصیلی حداقل 900 ساعته (معادل 8 ماه) شرکت کرده باشند.

_ یک نامه رسمی از موسسه ارائه دهند که نشان دهنده مدت زمان برنامه تحصیلی(در ساعت یا ماه) باشد.

 

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در کانادا

همان طور که گفتیم پس از اتمام تحصیلات دولت کانادا به شما حق کار و زندگی تا سقف ۳ سال را می‌دهد و از این طریق می‌توان برای دریافت اقامت دائم و یا شهروندی استفاده کرد. بیراه نیست اگر بگوییم که تحصیل و کار در خاک کانادا می‌تواند مسیر را برای اقامت در کانادا باز کند و افراد مختلف را واجد شرایط اقامت دائم کانادا کند. البته باید توجه داشت که سابقه تحصیل، کار و مهارت های زبان انگلیسی و فرانسه نیز می تواند در اخذ اقامت دائم کانادا تأثیر گذار باشد.

جالب است بدانید که سابقه‌ی کار و مهارت های زبان همسر نیز می تواند برای متقاضی تابعیت کانادا امتیازاتی بسیار مهم را داشته باشد. یک نکته‌ی بسیار مهم دیگر در ادامه‌ی کار این است که برای اخذ اقامت دائم کانادا متقاضیان می توانند از طریق برنامه اکسپرس اینتری وارد عمل شوند و با توجه به اینکه از سوابق کار و تحصیل  خوبی نیز برخوردار هستند، پس از کسب امتیازات لازم به هدف و خواسته‌ی خودشان برسند.

شروط الزامی برای اخذ تابعیت کانادا

به طور کلی برقرار بودن ۳ شرط زیر برای اخذ تابعیت کانادا الزامی است:

۱. حضور ۳ ساله در کانادا : شخصی که برای دریافت اقامت دائم اقدام می‌کند باید در ۵ سال پیش از ارائه‌ی درخواستش حداقل ۳ سال در کانادا حضور داشته باشد. « سال های قبل از اقامت دائم در خاک کشور کانادا به صورت نصف حساب می‌شوند »

۲. زبان و دانش عمومی : دادن آزمون شهروندی یا سیتیزن شیپ و البته تسلط به یکی از دو زبان انگلیسی و یا فرانسوی برا اخذ اقامت دائم در کانادا الزامی است.

۳. پرداخت مالیات بر درآمد : متقاضی باید در ۵ سال گذشته، حداقل ۳ سال مالیاتش را پرداخت کرده باشد. این قانون نشان از سفت و سخت بودن قوانین مالیاتی کانادا نیز می‌دهد.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در کانادا

هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا

یکی از مهم‌ترین مواردی که متقاضیان باید به آن آگاهی کامل داشته باشند، هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور است. آگاهی از این هزینه‌ها و اطمینان حاصل کردن از مطابقت بودجه و سرمایه با هزینه‌ها، فرآیندی بسیار منطقی و ضروری است.

اغلب متقاضیان تحصیل در کانادا تصور می‌کنند که هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا بسیار زیاد است. اما باید گفت که تحصیل در این کشور نسبت به کشورهای اروپایی و انگلیسی زبان، هزینه کمتری دارد. درواقع از میان تمام راه‌های مهاجرت به کانادا، مهاجرت تحصیلی به کانادا بسیار بهتر، مطمئن‌تر و آسان‌تر است. همچنین آینده تضمین‌شده‌ای به دنبال دارد. البته تحصیل در کانادا تنها برای افرادی امکان‌پذیر است که موفق به دریافت ویزای تحصیلی شده باشند.

به‌طور کلی، هزینه‌های زندگی برای متقاضیان تحصیل در کانادا به عوامل عدیده‌ای بستگی دارد. مهم‌ترین آنها سبک زندگی، مقطع تحصیلی، دانشگاه و شهر محل تحصیل می‌باشد. به‌عنوان مثال، زندگی دانشجویی در سال 2021 در شهر تورنتو ماهیانه بیش از هزار دلار کانادا برآوردشده است. اما این میزان در شهر ونکوور بیش از 1800 دلار کانادا در ماه می‌باشد.

نتیجه گیری

کانادا یک کشور بی‌نظیر است که از هر نظر ارزشش را دارد که برایش به خودتان سختی بدهید و با دل و جان برای رسیدن به خاکش تلاش کنید. اما باید این نکته را نیز در نظر بگیرید که بهتر است قبل از هر کاری با مشاوران باتجربه و متخصصان امور مهاجرتی به صورت مفصل صحبت کنید تا به اصولی ترین و لذت بخش ترین حالت ممکن در مسیر موفقیت پیش بروید.

سوالات متداول

هزینه تحصیل در کانادا به عوامل متعددی همچون رشته و سبک زندگی بستگی دارد. شهریه دانشگاه‌های کانادا نیز کاملا باهم متفاوت است. اما به‌طور کلی، برای تحصیل در کانادا حداقل 10000 و حداکثر 80000 دلار کانادا موردنیاز خواهد بود. این مبلغ، از هزینه‌های جانبی دیگر مثل خورد و خوراک، پوشاک، تفریح، کتاب و لوازم التحریر جدا می‌باشد‌. برای این موارد نیز به 600 تا 2000 دلار کانادا در ماه نیاز است.

برای تحصیل در کانادا ابتدا باید دانشگاه موردنظر خود را انتخاب‌کرده و مدارک موردنیاز را از سایت‌رسمی دانشگاه بررسی نمایید. سپس با کمک یک وکیل مهاجرتی معتبر، فرآیند‌های اپلای کردن را که شامل تهیه رزومه، انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه و ثبت‌نام است، طی کنید.

تحصیل در کانادا در دانشگاه‌های معتبر و درجه یک این کشور مستلزم داشتن نمره آیلتس حداقل 6.5 است. البته نمره‌های دیگر زبان مثل تافل و (CLB) نیز توسط دانشگاه‌های کانادا موردتایید هستند. برخی دانشگاه‌های کانادا بستری برای دانشجویان فراهم کرده‌اند که بتوانند بدون نمره زبان برای تحصیل در کانادا اقدام کنند. به شرطی که ابتدا در کالج‌های زبان، قبل از شروع کلاس‌ها شرکت کرده و نمره زبان موردنیاز را کسب کنند.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن