مشاوره رایگان

02128111107

تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد نیازمند آن است که اطلاعاتی کلی درباره این کشور و شرایط جغرافیایی، حکومتی و اجتماعی آن داشته باشید؛ البته این اطلاعات ممکن است عادی به نظر برسد اما بر روی مهاجرت تحصیلی و شرایط تحصیل در این کشور تأثیرگذار هستند.داشتن اطلاعات کافی در زمینه تحصیل در سوئد همیشه به متقاضیان مهاجرت کمک می‌کند سریع‌تر پروسه اپلای و اخذ ویزای تحصیلی را طی کنند. 

کشور سوئد از کشورهای شمالی اروپا محسوب می‌شود که در شبه‌جزیره اسکاندیناوی قرار دارد. سوئد از نظر جغرافیایی با کشورهای نروژ، بالتیک، دانمارک، خلیج بوتنی، و فنلاند همسایه است.

این کشور از نظر مساحت چهارمین کشور بزرگ اروپا محسوب می‌شود و از نظر جمعیت با وجود ۱۰ میلیون نفر، تراکم جمعیتی پایینی دارد.

این تراکم جمعیت بیشتر در جنوب سوئد دیده می‌شود که به‌دلیل نوع آب‌وهوای سوئد طبیعی است. کشور سوئد منطقه‌ای سردسیر است که در شمال آن شش ماه از سال شب و شش ماه روز است؛ بنابراین بیشتر جمعیت این کشور در جنوب هستند که در آن چهار فصل وجود دارد.

از نظر حکومت و دولت، کشور سوئد مقام تشریفاتی پادشاهی مشروطه دارد اما کشور به وسیله نخست وزیر و پارلمان اداره می‌شود. این کشور حدود ۲۵ استان دارد و شهر استکهلم به عنوان بزرگترین شهر این کشور و پایتخت سوئد است.

این کشور از لحاظ اقتصادی و مسائل ملی همچون آزادی و کیفیت زندگی جایگاه خوبی در سطح جهانی دارد. داشتن اطلاعات کافی در زمینه تحصیل در سوئد همیشه به متقاضیان مهاجرت کمک می‌کند سریع‌تر پروسه اپلای و اخذ ویزای تحصیلی را طی کنند.  برای تحصیل در کشور سوئد به جز این اطلاعات نیاز است تا بدانید زبان رسمی این کشور، سوئدی و واحد پول آن کرون سوئد است.

پس از این توضیحات یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که به ذهن می‌رسد این است که چرا باید تحصیل در کشور سوئد را انتخاب کنیم؛ برای دانستن جواب این سوال همراه ما باشید.

آنچه در این مقاله می خوانید :

درباره سوئد

چرا تحصیل در سوئد؟

یکی از ابتدایی‌ترین دغدغه‌های افرادی که تصمیم به تحصیل در کشور دیگری دارند، امکان گرفتن اقامت دائم پس از اتمام تحصیل در آن کشور است؛ و دغدغه بعدی برای ایرانیان این است که اگر تصمیم داشتند به ایران بازگردند آیا مدرک آن‌ها مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است یا نه.

شما می‌توانید پس از پایان تحصیلات در صورت پیدا کردن کار ویزای خود را تغییر بدهید و در کشور سوئد زندگی کنید. از طرفی اگر قصد بازگشت داشتید اکثر مدارک تحصیلی سوئد مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

برای اینکه پس از تحصیل بتوانید ویزای کاری بگیرید باید بتوانید کار پیدا کنید که این موضوع نیز یکی از مزیت‌های مهم تحصیل در کشور سوئد محسوب می‌شود چراکه نرخ بیکاری در سوئد بسیار پایین است؛ بنابراین به‌راحتی می‌توانید کار پیدا کنید.به طور کلی دانشجویی که در سوئد مشغول تحصیل باشد، از نظر آینده کاری نگرانی ندارد؛ زیرا پس از اتمام دوران تحصیلی‌اش به راحتی می‌تواند در سوئد شغل پیدا کند. 

یکی از نکات بارز دیگر کشور سوئد شرایط اقتصادی عالی و شرایط سیاسی با ثبات این کشور است. در صورت تحصیل در این کشور شما از همان ابتدا می‌توانید از تمام مزایای شهروندی بهره‌مند باشید و پس از یک سال می‌توانید از کلیه خدمات درمانی رایگان این کشور نیز استفاده کنید.

کشور سوئد یکی از کشورهای گران ‌قیمت جهان محسوب می‌شود اما دانشجویان می‌توانند در کنار تحصیل به‌راحتی بیست ساعت در هفته کار کنند و هزینه‌های خود را پرداخت کنند. البته هزینه تحصیل تا سال ۲۰۱۱ رایگان بود اما در این لحظه این امکان فقط در مقطع دکتری پابرجاست.

نکته بعدی اینکه کشور سوئد در حوزه شینگن است بنابراین پس از تحصیل و وجود شرایط برای تغییر ویزای تحصیلی به کاری پس از حدود ۴ سال کار می‌توانید برای اقامت دائم نیز اقدام کنید و با ویزای شینگن که دریافت می‌کنید به عنوان یک فرد مقیم سوئد به تمام کشورهای عضو شینگن رفت ‌و آمد کنید.

آخرین نکته مهم زبان تحصیل در این کشور است. درست است که زبان رسمی این کشور سوئدی است اما فقط کادر درمان حتماً باید به سوئدی صحبت کنند و بقیه افراد می‌توانند از زبان انگلیسی استفاده کنند.

بنابراین سوئدی‌ها تعصب خاصی روی زبان رسمی خود ندارند و شما می‌توانید بدون یادگیری زبان سوئدی در دانشگاه های انگلیسی زبان این کشور تحصیل کنید.

اما برای کلام آخر درباره چرایی تحصیل در این کشور این موضوع را نیز بدانید که سوئد دومین رتبه آموزشی در جهان را دارد و از نظر ثبت اختراعات یکی از بهترین‌ها محسوب می‌شود؛ این موضوع از آنجا نشئت می‌گیرد که سیستم آموزشی سوئد به شدت بر پایه کشف و رشد استعدادها بنیان‌گذاری شده است.

شرایط ویزای همراه

شرایط ویزای همراه

همانطور که گفتیم سوئد یکی از بهترین‌ کشورها برای اخذ ویزای تحصیلی است اما یکی از مزایای مهم آن شرایط اخذ ویزای همراه محسوب می‌شود.

برای بسیاری از افراد همراهی همسر یا فرزندشان در حین اقامت در سوئد مسئله مهمی است. خوشبختانه برای تحصیل در کشور سوئد شما می‌توانید همزمان با ارائه مدارک برای ویزای تحصیلی خود برای ویزای همسر یا فرزندان زیر ۱۸ سال خود نیز اقدام کنید.

جالب است که بدانید همراه شما می‌تواند به همان میزانی که طول دوره ‌تحصیل شما است در کنار شما در سوئد اقامت داشته باشد؛ از طرفی اگر ویزای شما برای بیش از شش ماه صادر شده باشد همراه شما نیز می‌تواند در کشور سوئد کار کند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در سوئد

برای پیش‌برد اخذ ویزای تحصیلی در کشور سوئد بهتر است از طریق وکیلی خبره اقدام نمایید تا اقدامات انجام شده منجر به ویزای تحصیلی شود.

زمان کلی برای ثبت‌نام در دانشگاه های سوئد ماه ژانویه است و مدارکی نیاز دارید که شرایط آن‌ها ممکن است درباره هر مقطع و دانشگاه تغییر کند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا این موارد را شامل می‌شود: مدرک زبان انگلیسی و گاهی زبان سوئدی، گذرنامه معتبر، گواهی‌های مربوط به تمکن مالی مکفی در سوئد و گواهی ازدواج یا تولد فرزند، ارائه مدرک پذیرش دانشگاه، مقاله‌های isi،‌ داشتن مدرک gre،‌ معدل قابل قبول در مدارج قبلی.

توجه داشته باشید که برای تأمین مالی در کشور سوئد باید توان پرداخت حداقل ۸ هزار یورو برای زندگی و ۴ هزار تا ۲۰ هزار یورو برای تحصیل در سوئد را داشته باشید.

برای تحصیل در دوره ی زبان انگلیسی در سوئد حداقل سطح ایلتس 5.5 نیاز است و معدل تحصیلی هم با توجه به سطح مدرک باید حداقل ۱۴ باشد. درباره تعداد مقاله باید بگوییم که یک مقاله نیز کافی است و مدرک gre هم اجباری نیست اما داشتن این مدرک می‌تواند در اخذ ویزا کمک زیادی کند.

آزمون‌های ورودی برای تحصیل در سوئد

شما برای تحصیل در کشور سوئد می‌توانید در رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی شرکت کنید اما شرایط شرکت در آنها متفاوت است. برای تحصیل در رشته‌های غیرپزشکی نیازی به آزمون ورودی نیست اما برای تحصیل در رشته‌های پزشکی بعضی دانشگاه‌ها نیاز به آزمون ورودی است.

آزمون های ورودی برای تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد در مقطع ابتدایی

کودکان بین ۷ تا ۱۶ سال می‌توانند تحصیل در مقطع ابتدایی را تجربه کنند که این تحصیلات برای افرادی که اقامت آن کشور را دارند رایگان است اما برای افرادی که اقدام به ویزای تحصیلی سوئد کرده‌اند با پرداخت هزینه ممکن است.

افرادی که اتباع خارجی در سوئد هستند برای تحصیل در کشور سوئد به مدارس بین‌المللی یا خصوصی سوئد می‌روند که هزینه آن‌ها در سال حداقل ۸ هزار یورو و حداکثر ۴۰ هزار یورو است.

سیستم دانشگاهی سوئد و تحصیل در مقطع کارشناسی

موسسات آموزش عالی در سوئد به صورت دانشگاه و کالج هستند که تفاوت آن‌ها در حق پذیرش دوره دکتری است که کالج این مجوز را ندارد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی لازم است که دوره دبیرستان را در سوئد گذرانده باشید یا معادل همان مدرک را ارائه دهید.

سیستم آموزشی سوئد درباره ترم‌های آموزشی کمی متفاوت است و ترم‌های تحصیلی مجموعه‌ای از دوره‌های کوتاه‌مدت هستند. این دوره تحصیلی ۱۸۰ واحد دارد که ۳ سال طول دوره است. برای تحصیل در دوره کارشناسی لازم است حداکثر تا ژانویه قبلی مدارک خود را بفرستید.

برای پذیرش لازم است که مدرک زبان برای زبان سوئدی یا زبان انگلیسی در سطح حداقل آیتلس ۶ داشته باشید. طول دوره آموزشی کارشناسی حدود سه سال با هزینه‌ای حدود ۷۵۰۰ یورو در کمترین حالت تا حداکثر ۲۵۰۰۰ است.

البته اگر بخواهید در دوره های  زبان نیز شرکت کنید حدود ۶ ماه با هزینه نسبتا بالا زمان می‌برد. در واقع زبان سوئدی زبانی در دسترس نیست و ممکن است شما نتوانید این زبان را به‌راحتی در ایران فرابگیرید بنابراین شاید بهتر باشد آن را در دوره های کالج در خود سوئد، آموزش ببینید.

یکی از مزایای آموزش در کالج این است که پذیرش شما در دانشگاه‌های سوئد بسیار راحتر می‌شود.  یکی از مزیت‌ّهای تحصیل در سوئد مجوز دولت برای کارهای دانشجویی است. در طول دوره‌کارشناسی دانشجویان اتباع خارجی اجازه ۱۰ ساعت کار را دارند و می‌توانند در هر ساعت حدود ۱۳ یورو درآمد کسب کنند.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیاز است که شما شرایطی را داشته باشید که اولین آن‌ها شرط مدرک زبان آیلتس ۶.۵ یا زبان سوئدی است. شرایط بعدی نمرهٔ معدل شما است که باید حداقل ۱۴ باشد و شما باید بتوانید هزینه‌های تحصیل را پرداخت کنید.

در این دورهٔ تحصیلی دانشجو۱۲۰ واحد را می‌گذراند و حدود ۲ سال زمان و ۱۰ تا ۱۲ هزار یورو هزینه نیاز دارد؛ البته بخشی از این هزینه‌ها می‌تواند با اجازهٔ ۲۰ ساعت کار دانشجو پرداخت شود.

شرایط تحصیل درمقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری شرایط بسیار ایده‌آلی دارد که می‌تواند آرزوی هر فردی باشد. تحصیل در مقطع دکتری در سوئد حدود ۴ سال زمان می‌برد و شرایط آن بسیار متفاوت از شرایط تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی و ارشد است.

در مقطع دکتری دانشجو با ارائه طرح تحقیقاتی خود به استادان برای طرح دکتری خود استاد راهنما پیدا می‌کند. پس از تایید طرح از طرف یک استاد در دانشگاه دانشجو مشمول تحصیل رایگان در مقطع دکتری در سوئد می‌شود و حقوق دریافت می‌کند.

درراستای تحصیل در مقطع دکتری لازم است که هم مدرک زبان انگلیسی و هم مدرک زبان سوئدی داشته باشید.

یکی از نکات قابل توجه درباره تحصیل در سوئد تعداد بالای محصلین زن این کشور است که نشان‌دهنده‌ علاقه سیاست‌های این کشور به حقوق زنان و استقلال آن ها است؛ درواقع حدود شصت درصد از دانشجویان این کشور را زنان تشکیل می‌دهند بنابراین اگر شما یک خانم هستید احتمال پذیرش شما در این کشور می‌تواند بیشتر باشد.

درباره تحصیل در مقطع دکتری باید به این نکته توجه کنید که مجوز حضور شما در این کشور در این مقطع سالیانه صادر می‌شود و نیاز است که شما هر سال این مجوز را تمدید کنید.

کار در زمان تحصیل در کشور سوئد

همانطور که گفته شد در حین تحصیل دانشجو می‌تواند براساس مقطع تحصیلی از ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته کار انجام دهد. اما موضوعی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چه کارهایی می‌توان انجام داد.کشور سوئد یکی از کشورهای صنعتی اروپا است که همیشه برای استخدام نیروی کار در آن تقاضا وجود دارد. 

نکته‌ای که درباره کشور سوئد و قوانین آن باید مطلع باشید این است که سوئد بیمه بیکاری یا خدماتی همچون خدمات کاریابی ارائه نمی‌دهد.

کار در زمان تحصیل در کشور سوئد

بنابراین خودتان باید فکری برای پیدا کردن شغل مناسب بکنید اما از طرفی نرخ بیکاری سوئد به شدت پایین است پس شانس کاریابی در این کشور بالا است.

افرادی که برای تحصیل در این کشور اقدام می‌کنند اگر تخصص خاصی در حوزه‌های مختلف مانند خدمات فنی،‌ برق یا پرستاری یا پزشکی داشته باشند قطعا راحت‌تر و با شرایط بهتری می‌توانند مشغول به کار شوند.

دانشگاه‌های برتر سوئد

کشور سوئد هر سال هزینه‌های زیادی را در حوزه آموزش انجام می‌دهد تا جزو برترین‌ها در جهان باشد و همین موضوع یکی از جذاب‌ترین بخش‌های ادامه تحصیل دراین کشور است. این کشور از نظر سرانهٔ تولید ناخالص داخلی(GDP) رتبهٔ هشتم در جهان را دارد و جالب است که شصت درصد از این تولید را فقط در حوزهٔ‌ آموزش هزینه می‌کند.

کشور سوئد با سیاست های که داشته است توانسته کاری کند تا رتبه بیش از ۱۰ دانشگاه خود را در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان حفظ کند.

دانشگاه های برتر سوئد

تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان

برای کسانی که اقدام به مهاجرت تحصیلی به سوئد می‌کنند بسیار مهم است که بتوانند در دانشگاه هایی تحصیل کنند که لزومی به استفاده از زبان سوئدی در آن‌ها نباشد؛ چراکه این موضوع می‌تواند شرایط تحصیل را بسیار ایده‌آل‌تر بکند.

بنابراین ما لیستی متشکل از چند دانشگاه انگلیسی زبان در سوئد را ارائه می‌دهیم:

دانشگاه استکهلم، گوتنبرگ، موسسه فناوری بلکینگ، دالارنا، گوتلند، هالمستاد، کارلستاد، کریستیناستاد، دانشگاه صنعتی چالمرز، لینچوپینگ، لینا،‌ لولئو، لوند، علوم کشاورزی، گاول، اوپسالا، اوربرو، ملباسن، و مالمو.

برای تحصیل در دانشگاه‌های سوئد به زبان انگلیسی دانشجو حتما باید نمره زبان انگلیسی خیلی خوبی داشته باشد. اگر دانشجویی تمامی شرایط لازم برای پذیرش تحصیلی را داشته باشد اما نمره زبان او کم باشد، باید در دوره‌های زبان انگلیسی شرکت کند. برای این کار دانشجو ویزای تحصیلی دوره زبان می‌گیرد. این ویزا برای او به صورت موقت صادر می‌شود و حدود 3 الی 6 ماه اعتبار دارد. دوره‌های زبان در کشور سوئد، برای دانشجویان به صورت فشرده و قبل از آغاز ترم جدید برگزار می‌شوند.

نکته مهمی که در رابطه با ویزای دوره زبان انگلیسی برای تحصیل در سوئد وجود دارد این است که دانشجو باید حتما مدرک زبان داشته باشد؛ بدون داشتن مدرک زبان با نمره حداقلی به او ویزا نمی‌دهند. در ضمن دانشجو در مدتی که دوره زبان را می‌گذراند، اجازه کار کردن در سوئد را ندارد. در ضمن دانشجو برای گرفتن ویزای دوره زبان سوئد به غیر از داشتن مدرک زبان، باید گواهی ثبت نام از موسسه‌ای که در آن برای دوره زبان ثبت نام کرده است را هم داشته باشد.

داشتن گذرنامه معتبر یکی دیگر از مدارک لازم برای گرفتن ویزا است. از آنجایی که به دانشجو در ویزای دوره زبان اجازه کار داده نمی‌شود، لازم است که تمکن مالی کافی برای مدت 3 الی 6 ماهه خود را داشته باشد. برای این کار از بانک گواهی مانده حساب می‌گیرد تا بتواند اثبات کند که می‌تواند از پس مخارج خود در سوئد بربیاید.

مقاله پیشنهادی ——-> تحصیل در کانادا

نتیجه گیری

تحصیل در سوئد به دلیل وجود شرایط اقتصادی و رفاهی بالا در این کشور یک گزینه بسیار برای کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند مناسب است.

ما در این مقاله تمامی اطلاعات لازم برای تحصیل در این کشور را برای شما آورده ایم.

سوالات متداول

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا این موارد را شامل می‌شود: مدرک زبان انگلیسی و گاهی زبان سوئدی، گذرنامه معتبر، گواهی‌های مربوط به تمکن مالی مکفی در سوئد و گواهی ازدواج یا تولد فرزند، ارائه مدرک پذیرش دانشگاه، مقاله‌های isi،‌ داشتن مدرک gre،‌ معدل قابل قبول در مدارج قبلی.

شما برای تحصیل در کشور سوئد می‌توانید در رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی شرکت کنید اما شرایط شرکت در آنها متفاوت است. برای تحصیل در رشته‌های غیرپزشکی نیازی به آزمون ورودی نیست اما برای تحصیل در رشته‌های پزشکی بعضی دانشگاه‌ها نیاز به آزمون ورودی است.

دانشگاه استکهلم، گوتنبرگ، موسسه فناوری بلکینگ، دالارنا، گوتلند، هالمستاد، کارلستاد، کریستیناستاد، دانشگاه صنعتی چالمرز، لینچوپینگ، لینا،‌ لولئو، لوند، علوم کشاورزی، گاول، اوپسالا، اوربرو، ملباسن، و مالمو.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن