مشاوره رایگان

02128111107

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان یکی از هدف های اکثرا دانشجویان برای ادامه تحصیل می باشد. جامعه علمی جهان بسیار به آلمان مدیون است. آنچه ما امروزه دانشگاه‌ می نامیم آلمان زادگاه آن بوده است. دانشمندان بسیاری از دانشگاه های آلمان که مهد علم بوده و هر روز دانش جدیدی در آنها تولید می شده است معرفی گردیده است.

مدل آلمانی دانشگاه های امروزه در سراسر جهان همان چیزی است که اکثر دانشجویان در آن تحصیل می کنند. از زمان های قدیم تولید و کشف دانش جدید در دانشگاه های آلمان به کار گرفته می شده است و امروزه نیز این رویه در ادامه دارد.

🔍سوالات خود را درباره  تحصیل در آلمان از ما بپرسید

آنچه در این مقاله میخوانید :

چرا مهاجرت تحصیلی به آلمان

بهترین شهر های آلمان برای تحصیل

آلمان کشوری بسیار پیشرفته است که جامعه علمی آن در جهان بسیار معتبر است. هزینه های پایین تحصیلی، صنعتی بودن کشور آلمان، کیفیت بالای سیستم آموزشی، چشم انداز شغلی بسیار عالی و همچنین یادگیری زبان آلمانی از عواملی است که موجب شده است که این کشور به عنوان مقصد بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان باشد. مهمترین عوامل تحصیل در آلمان در زیر به آنها اشاره شده است:

1- هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان رایگان است

بله ، درست خواندید! این یک مزیت بسیار بزرگ است، صرف نظر از ملیت تقریباً تمام دانشگاه های دولتی آلمان، هیچ شهریه ای را از دانشجویان خود دریافت نمی کنند. این باعث شده است که تنها تمرکز بر روی هزینه های زندگی مانند خوابگاه، غذا، حمل و نقل و غیره داشته باشید.

2- آلمان در خط مقدم مهندسی

در آلمان مهندسی و فناوری بسیار ارزشمند است. حمل و نقل، سازه های برجسته یا خواه در مورد اتومبیل، همه این موارد در آلمان بسیار ارزشمند است.

حتی یکی از برجسته ترین تولیدکنندگان وسایل نقلیه الکتریکی، نیکولا تسلا در آلمان تصمیم به راه اندازی کارخانه ای گرفته بود.

3- تحصیلات در آلمان با کیفیت بسیار بالا

اگر چه دانشگاه های آلمان رایگان هستند، اما این به معنای بی کیفیت بودن نیست. بیش از 60 دانشگاه در آلمان وجود دارد که طبق رتبه بندی های بین المللی در بهترین جا قرار گرفته اند.

استانداردهای عالی در موسسات آموزش عالی رعایت می شود. این عوامل دانشجویان را قادر می سازد تا در زمینه های آکادمیک آینده شغلی خود بتوانند پیشتاز باشند.

4- یادگیری زبان آلمانی

فرصت یادگیری زبان آلمانی را به هیچ عنوان، حتی اگر در یکی از دانشگاه انگلیسی زبان تحصیل می کنید، از دست ندهید. به لطف موقعیت آلمان، زبان این کشور به عنوان یکی از اقتصادهای برجسته جهان بسیار با اهمیت است. پرداخت حقوق بالا به فارغ التحصیلان با مهارت های پیشرفته در شرکت های آلمانی و سایر کشورهای اروپایی برای کسانی که این زبان را در آلمان یاد گرفته باشند وجود دارد.

اگرچه زبان این کشور زبان آسانی برای یادگیری نیست. اما اگر با اصول اولیه آن شروع کنید به زودی از پیشرفت خود در این زبان متعجب خواهید شد و این زبان را به خوبی فرا خواهید گرفت.

5- چشم انداز شغلی عالی

دریافت مدرک تحصیلی فارغ التحصیلان از دانشگاه های آلمان موجب می شود که در بازار کار، چه در آلمان و چه در سایر کشورها، با درآمد بسیار بالا به راحتی کار مورد نظر خود را پیدا کنند. این می تواند بدین دلیل باشد که همه کشور های جهان موسسات آموزشی آلمان را قبول دارند.

خواه بخشی از اقتصاد قدرتمند این کشور و در آلمان بمانید و یا اینکه به کشور خود برگردید، مدرک دانشگاه های آلمان مورد تایید وزارت علوم بوده و به راحتی امکان پیدا کردن کار با درآمد  بسیار بالا وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر مقاله ی زیر را هم مطالعه فرمائید.

مقاله پیشنهادی —> کار در آلمان

بهترین رشته های تحصیلی در آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان 

لیسانس، فوق لیسانس و دکترا و تقریباً در تمام رشته ها آلمان دانشجو می پذیرد. دانشجویان اهمیت کسب مدارک تحصیلی این کشور را از سراسر جهان می دانند. و شما می توانید رشته مورد علاقه خود را در این کشور بخوانید.

در اینجا برخی از رشته های محبوب که در دانشگاه های آلمان طرفداران بسیاری دارد آورده شده است.

 • مهندسی مکانیک
 • زیست شناسی
 • اقتصاد
 • محیط زیست
 • علوم کامپیوتر
 • مدیریت بازرگانی

مقاله پیشنهادی ——->ویزای تحصیلی آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

به‌عنوان دانشجوی متقاضی تحصیل در آلمان، باید بدانید که یکی از شرایط مهم تحصیل در این کشور داشتن مدرک زبان آلمانی است. برای اینکه بتوانید پذیرش دانشگاه‌های کشور آلمان را دریافت کنید، باید در آزمون‌های ورودی این دانشگاه‌ها شرکت نموده و نمره قبولی را کسب کنید. البته جا دارد به این نکته اشاره کنیم افرادی که در کنکور سراسری ایران شرکت کرده و در یک دانشگاه دولتی پذیرفته شده‌اند، نیازی ندارند تا در آزمون ورودی دانشگاه‌های آلمان شرکت کنند.

البته چند رشته به‌خصوص مانند رشته‌های پزشکی وجود دارد که قبولی در آزمون ورودی دانشگاه، شرط الزامی بوده و صرف پذیرفته شدن در آزمون سراسری، نمی‌تواند دلیل محکمی برای پذیرش از سوی دانشگاه باشد. باید بدانید که تحصیل در اکثر رشته‌ها در کشور آلمان، رایگان است. اما برای اینکه بتوانید از این موقعیت استفاده کنید لازم است تا به زبان آلمانی مسلط شوید. در کشور آلمان کورس‌های بسیار کمی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

برای اینکه بتوانید به دانشگاه دولتی و تقریبا رایگان آلمان راه پیدا کنید، باید مدرک زبان آلمانی داشته باشید. حداقل مدرک مجاز برای قبولی، مدرک C1 زبان آلمانی است. یکی از راه‌های بسیار مناسب برای دانشجویانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند این است که در دوره‌های زبانی که در خود کشور آلمان برگزار می‌شود، شرکت کنند. البته برای ورود به همین دوره‌ها نیز ارائه مدرک زبان آلمانی A2 یا B1 الزامی است.

بعد از اینکه دوره‌های زبان آلمانی را در این کشور به‌ خوبی پشت سر گذاشتید، می‌توانید در فاندیشن‌های رشته موردنظرتان شرکت نمایید. البته جا دارد در این قسمت اشاره کنیم برای ورود به رشته پزشکی و فاندیشن‌های آن، باید نمره مدرک دیپلم شما 20 باشد. دوره‌های زبان آلمانی در کشور آلمان برگزار شده و دانشجویان را برای ورود به دانشگاه‌های سراسر کشور آماده می‌کنند. هزینه این دوره‌ها چیزی در حدود 4700 تا 5600 یورو است و برای افرادی که می‌خواهند تحصیل در کشور آلمان را تجربه کنند، فرصت مناسبی است.

تحصیل در آلمان در مقطع دبیرستان

از زمان رسیدن به سن 6 سالگی، تمام آلمانی ها باید در مقاطع ابتدایی تحصیل کنند، دوره دبیرستان در آلمان با توجه به اینکه در کدام رشته یا مقطع تحصیلی تحصیل میکنید متفاوت می باشد. در آلمان معمولا از سن 9 سالگی تا 16 سالگی جوانان وارد دبیرستان می شوند. داشتن سطح زبان B1 برای تحصیل در مقطع دبیرستان نیاز می باشد. شرایط زیر را برای تحصیل در دبیرستان های آلمان نیز باید داشته باشید:

 • سن بین 15 تا 18 سال.
 • داشتن معدل 2.5بر اساس GPA
 • داشتن مهارت زبان آلمانی
 • بلوغ، سازگاری و آمادگی برای زندگی در یک فرهنگ جدید

تحصیل کارشناسی در آلمان

از کل دانشجویان خارجی در آلمان در مقطع کارشناسی در حال تحصیل هستند. در آلمان درک اینکه چرا مقطع کارشناسی بسیار محبوب است کار سختی نیست. دروس تئوری و عملی برای آینده شغلی و مسیر علمی شما در آلمان با هموار می شود. 3 تا 4 سال نیز دوره کارشناسی در آلمان است. در این مقطع دانشگاه های آلمان رایگان هستند و برای تحصیل در این مقطع باید شرایط زیر را داشته باشید.

 • تسلط به زبان آلمانی
 • مدرک دبیرستان
 • کپی مدارک شناسایی
 • ریز نمرات شما از دوره تحصیلی پیشین
 • انگیزه نامه
 • قبولی در آزمون ورودی

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان 

شما می‌توانید بعد از اتمام تحصیلات خود در مقطع کارشناسی، وارد کارشناسی ارشد شوید. بسیاری از رشته‌های تحصیلی در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می‌شود، اما همچنان آمار بسیار بالایی، در حدود 70 درصد از دانشگاه‌های این کشور دولتی هستند. آلمان جزو کشورهایی است که بیشتر دانشگاه‌هایی با رنکینگ جهانی را دارد و در کنار این، هزینه تحصیل بسیار پایینی داشته که معمولا از آن صرف‌نظر می‌شود. برای مثال ممکن است هزینه تحصیل شما در یکی از دانشگاه‌های دولتی این کشور، کمتر از 200 یورو باشد.

تمامی این عوامل موجب شده است تا افراد زیادی خواهان ادامه تحصیل در آلمان به‌خصوص در مقطع کارشناسی ارشد باشند. به ‌صورت معمول برای اپلای کردن در این مقطع، ابتدا باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کرد و درخواست خودتان را ثبت کنید. هر دانشگاهی تاریخ به‌خصوصی را برای ارائه مدارک از سوی دانشجویان معرفی می‌کند. این تاریخ در وب‌سایت‌های دانشگاه‌ها درج شده است و شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت دانشگاه مورد نظر، با این تاریخ آشنا شوید.

بهتر است در زمان اپلای برای کارشناسی ارشد، چند دانشگاه مختلف را مدنظر قرار داده و برای تمامی آن‌ها مدارک خودتان را ارسال کنید. بدین صورت می‌توانید به‌ سادگی شانس قبولی خودتان در یکی از دانشگاه‌های آلمان را بالا ببرید. البته لازم به ذکر است که هزینه ثبت‌نام دانشگاه که جهت بررسی مدارک شما دریافت می‌شود، می‌تواند متفاوت باشد؛ اما به ‌صورت معمول این هزینه کمتر از 50 یورو خواهد بود.

در آلمان کارشناسی ارشد به طور معمول دو تا چهار ترم تحصیلی است. در آلمان  مدرک کارشناسی ارشد 120 ECTS خواهد بود. 90 تا از آن با امتحانات و 30 تا باقی مانده در زمان دفاع از پایان نامه داده می شود. داشتن مدرک لیسانس در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان شرط اصلی پذیرش است. باید توسط دانشگاه در آلمان مدرک شما شناخته شده باشد. در مقطع کارشناسی ارشد مدارک مورد نیاز برای تحصیل در آلمان شامل موارد زیر است:

 • گذرنامه همراه با ویزا یا اجازه اقامت آلمان
 • چند عکس در سایز پاسپورت
 • تکمیل فرم ثبت نام
 • گواهی کارشناسی به همراه ترجمه رسمی آنها
 • مهارت در زبان آلمانی B2

تحصیل دکترا در آلمان

Ph.D. در آلمان 2 تا 6 سال است. در بیشتر دانشگاه های دولتی این کشور این دوره بدون شهریه ارائه می شود. حدود 330،000 دانشجو تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه های آلمان سپری می کنند. در مقطع دکترا از این تعداد 7/5٪ مشغول به تحصیل هستند. باید در آلمان در ابتدا یک سوپروایزر برای تحصیل در مقطع دکتری انتخاب کرده باشید. از دانشگاه نیز باید مدرک ارشد را برای پذیرش ارائه دهید. داشتن مقالات علمی، مدرک زبان B2 آلمانی و یا آیلتس 6.5 می تواند شانس شما را برای اخذ پذیرش افزایش دهد.

اطلاعات تکمیلی ——->مهاجرت تحصیلی به آلمان

شهرهای دانشجویی آلمان

بهترین شهرهای آلمان برای تحصیل

بهترین و مدرن ترین شهرهای جهان در آلمان جای گرفته است و هر شهر دانشگاه های بسیار با کیفیت را نیز دارد. برای دانشجویان زندگی در شهرهای آلمان بسیار مناسب بوده و زندگی آنها همراه با لذت از اوقات فراغت می باشد. از بهترین شهر های آلمان برای تحصیل می توان به برلین، کلن، فرانکفورت، ماین، هامبورگ و مونیخ اشاره داشت

بهترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل

بهترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل

برای تحصیل در آلمان باید یک دانشگاه را انتخاب کنید. دانشگاه های بسیاری در سراسر آلمان وجود دارد که در رشته مورد علاقه خود شما می توانید تحصیل کنید. مدارک دانشگاه های آلمان بسیار معتبر نیز می باشد.

انواع مختلفی از دانشگاه ها در آلمان وجود دارد که متناسب با نیازهای شما می تواند باشد. از موسسات آموزشی آلمان می توان به دانشگاه های عمومی، دانشگاه های علمی کاربردی یا موسسات تخصصی هنر و موسیقی اشاره داشت. در سراسر آلمان دانشگاه های مختلفی متناسب با نیاز و علاقه شما وجود دارد. از مهمترین دانشگاه های آلمان می توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • دانشگاه علوم کاربردی اروپا
 • مرکز تحصیلات تکمیلی بین المللی دانشگاه برمن
 • دانشکده تجارت و نوآوری برلین
 • دانشگاه علمی کاربردی IUBH
 • مرکز مطالعاتی آردن برلین
 • دانشگاه ویسمار

پذیرش دانشگاه آلمان

بنابراین شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که چگونه می توان برای تحصیل در آلمان اقدام کرد؟ در اینجا ما مراحلی را که موجب می شود که شما در دانشگاه های این کشور تحصیل کنید آورده شده است.

این مراحل را برای آنکه در دانشگاهی در آلمان پذیرفته شوید، سپری کنید و مطمئن را برای درخواست خود که مدارک  مناسبی را آماده کرده اید.

 • مدارک فارغ التحصیلی (دبیرستان یا دانشگاه)
 • قبولی در آزمون ورودی
 • مهارت های آلمانی یا انگلیسی
 • معدل (GPA) بالایی (2.5)
 • برای آنکه شانس شما برای تحصیل در آلمان افزایش یابد، حتماً به بیش از یک دانشگاه مراجعه کنید!

چگونه شانس خود را برای تحصیل در دانشگاه های آلمان افزایش دهیم

در دوره های کالج ثبت نام کنید. در این دوره ها پیش از دوره کارشناسی یا ارشد خود دانشجویان قادرند یک دوره آموزشی را در کالج بگذرانند که موجب می شود که شانس آنها برای حضور و تحصیل در این کشور افزایش یابد.

پیش از شروع دوره های MBA، وکالت و پزشکی دوره آمادگی را پشت سر بگذرانید. شانس شما برای تحصیل در دانشگاه های آلمان یا گذراندن این دوره ها افزایش می یابد.

انگلیسی و آلمانی خود را از طریق دوره های آمادگی زبان بهبود ببخشید

تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

برای تحصیل در آلمان نیاز است که مهارت خود را در زبان انگلیسی ثابت کنید. تقریباً تمام دانشگاه های آلمان برای آنکه شما را پذیرش کنند یکی از  مدارک زبان انگلیسی  مانند PTE  آکادمیک، آیلتس، تافل و یا C1 پیشرفته را از شما درخواست خواهند کرد.

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان 

برای دانشجویان بهترین مکان برای تحصیل از لحاظ شهریه در جهان، آلمان است. تمام دانشگاه های دولتی تقریباً برای دانشجویان رایگان هستند. هزینه های زندگی میتواند تنها نگرانی دانشجویان از سراسر جهان باشد.

در آلمان هزینه تحصیل بسته به اینکه در حال تحصیل در کدام شهر و دانشگاه هستید متفاوت است. در اکتبر 2014 ، شهریه دانشجویان بین المللی کارشناسی و کارشناسی ارشد آلمان لغو شد. ایالت بادن-وورتمبرگ با این حال، از پاییز 2017 از دانشجویان خارجی هزینه تحصیلی دریافت می کند.

هزینه مهاجرت تحصیلی به آلمان

با این حال که بسیاری از دانشگاه های آلمان در مقاطع تحصیلی مختلف رایگان هستند، اما بسیاری ممکن است بسته به شرایطی از شما شهریه دریافت شود که شهریه دانشگاه های آلمان بسیار کم بوده و حداکثر 5000 یورو در سال در دانشگاه های دولتی و در دانشگاه های خصوصی 30.000 یورو در سال  باید شهریه بپردازید.

هزینه زندگی در آلمان

شاید در نگاه اول هزینه زندگی در آلمان کمی زیاد باشد، اما آلمان کشوری مدرن و با امکانات بی شماری است که نسبت به دیگر کشور ها مانند انگلستان و یا آمریکا بسیار ارزان نیز می باشد. هنگام تحصیل در آلمان برخی از هزینه های زندگی دانشجویی در ماه چیزی در حدود 700 تا 1100 یورو می باشد.

هزینه های ماهانه تحصیل در آلمان

 • کتاب: 20 یورو
 • خدمات دولتی: 100–200 یورو
 • هزینه سفر (حمل و نقل عمومی): 25–200 یورو
 • هزینه های بیمه درمانی و پزشکی: 80 یورو
 • هزینه تلفن / اینترنت: 35 یورو
 • غذا: 170 یورو
 • لباس: 45 یورو
 • اجاره: 250–390 یورو

نتیجه گیری

آلمان کشوری بسیار زیبایی است که یکی از قویترین اقتصاد های اروپا را در اختیار دارد. این کشور با داشتن دانشگاه های بسیار با کیفیت در جهان، دانشمندان بی شماری را نیز در طول تاریخ به جهان معرفی کرده است. تحصیل در بسیاری از دانشگاه های آلمان از جمله دانشگاه های دولتی آن رایگان است. این امکان نیز وجود دارد که شما بتوانید با تحصیل در این کشور و پیدا کردن کار اقامت دائم آن را نیز در اختیار بگیرید. آلمان بسیار صنعتی است که با توجه به رشد اقتصادی و افزایش سن جمعیت امروزه نیاز بسیار مبرمی به نیروی کار ماهر پیدا کرده است. برای همین مهاجران بی شماری این کشور را برای زندگی خود انتخاب می کنند.

سوالات متداول

در تمام دانشگاه های دولتی آلمان در مقاطع کارشناسی و ارشد شهریه ای گرفته نمی شود. دانشگاه های هم که پولی هستند تنها هزینه ناچیزی برای تامین هزینه های مدیریت و سایر هزینه های هر ترم را دریافت می کنند.

بله – در آلمان هر کس به صورت رایگان می تواند تحصیل کند.

مدارکی که معمولاً برای ثبت نام نیاز دارید شامل:گذرنامه، عکس پرسنلی، تکمیل فرم ثبت نام، داشتن مدرک فارغ التحصیلی، قبولی در آزمون ورودی.

در مقایسه با بسیاری از کشور های اروپایی، آلمان گران نیست. هزینه مسکن، غذا، فعالیت های فرهنگی و پوشاک کمی بیشتر از متوسط ​​اتحادیه اروپا است. در آلمان​​، دانشجویان به طور متوسط حدود 850 یورو در ماه را برای هزینه های زندگی خود هزینه می کنند.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا