مشاوره رایگان

02128111107

تحصیل در ترکیه 2021 | صفر تا صد

تحصیل در ترکیه 2021 | صفر تا صد

تحصیل در ترکیه

صفر تا صد تحصیل در ترکیه موضوعی است که قصد داریم در این مقاله اطلاعاتی را در این باره در اختیار شما قرار دهیم. ترکیه یکی از کشورهای آسیایی است که سیستم آموزشی آن بر پایه سیستم آموزشی اتحادیه اروپا است. از سوی دیگر به دلیل وجود دانشگاه‌های معتبری که در این کشور وجود دارد، تقاضا برای مهاجرت تحصیلی به این کشور افزایش ‌یافته است. همچنین از آن جایی که کشور ترکیه از نظر جغرافیایی به کشور ایران نزدیک است، دانشجویان ایرانی زیادی هرساله برای تحصیل به این کشور سفر می‌کنند.

اگر قصد تحصیل در ترکیه را  دارید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید .

آنچه در این مقاله میخوانید :

چرا تحصیل در ترکیه؟!

تعداد دانشجویان بین المللی که ترکیه را برای تحصیل انتخاب می کنند ،شاهد رشد چشمگیری بوده است. هم اکنون ، حدود 650،000 دانشجوی خارجی در ترکیه مشغول به تحصیل هستند. این  نشان دهنده اهمیت روزافزون کشور ترکیه به عنوان یک مقصد آموزش عالی است.

فرصت های تحصیل نسبتاً ارزان و با کیفیت خوب و همچنین فرصت هایی برای بورسیه های تحصیلی از مزیت های تحصیل در ترکیه است. این بورسیه ها کمک هزینه ماهانه ، پوشش هزینه های خوابگاه و شهریه ، بیمه درمانی و هزینه های سفر را نیز پرداخت می کنند.

ترکیه در حال حاضر یک مقصد توریستی کاملاً شناخته شده است.  این کشور دهمین مکان محبوب برای تعطیلات است.

مقاله پیشنهادی ———-> مهاجرت تحصیلی به ترکیه

تحصیل در مقطع دبستان ترکیه

بسیاری از خانواده‌ها علاقه‌مند هستند تا دوران تحصیلی دبستان فرزندانشان را در کشورهای خارجی سپری کنند. با توجه ‌به اینکه کشور ترکیه به ایران نزدیک بوده و امکان تحصیل برای دانش‌آموزان ایرانی فراهم است، فرصت مناسبی در اختیار خانواده‌های ایرانی قرار گرفته تا فرزندان خودشان را برای تحصیل به ترکیه اعزام کنند. حال اجازه دهید تا در خصوص صفر تا صد تحصیل در ترکیه در مقطع دبستان به شما اطلاعات لازم را بدهیم.

تحصیل در مدارس ترکیه برای تمامی کودکان اجباری بوده و باید 4 سال در دوره ابتدایی، 4 سال را در دوره متوسطه و 4 سال را در دوره دبیرستان سپری کنند. ازاین‌رو دانش‌آموزان نیاز دارند تا پیش از ورود به دانشگاه، 12 سال تحصیلی را پشت سر بگذارند. کودکان می‌توانند از سن 3 سالگی وارد مهدکودک‌های دولتی و خصوصی شوند و بعد از سن 5 سالگی به پیش‌دبستانی ورود پیدا کنند. اما بعد از این دوره تحصیل برای دانش‌آموزان اجباری بوده و باید در مدارس ترکیه ثبت‌نام کنند.

زبان تحصیلی در مدارس دولتی ترکیه، ترکی بوده و از سال چهارم دبستان به بعد، زبان انگلیسی نیز به‌عنوان زبان دوم به دانش‌آموزان آموزش داده می شود. این در حالی است که زبان تحصیلی در مدارس خصوصی و بین‌المللی ترکیه، انگلیسی بوده و زبان ترکی به‌عنوان زبان دوم آن‌ها است. دانش‌آموزان خارجی که قصد تحصیل در مدارس ترکیه را دارند، باید یک اقامت یک‌ساله از این کشور دریافت کرده و با به کمک والدین خود اقامت ترکیه را کسب کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ترکیه

از مهم‌ترین شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی کشور ترکیه، داشتن مدرک دیپلم است. ازاین‌رو تمامی دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را دارند، باید مدرک دیپلم خود را کسب کرده باشند. اگر بخواهیم در خصوص صفر تا صد تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی صحبت کنیم، باید بگوییم که شما این فرصت را دارید تا در دانشگاه‌های دولتی و یا خصوصی کشور ترکیه پذیرش شوید. البته نیاز است که در ابتدا در آزمون‌هایی که توسط این دانشگاه‌ها برگزار می‌شوند، شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنید.

دوره کارشناسی در دانشگاه‌های ترکیه‌ای، 4 سال به طول می‌انجامد. زبان تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور ترکی بوده و یکی از مهم‌ترین مدارکی که باید در زمان درخواست پذیرش به این دانشگاه‌ها ارائه کنید، مدرک زبان ترکی است. البته اگر شما این مدرک را نداشته باشید، از سوی دانشگاه یک سری دوره‌های آموزش زبان ترکی برای دانش‌آموزان خارجی برگزار خواهد شد تا تسلط کافی را به زبان ترکی پیدا کنند.

افرادی که بتوانند در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ترکیه موفق شوند، می‌توانند در هر رشته‌ای که مدنظر دارند، پذیرش بگیرند. البته باید خاطرنشان کرد که رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های ترکیه، 6 سال طول خواهد کشید. نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم، هزینه‌های تحصیل در مقطع کارشناسی و در دانشگاه‌های ترکیه است. بسته به نوع دانشگاه، دولتی یا خصوصی بودن آن، هزینه‌های تحصیلی شما نیز می‌تواند متفاوت باشد.

برای مثال باید بدانید که هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه، سالیانه 100 تا 300 دلار خواهد بود. این هزینه به ‌قدری پایین است که می‌توان از آن چشم‌پوشی کرد و عنوان داشت که تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه رایگان است. البته از سوی دیگر هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های تخصصی کشور ترکیه می‌تواند از 8 تا 25 هزار دلار در سال متغیر باشد. این هزینه بسته به نوع رشته، دانشگاه و شهر محل تحصیل متغیر است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

اگر شما میخواهید که در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های ترکیه به تحصیل بپردازید در ابتدا لازم است که شما در آزمون آلس (Ales) قبول شوید. مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه معمولا دو سال است. در دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های ترکیه باید پروژه یا پایان نامه ای را در هنگام فارغ التحصیلی به دانشگاه ارائه دهید. تحصیل در دانشگاه های ترکیه حدودا مابین 150 تا 700 یورو است. این در حالی است که تحصیل در موسسات غیر دولتی بیش از این هم می‌تواند باشد. بیشتر دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی بوده و این در حالی است که شما میتوانید با مدرک آیلتس 6 هم در دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود به تحصیل بپردازید.

تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه

شما میتوانید به دو روش در ترکیه در مقطع دکتری به تحصیل بپردازید و آن دو روش به صورت بورسیه و بدون کمک هزینه مالی است. در ترکیه هزینه های زندگی معقول و دانشگاههای آن کیفیت بالایی دارند. به علت اینکه این کشور تحت قرار داد بولونیا می‌باشد، تحصیل در این کشور تفاوت چندانی با اروپا ندارد. تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه چهار سال است.

در ابتدا باید پروپوزال خود را به دانشگاه مربوطه بفرستید و پس از آنکه آنها با آن موافقت کردند. بهتر است تالیفات، مقالات و نمره ارشد بالایی نیز داشته باشید و در زمینه استاد راهنما خود کار کرده باشید. در این مقطع شما آزمون جامع را خواهید داشت و همچنین باید پس از ارائه پروپوزال، در برابر اساتید، دوستان و خانواده خود از رساله خود دفاع کنید که موضوعی اصیل و جدید بوده و در رشته شما تاثیرات بی‌شماری را داشته باشد.

برای آنکه شما در ترکیه به زبان انگلیسی به تحصیل بپردازید در ابتدا لازم است که بدانید باید چیزی حدود 500 تا 700 دلار هزینه کنید. گرچه اگر شما بتوانید دانش ترکی خود را تکمیل کنید این هزینه ها نیز کمتر نیز می‌شود. اما اگر در دانشگاههای غیر دولتی مشغول به تحصیل شوید این هزینه ها به 16000 یورو در هر سال هم خواهد رسید.

دانشگاه های ترکیه

بیش از 200 دانشگاه در ترکیه وجود دارد که اکثر این دانشگاه ها آنها توسط دولت و به صورت دولتی اداره می شوند. بیشتر این موسسات نسبتاً نوپا هستند. تا سال 1970 فقط هشت موسسه دولتی در ترکیه وجود داشته است. اولین دانشگاه خصوصی در ترکیه (دانشگاه بیلکنت) تا سال 1984 تأسیس نشده بود. از بین تازه تاسیس ترین دانشگاههای ترکیه ، دانشگاه بین المللی آنتالیا (AIU) است که از اولین دانشجویان خود از سال 2012 استقبال می کند.

دانشگاه های دولتی و خصوصی در ترکیه با توافق نامه بولونیا همکاری دارند که برنامه های تحصیلات تکمیلی را در سراسر اروپا اجرا می کنند. بسیاری از دانشگاه های ترکیه در برنامه اراسموس که از تبادلات بین المللی دانشجویان بین دانشگاه های سرتاسر اروپا پشتیبانی می کند حضور دارند. در جدیدترین رتبه بندی منتشر شده قدرت سیستم های آموزش عالی QS ، سیستم آموزش عالی ترکیه در رتبه 43 جهان قرار گرفته است.

دانشگاه های برتر برای تحصیل در ترکیه

دانشگاه-فنی-خاورمیانه-

اگر قصد تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه را دارید می توانید دانشگاه بیلکنت را انتخاب کنید زیرا این دانشگاه به زبان انگلیسی بوده و از بهترین دانشگاه های اروپا به حساب می آید. دومین دانشگاه نیز دانشگاه کوچ میتواند باشد. تحصیل در این دانشگاه نیز به زبان انگلیسی بوده و تنها تعداد محدودی از دروس به زبان ترکی تدریس می‌شود. در این دانشگاه می‌توانید به میلیون ها کتاب دسترسی داشته باشید.

از دیگر دانشگاه های برتر ترکیه میتوان به دانشگاه فنی خاورمیانه (METU) در آنکارا، دانشگاه بوآزچی که همراه با سیستم آموزشی آمریکا بوده، دانشگاه سابانجی پنجمین دانشگاه برتر ترکیه که به 42 درصد از دانشجویان خود کمک هزینه تحصیلی می پردازد اشاره کرد.

ده دانشگاه این کشور در QS World University Rankings® 2019 حضور دارند و 45 دانشگاه ترکیه در رتبه بندی منتشرشده در سال 2019 در میان دانشگاه های برجسته در اروپا و آسیای میانه حضور دارند. اکثر دانشگاه های برتر ترکیه در دو شهر بزرگ ترکیه(آنکارا یا استانبول) واقع شده اند. در آنکارا ، دانشگاه فنی خاورمیانه ، دانشگاه بیلکنت و دانشگاه هاجت تپه را پیدا خواهید کرد (همه در 50 رتبه برتر قرار دارند) ، در حالی که استانبول محل زندگی دانشگاه های بغازچیچی ، دانشگاه کوچ ، دانشگاه صبانچی ، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول است – همه اینها در میان 30 دانشگاه برتر قرار می گیرند.

دانشگاه فنی خاورمیانه (METU)

این دانشگاه مستقر در آنکارا ، پایتخت ترکیه است. دانشگاه فنی خاورمیانه (METU) امسال یک مقام صعود کرد و رتبه هشتم را در رتبه بندی EECA کسب کرد. این دانشگاه تخصصی در علوم طبیعی و اجتماعی است که در سال 1956 تاسیس شد تا نقشی حیاتی در توسعه ترکیه و کشورهای خاورمیانه داشته باشد و امروز ، حدود 31000 دانشجو دارد.

از آنجا که تقاضا برای این دانشگاه بسیار زیاد است ، دانشگاه فنی خاورمیانه فقط از 1.5 درصد متقاضیان میلیونی خود سالانه دانشجو می پذیرد. آموزش در این دانشگاه به صورت انگلیسی است.

دانشگاه بغازیچی

همچنین دانشگاه Boğaziçi Üniversitesi در میان 10 دانشگاه برتر در آخرین رتبه بندی EECA (در مکان 10) قرار گرفته است. Boğaziçi Üniversitesi در سال 1863 به عنوان کالج رابرت تأسیس شد. این اولین دانشگاه آمریکایی بود که در خارج از ایالات متحده تأسیس شده است. Boğaziçi Üniversitesi در استانبول ، نزدیک به تنگه بسفر و قلعه تاریخی Rumelihisar واقع شده است. مرزهای شرقی پردیس جنوبی دانشگاه  نزدیک این تنگه است. همانند دانشگاه فنی خاورمیانه ، زبان تدریس این دانشگاه انگلیسی است. دانشگاه Boğaziçi Üniversitesi شباهت های زیادی با سیستم آموزش عالی آمریکا دارد.

بهترین-دانشگاه-های-ترکیه

دانشگاه کوچ ( Koç)

دانشگاه Koç در سال هزار و نهصد و نود و سه در استانبول تاسیس شد و در حال حاضر در در رتبه 12 قرار دارد. این داشگاه به نام بنیانگذار آن ، کارآفرین و نیکوکار وهبی کوچ نامگذاری شده است. دانشگاه Koç به عنوان یکی از معتبرترین مراکز آموزش عالی ترکیه محسوب می شود. این دانشگاه با 22 برنامه تحصیلی کارشناسی ، 32 برنامه تحصیلی کارشناسی ارشد و 18 برنامه تحصیلی دکترا ، یک تجربه یادگیری در کلاس جهانی را ارائه می دهد. این دانشگاه در حال حاضر حدود 5،500 دانشجو را آموزش می دهد. این دانشگاه مأموریت خود را اینگونه توصیف می کند: “پرورش شایسته ترین فارغ التحصیلان ، دانشجویانی که کاملاً دارای صلاحیت بین المللی باشند و می توانند خلاق ، مستقل و عینی فکر کنند و رهبرانی مطمئن باشند.

دانشگاه بیلکنت

نام دانشگاه بیلکنت با رتبه 14 در رتبه بندی EECA 2019 ، مخفف کلمه “bilim kenti” است که ترکی به معنای “شهر دانش و علم” است. دانشگاه بیلکنت اولین موسسه غیرانتفاعی خصوصی ترکیه است. این دانشگاه در سال 1984 توسط آکادمیسین ترک احسان تاسیس شد. این دانشگاه دارای گسترده ترین کتابخانه دانشگاهی در کشور ترکیه است. این دانشگاه یکی از دانشگاه های برجسته تحقیقاتی کشور است و در حال حاضر حدود 13000 دانشجو در 9 دانشکده و دو مدرسه چهار ساله حرفه ای دانشجو می پذیرد(بسیاری از آنها دانشجویان خارجی هستند).

دانشگاه سابانچی

دانشگاه Sabanci نیز در استانبول واقع شده است ( رده هجدهم با رتبه بندی EECA در سال جاری) و پنجمین دانشگاه با بالاترین رتبه در ترکیه است. این دانشگاه یکی دیگر از دانشگاه های نوپا است که از پاییز 1999 تدریس را آغاز کرده و در حال حاضر حدود 4000 دانشجو دارد. طیف گسترده ای از رشته ها را در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشکده مهندسی و علوم طبیعی دانشگاه صبانچی (FENS) و همچنین دانشکده هنر و علوم اجتماعی (FASS)  به دانشجویان ارائه می شود. حدود 42 درصد از دانشجویان دوره کارشناسی دانشگاه صبانچی می توانند از مزایای بورسیه بهره مند شوند.

10 دلیل تحصیل در ترکیه

1. فرصت های آموزش عالی کیفیت

ترکیه با 94.2 درصد نرخ تحصیل دومین کشور در جهان است. پس شما به راحتی می توانید به آموزش عالی دسترسی داشته باشید. ترکیه در حوزه آموزش عالی اروپا روند بولونیا را به طور کامل اجرا می کند. گزارش بولونیا ترکیه 5 از 5 است. بنابراین ، مدرک دانشگاهی در ترکیه در تمام کشورهای اروپایی شناخته شده است. به عنوان سیستم اعتباری دوره ، ECTS مطابق با اروپا اعمال می شود و به همه دانشجویان معادل مدرک دیپلم می دهند. علاوه بر این ، ترکیه یکی از موفق ترین کشورهایی است که در برنامه های مبادله دانشجو تحت برنامه اراسموس است. علاوه بر اراسموس ، برنامه های تبادل بسیاری در ترکیه مانند مولانا ، فارابی وجود دارد که از جابه جایی دانشجویان و مدرسین پشتیبانی می کند.

2.تنوع دانشگاهی و برنامه ای

در ترکیه 207 دانشگاه وجود دارد. این کشور 82 میلیون نفر جمعیت دارد. تعداد دانشجویان نزدیک به 8 میلیون نفر است. با این تعداد زیاد دانشجو ، ترکیه بیشترین دانشجو را در میان منطقه های آموزش عالی اروپا دارد. تقریباً 60،000 برنامه تحصیلی مختلف در 207 دانشگاه ترکیه وجود دارد. شما در چنین تنوعی قطعاً یک دانشگاه و برنامه برای خود پیدا خواهید کرد.

 3.زندگی چند فرهنگی

ترکیه که هزاران سال میزبان تمدنهای بسیار ریشه دار در قلمرو خود بوده است ، تقریباً سنگ‌فرشی از فرهنگهاست. در این کشور که تمدنهای بی شماری میزبان آن بوده اند ، همه نسبت به یکدیگر احترام می گذارند. ترکیه ، جایی که شما می توانید بخشی از ریشه های خود را پیدا کنید و شاید بتوانید با افرادی که به زبان شما صحبت می کنند ملاقات کنید ، با محیط امن و آرام برای دانشجویان ایده آل است.

 4.زیبایی های طبیعی

ترکیه ، که چهار فصل را تجربه می کند ، به زیبایی های طبیعی خود در سراسر جهان شهرت دارد. شما می توانید از شنا و ورزش های آبی در دریاهای زیبای اطراف ترکیه لذت ببرید ، می توانید در بسیاری از شهرهای زیبای کوهستانی اسکی کنید ، از رفتینگ در رودخانه ها لذت ببرید و بسیاری از ورزش های هیجان انگیز را تجربه کنید. شما در ترکیه خود را در بهشت احساس خواهید کرد که زیبایی های بی شماری وجود دارد که فقط شما را مجذوب منظره های خود می کند!

5.میراث تاریخی و فرهنگی

بر اساس یک تاریخ طولانی ، هزاران بنای تاریخی و فرهنگی در ترکیه وجود دارد که بسیاری از آنها به عنوان میراث فرهنگی یونسکو محافظت می شوند. حتی در زندگی روزمره خود نیز ممکن است ردپایی از تمدن کهن این کشور بیابید.

 6.دانشجو دوستی

با داشتن حداقل یک دانشگاه در هر شهر ، ترکیه دقیقاً یک کشور دانشجو دوست است. در این کشور باشگاه های اجتماعی ، تیم های مختلف ورزشی و رویدادهای متنوع فرهنگی در هر دانشگاه، دانشجویان را گرد هم آورده و افراد مختلف را به هم نزدیک می کند. وقتی وارد ترکیه می شوید می فهمید که فعال ترین نقاط شهر مکان های معاشرت دانش جویان است. به لطف کافه ها ، رستوران ها و کتابخانه هایی که دانشجویان در آن جا می مانند ، شهرها 24 ساعته زندگی می کنند.

 7.مردم مهمان نواز ترکیه

مهمان نوازی مردم ترکیه در تمام دنیا افسانه ای بوده است. در ترکیه شما به عنوان یک دانشجو ، اگر از مردم این کشور کمک بخواهید ، مردم تمام تلاش خود را با تمام اخلاص و صمیمیت برای کمک به شما انجام می دهند. ترک ها از شما به عنوان مهمان استقبال می کنند و برای جلب رضایت شما رفتارهای زیادی دارند. مطمئن باشید که در ترکیه دلتان برای خانه خود تنگ نخواهد شد.

 8.فن آوری مدرن

مهم نیست که کدام یک از 207 دانشگاه این کشور را انتخاب کنید ، شما یک زندگی دانشگاهی مدرن و راحت و مجهز به آخرین فن آوری روز دنیا را تجربه خواهید کرد.

9.شرایط زندگی آسان

زندگی در ترکیه نسبت به سایر کشورها مقرون به صرفه‌تر است. شما می توانید نیازهای خود مانند محل زندگی ، خوراکی و نوشیدنی و سرگرمی را با قیمت های مناسب برآورده کنید. شما می توانید در خوابگاه های داخل یا نزدیک پردیس های دانشگاه اقامت داشته باشید و یا با هزینه ای معقول خانه ای اجاره کنید. علاوه بر این ، شما هرکدام از حمل و نقل هایی را که به عنوان دانشجو انتخاب می کنید ، بلیطی با قیمت تخفیفی دریافت خواهید کرد یا فیلم را با قیمت کمتری در سینما تماشا می کنید.

همچنین دسترسی به ترکیه به راحتی امکان پذیر است زیرا قسمتی از ترکیهدر قاره آسیا و بخشی از آن در اروپا قرار دارد. برای گردش در ترکیه ، که میزبان مکانهای دیدنی بی شماری است ، از هر راهی که انتخاب کنید ، می توانید سریع و راحت به مکانی که می خواهید برسید.

 10.فرصت های یادگیری زبان ترکی

اکثر رشته ها در دانشگاه های ترکیه به زبان انگلیسی است. علاوه بر این شما می توانید زبان ترکی ، پنجمین زبان گفتاری موجود در جهان را نیز یاد بگیرید. شما می توانید در دوره های ترکی که دانشگاه به شما ارائه می دهد فرصتی برای یادگیری زبان جدیدی پیدا کنید و می توانید با افرادی از فرهنگ های مختلف دوست باشید.

مراحلی که باید برای تحصیل در ترکیه سپری کنید

ترکیه به دلیل واقع شدن در اروپا و آسیا ،کیفیت بالای آموزشی از لحاظ امکانات و تجهیزات مقصد بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان می باشد.مراحلی که شما برای پذیرش تحصیلی در ترکیه باید سپری کنید به قرار زیر است:

انتخاب دانشگاه مورد نظر:

در ابتدا لازم است که دانشگاه مورد نظر خود را در ترکیه انتخاب کنید. ترکیه بر اساس توافقنامه بولونیا تحصیلات آکادمیک متفاوتی با این سیستم دانشگاهی در اتحادیه اروپا ندارد. 

 فراهم کردن مدارک مورد نیاز:

پس از آنکه دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کردید، باید مدارک مورد نظر دانشگاه های ترکیه را که در ادامه به آن اشاره کرده ایم فراهم کنید:

چگونه میتوانم در دانشگاه های ترکیه به تحصیل بپردازم ؟

چگونه-میتوانم-در-دانشگاه-های-ترکیه-به-تحصیل-بپردازم-؟

آزمون دانشگاه های ترکیه ارتباطات قوی با سایر دانشگاه های جهان و بویژه اروپا دارند. اما پیش از آنکه شما بتوانید وارد دانشگاه های مطرح ترکیه شوید لازم است که در ابتدا در آزمون های ورودی دانشگاه‌های ترکیه نمره قابل قبولی کسب نمایید.مهمترین آزمونی که برای ورود به دانشگاه ها از مقطع دیپلم با آن روبرو هستید آزمون یوس می باشد که این آزمون هر ساله در دو نوبت در سراسر دانشگاه ها و موسسات برتر این کشور برگزار می شود.ازمون دیگری که برای ورود از مقطع دیپلم  به دانشگاه های ترکیه با آن رو به رو هستید SAT می باشد. همچنین برای آنکه بتوانید با این آزمون وارد دانشگاه های ترکیه شوید در ابتدا لازم است حداقل نمره 650 در بخش ریاضیات و حداقل نمره کل 1200 را کسب کنید.

اگر میخواهید که به زبان ترکی به تحصیل بپردازید، در ابتدا لازم است که شما نمره قبولی در آزمون زبان ترکی تومر (TOMER) را نیز کسب کنید. این آزمون به دو صورت برگزار می‌شود به نام: آزمون دیپلما و آزمون سرتیفیکا .

اگر شما میخواهید که در کنار تحصیل در ترکیه به کار هم بپردازید بهتر است که حتما به زبان ترکی مسلط باشید. زیرا موجب می‌شود که شانس خود را برای پیدا کردن کار افزایش دهید. این امر بسیار حایز اهمیت است که در ترکیه بیشتر مردم  به زبان انگلیسی مسلط نیستند و برای آنکه بتوانید با آنها تعامل خوبی داشته باشید بهتر است که به زبان ترکی مسلط باشید.

درباره ترکیه بیشتر بدانیم ——-> مهاجرت تحصیلی به ترکیه

چگونه می توان بورسیه تحصیلی از دانشگاه های ترکیه دریافت نمود؟

دانشگاه های ترکیه جدا از آنکه فرصت های آموزشی با سطح کیفی بین المللی برای دانشجویان فراهم نموده اند ،برای دانشجویان بین المللی از سراسر جهان امکان دریافت انواع بورس های تحصیلی را از معتبرترین دانشگاه های ترکیه بوجود آورده اند.

داوطلبانی که قصد دریافت بورس تحصیلی از دانشگاه های ترکیه را دارند ، می توانند به صورت جداگانه درخواست خود را ثبت نمایند.برنامه های بورس های تحصیلی دولت ترکیه هر ساله از ماه دسامبر برای دانشجویان در سراسر جهان آغاز می شود.

بورس تحصیلی ترکیه همچنین به دانشجویان مزایای گسترده ای را جهت جذب استعدادهای بین المللی در دانشگاه های ممتاز ترکیه داده است. برخی از ویژگی های بورسیه دولت ترکیه در زیر ذکر شده است:

  • عدم پرداخت هزینه اقامت: اسکان دانشجویانی که از سراسر جهان به ترکیه می آیند به بهترین وجه تحت پوشش بورسیه ترکیه قرار میگیرد.
  • عدم پرداخت هزینه های درمانی: دانشجویان که بورسیه های تحصیلی را دریافت می کنند، می توانند هزینه های درمانی خود را تحت پوشش بیمه درمانی قرار دهند.
  • عدم پرداخت هزینه های مسافرتی: برنامه بورسیه ترکیه همچنین می تواند هزینه های سفر دانشجویان بین المللی را نیز تأمین کند. این دانشجویان می توانند در طول تحصیل خود دو بلیط رایگان داشته باشند.
  • رایگان بودن آموزش زبان ترکی در دانشگاه های دولتی ترکیه.
  • دانشجویان کارشناسی می توانند به میزان 700 لیر دستمزد ماهانه داشته باشند. این در حالی است که دریافت دستمزد ماهانه 950 لیر برای دانشجویان ارشد و 1400 لیر برای دانشجویان دکتری در نظر گرفته می شود.

بورس دیگری که در دانشگاه های ترکیه به دانشجویان تعلق می گیرد بورسیه اراسموس موندوس می باشد که به دانشجویان تحصیلات تکمیلی تعلق می گیرد.این بورسیه از سال 2003 در اتحادیه اروپا برای تسهیل روند پذیرش و کمک هزینه مالی دانشجویان غیر اروپایی برای تحصیل در دانشگاه های اروپایی شکل گرفت.

افراد واجد شرایط برای دریافت این بورسیه به دو دسته تقسیم می شود .دسته اول افرادی هستند که تابعیت یک کشور اروپایی رو دارند و یا دانشجویانی که در پنج سال اخیر حداقل در یک سال در اروپا مشغول به کار یا تحصیل بوده اند و دسته دوم شامل دانشجویانی هستند که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیل وارد کشورهای اروپایی شدند.

مزایای استفاده از این بورسیه تحصیلی شامل دریافت کمک هزینه ماهیانه ، بیمه دانشجویی رایگان و هزینه رفت و آمد و سفر می باشد. معمولا در اکثر دانشگاه های تحت حمایت بورسیه اراسموس هزینه دو بار سفر به اتحادیه اروپا در طول دوره تحصیل پرداخت می شود.

هزینه زندگی در ترکیه چقدر است؟

هزینه-زندگی-در-ترکیه-چقدر-است؟

شما برای آنکه در ترکیه به تحصیل بپردازید نیازی به صرف هزینه بالایی ندارید. هزینه ها در این کشور بسیار معقولانه است و از بسیاری از کشورهای اروپایی پایین تر می باشد. در واقع شما هزینه هایی در حد تهران یا حتی کمتر از آن را پرداخت خواهید کرد.

هزینه های زندگی در ترکیه نسبت به درآمد 22٪ کمتر از آنچه که در ایران می‌پپردازید خواهد بود. این در حالی است که شما برای پرداخت اجاره خانه در ترکیه به طور متوسط 65.88٪ کمتر از آنچه که در ایران پرداخت می کردید نیز این رقم را خواهید داشت. هزینه زندگی در ترکیه برای یک خانوار با سطح رفاه نسبی تقریبا 2000 دلار است .

آیا به عنوان دانشجو می توان در ترکیه مشغول به کار شد ؟

به طور کلی دانشجویان بین المللی حق کار در خارج از دانشگاه را ندارند و این شامل مراکز دولتی و خصوصی نیز می‌شود. این در حالی است که بسیاری از دانشگاه های معتبر ترکیه محققان خارجی را استخدام می‌کنند و یک دانشجوی خارجی علاوه بر اشتغال در داخل دانشگاه بعنوان کار دانشجویی بدون هیچ منع قانونی می تواند در خارج از دانشگاه بصورت آزاد یا کار در موسسات غیر دولتی مشغول بکار شود.

مهمترین عامل بازدارنده که شما در ترکیه در هنگام پیدا کردن کار خواهید داشت این است که شما یه زبان ترکی مسلط نباشید. از آنجا که مردم ترکیه دانش زبان انگلیسی بسیار کمی دارند. برای ورود به بازار کار ترکیه باید دانش زبان ترکی خود را افزایش دهید.

برای آنکه در ترکیه به کار بپردازید باید مجوز کار که Calisma izni نامیده می شود را اداره مهاجرت ترکیه دریافت کنید. پس از آنکه مشغول بکار شدید  لازم است که درخواست اخذ ویزای کاری یا مجوز کاری خود را به اداره مهاجرت ترکیه تسلیم کنید. این مجوزها معمولا یک ساله هستند ولی پس از یک سال پس از بررسی اداره مهاجرت براساس نوع کار ، امکان تمدید ویزا برای سه ،شش و یا هشت سال امکان پذیر می باشد. نکته قابل توجه آن است که پس از هشت سال شما میتوانید مجوز کار دائمی داشته باشید.

آیا میتوان با ویزای تحصیلی اقامت و تابعیت ترکیه را دریافت کرد؟

آیا میتوان با ویزای تحصیلی اقامت و تابعیت ترکیه را دریافت کرد؟

همان گونه که اشاره شد دانشجویان می‌توانند با دریافت مجوز کار در مدت های مشخص شده یک ساله  و پس از آن تمدید به مدت سه سال و تمدید مجدد آن به مدت شش سال و در نهایت پس از هشت سال با گرفتن مجوزی که به شما اجازه می‌دهد در ترکیه کار دائمی داشته باشید، در خواست اقامت دائم خود را تسلیم اداره مهاجرت کنند. با پذیرفته شدن درخواست شما، شما می توانید پاسپورت ترکیه را دریافت نمایید.

آیا برای تحصیل در ترکیه نیاز به ویزا دارم ؟

آیا برای تحصیل در ترکیه نیاز به ویزا دارم ؟

در ابتدا لازم است بدانید که شما برای ورود به ترکیه تا سقف 90 روز نیازی به ویزا ندارید. اما پس از آن نیاز است که شما با اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های ترکیه و داشتن مدارک و شرایط لازم در مقطع تحصیلی مورد نظرتان اقدام به اخذ ویزای تحصیلی از سفارت ترکیه کنید.

سیستم آموزشی ترکیه چگونه است ؟

سیستم آموزشی ترکیه چگونه است؟-

ترکیه از معدود کشورهایی است که برنامه های ویژه ای برای پیشرفت دانش آموزان دارد. طی دهه های گذشته، سرمایه گذاری و اصلاحات قابل توجهی در سیستم آموزشی ترکیه انجام شده است. چالش اصلی این کشور بالا بردن کیفیت آموزشی به منظور بهبود یادگیری دانش آموزان و کاهش اختلاف عملکرد بین مناطق، دانشگاه ها و مدارس در سراسر کشور ترکیه است. آموزش و پرورش در ظهور ترکیه جدید ، نقش بسیار مهمی داشته و بطور فزاینده در قلب برنامه اقتصادی ملی این کشور تاثیرگذار بوده است.

سیستم آموزشی ترکیه برگرفته از سیستم آموزشی آمریکا و کانادا است . آزمون هایی که در دانشگاه های ترکیه برگزار می شوند مشابه آزمون های ورودی به دانشگاه های امریکا و کانادا می باشد و از مهمترین این آزمون ها می توان به آزمون های GRE  و SAT  اشاره کرد.شما با کسب نمره قابل قبول در این آزمون ها برای ورود به دانشگاه های ترکیه می توانید در سال های آتی تحصیل خود برای دانشگاه های امریکا و کانادا اقدام نمایید.

مقاله پیشنهادی ———->تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه

دلایل-تحصیل-در-ترکیه

نتیجه گیری

تحصیل در ترکیه را به صورت کامل در این مقاله بررسی کرده ایم . ترکیه با ارائه آموزش با کیفیت بالا ، مهمان نوازی و فرهنگ متنوع ، نقطه تلاقی دانشجویان بین المللی است. اکنون اقدام کنید و در مسیر موفقیت خود سرمایه گذاری کنید.

سوالات متداول

  • رشته های تحصیلی مانند معماری،هنر و علوم  در ترکیه محبوب هستند.
  • دانشگاه فنی خاورمیانه،حاجت تپه،بیلکنت،فنی استانبول و دانشگاه کوچ از جمله دانشگاه های برتر ترکیه بشمار می آیند.
  • مهم ترین آزمون هایی که بعد از اخذ دیپلم با آن مواجه میشوید آزمون های yos و sat هستد که در طول سال در دو  نوبت برگزار میشوند.

بیشتر دانشگاه های برتر کشور ترکیه در شهرهای استانبول و آنکارا هستند.

زبان تحصیلی در مدارس دولتی کشور ترکیه ،چهار سال ابتدایی زبان ترکی است و بعد از آن بعنوان دومین  زبان، انگلیسی نیز تدریس میشود . ولی در مدارس خصوصی و بین المللی کشور ترکیه زبان انگلیسی است و زبان ترکی به عنوان دومین زبان آن هاست. 

یکی از مهم ترین مدارکی که  برای درخواست  پذیرش دانشگاه ارائه میکنید مدرک زبان ترکی است که اگر شما این مدرک را دارا نباشید دانشگاه دوره های آموزشی زبان ترکی برای دانش آموزان خارجی برگزار میکند، برای تسلط کامل به زبان ترکی. 

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن