مشاوره رایگان

02128111107

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان یکی از هدف های اکثرا دانشجویان برای ادامه تحصیل می باشد. جامعه علمی جهان بسیار به آلمان مدیون است. آنچه ما امروزه دانشگاه‌ می نامیم آلمان زادگاه آن بوده است. دانشمندان بسیاری از دانشگاه های آلمان که مهد علم بوده و هر روز دانش جدیدی در آنها تولید می شده است معرفی گردیده است.

مدل آلمانی دانشگاه های امروزه در سراسر جهان همان چیزی است که اکثر دانشجویان در آن تحصیل می کنند. از زمان های قدیم تولید و کشف دانش جدید در دانشگاه های آلمان به کار گرفته می شده است و امروزه نیز این رویه در ادامه دارد.

🔍سوالات خود را درباره  تحصیل در آلمان از ما بپرسید

آنچه در این مقاله میخوانید :

چرا مهاجرت تحصیلی به آلمان

بهترین شهر های آلمان برای تحصیل

آلمان کشوری بسیار پیشرفته است که جامعه علمی آن در جهان بسیار معتبر است. هزینه های پایین تحصیلی، صنعتی بودن کشور آلمان، کیفیت بالای سیستم آموزشی، چشم انداز شغلی بسیار عالی و همچنین یادگیری زبان آلمانی از عواملی است که موجب شده است که این کشور به عنوان مقصد بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان باشد. مهمترین عوامل تحصیل در آلمان در زیر به آنها اشاره شده است:

1- هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان رایگان است

بله ، درست خواندید! این یک مزیت بسیار بزرگ است، صرف نظر از ملیت تقریباً تمام دانشگاه های دولتی آلمان، هیچ شهریه ای را از دانشجویان خود دریافت نمی کنند. این باعث شده است که تنها تمرکز بر روی هزینه های زندگی مانند خوابگاه، غذا، حمل و نقل و غیره داشته باشید.

2- آلمان در خط مقدم مهندسی

در آلمان مهندسی و فناوری بسیار ارزشمند است. حمل و نقل، سازه های برجسته یا خواه در مورد اتومبیل، همه این موارد در آلمان بسیار ارزشمند است.

حتی یکی از برجسته ترین تولیدکنندگان وسایل نقلیه الکتریکی، نیکولا تسلا در آلمان تصمیم به راه اندازی کارخانه ای گرفته بود.

3- تحصیلات در آلمان با کیفیت بسیار بالا

اگر چه دانشگاه های آلمان رایگان هستند، اما این به معنای بی کیفیت بودن نیست. بیش از 60 دانشگاه در آلمان وجود دارد که طبق رتبه بندی های بین المللی در بهترین جا قرار گرفته اند.

استانداردهای عالی در موسسات آموزش عالی رعایت می شود. این عوامل دانشجویان را قادر می سازد تا در زمینه های آکادمیک آینده شغلی خود بتوانند پیشتاز باشند.

4- یادگیری زبان آلمانی

فرصت یادگیری زبان آلمانی را به هیچ عنوان، حتی اگر در یکی از دانشگاه انگلیسی زبان تحصیل می کنید، از دست ندهید. به لطف موقعیت آلمان، زبان این کشور به عنوان یکی از اقتصادهای برجسته جهان بسیار با اهمیت است. پرداخت حقوق بالا به فارغ التحصیلان با مهارت های پیشرفته در شرکت های آلمانی و سایر کشورهای اروپایی برای کسانی که این زبان را در آلمان یاد گرفته باشند وجود دارد.

اگرچه زبان این کشور زبان آسانی برای یادگیری نیست. اما اگر با اصول اولیه آن شروع کنید به زودی از پیشرفت خود در این زبان متعجب خواهید شد و این زبان را به خوبی فرا خواهید گرفت.

5- چشم انداز شغلی عالی

دریافت مدرک تحصیلی فارغ التحصیلان از دانشگاه های آلمان موجب می شود که در بازار کار، چه در آلمان و چه در سایر کشورها، با درآمد بسیار بالا به راحتی کار مورد نظر خود را پیدا کنند. این می تواند بدین دلیل باشد که همه کشور های جهان موسسات آموزشی آلمان را قبول دارند.

خواه بخشی از اقتصاد قدرتمند این کشور و در آلمان بمانید و یا اینکه به کشور خود برگردید، مدرک دانشگاه های آلمان مورد تایید وزارت علوم بوده و به راحتی امکان پیدا کردن کار با درآمد  بسیار بالا وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر مقاله ی زیر را هم مطالعه فرمائید.

مقاله پیشنهادی —> کار در آلمان

بهترین رشته های تحصیلی در آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان 

لیسانس، فوق لیسانس و دکترا و تقریباً در تمام رشته ها آلمان دانشجو می پذیرد. دانشجویان اهمیت کسب مدارک تحصیلی این کشور را از سراسر جهان می دانند. و شما می توانید رشته مورد علاقه خود را در این کشور بخوانید.

در اینجا برخی از رشته های محبوب که در دانشگاه های آلمان طرفداران بسیاری دارد آورده شده است.

 • مهندسی مکانیک
 • زیست شناسی
 • اقتصاد
 • محیط زیست
 • علوم کامپیوتر
 • مدیریت بازرگانی

مقاله پیشنهادی ——->ویزای تحصیلی آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

به‌عنوان دانشجوی متقاضی تحصیل در آلمان، باید بدانید که یکی از شرایط مهم تحصیل در این کشور داشتن مدرک زبان آلمانی است. برای اینکه بتوانید پذیرش دانشگاه‌های کشور آلمان را دریافت کنید، باید در آزمون‌های ورودی این دانشگاه‌ها شرکت نموده و نمره قبولی را کسب کنید. البته جا دارد به این نکته اشاره کنیم افرادی که در کنکور سراسری ایران شرکت کرده و در یک دانشگاه دولتی پذیرفته شده‌اند، نیازی ندارند تا در آزمون ورودی دانشگاه‌های آلمان شرکت کنند.

البته چند رشته به‌خصوص مانند رشته‌های پزشکی وجود دارد که قبولی در آزمون ورودی دانشگاه، شرط الزامی بوده و صرف پذیرفته شدن در آزمون سراسری، نمی‌تواند دلیل محکمی برای پذیرش از سوی دانشگاه باشد. باید بدانید که تحصیل در اکثر رشته‌ها در کشور آلمان، رایگان است. اما برای اینکه بتوانید از این موقعیت استفاده کنید لازم است تا به زبان آلمانی مسلط شوید. در کشور آلمان کورس‌های بسیار کمی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

برای اینکه بتوانید به دانشگاه دولتی و تقریبا رایگان آلمان راه پیدا کنید، باید مدرک زبان آلمانی داشته باشید. حداقل مدرک مجاز برای قبولی، مدرک C1 زبان آلمانی است. یکی از راه‌های بسیار مناسب برای دانشجویانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند این است که در دوره‌های زبانی که در خود کشور آلمان برگزار می‌شود، شرکت کنند. البته برای ورود به همین دوره‌ها نیز ارائه مدرک زبان آلمانی A2 یا B1 الزامی است.

بعد از اینکه دوره‌های زبان آلمانی را در این کشور به‌ خوبی پشت سر گذاشتید، می‌توانید در فاندیشن‌های رشته موردنظرتان شرکت نمایید. البته جا دارد در این قسمت اشاره کنیم برای ورود به رشته پزشکی و فاندیشن‌های آن، باید نمره مدرک دیپلم شما 20 باشد. دوره‌های زبان آلمانی در کشور آلمان برگزار شده و دانشجویان را برای ورود به دانشگاه‌های سراسر کشور آماده می‌کنند. هزینه این دوره‌ها چیزی در حدود 4700 تا 5600 یورو است و برای افرادی که می‌خواهند تحصیل در کشور آلمان را تجربه کنند، فرصت مناسبی است.

تحصیل در مدارس آلمان

بسیاری از افراد مشتاق هستند فرزندان‌شان را جهت تحصیل در مدارس آلمان به این کشور بفرستند. به همین علت، در این بخش به تحصیل در مدارس آلمان خواهیم پرداخت.

 تحصیل در مقطع ابتدایی در آلمان

دو سیستم آموزش ابتدایی در آلمان وجود دارد. یک سیستم دارای پیش‌آموزی 5 روزه در هفته و 188 روز تدریس در سال وجود است و در سیستم دیگر، پیش‌دبستانی 6 روزه در هفته و 208 روز تدریس سالانه وجود دارد.
دانش‌آموزان مقطع ابتدایی موظف هستند هر هفته در 20 تا 29 کلاس شرکت کنند. (دانش‌آموزان سال اول می‌توانند در 20 تا 22 کلاس شرکت کنند.)
کلاس‌های دبستان معمولا حداکثر 45 دقیقه‌ای هستند و دانش‌آموزان می‌توانند در طول یک روز حداکثر در 6 کلاس حضور داشته باشند.

شیوه‌های تدریس در مدارس ابتدایی آلمان

هدف اصلی آموزش ابتدایی آلمان توسعه درک اساسی، مهارت‌ها، توانایی‌ها و شایستگی‌های کلیدی در بین دانش‌آموزان است. موضوعاتی که در مدارس ابتدایی آلمان تدریس می‌شوند نیز عبارتند از:
1- زبان آلمانی
2- ریاضیات
3- مطالعات عمومی
4- زبان خارجی
5- هنر
6- صنایع دستی
7- موسیقی
8- ورزش
اهداف یادگیری در مدارس ابتدایی از طریق مشارکت دانش‌آموزان در برنامه‌ریزی، اجرا و تجزیه و تحلیل موضوعات درسی محقق می‌شود. همچنین در این سیستم، دانش‌آموزان تشویق می‌شوند تا در سازماندهی ابتکارات و پروژه‌های بین رشته‌ای مدرسه شرکت کنند.

سیستم نمره‌‌دهی در مدارس ابتدایی آلمان

با تکمیل دروس کلاس اول، کودکان بدون توجه به سطح دانشی که در طول این دوره به دست می‌آورند، به طور خودکار به کلاس دوم می‌روند. با شروع کلاس دوم، کودکان با توجه به سطح دانشی که در طول تحصیل به دست آورده‌اند، نمره‌ای را دریافت می‌کنند. پس از پایان کلاس، کارنامه‌ای برای دانش آموز صادر می‌شود. در صورتی که دانش‌آموز نتوانند نمره خوبی به دست بیاورد، باید یک بار دیگر در کلاس‌ها شرکت کند.
پیشرفت دانش‌آموزان در مدارس ابتدایی آلمان بر اساس سیستم زیر ارزیابی می‌شود:
1- خیلی خوب
2- خوب
3- رضایت‌بخش
4- کافی
5- ضعیف
6- بسیار ضعیف
پس از اتمام مدرسه ابتدایی در آلمان، هیچ امتحانی وجود ندارد. بنابراین گواهی پایان تحصیلات معمولا صادر نمی‌شود.

2- تحصیل در آلمان در مقطع دبیرستان

از زمان رسیدن به سن 6 سالگی، تمام آلمانی ها باید در مقاطع ابتدایی تحصیل کنند، دوره دبیرستان در آلمان با توجه به اینکه در کدام رشته یا مقطع تحصیلی تحصیل میکنید متفاوت می باشد. در آلمان معمولا از سن 9 سالگی تا 16 سالگی جوانان وارد دبیرستان می شوند. داشتن سطح زبان B1 برای تحصیل در مقطع دبیرستان نیاز می باشد. 

شرایط لازم برای تحصیل در دبیرستان های آلمان

شرایط زیر را برای تحصیل در دبیرستان های آلمان نیز باید داشته باشید:

 • سن بین 15 تا 18 سال.
 • داشتن معدل 2.5بر اساس GPA
 • داشتن مهارت زبان آلمانی
 • بلوغ، سازگاری و آمادگی برای زندگی در یک فرهنگ جدید
 

اهداف آموزشی دوره دبیرستان در آلمان

ماموریت اصلی آموزش متوسطه در آلمان آموزش اساسی، تخصص فردی و شناسایی‌های فردی در بین دانش‌آموزان است. این ماموریت شامل اهداف زیر می‌شود:
1- درگیر کردن کودکان از نظر فکری، عاطفی و جسمی
2- آموزش استقلال، تصمیم‌گیری و همچنین مسئولیت فردی، اجتماعی و سیاسی دانش‌آموزان
3- کمک به کودکان در دستیابی به اهداف آموزشی
4- حمایت از دانش‌آموزان در ارتقا دانش تخصصی خود 
 

سیستم نمره‌دهی در مقطع دبیرستان در آلمان

سیستم نمره‌دهی در مقطع دبیرستان نیز مانند دوره ابتدایی است. بر اساس این سیستم، دانش‌آموزان موفق درجه بسیار خوب را کسب می‌کنند و دانش‌آموزانی که توانایی‌های بسیار کمی دارند، درجه بسیار ضعیف را به دست می‌آورند. 
 

کالج آلمان

اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید، باید بدانید که موسسات آموزش عالی طبق سیستم آلمانی طبقه‌بندی‌های مختلفی دارند که در ادامه آورده شده‌اند.
1- دانشگاه‌ها
2- دانشگاه‌های علمی کاربردی
3- آکادمی‎ها
4- مدارس
در این سیستم از اصطلاح کالج استفاده نمی‌شود. بلکه این کلمه در آلمان، معادل دانشگاه است. بنابراین اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید، لازم است در رابطه با انتخاب دانشگاه خود، تحقیق کنید نه انتخاب کالج.
بیش از 200 کالج‌ در آلمان قرار دارند که تحصیل در آنها رایگان است. این موضوع یکی از اصلی‌ترین دلایل جذب دانشجویان به این کشور می‌باشد. البته در آلمان دانشگاه‌های خصوصی که شهریه دریافت می‌کنند نیز وجود دارند. اما در حالت کلی از هر 10 دانشجو، 9 نفر آن‌ها از دانشگاه‌های دولتی فارغ‌التحصیل می‌شوند.

اکثر دانشگاه‌ها توسط دولت تامین مالی می‌شوند و بنابراین دولتی هستند. با این حال، کالج‌هایی نیز وجود دارند که توسط کلیساهای پروتستان یا کاتالولیک اداره می‌شوند. همچنین دانشگاه‌های خصوصی نیز وجود دارند که مورد تایید دولت هستند. اکثر این دانشگاه‌ها، دانشگاه‌های علمی کاربردی می‌باشند.

حدود 400 موسسه آموزش عالی در آلمان وجود دارند که شامل بیش از 100 دانشگاه، بیش از 200 دانشگاه علمی کاربردی و حدود 50 کالج هنر و موسیقی می‌شوند.
در آلمان دانشگاه‌ها طیف وسیعی از برنامه‌های آکادمیک را ارائه می‌دهند که منجر به اخذ مدرک لیسانس، فوق لیسانس یا دکتری می‌شوند. دانشگاه‌های علمی کاربردی نیز با یک گرایش عملی قوی مشخص می‌گردند. دامنه موضوعات آنها، عموما به اندازه دانشگاه‌ها گسترده نیست و معمولا بر مهندسی فنی، اقتصاد و علوم اجتماعی متمرکز است.
دانشگاه‌های آلمان مرتبا در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی جایگاه‌های برتر را به خود اختصاص می‌دهند. بنابراین اگر شرایط لازم را داشته باشید، شما می‌توانید در یک دانشگاه عالی در آلمان تحصیل کنید.

 
ملاک‌های انتخاب کالج در آلمان

 افرادی که به کشور آلمان می‌روند، احتمالا دوست دارند در بهترین کالج‌های این کشور حضور پیدا کنند. فاکتورهای مختلفی وجود دارند که می‌توانند باعث شوند افراد، یک دانشگاه در کشور آلمان را به عنوان مقصد نهایی خود برای تحصیل انتخاب کنند. در ادامه برخی از عواملی را که دانشجویان بین‌المللی باید به عنوان فاکتور در انتخاب دانشگاه استفاده ‌کنند را گردآوری کرده‌ایم و برای شما شرح داده‌ایم.


1- رتبه‌بندی بین‌المللی کالج

بسیاری از افراد علاقه‌مند هستند در دانشگاه‌های برتر جهان درس بخوانند. آلمان پس از ایالات متحده و بریتانیا در جایگاه سوم میان دانشگاه‌های برتر قرار دارد. بنابراین کالج‌های آلمان می‌توانند گزینه خوبی این دسته از افراد باشند.


2- هزینه‌های تحصیل

برای بسیاری از دانشجویان، یافتن دانشگاهی که شهریه ندارد یا شهریه کمی دریافت می‌کند، مهم است. این افراد می‌توانند دانشگاه‌های کشور آلمان را در الویت انتخاب خود قرار دهند، زیرا آن‌ها هیچ‌گونه شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند.


3- تعداد دانشجویان بین‌المللی

بسیاری از دانشجویان علاقه‌مند هستند در کشورهایی تحصیل کنند که در آنجا تعداد دانشجویان بین‌المللی زیاد است. زیرا این افراد تمایل دارند با فرهنگ‌های کشورهای مختلف آشنا شوند. کشور آلمان می‌تواند گزینه خوبی برای این دسته از افراد باشد.


4- شرایط رشته

به یاد داشته باشید که حتی اگر یک دانشگاه در بسیاری از رتبه‌بندی‌ها عملکرد خوبی داشته باشد، ممکن است در رشته‌ای که موردنظر شما است، ضعیف باشد. به همین علت برای برخی از حوزه‌های موضوعی، دانشگاه علمی کاربردی ممکن است گزینه مناسب‌تری باشد. بنابراین بهتر است قبل از انتخاب رشته، در رابطه با دانشگاه و رشته تحصیلی‌ خود به خوبی تحقیق کنید.

تحصیل کارشناسی در آلمان

از کل دانشجویان خارجی در آلمان در مقطع کارشناسی در حال تحصیل هستند. در آلمان درک اینکه چرا مقطع کارشناسی بسیار محبوب است کار سختی نیست. دروس تئوری و عملی برای آینده شغلی و مسیر علمی شما در آلمان با هموار می شود. 3 تا 4 سال نیز دوره کارشناسی در آلمان است. در این مقطع دانشگاه های آلمان رایگان هستند و برای تحصیل در این مقطع باید شرایط زیر را داشته باشید.

 • تسلط به زبان آلمانی
 • مدرک دبیرستان
 • کپی مدارک شناسایی
 • ریز نمرات شما از دوره تحصیلی پیشین
 • انگیزه نامه
 • قبولی در آزمون ورودی

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان 

شما می‌توانید بعد از اتمام تحصیلات خود در مقطع کارشناسی، وارد کارشناسی ارشد شوید. بسیاری از رشته‌های تحصیلی در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می‌شود، اما همچنان آمار بسیار بالایی، در حدود 70 درصد از دانشگاه‌های این کشور دولتی هستند. آلمان جزو کشورهایی است که بیشتر دانشگاه‌هایی با رنکینگ جهانی را دارد و در کنار این، هزینه تحصیل بسیار پایینی داشته که معمولا از آن صرف‌نظر می‌شود. برای مثال ممکن است هزینه تحصیل شما در یکی از دانشگاه‌های دولتی این کشور، کمتر از 200 یورو باشد.

تمامی این عوامل موجب شده است تا افراد زیادی خواهان ادامه تحصیل در آلمان به‌خصوص در مقطع کارشناسی ارشد باشند. به ‌صورت معمول برای اپلای کردن در این مقطع، ابتدا باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کرد و درخواست خودتان را ثبت کنید. هر دانشگاهی تاریخ به‌خصوصی را برای ارائه مدارک از سوی دانشجویان معرفی می‌کند. این تاریخ در وب‌سایت‌های دانشگاه‌ها درج شده است و شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت دانشگاه مورد نظر، با این تاریخ آشنا شوید.

بهتر است در زمان اپلای برای کارشناسی ارشد، چند دانشگاه مختلف را مدنظر قرار داده و برای تمامی آن‌ها مدارک خودتان را ارسال کنید. بدین صورت می‌توانید به‌ سادگی شانس قبولی خودتان در یکی از دانشگاه‌های آلمان را بالا ببرید. البته لازم به ذکر است که هزینه ثبت‌نام دانشگاه که جهت بررسی مدارک شما دریافت می‌شود، می‌تواند متفاوت باشد؛ اما به ‌صورت معمول این هزینه کمتر از 50 یورو خواهد بود.

در آلمان کارشناسی ارشد به طور معمول دو تا چهار ترم تحصیلی است. در آلمان  مدرک کارشناسی ارشد 120 ECTS خواهد بود. 90 تا از آن با امتحانات و 30 تا باقی مانده در زمان دفاع از پایان نامه داده می شود. داشتن مدرک لیسانس در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان شرط اصلی پذیرش است. باید توسط دانشگاه در آلمان مدرک شما شناخته شده باشد. در مقطع کارشناسی ارشد مدارک مورد نیاز برای تحصیل در آلمان شامل موارد زیر است:

 • گذرنامه همراه با ویزا یا اجازه اقامت آلمان
 • چند عکس در سایز پاسپورت
 • تکمیل فرم ثبت نام
 • گواهی کارشناسی به همراه ترجمه رسمی آنها
 • مهارت در زبان آلمانی B2

تحصیل دکترا در آلمان

Ph.D. در آلمان 2 تا 6 سال است. در بیشتر دانشگاه های دولتی این کشور این دوره بدون شهریه ارائه می شود. حدود 330،000 دانشجو تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه های آلمان سپری می کنند. در مقطع دکترا از این تعداد 7/5٪ مشغول به تحصیل هستند. باید در آلمان در ابتدا یک سوپروایزر برای تحصیل در مقطع دکتری انتخاب کرده باشید. از دانشگاه نیز باید مدرک ارشد را برای پذیرش ارائه دهید. داشتن مقالات علمی، مدرک زبان B2 آلمانی و یا آیلتس 6.5 می تواند شانس شما را برای اخذ پذیرش افزایش دهد.

اطلاعات تکمیلی ——->مهاجرت تحصیلی به آلمان

شهرهای دانشجویی آلمان

بهترین شهرهای آلمان برای تحصیل

بهترین و مدرن ترین شهرهای جهان در آلمان قرار دارند و هر شهر، دانشگاه‌های بسیار باکیفیتی نیز دارد. برای دانشجویان زندگی در شهرهای آلمان بسیار مناسب خواهد بود و زندگی آنها همراه با لذت بردن از اوقات فراغت می‌شود. از بهترین شهر های آلمان برای تحصیل می‌توان به برلین، کلن، فرانکفورت، ماین، هامبورگ و مونیخ اشاره کرد.

بهترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل

بهترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل

برای تحصیل در آلمان باید یک دانشگاه را انتخاب کنید. دانشگاه های بسیاری در سراسر آلمان وجود دارد که در رشته مورد علاقه خود شما می توانید تحصیل کنید. مدارک دانشگاه های آلمان بسیار معتبر نیز می باشد.

انواع مختلفی از دانشگاه ها در آلمان وجود دارد که متناسب با نیازهای شما می تواند باشد. از موسسات آموزشی آلمان می توان به دانشگاه های عمومی، دانشگاه های علمی کاربردی یا موسسات تخصصی هنر و موسیقی اشاره داشت. در سراسر آلمان دانشگاه های مختلفی متناسب با نیاز و علاقه شما وجود دارد. از مهمترین دانشگاه های آلمان می توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • دانشگاه علوم کاربردی اروپا
 • مرکز تحصیلات تکمیلی بین المللی دانشگاه برمن
 • دانشکده تجارت و نوآوری برلین
 • دانشگاه علمی کاربردی IUBH
 • مرکز مطالعاتی آردن برلین
 • دانشگاه ویسمار

پذیرش دانشگاه آلمان

بنابراین شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که چگونه می توان برای تحصیل در آلمان اقدام کرد؟ در اینجا ما مراحلی را که موجب می شود که شما در دانشگاه های این کشور تحصیل کنید آورده شده است.

این مراحل را برای آنکه در دانشگاهی در آلمان پذیرفته شوید، سپری کنید و مطمئن را برای درخواست خود که مدارک  مناسبی را آماده کرده اید.

 • مدارک فارغ التحصیلی (دبیرستان یا دانشگاه)
 • قبولی در آزمون ورودی
 • مهارت های آلمانی یا انگلیسی
 • معدل (GPA) بالایی (2.5)
 • برای آنکه شانس شما برای تحصیل در آلمان افزایش یابد، حتماً به بیش از یک دانشگاه مراجعه کنید!

چگونه شانس خود را برای تحصیل در دانشگاه های آلمان افزایش دهیم

در دوره های کالج ثبت نام کنید. در این دوره ها پیش از دوره کارشناسی یا ارشد خود دانشجویان قادرند یک دوره آموزشی را در کالج بگذرانند که موجب می شود که شانس آنها برای حضور و تحصیل در این کشور افزایش یابد.

پیش از شروع دوره های MBA، وکالت و پزشکی دوره آمادگی را پشت سر بگذرانید. شانس شما برای تحصیل در دانشگاه های آلمان یا گذراندن این دوره ها افزایش می یابد.

انگلیسی و آلمانی خود را از طریق دوره های آمادگی زبان بهبود ببخشید

تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

برای تحصیل در آلمان نیاز است که مهارت خود را در زبان انگلیسی ثابت کنید. تقریباً تمام دانشگاه های آلمان برای آنکه شما را پذیرش کنند یکی از  مدارک زبان انگلیسی  مانند PTE  آکادمیک، آیلتس، تافل و یا C1 پیشرفته را از شما درخواست خواهند کرد.

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان 

برای دانشجویان بهترین مکان برای تحصیل از لحاظ شهریه در جهان، آلمان است. تمام دانشگاه های دولتی تقریباً برای دانشجویان رایگان هستند. هزینه های زندگی میتواند تنها نگرانی دانشجویان از سراسر جهان باشد.

در آلمان هزینه تحصیل بسته به اینکه در حال تحصیل در کدام شهر و دانشگاه هستید متفاوت است. در اکتبر 2014 ، شهریه دانشجویان بین المللی کارشناسی و کارشناسی ارشد آلمان لغو شد. ایالت بادن-وورتمبرگ با این حال، از پاییز 2017 از دانشجویان خارجی هزینه تحصیلی دریافت می کند.

هزینه مهاجرت تحصیلی به آلمان

با این حال که بسیاری از دانشگاه های آلمان در مقاطع تحصیلی مختلف رایگان هستند، اما بسیاری ممکن است بسته به شرایطی از شما شهریه دریافت شود که شهریه دانشگاه های آلمان بسیار کم بوده و حداکثر 5000 یورو در سال در دانشگاه های دولتی و در دانشگاه های خصوصی 30.000 یورو در سال  باید شهریه بپردازید.

هزینه زندگی در آلمان

شاید در نگاه اول هزینه زندگی در آلمان کمی زیاد باشد، اما آلمان کشوری مدرن و با امکانات بی شماری است که نسبت به دیگر کشور ها مانند انگلستان و یا آمریکا بسیار ارزان نیز می باشد. هنگام تحصیل در آلمان برخی از هزینه های زندگی دانشجویی در ماه چیزی در حدود 700 تا 1100 یورو می باشد.

هزینه های ماهانه تحصیل در آلمان

 • کتاب: 20 یورو
 • خدمات دولتی: 100–200 یورو
 • هزینه سفر (حمل و نقل عمومی): 25–200 یورو
 • هزینه های بیمه درمانی و پزشکی: 80 یورو
 • هزینه تلفن / اینترنت: 35 یورو
 • غذا: 170 یورو
 • لباس: 45 یورو
 • اجاره: 250–390 یورو

نتیجه گیری

آلمان کشوری بسیار زیبایی است که یکی از قویترین اقتصاد های اروپا را در اختیار دارد. این کشور با داشتن دانشگاه های بسیار با کیفیت در جهان، دانشمندان بی شماری را نیز در طول تاریخ به جهان معرفی کرده است. تحصیل در بسیاری از دانشگاه های آلمان از جمله دانشگاه های دولتی آن رایگان است. این امکان نیز وجود دارد که شما بتوانید با تحصیل در این کشور و پیدا کردن کار اقامت دائم آن را نیز در اختیار بگیرید. آلمان بسیار صنعتی است که با توجه به رشد اقتصادی و افزایش سن جمعیت امروزه نیاز بسیار مبرمی به نیروی کار ماهر پیدا کرده است. برای همین مهاجران بی شماری این کشور را برای زندگی خود انتخاب می کنند.

سوالات متداول

در تمام دانشگاه های دولتی آلمان در مقاطع کارشناسی و ارشد شهریه ای گرفته نمی شود. دانشگاه های هم که پولی هستند تنها هزینه ناچیزی برای تامین هزینه های مدیریت و سایر هزینه های هر ترم را دریافت می کنند.

بله – در آلمان هر کس به صورت رایگان می تواند تحصیل کند.

مدارکی که معمولاً برای ثبت نام نیاز دارید شامل:گذرنامه، عکس پرسنلی، تکمیل فرم ثبت نام، داشتن مدرک فارغ التحصیلی، قبولی در آزمون ورودی.

در مقایسه با بسیاری از کشور های اروپایی، آلمان گران نیست. هزینه مسکن، غذا، فعالیت های فرهنگی و پوشاک کمی بیشتر از متوسط ​​اتحادیه اروپا است. در آلمان​​، دانشجویان به طور متوسط حدود 850 یورو در ماه را برای هزینه های زندگی خود هزینه می کنند.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن