مشاوره رایگان

02128111107

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا

در این مقاله در مورد تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در استرالیا به طور کامل توضیحاتی در اختیار شما قرار داده ایم. با مجوز رسمی شورای پزشکی استرالیا، می توانید در استرالیا در دانشکده های مختلف پزشکی و دندانپزشکی در سراسر کشور، به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مشغول شوید. برای ورود به این دانشگاه ها آزمون ورودی (GAMSAT) لازم است.پزشکی یکی از محبوب ترین رشته هایی است که بسیاری از دانشجویان به دنبال تحصیل آن در کشورهای خارجی هستند. تحصیل پزشکی در استرالیا (پزشکی و دندانپزشکی) کاملاً شناخته شده است و یکی از چالش برانگیزترین دوره های آموزشی در جهان است. مدرک پزشکی استرالیا در اکثر کشورهای جهان دارای اعتبار است.

تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا (پزشکی و دندانپزشکی) مبتنی بر آموزش محور، با ادغام علوم پزشکی و بالینی برای به دست آوردن تجربه آموزشی مطلوب است. در بیشتر دوره ها، تجربه بالینی از همان سال اول تحصیلی وجود دارد و دانشجویان باید این دوره ها بگذرانند. 

تمامی دانشگاه های پزشکی در استرالیا که دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می دهند مورد تأیید شورای پزشکی استرالیا هستند پس بنابراین کلیه مدارک پزشکی ارائه شده در کشور استرالیا توسط شورای پزشکی استرالیا (AMC) شناخته می شوند. البته به دانشجویان بین‌المللی پیشنهاد می شود تا با شوراهای پزشکی کشور خود تماس بگیرند تا ببینند مدارک آن‌ها در دانشگاه های استرالیا در کشورهای مربوطه معتبر است.

آنچه در این مقاله میخوانید :

تحصیل رشته پزشکی در استرالیا

استرالیا با ۲۵ میلیون نفر جمعیت ششمین کشور بزرگ جهان است. دیواره بزرگ مرجانی در شرق استرالیا بزرگ‌ترین اکوسیستم جهان است. نمی توانید به کوئینزلند استرالیا بروید و دیدن بزرگ‌ترین جزیره شنی جهان، جزیره فریزر را از دست بدهید. هشتاد درصد گونه های جانوری استرالیایی نیز، مختص کشور استرالیا هستند.

هر متقاضی دانشجوی پزشکی در استرالیا مطمئناً از شنیدن اینکه استرالیا بعد از انگلیس و ایالات متحده با وجود ۲۵ میلیون نفر جمعیت، در رتبه سوم در بین دانشجویان بین المللی قرار دارد ، شگفت زده خواهد شد. در حقیقت، این مسئله با توجه به اینکه ۷ دانشگاه از ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان در این کشور واقع شده است، چندان دور از ذهن نیست. استرالیا با ارائه ۲۲۰۰۰ دوره تحصیلی در ۱۱۰۰موسسه آموزش عالی بالاتر از آلمان، هلند و ژاپن در رتبه بندی جهانی سیستم های آموزش عالی ملی در جایگاه هشتم قرار دارد و پذیرای دانشجویان بین المللی علاقه مند به تحصیل پزشکی در استرالیا است.

 طبق آخرین رتبه بندی موضوعی QS از دانشگاه های جهان در سال 2017، پنج دانشگاه استرالیا در میان 50 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. این دانشگاه ها شامل دانشگاه های سیدنی، دانشگاه ملبورن، دانشگاه مانش، دانشگاه کوئینزلند و دانشگاه UNWE به ترتیب در رتبه های 15، 19، 29، 42 و 50 در جهان قرار دارند.

به طور کلی، تحصیل پزشکی در استرالیا به دو مقطع لیسانس (لیسانس پزشکی عمومی و لیسانس جراحی) و مدرک کارشناسی ارشد (دکتر پزشکی) تقسیم می شود. بسته به نوع دانشگاه در استرالیا، یکی از این دوره ها ممکن است ارائه شود.

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت تحصیلی به استرالیا

دوره‌ های تحصیل پزشکی در استرالیا

لیسانس پزشکی

برای تحصیل در دوره های پزشکی یا علوم پزشکی، بسیاری از دانشگاه های استرالیا برای ورود به دوره ها نیاز به ترکیبی از ارزیابی UMAT (آزمون پزشکی عمومی)، مصاحبه پزشکی و سرانجام ارزیابی ATAR (که ملاک اصلی پذیرش در بسیاری از دوره های عمومی است) دارند.

در برخی از دانشگاه ها نیز باید دوره های اجباری مانند شیمی را در دبیرستان بگذرانند. بنابراین، دانش آموزان باید بدانند که دروس انتخابی آن‌ها پیش نیازهای تحصیلی را برطرف می کند.

مقطع کارشناسی ارشد پزشکی

دوره کارشناسی ارشد پزشکی در استرالیا یک دوره چهار ساله است. متقاضیان این دوره به موارد زیر نیاز دارند:

اتمام دوره کارشناسی

قبولی در GAMSAT (مدرسه پزشکی استرالیا) یا MCAT (آزمون ورودی کالج پزشکی). این آزمون ها دانش متقاضی از موضوعات علمی را اندازه گیری می کند.

دوره های ارشد پزشکی فرصت هایی را برای بسیاری از فارغ التحصیلان که تصمیم به ادامه تحصیل در رشته پزشکی دارند ارائه می دهد.

همه داوطلبان ارشد پزشکی باید دارای مدرک لیسانس باشند یا مدرک آخرین سال تحصیل خود را داشته باشند. بعضی از مدارس از مدرک کارشناسی ارشد برای محاسبه نمرات استفاده می کنند.

با داشتن بیش از ۵۰ دانشکده پزشکی در استرالیا، دانشجویان مسیرهای زیادی برای دکتر شدن دارند. اگر می خواهید در استرالیا پزشکی بخوانید، می توانید با گذراندن دوره های پزشکی و سایر مؤسسات رایج، رؤیاهای خود را با تحصیل پزشکی در استرالیا تحقق بخشید.

بنابراین، علاوه بر نوع پذیرش، انتخاب دانشگاه و دوره به شخص بستگی دارد و صرف زمان مطالعه تمام اطلاعات موجود در مورد هر یک از گزینه های پیش رو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

دوره‌ های تحصیل پزشکی در استرالیا

بررسی هزینه تحصیل رشته پزشکی در کشور استرالیا

استرالیا هزینه های زندگی بالایی دارد و همین امر تحصیل پزشکی در استرالیا را به گزینه ای گران تبدیل کرده است. با این حال، کیفیت تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا همیشه باعث شده است که تعداد زیادی از دانشجویان هر ساله تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی را انتخاب کنند.

دوره پزشکی عمومی استرالیا یک بار در سال (فوریه) پذیرش دارد. دانشجویانی که متقاضی تحصیل رشته ی پزشکی در استرالیا هستند باید از اول ماه فوریه تا اواسط ماه فوریه در مراسم معارفه دانشگاه شرکت کنند. کلاس‌ها اغلب در اولین دوشنبه ماه مارس آغاز می شود. روند درخواست اغلب در اوایل آوریل سال قبل آغاز می شود. دانشجویانی که متقاضی تحصیل پزشکی در استرالیا هستند، باید پس از قبولی در آزمون، نتایج آزمون GAMSAT را ارائه داده و منتظر پاسخ باشند.

در کل، هزینه تحصیل پزشکی در استرالیا در این زمان از سال بین ۶۴۰۰۰ تا ۷۳۰۰۰ دلار استرالیا است. باید به این نکته توجه داشت که در حال حاضر هیچ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل رشته های پزشکی در استرالیا وجود ندارد. دوره های کارشناسی هر سال یک بار در ترم اول (فوریه) برگزار می شود. شروع دوره معمولاً از اوایل ماه مارس آغاز می شود. بیشتر متقاضیان پزشکی در استرالیا می توانند از اوایل ماه مارس برای سال بعد اقدام کنند. مهلت درخواست از ژوئن تا اواخر سپتامبر به دانشگاه بستگی دارد. هزینه دوره های پزشکی و ارشد از ۵۵۰۰۰ دلار تا ۷۱۰۰۰ دلار است. در این دوره دانشجویان بین المللی بورسیه نخواهند شد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا

برای پذیرش و تحصیل در استرالیا معمولاً سه دسته مدرک لازم است. متقاضیان تحصیل پزشکی در استرالیا باید توجه داشته باشند که دستیابی به این هدف منوط به ارائه شواهدی است که کوتاهی در ارائه دادن این مدارک می تواند اثرات جبران ناپذیری برای آن‌ها به همراه داشته باشد.

 • مدارک دانشگاهی
 • فرم درخواست ویزا و تعداد اعضای خانواده توسط دانشجو تکمیل و امضا می شود
 • کپی گذرنامه فردی
 • کپی شناسنامه
 • عکس با فرمت گذرنامه که در فاصله زمانی ۶ ماه گذشته گرفته شده است
 • کپی مدارک دانشجویی
 • کپی گواهینامه زبان انگلیسی شخص ، که در نهایت 2 سال از تاریخ درخواست آن گذشته باشد (مدارک آیلتس، تافل یا PTE پذیرفته می شود)
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 

تحصیل در رشته دندانپزشکی استرالیا

دندانپزشکی یکی از مشاغل مورد نیاز در لیست مشاغل ملی استرالیا است. بنابراین تحصیل در رشته دندانپزشکی در استرالیا می تواند آینده کاری را تضمین کند. متوسط درآمد ماهانه دندان‌پزشکان در استرالیا حدود ۱۷۸۰۰ دلار (دلار استرالیا) است که بالاتر از میانگین اتحادیه اروپا با ۹۶۸۰۰ دلار است. این اختلاف بزرگ در درآمد دندان‌پزشکان گواه موقعیت‌های بالاتر این متخصصان در استرالیا است.

وجود انواع برنامه‌های دندانپزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه های بین المللی استرالیا توجه متقاضیان مهاجر به استرالیا را بیشتر جلب می کند. دارندگان ویزای دانشجویی استرالیا نیز باید توجه داشته باشند که این ویزا به آن‌ها اجازه می دهد در مدت ۲ هفته ۴۰ ساعت به صورت نیمه وقت کار کنند. در صورتی که دانشجو پیشنهاد شغلی داشته باشد، امکان اقامت در استرالیا را دارد.

دندانپزشکی شاخه مهمی از پزشکی است که به جنبه های تشخیصی و درمانی حفره دهان می پردازد. علاوه بر این موضوع، دندانپزشکی عمومی، جراحی دندان و ایمپلنتولوژی از شاخه های محبوب رشته دندانپزشکی است. دندانپزشکی علمی بسیار حیاتی است .چرا که نه تنها بر روی سلامت دندان ها، بلکه بر تمام موضوعات مرتبط با جمجمه انسان از فک تا سر و همچنین سلامت صورت متمرکز است.

مدت زمان تحصیل در دندانپزشکی در دانشگاه علوم پزشکی استرالیا ممکن است متفاوت باشد و برنامه های مختلفی ممکن است در زمان های مختلف و در دانشگاه های مختلف در زمینه دندانپزشکی در آن کشور مطالعه شود. دو سال اول تحصیل دندانپزشکی در استرالیا آموزش علوم پزشکی نظری و عمومی را شامل می شود و در سال‌های بعد شامل موضوعات کاربردی و بالینی می باشد. در حال حاضر ۲۵ دانشگاه در استرالیا وجود دارد که برنامه های آموزش دندانپزشکی را به دانشجویان خود ارائه می دهند که بیشتر آن‌ها در سال تحصیلی ۲۰۲۱ توسط وزارت بهداشت ایران تأیید شد.

بررسی شرایط پذیرش در رشته دندانپزشکی در استرالیا

قبولی در رشته دندانپزشکی با توجه به نوع دانشگاه در استرالیا متفاوت است و هر دانشگاهی امکان دارد شرایط خاصی برای قبولی در این رشته پردرآمد داشته باشد. دانشجویان ایرانی ابتدا باید در سال اول دریکی از این دانشگاه ها یا  کالج ها پذیرفته شوند. در طول این دوره، دانشجویان برای ثبت نام در یکی از این دانشگاه ها ملزم به ثبت نام در یکی از دانشگاه های دندانپزشکی هستند. در ادامه لیستی از دانشگاه های استرالیا وجود دارد که در رشته دندانپزشکی پذیرش دارند:

 • دانشگاه سیدنی
 • دانشگاه لاتروب
 • دانشگاه کورتین
 • دانشگاه آدلاید
 • دانشگاه استرالیای غربی
 • دانشگاه نیوکاسل
 • دانشگاه کوینزلند
 • دانشگاه جیمز کوک
 • دانشگاه ملبورن
پذیرش در رشته دندانپزشکی در استرالیا

دوره‌ های تحصیل دندانپزشکی در استرالیا

دوره های تحصیلی رشته دندان پزشکی در استرالیا:

دوره های کارشناسی

لیسانس بهداشت دهان و دندان: این یک دوره کارشناسی سه ساله تمام وقت است که فارغ التحصیلان را در زمینه درمان بهداشت دهان و دندان آموزش می دهد.

کارشناسی پیشرفته / دکترای دندانپزشکی

این یک دوره هفت ساله تمام وقت برای فارغ التحصیلان دبیرستانی است که با علاقه بهبود و بهداشت دهان و دندان با علاقه و نتایج چشمگیر به دنبال بهبود زندگی دیگران هستند. قبل از ثبت نام در دوره دکتری دندانپزشکی (چهار سال) ابتدا باید یک مدرک لیسانس (پیشرفته) (سه ساله) را گذرانده باشید. این نکته را در نظر داشته باشید که رقابت برای پذیرش در این دوره بسیار شدید است.

دکترای دندانپزشکی

این یک دوره چهار ساله تمام وقت است. پس از فارغ التحصیلی از دانشکده دندانپزشکی، شما حق ثبت نام در شورای دندانپزشکی استرالیا را خواهید داشت. این دوره در دسترس متقاضیانی است که دوره کارشناسی شناخته شده ای را در هر رشته ای گذرانده اند.

دوره های تحصیلات تکمیلی برای دندانپزشکان

دانشگاه های استرالیا همچنین دوره های بیشتری را برای دندان‌پزشکانی ارائه می دهد که حداقل دو سال سابقه کار عمومی دارند. توصیه می شود که دندان‌پزشکان بعد از دوره تحصیلی خود، آزمون اصلی فلوشیپ کالج جراحان دندانپزشکی استرالیا (RACDS) را بگذرانند.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در استرالیا

با توجه به مدت‌زمان تحصیل رشته دندانپزشکی در استرالیا، که می تواند از ۵ تا ۷ سال طول بکشد، هزینه تحصیل در دانشگاه پزشکی برای دانشجویان دندانپزشکی از ۳۰،۰۰۰ تا ۸۰،۰۰۰ دلار (دلار استرالیا) است. البته ناگفته نماند که این مقدار بسته به ملیت، نوع رشته و دانشگاه تحصیل ممکن است کمی بالا و پایین باشد و این رقم فقط یک رقم میانگین است. علاوه بر شهریه، متوسط هزینه ماهانه دانشجویان ساکن استرالیا از ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار (دلار استرالیا) است.

جایگاه شغل دندانپزشکی در کشور استرالیا

امروزه پردرآمدترین مشاغل در استرالیا جراحان مغز و اعصاب، ارتوپد، قضات و وکلا هستند. اما دندان‌پزشکان همچنین رتبه ششم را در میان پردرآمدترین مشاغل استرالیا دارند. در حقیقت، دندان‌پزشکان حرفه‌ای سالانه بیش از ۳۰۰۰۰۰ دلار (دلار استرالیا) درآمد دارند. این امر باعث شده دانشجویان بین‌المللی که در این رشته تحصیل می‌کنند، به‌استثنای استرالیا، بخواهند برای کار با ویزا به استرالیا بیایند. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که به دلیل سختی دوره های معادل سازی بهتر است که متقاضیان از همان اول به وسیله شرکت در آزمون های دانشگاه مورد نظر خود در رشته دندانپزشکی، وارد کشور استرالیا شوند.

چگونگی تبدیل کردن ویزای تحصیلی به ویزای کاری کشور استرالیا

به دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در استرالیا را دارند یا اینکه مشغول تحصیل در استرالیا هستند می توان این اطمینان را داد که دسترسی راحت‌تری به بازار کار استرالیا دارند. البته این دسترسی به بازار کار پررونق استرالیا می تواند هم در زمان فارغ التحصیلی باشد و هم پس از آن. البته تکلیف کار برای دانشجویانی که ۲۰ ساعت کاری در هفته در استرالیا تحصیل می کنند، مشخص شده است. اما برای زندگی و کار در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا، دانشجویان می توانند پس از فارغ التحصیلی برای ویزای تحصیلات تکمیلی موقت (ساب کلاس ۴۸۵) اقدام کنند.

این ویزا بسته به مدرک دانش آموخته 2 تا 4 سال اعتبار دارد. البته متقاضی با یافتن job offer در این کشور می توان ویزای مذکور را با استفاده از درخواست ویزای کاری مستقل و ویزای اسپانسر تبدیل به ویزای اقامت دائم کرد.

نتیجه گیری

با توجه به تمامی توضیحاتی که در این مقاله عنوان شد، تعدادی از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی استرالیا نیز بورسیه و کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان ارائه می دهند. به عنوان مثال بورسیه دانشگاه سیدنی برای دانشجویان در این دوره به گونه ای است که تا ۳ سال هزینه تحصیل و شهریه دانشجویان دکترا را پرداخت می کند.

دانشگاه Macoria همچنین به دانشجویان تحصیلات تکمیلی بورسیه تحصیلی ارائه می دهد که بورسیه های حداکثر 10 هزار دلار (دلار استرالیا) را پوشش می دهد. در ادامه به بررسی سؤالاتی که دانشجویان دارند می پردازیم. ادامه مقاله را مطالعه کنید.

سوالات متداول

متوسط ​​درآمد سالانه دندان‌پزشکان در کشور استرالیا حدود ۲۱۴۰۰۰ دلار (دلار استرالیا) می باشد که بالاتر از حد متوسط اتحادیه اروپا است که ​​۹۶۸۰۰ دلار (دلار آمریکا) می باشد.

دارندگان ویزای دانشجویی استرالیا نیز باید توجه داشته باشند که این ویزا به آن‌ها اجازه می دهد در مدت ۲ هفته ۴۰ ساعت به صورت نیمه وقت کار کنند.

دندانپزشکی عمومی، جراحی دندان و ایمپلنتولوژی زمینه های محبوب کار هستند.

هزینه آموزش دانشجویان دندانپزشکی در این کشور از ۳۰،۰۰۰ تا ۸۰،۰۰۰ دلار (دلار استرالیا) است.

 متوسط ​​هزینه ماهانه خوابگاه دانشجویی در استرالیا بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار استرالیا    (دلاراسترالیا) است.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن