مشاوره رایگان

02128111107

تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان

مجارستان با داشتن دانشگاه‌های معتبر و با کیفیت در قلب اروپا سالانه پذیرای دانشجویان بسیاری از سراسر جهان برای مهاجرت تحصیلی است. امکانات بسیار مدرن و بروز اما بر خلاف دیگر کشورهای اروپایی بسیار کم هزینه ، داشتن قدیمی‌ترین دانشگاه‌های قاره سبز دانشمندانی بسیاری را که جایزه صلح نوبل نیز داشته اند به جهان معرفی کرده است. اگر قصد تحصیل در مجارستان را دارید یا آنکه می‌خواهید شرایط و هزینه‌های آن را بدانید تا انتهای این مقاله آن را مطالعه فرمایید.

آنچه در این مقاله میخوانید :

آشنایی با مجارستان

کشور مجارستان
مجارستان

مجارستان کشور بسیار زیبایی است که در قلب اروپا در همسایگی کشورهای رومانی، اوکراین، صربستان، کرواسی، اسلواکی، اتریش و اسلوونی قرار گرفته است. مجارستان با مساحت ۹۳ هزار کیلومتر مربع و جمعیتی در حدود ۱۰ میلیون نفر یکی از کم جمعیت ترین کشور های اروپا به شمار می‌رود.

پایتخت مجارستان بوداپست، یکی از شهرهای تاریخی یونسکو به حساب می‌آید. واحد پول این کشور فورینت و یکی از بهترین اقتصادهای اروپا را در اختیار دارد. مجارستان امروزه به عنوان یکی از امن‌ترین کشورهای اروپا تبدیل گردیده است. مجارستان هرساله مقصد گردشگران بی‌شماری از سراسر جهان است و در آمد خوبی را از راه کسب می‌کند.

شرایط تحصیل در مجارستان

یکی از مهمترین مولفه های تحصیل در مجارستان آشنایی با روند اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آن است. برای ثبت نام باید با مدارک و الزاماتی که دانشگاه‌های مجارستان برای شما در نظر گرفته‌اند آشنایی داشته باشید. از مهمترین شرایط تحصیل در مجارستان قبولی در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر و داشتن مدرک زبان است. برای آموزش در دانشگاه‌های مجارستان باید نمره 6 در آزمون‌های IELTS و 80 در آزمون Toefl داشته باشید. از مهمترین مدارکی که برای تحصیل در مجارستان نیاز دارید. موارد زیر می‌باشد:

 • تکمیل فرم پذیرش دانشگاه مورد نظر
 • مدرک دیپلم دبیرستان به همراه ریز نمرات آن
 • داشتن انگیزه نامه
 • داشتن رزومه قوی

تحصیل در مدارس مجارستان

بعد از این که نوجوانان تحصیل در دبستان‌های مجارستان را به پایان رساندند، نوبت به تحصیل در دبیرستان‌های این کشور خواهد رسید. دوره دبیرستان در این کشور، به ‌صورت متوسط 4 سال طول می‌کشد. برنامه‌ریزی و اهداف دبیرستان‌های کشور مجارستان به ‌گونه‌ای است که فرد را به‌ صورت کامل برای حضور در دانشگاه‌های مطرح این کشور آماده کند. ازاین‌رو در این دوره دروس مهمی همچون شیمی، ریاضی، زبان‌های خارجی، زیست و … را آموزش می‌دهند.

یکی از مهم‌ترین دروسی که در دوران تحصیل در کشور مجارستان اهمیت زیادی دارد، دروس زبان خارجه هستند. برای همین فرد متقاضی باید حداقل 20 ساعت در هفته را برای شرکت در کلاس‌های زبان خارجی اختصاص دهد. سیستم آموزش‌وپرورش کشور مجارستان در بالاترین سطح استاندارد قرار دارد و می‌تواند دانش‌آموزان را برای رسیدن به قله‌های بالای موفقیت تربیت کند. برای درک بهتر این مطلب باید بدانید که هم اکنون درصد بالایی از دانش‌آموزانی که تحصیل در مجارستان را تجربه کرده‌اند، به دانشگاه‌های مطرح دنیا ورود پیدا می‌کنند.

تحصیل کارشناسی در مجارستان

دانشجویان پیش از تحصیل در دانشگاه باید یک دوره یک‌ساله را در کالج بگذرانند. برای تحصیل در دوره کارشناسی نیار به مدرک دیپلم است. دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی را نیز داشته باشند، باید پیش از ورود به دانشگاه نمره قبولی در آزمون ورودی آن دانشگاه را کسب کرده باشند.

آزمون های ورودی به دو صورت شفاهی و کتبی برگزار می‌شود. پس از قبولی در این آزمون شما می‌توانید وارد دانشگاه شده و به تحصیل بپردازید. مدت زمان اتمام دوره ی تحصیل در این کشور نیز همانند ایران 4 ساله است ،  به عنوان دانشجوی دوره کارشناسی این امکان وجود دارد که تا ۱۰ ساعت در هفته کار کنید. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان چیزی بین ۱۵۰۰ تا ۹۰۰۰ یورو در سال است.

تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد

آموزش در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاههای مجارستان ۲ سال است. مجارستان یکی از ارزانترین کشورهای اروپا برای تحصیل نیز می‌باشد. هزینه تحصیل در این مقطع چیزی بین ۵۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار در سال است. دانشجویان برای تحصیل در این مقطع باید توانایی خوبی در زبان انگلیسی داشته باشند. برای اثبات زبان خود باید نمره قبولی در آزمون‌های تافل و آیلتس داشته و در آزمون های ورودی دانشگاه های مجارستان نمره قبولی را کسب کرده باشید. از مهمترین مدارک برای این مقطع میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

 • اسکن مدرک دیپلم و کارشناسی
 • ریز نمرات دانشگاهی
 • اسکن پاسپورت
 • رزومه
 • نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
 • توصیه نامه از ۲ الی ۳ تا از استادان دانشگاهی
 • نمونه کار

تحصیل دکتری در مجارستان

مجارستان یکی از با کیفیت‌ترین و مقرون به صرفه ترین دانشگاه های اروپا را در این مقطع در اختیار دارد. در مجارستان چیزی بالغ بر ۶۵ دانشگاه دوره‌های تحصیلات تکمیلی در مقطع دکتری برگزار می کنند. مدت زمان تحصیل دوره دکتری در مجارستان چیزی بین ۳ تا ۵ سال که شامل دور دوره می شود. هزینه تحصیل دکتری در دانشگاه‌های مجارستان چیزی بین ۵۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار در سال نیز می‌باشد.

شروع دوره های تحصیلی از سپتامبر تا جولای می‌باشد. جهت پذیرش در مقطع دکتری یک استاد راهنما یا سوپروایزر در ابتدا باید شما را تایید کند. پس از آن برای پذیرش در دانشگاه اقدام کرده و جهت گرفتن ویزا به سفارت مجارستان مراجعه کنید.

تحصیل رایگان در مجارستان

مجارستان در سالهای اخیر تلاش زیادی را برای معرفی دانشگاه‌های خود در سراسر جهان انجام داده است. کیفیت دانشگاه‌های خود مجارستان مخصوصا در رشته‌های پزشکی در سالهای اخیر افزایش یافته است. از مهمترین مزایای تحصیل در مجارستان، رایگان بودن آنها می باشد.. دانشجویان بین المللی می توانند با داشتن شرایط لازم در دانشگاه‌های دولتی مجارستان به زبان مجاری به صورت رایگان درس بخوانند.

تحصیل در مجارستان بدون مدرک زبان

برای آنکه در دانشگاه‌های مجارستان درس بخوانید باید مهارت خود را در زبان انگلیسی افزایش دهید. بدین منظور باید یک مدرک زبان معتبر مانند IELTS یا TOEFL داشته باشید. قبولی در آزمون زبان انگلیسی برای دانشجویان غیر بومی اجباری بوده و از آنها انتظار می رود که حداقل نمره ۶۰ تا ۸۰ تافل و یا ۵ تا ۶ آیلتس را داشته باشند.

مزایا و معایب تحصیل در مجارستان

مزایا و معایب تحصیل در مجارستان

از مهمترین مزایای تحصیل در مجارستان هزینه‌های پایین زندگی و مدارک با اعتبار در سطح جهانی آن است. اما از معایب آموزش در دانشگاه‌های مجارستان می‌توان به بالا بودن مالیات‌ها و سخت بودن زبان مجاری اشاره داشت. مهمترین معایب و مزایای آموزش در مجارستان را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

رشته‌های تحصیلی مجارستان

تحصیل در مجارستان مهیج، متنوع و معتبر بوده و دانشجویان بین المللی بسیاری هرساله برای تحصیل، این کشور را انتخاب می کنند. کشور مجارستان دانشگاه‌های بسیار عالی و با کیفیتی دارد. کیفیت بالای زندگی به همراه هزینه‌های بسیار پایین نسبت به دیگر مناطق جهان از مهمترین مولفه های دانش اندوزی در مجارستان است.

رشته‌های تحصیلی در کشور مجارستان به دو زبان مجاری و انگلیسی ارائه می‌شوند ، از محبوب‌ترین رشته‌ها  می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • رشته های مهندسی
 • رشته های بازرگانی
 • رشته های علوم انسانی
 • رشته های پزشکی
 • رشته موسیقی

تحصیل در مجارستان در رشته پزشکی

دانشگاه‌های مجارستان با قرار گرفتن در توافقنامه بولونیا از استانداردهای آموزش عالی اروپا پیروی می‌کنند. رشته‌های دانشگاهی در مجارستان به مانند پزشکی و دندانپزشکی از کیفیت بالایی برخوردار هستند. پذیرش در رشته‌های پزشکی مجارستان آسان و هزینه تحصیلی آن بسیار مقرون به صرفه است. مجارستان به یکی از قطب‌های تحصیلی در رشته پزشکی در اروپا و حتی جهان تبدیل گردیده است.

هزینه دانشجویی در دانشگاه‌های مجارستان در رشته پزشکی سالیانه چیزی در حدود ۱۲۰۰۰ تا ۱۷۰۰۰ یورو در سال است. از بهترین دانشگاه‌های پزشکی مجارستان می‌توان به دانشگاه سملوایز، سگد و پچ اشاره کرد. دانشگاه‌های پزشکی مجارستان پیش از ثبت نام آزمون ورودی گرفته و نمره قبولی در یکی از آزمون‌های زبان مانند تافل و یا آیلتس نیز الزامی است.

هزینه‌های زندگی دانشجویی در مجارستان

یکی از دغدغه مهم افرادی که قصد تحصیل در مجارستان را دارند، هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور است. باید بگوییم که تحصیل در این کشور علاوه بر اینکه این شانس را در اختیار شما قرار می‌دهد تا در یک کشور عضو اتحادیه اروپا تحصیل کنید، می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های تحصیل شما شود. باید بدانید که تحصیل در کشور مجارستان نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی پایین‌تر بوده و شما می‌توانید زندگی دانشجویی ارزان‌تری را تجربه کنید.

ازاین‌رو متقاضیانی که توانایی پرداخت هزینه‌های سنگین تحصیل و زندگی در کشورهای بزرگ اروپایی را ندارند، می‌توانند کشور مجارستان را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. پرهزینه‌ترین رشته‌های تحصیلی در کشور مجارستان، رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی هستند. این رشته‌ها سالیانه چیزی در حدود 17 تا 18 هزار یورو هزینه دارند. در رتبه بعدی رشته‌های پرهزینه این کشور، رشته‌های مهندسی با هزینه سالیانه بین 11 تا 16 هزار یورو قرار گرفته‌اند.

البته به این هزینه‌های تحصیلی باید مبلغ 15 یورو را به‌عنوان هزینه ثبت‌نام در امتحانات را هم اضافه کنیم. اما در خصوص هزینه‌های زندگی در این کشور باید بگوییم که میزان دقیق هزینه‌ها به سبک زندگی شما برمی‌گردد. برخی از افراد به دنبال یک زندگی ساده دانشجویی هستند، اما برخی دیگر تصورات متفاوتی نسبت به زندگی دانشجویی دارند. ازاین‌رو نمی‌توان هزینه‌های دقیقی را برای زندگی دانشجویی و تحصیل در مجارستان برای هر فرد مشخص کرد.

اما همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، زندگی در مجارستان هزینه‌های سنگینی را به دنبال ندارد. به ‌صورت میانگین زندگی برای یک نفر می‌تواند ماهیانه تنها 510 یورو هزینه به همراه داشته باشد. در حالی‌ که یک خانواده با جمعیت 4 نفره در ماه، 1700 یورو هزینه دارند. اما باز هم تکرار می‌کنیم که هزینه‌های زندگی دانشجویی و تحصیل در این کشور، کاملاً به شیوه و سبک زندگی شما بستگی دارد. ریز هزینه‌های زندگی در مجارستان عبارت‌اند از:

1.14 یورو برای یک کیلوگرم موز

1.02 یورو برای یک کیلوگرم پرتقال

1.47 یورو برای یک کیلوگرم گوجه‌فرنگی

0.63 یورو برای یک کیلوگرم سیب‌زمینی

0.30 یورو برای یک لیتر آب

0.62 یورو برای یک لیتر شیر

0.81 یورو برای یک کیلوگرم برنج

1.36 یورو برای 12 عدد تخم‌مرغ

4.76 یورو برای یک کیلوگرم پنیر محلی

0.87 یورو برای یک کیلوگرم سیب

3.89 یورو برای یک کیلوگرم سینه مرغ

6.66 یورو برای یک کیلوگرم گوشت گاو

0.97 یورو برای یک بلیط یک‌طرفه حمل‌ونقل عمومی

1.94 یورو تعرفه تاکسی

11.10 یورو برای اینترنت سالیانه

347.38 یورو برای اجاره یک آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر

259.09 یورو برای اجاره یک آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر

628.04 یورو برای اجاره یک آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر

445.96 یورو برای اجاره یک آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر

1846.58 یورو برای خرید هر مترمربع زمین در مرکز شهر

1206.34 یورو برای خرید هر مترمربع زمین در خارج از مرکز شهر

ویزای تحصیلی مجارستان

پیش از آنکه برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام کنید، باید از دانشگاه‌های مجارستان پذیرش دریافت کنید. زمانی که طول می‌کشد که شما ویزای تحصیل را دریافت کنید چیزی بین ۴ تا ۶ هفته است. هزینه صدور ویزای مجارستان چیزی در حدود ۸۰ یورو برای بزرگسالان و ۴۰ یورو برای خردسالان می‌باشد. پس از رسیدن به مجارستان ۱۵ روز زمان دارید که برای دریافت اقامت خود اقدام کنید. برای دریافت ویزای دانشجویی در مجارستان این مدارک را باید ارائه دهید:

 • برگه پرداخت شهریه دانشگاه
 • برگه پذیرش دانشگاه قبول شده
 • پاسپورت (حداقل ۶ ماه از تاریخ ورود شما اعتبار داشته باشد)
 • کپی از صفحه اول پاسپورت
 • عکس پرسنلی پاسپورت (نباید بیش از ۶ ماه از آن گذشته باشد)
 • بیمه درمانی
 • برگه اجاره مسکن در مجارستان
 • اثبات تمکن مالی برای تامین هزینه‌های زندگی در مجارستان

هزینه تحصیل در مجارستان

هزینه تحصیل در مجارستان

پرداخت شهریه در دانشگاه‌های مجارستان در نسبت با دیگر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه و کم هزینه است. بسته به دانشگاه، رشته و محل تحصیل سالانه چیزی در حدود ۲۵۰۰ تا ۱۳۰۰۰ یورو در سال باید هزینه کنید. در یک سری از رشته‌های مهندسی و پزشکی هزینه ها بیشتر بوده و چیزی در حدود ۵۰۰۰ یورو در سال شهریه باید پرداخت شود. هزینه خوابگاه‌های مجارستان نیز از دیگر کشورهای اروپایی بسیار کمتر بوده و چیزی در حدود ۱۰۰ یورو در ماه در خوایگاه های دولتی و در خوابگاه‌های خصوصی چیزی در حدود ۲۰۰ یورو در ماه می باشد. در زیر شما می‌توانید هزینه آموزش در بهترین دانشگاه‌های مجارستان را نیز مشاهده بفرمایید:

بورسیه تحصیل در مجارستان

دولت مجارستان به دانشجویان بین المللی بورسیه اعطا می‌کند. تمام رشته‌های تحصیلی می‌توانند از بورسیه‌ها در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری بهره مند شوند. بورسیه‌ها به بسیاری از رشته‌های تحصیلی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مامایی، پرستاری، هنر و موسیقی، زبانهای خارجی، رشته‌های مهندسی، رشته‌های علوم انسانی و علوم پایه در نظر گرفته شده است. کمک هزینه‌ای که دانشگاه‌های مجارستان برای شما در نظر گرفته‌اند برای دانشجویان کارشناسی و ارشد ۱۲۰ یورو و برای دانشجویان دکتری چیزی در حدود ۵۰۰ یورو در ماه می‌باشد. برای آنکه بتوانید از این بورسیه‌ها استفاده کنید باید مدارک زیر را ارائه دهید.

 • داشتن آخرین مدرک تحصیلی
 • ترجمه ریز نمرات تحصیلی
 • برگه انگیزه نامه تحصیلی
 • توصیه نامه از ۳ الی ۴ استاد دانشگاه شما
 • پروپوزال مخصوصا برای مقطع دکتری
 • مدرک معتبر زبان انگلیسی
 • گواهی پزشکی که نشان دهد شما سلامت جسمانی دارید
 • معرفی کردن داوطلب
 • کپی از گذرنامه
 • تکمیل کردن فرم ثبت نام آنلاین

لازم به ذکر است که تمام کشورهای جهان از جمله ایران می‌تواننند از بورسیه های دانشگاه‌های مجارستان استفاده کنند.

نتیجه گیری

مجارستان یکی از کشورهای پیشرفته در اروپاست. سامانه آموزشی دانشگاه‌های مجارستان بر طبق توافقنامه بولونیا بوده و این کشور یکی از بهترین سامانه‌های دانشگاه‌ی اروپا را در اختیار دارد. با وجود داشتن برترین دانشگاه‌های جهان، هزینه آموزش و زندگی در مجارستان بسیار کم می‌باشد. بسیاری از دوره‌های دانشگاه‌های مجارستان به زبان انگلیسی بوده و برای شرکت در این دوره‌ها نیاز به داشتن مدرک زبان می‌باشد. از مهمترین مزایای تحصیل در مجارستان، مدارک معتبر آن است. از مهمترین رشته‌های تحصیلی که محبوبیت بسیاری را نیز دارد می توان به رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و مهندسی اشاره داشت.

مقاله های پیشنهادی :  تحصیل در سوئد

سوالات متداول

به طور میانگین هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان چیزی در حدود ۲۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ دلار در سال است.

بله – دانشجویان خارجی می‌توانند در دانشگاه‌های دولتی مجارستان یه صورت رایگان به زبان مجاری تحصیل کنند.

مجارستان مقصد بسیار مهیج، متنوع و امن برای تمام دانشجویان خارجی است. دانشگاه‌های عالی به همراه کیفیت بالای زندگی و هزینه‌های کم موجب شده است مجارستان با دیگر کشور های جهان متفاوت باشد.

مجارستان امروزه در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در خارج از کشور است. این نیز به علت آن است که مدارک تحصیلی در دانشگاه‌های مجارستان بسیار معتبر بوده و کیفیت دانشگاه‌های مجارستان مخصوصا در رشته‌های پزشکی بسیار بالا است.

مجارستان یکی از کشورهای بسیار پیشرفته و توسعه یافته جهان است. مجارستان از محبوب‌ترین مقصدهای مهاجرتی در سالهای اخیر و کم جرم خیزترین کشورهای اروپا بوده است.

بله – تمام دانشجویان خارجی این امکان را نیز دارند که تا سقف ۲۰ ساعت در هفته به کار بپردازند.

خیر – امکان اینکه با ویزای دانشجویی شما بتوانید اقامت دائم را دریافت کنید ندارید. اما این امکان وجود دارد که با پیدا کردن پیشنهاد کاری، ویزای تحصیل خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و سپس اقامت دائم مجارستان را دریافت کنید.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن