مشاوره رایگان

02128111107

تحصیل در کالج‌ های کانادا

تحصیل در کالج‌ های کانادا

تحصیل در کالج های کانادا

تحصیل در کالج‌ های کانادا امروزه به یک از پیشرفته‌ترین و مدرن‌ترین کشورهای دنیا تبدیل‌شده است. فراهم بودن امکانات تحصیلی، فضای اقتصادی پویا، تنوع فرهنگی گسترده و… . همگی عواملی هستند که باعث شده‌اند سالانه تعداد زیادی از مردم برای تحصیل در کانادا به این کشور مهاجرت کنند. سیستم آموزشی کانادا تا حد زیادی شبیه به آمریکا می‌باشد و کمی هم از سیستم آموزشی بریتانیا، تاثیر پذیرفته است. در این کشور، هر استان قوانین خاص خود را برای تحصیل دارد. به‌عنوان مثال قوانین و شرایط تحصیلی در استان بریتیش کلمبیا با شرایط تحصیل در استان کبک متفاوت می‌باشد. با این‌حال، شرایط مساعد اجتماعی و اقتصادی و جو مثبت حاکم بر این کشور باعث شده‌است که کانادا به یکی از محبوب‌ترین کشورها برای ادامه تحصیل تبدیل شود.

در این مقاله به بررسی جنبه‌های مختلف تحصیل در کالج‌ های کانادا خواهیم پرداخت. در ابتدا کمی در مورد مزایای تحصیل در کالج ‌های کانادا می‌پردازیم. سپس شرایط حاکم بر سیستم آموزشی را بررسی می‌کنیم. نهایتاً لیستی از بهترین و معروف‌ترین کالج‌های این کشور ارائه می‌شود. همچنین کمی به شرایط اخذ ویزای تحصیلی و هزینه‌های اقامت در کانادا خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

مزایای ادامه تحصیل در کالج‌ های کانادا​

مزایای ادامه تحصیل در کالج‌ های کانادا​

در طی 8 تا 10 سال اخیر، نرخ مهاجرت به کشور کانادا برای ادامه تحصیل، به طور محسوسی افزایش پیدا کرده است. سالیانه دانشجویان و دانش‌آموزان زیادی از ایران و سایر نقاط دنیا برای تحصیل در کالج‌ های کانادا به این کشور مهاجرت می‌کنند. امکانات سطح بالای آموزشی، فرصت‌های کارآموزی، شرایط مهارجرت آسان به این کشور و هزینه‌های معقول زندگی در کانادا، باعث شده افراد زیادی برای تحصیل در کالج‌ های کانادا اقدام کنند. مزایای ادامه تحصیل در کالج‌ های کانادا، بیشمار است. اما ما سعی کردیم در ادامه به صورت خلاصه‌وار، به ارائه چند مورد مهم بپردازیم:

1- کیفیت بالای سطح تحصیل در کالج‌ های کانادا

سیستم آموزشی کانادا به صورت استانی است. حکومت استانی کانادا نیز تمام تلاش خود را می‌کند که صرف‌نظر از نوع موسسه آموزشی، روزبه‌روز به کیفیت آموزش، افزوده شود. مهم نیست که شما به دنبال اخذ مدرک دیپلم، کارشناسی، ارشد یا دکتری هستید. کانادا همواره این تضمین را به شما می‌دهد که در بهترین و بالاترین سطح تحصیل در کالج‌ های کانادا آموزش خواهید دید.

علاوه بر مدارک دانشگاهی و کالج‌ها، برنامه‌ها و دوره‌های آموزشی در کانادا به وفور یافت می‌شوند. دوره‌های مختلف فنی و مهندسی در تمامی رشته‌ها، دوره‌های حسابداری‌، اقتصاد‌، فناوری‌اطلاعات و… به‌صورت منظم در حال اجرا و قابل‌دسترس هستند.

2- سیستم آموزشی مهارت محور

تحصیل در کالج‌ های کانادا این مزیت را دارد که دانش‌آموزان و دانشجویان را با مهارت‌های لازم برای کار در دنیای واقعی، آشنا می‌کنند. دوره‌های کارآموزی مختلف در حین تحصیل، دانش‌آموزان را برای پیدا کردن کار و فعالیت در حوزه‌های تخصصی خودشان، آماده می‌نماید. عموماً دوره‌های کارآموزی در کانادا چهارماه در سال است. در طی این چهارماه دانش‌آموزان با شرایط کار واقعی آشنا شده و در حیطه تخصصی خودشان تجربه کسب می‌کنند.

3- کسب درآمد حین تحصیل در کالج ‌های کانادا

دانش‌آموزان در حین تحصیل مجاز هستند که در هفته 20 ساعت به‌صورت پاره‌وقت کار کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند برای دریافت مجوز حق کار به مدت سه سال بعد از تحصیل در کالج‌ های کانادا نیز اقدام نمایند.

4- هزینه‌های معقول تحصیلی

هزینه‌های تحصیل در کالج ‌های کانادا نسبت به سایر کشورهای هم‌رده، بسیار مناسب است. البته باید به این نکته هم توجه کرد که صرف‌کردن هزینه برای تحصیل در کانادا نوعی سرمایه‌گذاری می‌باشد. با توجه به فرصت‌های شغلی زیادی که چه به‌صورت پاره‌وقت و چه به‌صورت تمام‌وقت در کانادا وجود دارد، بازگشت این سرمایه به سرعت اتفاق خواهد افتاد. همچنین دانش‌آموزان می‌توانند با استفاده از بورسیه‌های مختلفی که برای تحصیل در کالج ‌های کانادا وجود دارند، هزینه‌های تحصیل را تا حد چشمگیری کاهش دهند.

5- کیفیت زندگی بالا در کانادا و تنوع فرهنگی

کانادا همواره در لیست امن‌ترین کشورهای دنیا، جای دارد. در سال 2018 این کشور به‌عنوان ششمین کشور امن دنیا شناخته شده‌است. هوای تمیز، منابع آب‌شرب غنی، امکانات رفاهی و تفریحی فراوان، سطح پائین آلودگی‌های محیطی و… همگی از مزیت‌های کانادا هستند. همچنین تنوع فرهنگی و ملیتی در این کشور باعث‌شده است که کانادا به‌عنوان یک کشور ایده‌آل برای ادامه تحصیل شناخته‌شود. تنوع فرهنگی این کشور، شرایط روانی ادامه تحصیل در کالج ‌های کانادا را برای دانش‌آموزان، مناسب کرده است.

6- فرصت مهاجرت با تحصیل در کالج ‌های کانادا

تجربه نشان‌داده است که دانش‌آموزانی که مشغول تحصیل در کالج‌ های کانادا هستند، شانس زیادی برای دریافت اقامت دائم دارند. به‌علاوه، دانش‌آموزان در طول فرآیند تحصیل، با شرایط فرهنگی و اقتصادی کانادا کاملا آشنا می‌شوند. در نتیجه برای زندگی و اقامت در این کشور، آماده خواهند شد.

شرایط تحصیل در کالج‌ های کانادا​

همانطورکه قبلا گفتیم، شرایط و قوانین تحصیل در کالج‌ های کانادا در هر استان با استان دیگر متفاوت است. هر استان مجاز می‌باشد که قوانین تحصیلی خاص خود را داشته باشد. کانادا دارای بالغ بر 175 کالج در سرتاسر کشور است. سطح اعتبار هر کالج به عواملی از قبیل سابقه و قدمت کالج، تعداد دانش‌آموزان و رتبه علمی فارغ‌التحصیلان آن بستگی دارد. در اکثر این کالج‌ها، هم دوره کوتاه‌مدت تحصیلی و هم دوره بلندمدت برگزار می‌شود. یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های تحصیل در کالج ‌های کانادا امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های سطح بالای این کشور است.

تحصیل در کالج‌ های کانادا عموماً در اکثر استان‌ها از ماه سپتامبر آغاز می‌شود. طبق سلسله مراتب تحصیلی کانادا، دانش‌آموزان پس از فارغ‌التحصیلی از پایه 11ام، می‌توانند وارد کالج شوند. در اکثر کالج‌ها با گذراندن دوره چهارساله مدرک معادل کارشناسی به دانشجویان اعطا می‌شود. البته همانطور که گفتیم بعضی از کالج‌ها، دوره‌های کوتاه مدت یک یا سه ساله هم برای اعطای مدرک برگزار می‌کنند. اما طبق برنامه‌آموزشی کانادا، دانشجویانی که دوره‌های چهارساله را گذارنده و مدرک کارشناسی اخذ کرده‌اند، می‌توانند برای ادامه تحصیل، وارد دانشگاه شوند.

علاوه بر تحصیل در کالج ‌های کانادا امکان ادامه تحصیل در موسسات آموزش زبان و کالج‌های فنی و حرفه‌ای نیز برای دانش‌آموزان، فراهم است. تحصیل در مدارس زبان‌آموزی در کانادا بسیار متدوال می‌باشد. زیرا در بسیاری از مدارس این کشور، زبان جزء برنامه تحصیلی نیست. همچنین موسسات فنی و حرفه‌ای نیز دوره‌های دو تا سه ساله برای دانش‌آموزان برگزار می‌کنند.

بهترین کالج ‌های کانادا​

مطمئناً هرکس که به‌دنبال تحصیل در کالج ‌های کانادا است، به دنبال یافتن بهترین کالج برای ادامه تحصیل است. ما بر اساس رتبه‌بندی اعلام شده توسط آموزش وپرورش کانادا، لیست زیر را برای شما آماده کرده‌ایم:

نام کالج

شهر

امتیاز

کالج Seneca

تورنتو

46

کالج George Brown

تورنتو

45

کالج Dougla

ونکوور

44

کالج CONESTOGA

کیچنر

43

کالج HUMBER

تورنتو

42

کالج CENTENNIAL

تورنتو

41

کالج FANSHAWE

لندن

40    

هزینه‌های ادامه تحصیل در کالج‌ های کانادا​

هزینه‌های ادامه تحصیل در کالج‌ های کانادا​

هزینه‌های ادامه تحصیل در کالج‌ های کانادا را می‌توان به دو دسته هزینه‌های لازم برای زندگی در کانادا و هزینه‌های لازم برای تحصیل و کالج، تقسیم‌بندی کرد. اینگونه می‌توان دقیق‌تر مقدار هزینه‌ها را شناسایی نمود. هزینه‌های اعلام شده در این بخش حدودی بوده و هزینه دقیق، هر کالج و هر شهر ممکن است متفاوت باشد.

1- هزینه‌های مربوط به کالج

هزینه‌های مربوط به کالج به عوامل مختلفی بستگی دارد. رتبه کالج، رشته‌ی تحصیلی و طول مدت دوره تحصیل، همگی جزء عواملی هستند که هزینه دقیق کالج را تعیین می‌کنند. عموماً کالج‌هایی که در شهرهای بزرگ مثل تورنتو هستند، نسبت به کالج‌های شهرهای کوچک‌تر، هزینه بیشتری از دانشجویان دریافت می‌کنند. اما به‌طور کلی می‌توان گفت که هزینه سالانه تحصیل در کالج‌ های کانادا بین 7000 تا 35000 دلار کانادا است.

2- هزینه‌های زندگی در کانادا

اگر قصد ادامه تحصیل در کالج ‌های کانادا را دارید، باید بدانید که بخش زیادی از هزینه‌های شما در طول مدت اقامتتان، مربوط به هزینه‌های روزمره زندگی است. به طور کلی شما در کانادا، پنج هزینه اصلی دارید. هزینه خورد و خوراک، هزینه مسکن، هزینه پوشاک،  هزینه رفت و آمد، هزینه مربوط به مالیات و هزینه بیمه سلامت. بهتر است قبل از نهایی شدن تصمیمتان مبنی بر ادامه تحصیل در کالج ‌های کانادا، حتماً یک برآورد دقیق از این هزینه داشته باشید. ما در ادامه به صورت حدودی به این هزینه‌ها می‌پردازیم:

  • هزینه خورد و خوراک

هزینه خورد و خوراک مستقیماً به شهر محل اقامت بستگی دارد. در شهرهای بزرگ مثل ونکوور هزینه خورد و خوراک بیشتر از شهرهای کوچک کانادا است. به طور متوسط شما باید سالیانه حدود 4000 دلار کانادا برای خورد و خوراک هزینه کنید. مزیت اصلی شهرهای کوچک نسبت به شهرهای بزرگ کانادا این است که در این شهرها، فروشگاه‌های تخفیف‌دار و حراجی، به مراتب بیشتر از شهرهای بزرگ می‌باشد. در زمان تحصیل در کالج ‌های کانادا خرید از این فروشگاه‌ها می‌تواند تا 50 درصد هزینه خورد و خوراک را کاهش دهد.

  • هزینه مسکن

 هزینه مسکن علاوه بر شهری که در آن اقامت دارید، رابطه مستقیمی با نوع ملکی که در آن زندگی می‌کنید، دارد. منظور از نوع ملک، این است که آیا محل سکونت، خانه شخصی و اجاره‌ای می‌باشد یا خوابگاه. شهریه سالانه خوابگاه به صورت متوسط در سال چیزی حدود 8000 الی 12000 دلار کانادا است. امکانات رفاهی، جمعیت خوابگاه و موقعیت مکانی آن، قیمت نهایی شهریه را تعیین می‌کنند. اما اگر قصد اجاره منزل دارید، باید سالیانه چیزی حدود 30000 الی 75000 دلار کانادا برای اجاره‌بها کنار بگذارید. عموماً افرادی که به قصد تحصیل در کالج ‌های کانادا به این کشور سفر می‌کنند، ترجیح می‌دهند که بجای صرف هزینه گزاف برای اجاره خانه، در پانسیون‌ها و خوابگاه اقامت کنند.

  • هزینه پوشاک

 هزینه پوشاک به فروشگاه و برند پوشاک بستگی دارد. به‌طور معمول دانش آموزانی که مشغول تحصیل در کالج ‌های کانادا هستند، بایددر سال چیزی حدود 1200 تا 2000 دلار کانادا برای پوشاک هزینه کنند.

  • هزینه حمل‌ونقل

 سیستم حمل‌و‌نقل عمومی کانادا، جزء بهترین‌ها در دنیا است. از طرفی دانشجویان مشغول به تحصیل در کالج‌ های کانادا نیز از تخفیف ویژه‌ای برخوردار خواهند بود. به‌طور متوسط هزینه حمل‌و‌نقل دانشجویانی که در حال ادامه تحصیل در کالج ‌های کانادا هستند، حدود 750 دلار کانادا است.

  • هزینه مالیات

 داشنجویانی که از مجوز کار در حین تحصیل در کالج ‌های کانادا استفاده کنند، مشمول مالیات دولتی هستند. آن‌ها باید بخشی از درآمد خود  را به‌عنوان مالیات، پراخت نمایند.

  • هزینه بیمه سلامت

 دولت کانادا خود را در مقابل دانش‌آموزان خارجی متعهد نمی‌داند و آن‌ها را بیمه سلامت نمی‌کند. بنابراین خود دانشجویان باید هزینه بیمه را پرداخت کنند. این هزینه بسته به تعرفه خدمات مورد نیاز، در سال چیزی حدود 600 تا 800 دلار کانادا برای دانشجویان مشغول تحصیل در کالج‌ های کانادا هزینه دارد.

با یک حساب سرانگشتی، می‌توان متوجه شد که یک دانشجو برای ادامه تحصیل در کالج ‌های کانادا باید در سال چیزی حدود 20000 دلار کانادا هزینه کند. این هزینه فقط مربوط به زندگی در کانادا است و ازهزینه کالج جدا می‌باشد. اما همانطور که گفتیم تمامی این هزینه‌ها به نوعی سرمایه‌گذاری است. پس از اتمام تحصیل، دریافت اقامت و استخدام در شغلی تمام‌وقت، تمامی این هزینه‌ها در مدت بسیار کوتاهی جبران خواهدشد.

مراحل اخذ ویزا برای تحصیل در کالج‌ های کانادا​

اگر شما هم به تحصیل در کالج ‌های کانادا علاقمند هستید، حتما این سوال برایتان پیش آمده که چگونه باید برای اخذ ویزا و ادامه تحصیل، اقدام کنید. با ما در ادامه همراه باشید تا در مورد مراحل لازم برای ادامه تحصیل در کالج‌ های کانادا آشنا شوید:

1- انتخاب کالج

 گام اول، انتخاب کالج موردنظر است. اول باید بررسی کنید که قصد ادامه تحصیل در کدام رشته را دارید. سپس بر اساس رشته، کالجی را که هم از نظر اعتبار رتبه بالایی دارد و هم از نظر هزینه، مقرون به‌صرفه است را انتخاب کنید.

2- ثبت‌نام در کالج و اخذ پذیرش

 در گام بعدی تحصیل در کالج‌ های کانادا باید با کالج موردنظرتان، تماس و مکاتبات را شروع نمایید. باید فرم ثبت نام ارسالی را پر کرده و به همراه سایر مدارک مورد نیاز مانند مدارک تحصیلی، کارنامه‌ها و ریزنمرات و مدارک هویتی، برای کالج ارسال کنید. در نهایت پس از اعلام هزینه ثبت‌نام، باید مبلغ را به حساب کالج واریز نمایید. همچنین باید شهریه یک سال کالج، از پیش به حساب کالج واریز شود. نهایتاً نامه پذیرش از طرف کالج صادر خواهد گردید.

3- اخذ ویزا از سفارت

 پس از دریافت نامه پذیرش از کالج، باید با مدارک هویتی و سایر مدارک موردنیاز، به سفارت مراجعه کرد. در سفارت باید یک حساب بانکی با گردش بالا و همچنین سند یک ملک را به مامورین سفارت ارائه دهید تا از تمکن مالی متقاضی، اطمینان حاصل شود.

نهایتاً پس از دریافت ویزا، باید خود را برای رفتن به کانادا و ادامه تحصیل در کالج‌ های کانادا آماده کنید.

نتیجه گیری

یکی از بهترین فرصت‌ها برای مهاجرت، ادامه تحصیل در کالج ‌های کانادا است. کانادا با داشتن یکی از بهترین و قوی‌ترین سیستم‌های آموزشی دنیا، بهترین کشور برای ادامه تحصیل می‌باشد. تنوع فرهنگی، آموزش مهارت محور و سطح رفاه بالای زندگی از مزایایی هستند که با تحصیل در کالج‌ های کانادا می‌توان از آن‌ها برخوردار شد. هزینه‌های زندگی و تحصیل درکالج‌های کانادا شاید کمی زیاد به‌نظر برسد. اما باید به این هزینه‌ها به دید سرمایه‌گذاری نگاه کرد. سرمایه‌گذاری‌ای که در مدت زمان کوتاهی پس از پیدا کردن کار تمام‌وقت و اخذ ویزای دائم، به سوددهی خواهد رسید.

سوالات متداول

بله. دانشجویانی که از کالج‌ها مدرک معادل کارشناسی را طی دوره‌های چهارساله دریافت می‌کنند، می‌توانند برای پذیرش در دانشگاه‌ها و ادامه تحصیل، اقدام نمایند.

به‌طور میانگین هر نفر برای ادامه تحصیل در کالج‌ های کانادا باید سالانه مبلغی معادل 50000 الی 80000 دلار، بسته به کالج و سبک زندگی شخصی خود، خرج نماید.

علاوه بر مدارک هویتی مانند پاسپورت و شناسنامه و مدارک تحصیلی مانند کارنامه ترجمه‌شده به همراه ریزنمرات، باید نامه پذیرش از کالج هم در دسترس باشد. به‌علاوه به منظور اثبات تمکن مالی، باید رسید گردش حساب به سفارت ارائه گردد.

بله. هر دانش‌آموز مجاز است در هفته تا 20 ساعت به صورت پاره‌وقت کار کند. البته چنانچه فردی در حین تحصیل، مشغول کار شود، مشمول مالیات می‌گردد. وی باید سالانه بخشی از درآمد خود را به عنوان مالیات به دولت کانادا پرداخت کند.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن