مشاوره رایگان

02128111107

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

یکی از گزینه‌های برتر برای تحصیل پزشکی در جهان تحصیل در کشور فرانسه می باشد. محققان و دانشمندان بسیاری در کشور فرانسه در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کرده اند و در حال تحصیل هستند. سالانه مهاجران بسیاری برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه این کشور را انتخاب می کنند.

شما برای تحصیل در رشته های پزشکی در کشور فرانسه، لازم است که مدارک تحصیلی، رزومه و مدرک معتبر زبان داشته باشید. شما با داشتن شرایط لازم می توانید برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه اقدام کنید.

در کشور فرانسه شرایط و امکانات بسیار خوبی برای تحصیل دانشجویان فراهم شده است. ما در این مقاله همچنین به بررسی هزینه تحصیل پزشکی در کشور فرانسه، شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه، تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی و به شرایط عمومی و جامع تحصیل پزشکی در فرانسه خواهیم پرداخت.

آنچه در این مقاله میخوانید :
شما برای تحصیل در رشته های پزشکی در کشور فرانسه، لازم است که مدارک تحصیلی، رزومه و مدرک معتبر زبان داشته باشید.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی فرانسه

فرانسه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی بسیار معروف است و در سرتاسر جهان متقاضیان بسیاری دارد.

فرانسه به دلیل بالا بودن کیفیت آموزشی دانشگاه ها و اعتبار بالای مدارک تحصیلی که صادر می کند از لحاظ آموزشی بسیار محبوب می باشد.

بسیاری از دانشگاه های فرانسه در میان برترین های دانشگاه های جهان قرار دارند. از همین رو دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی این کشور در میان برترین رنکینگ های جهانی قرار دارند.

 

بسیاری از دانشگاه های این کشور در میان رتبه های زیر ۵۰۰ جهان قرار گرفته اند. تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی با دیگر کشورهای جهان کاملا متفاوت است. یکی از مهمترین دلایل برای مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه، این است که شما پس از تحصیل می توانید اقامت دائم این کشور را نیز دریافت کنید. در کشور فرانسه شرایط خاصی برای دانشجویان بین المللی که قصد دارند در این کشور تحصیل کنند وجود دارد..

دانشجویان این امکان را دارند که در کشور فرانسه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فرانسوی تحصیل کنند.

 

کمپس فرانسه یکی از مهمترین موسساتی است که در کشور فرانسه مسئول ارتقا آموزش عالی و همچنین استقبال از دانشجویان بین المللی در این کشور می باشد. این موسسه تحت حمایت و پشتیبانی وزارت آموزش عالی در کشور فرانسه می باشد.

وزارت آموزش عالی کشور فرانسه به دانشجویان برتر در دانشگاه های این کشور خدمات بسیار خوبی را ارائه می کند.

 

در صورتی که شما واجد شرایط پذیرش در دانشگاه های این کشور هستید؛ می توانید برای تحصیل در دانشگاه های این کشور درخواست خود را ارائه کنید. دانشگاه های فرانسه از برترین و مهمترین دانشگاه های جهان به حساب می آیند. مدارک تحصیلی در این کشور در تمامی کشورهای جهان از اعتبار و ارزش بسیار بالایی بهره مند هستند.

به منظور تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه لازم است که دانشجویان در ۳ دوره تحصیل کنند. این دوره های تحصیلی در کشور فرانسه عبارتند از:

 

دوره PCEM
دوره DCEM
دوره پزشکی عمومی

این دوره های اعلام شده برای همه دانشجویان در رشته های دندانپزشکی، پزشکی، فیزیوتراپی، داروسازی و مامایی یکی می باشد. این دوره ها بین ۱ تا ۲ سال برای متقاضیان می باشد.

 

مردم کشور فرانسه و همچنین کشورهای اروپا علاقه فراوانی به تحصیل در رشته های دندانپزشکی و پزشکی دارند. از این رو سهمیه بسیار کمی در کشور فرانسه برای تحصیل دانشجویان بین المللی در رشته های پزشکی وجود دارد.

بالا بودن کیفیت آموزشی و همچنین اعتبار بسیار بالای مدارک دانشگاهی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشور فرانسه موجب شده است که تعداد متقاضیان برای تحصیل در این رشته ها افزایش یابد. در همین راستا دانشجویان بین المللی رقابت شدید و تنگاتنگی در اخذ پذیرش در این رشته ها دارند.

شما از دانشجویان بومی فرانسه و اروپا در صورتی می توانید برتری داشته باشید که نمره های آزمون ورودی شما برابر یا بیشتر از دانشجویان بومی بوده باشد.

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت به فرانسه

آزمون ورودی رشته پزشکی

کیفیت آموزشی دانشگاه های فرانسه به نوع سوالات و آزمون ها در رشته شما بستگی دارد. هر دانشجویی در کشور فرانسه این فرصت را دارد که ۲ بار در آزمون ورودی شرکت داشته باشد.

در صورتی که شما برای پذیرش بار اول موفق به اخذ نمره نباشید این امکان برای شما وجود دارد که شانس خود را یک بار دیگر برای دریافت پذیرش امتحان کنید.

 

اما لازم به ذکر است که اگر برای بار دوم نیز موفق به کسب نمره لازم نشده باشید، برای همیشه از شما امکان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه سلب خواهد شد.

شما پس از آنکه در آزمون ورودی پذیرش خود را دریافت کردید می توانید برای تحصیلات در رشته پزشکی و دندانپزشکی مورد نظر خود در کشور فرانسه اقدام کنید.

 

شما در پایان سال اول در دانشگاه های فرانسه لازم است که در آزمون سخت و رقابتی که برای شرکت کنندگان در نظر گرفته شده است شرکت کنید و در همین راستا نمره لازم را کسب کنید تا به مرحله دوم راه پیدا کنید. اما متاسفانه لازم به ذکر است که از میان همه دانشجویانی که سال اول تحصیلی خود را با موفقیت سپری کرده باشند تنها ۲۰% از دانشجویان این امکان را دارند که با موفقیت به مرحله دوم راه پیدا کنند.

 

دوره DCEM

مدت تحصیل در دوره DCEM 4 سال می باشد. شما لازم است که در سال اول دروس پزشکی عمومی را سپری کنید. در 3 سال بعد شما باید دروس مربوط به آسیب شناسی و درمان را در بیمارستان و دانشگاه های پزشکی فرانسه بگذرانید.

به طور کلی دانشجویان باید در این دوره ۳ سال آموزشی را سپری کنند. در این سه سال شما باید در برنامه های کارآموزی، سمینار و کشیک شرکت داشته باشید.

در ۳ سال آخر نیز دانشجویان از کمک هزینه های تحصیلی برخوردار خواهند شد.

 

دوره پزشکی عمومی

مدت تحصیل در دوره پزشکی عمومی نیز در کشور فرانسه در حدود ۳ سال می باشد. اگر چه این مدت مربوط به تحصیل در رشته پزشکی عمومی می باشد اما آندسته از دانشجویانی که قصد دارند در رشته های تخصصی پزشکی تحصیل داشته باشند، ممکن است که مدت زمان تحصیل آن ها بر اساس نوع تخصصی که انتخاب کرده اند بیشتر نیز شود.

 

اگر شما بخواهید که در دوره سوم رشته های پزشکی در دانشگاه های فرانسه پذیرش دریافت کنید شرط آن، شرکت در آزمون سراسری می باشد.

علاوه بر این لازم است که دانشجویان دوره های نظری و کارآموزی را نیز به خوبی و موفقیت بگذرانند. در صورتی که در آزمون سراسری دانشجویی پذیرفته شود، این امکان وجود دارد که در یکی از ۱۱ گرایش پزشکی در کشور فرانسه پذیرش دریافت کند.

 

در صورتی که شما در کشور فرانسه دوره هایی را به جز دوره تحصیلی پزشکی عمومی انتخاب کرده باشید، پس از 4 تا 5 سال می توانید مدرک تحصیلی DES خود را نیز دریافت کنید.

در صورتی که شما دوره های تحصیلی پزشکی را انتخاب کرده باشید لازم است که ۳ سال در دوره های کارآموزی ۶ ماهه بیمارستان شرکت کنید.

 

مدت زمان دوره کارورزی در کشور فرانسه در حدود ۳ سال می باشد. در این مدت لازم است که دانشجو دوره طرح خود را در یکی از بیمارستان های این کشور به همراهی یک پزشک گذرانده باشد.

مدت زمان کارورزی شما برای تخصص پزشکی از ۴ تا ۵ سال می تواند متغیر باشد. مدت زمانی که شما برای تحصیل در دوره پزشکی در کشور فرانسه سپری خواهید کرد در حدود ۹ سال خواهد بود.

آزمون ورودی رشته پزشکی در فرانسه

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی فرانسه

آندسته از متقاضیان که قصد دارند در کشور فرانسه در رشته پزشکی تحصیل کنند بسته به این که موسسه آموزشی مورد نظر آنها دولتی و رایگان باشد باید مدرک B2 مهارت زبان فرانسه را ارائه کنند.

دولت فرانسه این امکان را به تمام متقاضیان بین المللی داده است که با اخذ ویزای تحصیلی و شرکت در دوره ها و کورس های زبان فرانسه بتوانند برای تحصیل در کشور فرانسه اقدام کنند. کسب نمره لازم در رشته پزشکی در کشور فرانسه به همراه دریافت سطح B2 ، برای شرکت در آزمون پذیرش پزشکی و دندانپزشکی لازم است.

به منظور پذیرش در آزمون های ورودی رشته پزشکی در کشور فرانسه لازم است که دانشجویان مدارک زیر را ارائه کنند:

 

مدرک مهارت زبان فرانسه حداقل سطح B2
ارائه آخرین مدرک تحصیلی
ارائه فرم تکمیل شده برای درخواست تحصیل در رشته پزشکی
ارائه ریز نمره های دیپلم و پیش دانشگاهی

هزینه تحصیل پزشکی فرانسه

تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در بسیاری از کشور های جهان پرهزینه بوده و این در واقع به عنوان مانعی در جهت رویای پوشیدن لباس سفید پزشکی می باشد.

اما فرانسه یکی از بهترین کشورهای جهان است که این موانع را تا حدودی رفع کرده است و متقاضیان این امکان را دارند تا با رعایت شرایط لازم با هزینه های مقرون به صرفه در کشور فرانسه تحصیل کنند.

کشور فرانسه دارای یک سیستم آموزشی دانشگاهی با هزینه رایگان می باشد.

اما تحصیل رایگان شما در صورتی امکان پذیر است که فرد واجد شرایط نیز بوده باشید. ذکر این نکته نیز ضروری می باشد که گرچه تحصیل در کشور فرانسه رایگان است، اما دیگر هزینه های زندگی به عهده خود دانشجو نیز می باشد. اما لازم به ذکر است که هزینه زندگی در کشور فرانسه چندان مقرون به صرفه نمی باشد.

شما برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه لازم نیست که هزینه ای را پرداخت کنید. اما هزینه زندگی در شهر پاریس؛ ممکن است که برای شما گران باشد و شما در حدود ۱۰۰۰ یورو برای زندگی در این شهر باید هزینه کنید.

البته شما در شهرهای کوچک فرانسه هزینه های کمتری را خواهید داشت و این هزینه در حدود ماهانه ۷۰۰ یورو می باشد.

دولت فرانسه به دانشجویان هزینه های بسیاری را برای اجاره مسکن و محل اقامت می دهند. با توجه به گران بودن اجاره مسکن در این کشور، سازمانی به نام CAF تاسیس شده است تا هزینه های مسکن دانشجویان را تامین و هزینه های دانشجویی را نیز کاهش دهند.

برای آنکه شما در رشته پزشکی در کشور فرانسه، تحصیل کنید لازم نیست که هزینه ای را به عنوان شهریه پرداخت کنید. اما هزینه های جزئی از شما گرفته خواهد شد، که سالانه مبلغی کمتر از ۱۰۰۰ یورو می باشد.

آندسته از دانشجویان بین المللی که قصد دارند در دانشگاه های انگلیسی زبان فرانسه تحصیل کنند لازم است که سالانه بیشتر از ۱۰.۰۰۰ یورو پرداخت کنند.

علاوه بر تمام این موارد ذکر شده، شما اگر قصد دارید که در دانشگاه های کشور فرانسه تحصیل کنید لازم است که اثبات کنید توانایی تامین هزینه های زندگی خود را در مدت زمان تحصیل در این کشور دارید.

شما در این راستا لازم است که گواهی تمکن مالی برای تامین هزینه های یک سال تحصیلی خود را داشته باشید و مدارک مرتبط را نیز ارائه کنید.

میزان مبلغ تمکن مالی شما ممکن است که در حدود ماهانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو باشد. در صورتی که شما قصد دارید که در شهر پاریس تحصیل کنید ممکن است که میزان این مبلغ افزایش داشته و تا حدود دو برابر نیز برسد.

 

هزینه زندگی دانشجوی پزشکی در فرانسه

هزینه ای را که شما برای تحصیل به عنوان دانشجوی پزشکی خواهید داشت چیزی در حدود ۱۷۰۰ یورو در سال می باشد. عمده هزینه های شما در کشور فرانسه به صورت زیر می باشد:

 

هزینه اجاره منزل در فرانسه

۳۵۰ یورو

هزینه اوراق مسکن

۳۵۰ یورو

هزینه بیمه سالانه خانه

۴۵ یورو

هزینه ثبت‌نام در دانشگاه

۱۷۵-۶۰۰ یورو

هزینه عضویت تامین اجتماعی

۱۹۰ یورو

هزینه عضویت در یک شرکت مشترک

۶۰-۲۷۵ یورو

هزینه زندگی دانشجوی پزشکی در فرانسه

تحصیل در رشته دندانپزشکی فرانسه

دانشجویان بین المللی که قصد دارند در رشته دندانپزشکی در کشور فرانسه تحصیل کنند این انتخاب را دارند که هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فرانسه در دانشگاه مورد نظر خود تحصیل کنند.

طول مدت تحصیل در دوره دندانپزشکی در کشور فرانسه چیزی در حدود ۶ سال است که شامل یک دوره ۲ ساله مشترک دیگر رشته های پزشکی می شود و همچنین شامل یک دوره ۳ ساله در پایان یک دوره یک ساله نیز می باشد.

 

شما در طول تحصیل خود لازم است که در مدت کارآموزی تحت نظارت یک دندانپزشک متخصص به تحصیل بپردازید.

شرایط لازم برای پذیرش برای تحصیل در دوره دندانپزشکی در کشور فرانسه داشتن مدرک دیپلم می باشد. البته کالج های دندانپزشکی بسیاری در کشور فرانسه نیز در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرند.

 

دو شرط مهم برای آنکه شما به عنوان دانشجو در دوره کارشناسی ارشد دندانپزشکی در کشور فرانسه تحصیل کنید این است که اول در رشته های زیست شناسی، بیوشیمی، شیمی، علوم پزشکی و فیزیولوژی نمره خوبی را دریافت کرده باشید.

 

دوم لازم است که نمره های دوره کارشناسی شما بالاتر از حد متوسط و در حد بسیار عالی بوده باشد.

مدت دوره کارشناسی دندانپزشکی در دانشگاه های فرانسه چیزی در حدود ۴ تا ۵ سال می باشد. به طور کلی لازم است که دانشجویان دندانپزشکی در کشور فرانسه سالانه ۱۵۰ ساعت واحد درسی را سپری کرده باشند. دانشجویان پس از پایان دوره تحصیلی دندانپزشکی خود در کشور فرانسه لازم است که پایان نامه خود را ارائه کنند. پایان نامه مورد نظر شما لازم است که پیش از فارغ تحصیلی به هیئت علمی دانشگاه شما تحویل داده شود.

 

لطفا سوالات خود را در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه در پایان این متن در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید تا کارشناسان ما به سوالات شما پاسخ دهند.

مقاله پیشنهادی ——-> تحصیل در فرانسه

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در رشته دندانپزشکی فرانسه

شما به عنوان دانشجوی بین المللی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های فرانسه که به زبان انگلیسی دروس خود را ارائه می کنند لازم نیست که مدرک مهارت زبان فرانسه ارائه کنید.

اما در صورتی که شما قصد تحصیل در دانشگاه های فرانسه را دارید که دروس آن به زبان فرانسه تدریس می شوند لازم است که مدارک مورد نیاز برای مهارت زبان فرانسه را داشته باشید.

 

ارائه مدارک مهارت زبان فرانسه TCF و TEF سطح B2
ارائه آخرین مدرک تحصیلی معتبر
ارائه فرم های تکمیل شده درخواست پذیرش از دانشگاه مورد نظر

 

دانشگاه های دندانپزشکی فرانسه

از مهمترین دانشگاه های دندانپزشکی در کشور فرانسه می توان به دانشگاه های زیر اشاره کرد:

 

دانشگاه سوربن
دانشگاه علوم پایه فرانسه
دانشگاه PSL
دانشگاه پلی تکنیک پاریس

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی فرانسه

متقاضیان بین المللی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور فرانسه این امکان را دارند که به مانند رشته پزشکی از تحصیل رایگان برخوردار گردند.

علی رغم آنکه هزینه های زندگی در کشور فرانسه بالا است، اما هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور بسیار مقرون به صرفه می باشد. هزینه تحصیل در کشور فرانسه تا حدود بسیاری ارزان و رایگان است.

 

دانشجویان دندانپزشکی در کشور فرانسه علاوه بر آنکه به صورت رایگان تحصیل می کنند می توانند حقوق ماهانه نیز در سال های آخر تحصیل خود دریافت کنند.

در واقع همین امتیازها و ویژگی ها است که موجب شده کشور فرانسه تبدیل به یکی از بهترین کشورهای جهان برای تحصیل شود.

 

میانگین هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های کشور فرانسه چیزی در حدود ۴۰۰ یورو می باشد. لازم به ذکر است که برای یک سال تحصیل در رشته دندانپزشکی این مبلغی بسیار جزئی است.

 

البته لازم به ذکر است که هزینه دانشگاه های خصوصی در کشور فرانسه برای تحصیل در رشته دندانپزشکی سالانه چیزی در حدود ۲.۰۰۰ تا ۷.۰۰۰ یورو می باشد.

 

هزینه خوابگاه دانشجویی نیز برای شما به عنوان دانشجوی دندانپزشکی در کشور فرانسه سالانه چیزی در حدود ۱۲۰ یورو می باشد.

برای دانشجویان دندانپزشکی میانگین هزینه اقامت در شهر پاریس ماهانه چیزی در حدود ۱۱۰۰ یورو می باشد. البته متقاضی لازم است که برای زندگی و اقامت در کشور فرانسه و همچنین شهرهای کوچک هزینه کمتری را نیز بپردازد.

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی فرانسه

ویزای تحصیلی فرانسه

آندسته از متقاضیانی که قصد دارند در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشور فرانسه تحصیل کنند لازم است که ویزای تحصیلی فرانسه را نیز دریافت کنند.

اگر متقاضی تحصیل قصد داشته باشد که برای بیشتر از ۶ ماه در فرانسه اقامت داشته باشد لازم است که ویزای تحصیلی بلند مدت دریافت کند.

 

ویزای تحصیلی که به شما اعطا می شود برای تمام مدت زمان تحصیل دانشجو در دانشگاه معتبر است. این ویزا VLT-TS نامیده می شود. دانشجویان لازم است که برای دریافت این ویزا به اداره مهاجرت کشور فرانسه مراجعه کنند و همچنین برای دریافت این ویزا نیز ثبت نام کنند. دانشجو لازم است که به منظور تایید این ویزا تحت معاینه های پزشکی قرار بگیرد.

 

متقاضیان خارجی که قصد دارند در کشور فرانسه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه تحصیل کنند، اگر ملیت اروپایی داشته باشند؛ به هیچ عنوان لازم نیست که ویزای تحصیلی دریافت کنند. تنها کاری که لازم است این دانشجویان انجام دهند این است که برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در کشور درخواست خود را ارائه کنند.

 

اما اگر متقاضیان خارجی قصد دارند که در در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه تحصیل کنند که ملیتی غیر اروپایی دارند لازم است که ویزای تحصیلی فرانسه را دریافت کنند. بدین منظور نیز لازم است که به کنسولگری فرانسه مراجعه کنند.

 

در همین راستا لازم است که دانشجویان در مدت سال اول تحصیل خود ویزای خود را به منظور مشخص شدن وضعیت اقامتی خود به مسئولان این کشور ارائه کنند.

از سال دوم نیز لازم است که برای دریافت مجوز اقامت درخواست خود را ارائه کنند.

 

آندسته از پزشکانی که مدرک تحصیلی دوره پزشکی خود را در کشوری به جز فرانسه دریافت کرده باشند و از همین رو قصد دارند که در دوره های تخصصی پزشکی در این کشور تحصیل کنند لازم است که به سفارت فرانسه مراجعه کنند. در همین راستا لازم است که برای تحصیل در دوره های DFMS و یا دوره های DFMSA ثبت نام مورد نظر خود را انجام داده باشند.

 

لازم به ذکر است که متقاضیان برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشور فرانسه با محدودیت سنی مواجه شوند.

در همین راستا لازم است که متقاضیان مدرک تحصیلی دیپلم داشته باشند و همچنین کمتر از ۲۷ سال نیز سن داشته باشند. آندسته از متقاضیانی که مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد دارند لازم است که کمتر از ۳۲ سال سن داشته باشند.

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه برای متقاضیان ایرانی

متقاضیان بین المللی از جمله ایرانی ها که قصد دارند در دانشگاه های کشور فرانسه تحصیل کنند لازم است که در رشته مورد نظر مدارک لازم را ارائه کنند. بدین منظور لازم است که متقاضیان ایرانی برای درخواست ویزا تحصیلی کشور فرانسه به سفارت این کشور در ایران مراجعه کنند. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کشور فرانسه عبارت است از:

 

کپی مدارک تحصیلی
نامه پذیرش از دانشگاه
رزومه تحصیلی
گواهی تمکن مالی
رسید پرداخت هزینه
تکمیل فرم درخواست
حساب بانکی ۶۰۰ یورویی
ارائه پاسپورت با ۳ ماه اعتبار
کپی از پاسپورت
کپی بلیط سفر
گواهی اجاره محل اقامت
ارائه ۳ قطعه عکس
ارائه نتیجه درخواست ویزا

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی رشته پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

آندسته از متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های فرانسه لازم است که به منظور اخذ ویزای تحصیلی رشته پزشکی این مدارک را نیز ارائه کنند.

 

نامه پذیرش
تکمیل فرم های ویزای تحصیلی
مدرک زبان فرانسه
گواهی تمکن مالی
بیمه درمانی
مدارک عدم سوء پیشینه
ارائه پاسپورت با ۶ ماه اعتبار
ارائه کپی های پاسپورت
ارائه بلیط سفر
ارائه آخرین مدرک تحصیلی
۲ قطعه عکس در ابعاد پاسپورت

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی رشته پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

فرآیند اخذ پذیرش پزشکی

روند درخواست پذیرش پزشکی در دانشگاه‌های فرانسه لازم به ذکر است که چندان پیچیده نیست. اولین کاری که برای درخواست مدرک پزشکی، لازم است که انجام دهید این است که از دانشگاه مورد نظر خود درخواست پذیرش کنید.

 

 

لازم به ذکر است که دانشگاه‌های بسیار زیادی در کشور فرانسه وجود دارند که رشته‌های پزشکی را ارائه می‌دهند. بنابراین لازم به ذکر است که در انتخاب دانشگاه با مشکل مواجه نخواهید شد. اگر بخواهید که اطلاعات تکمیلی در مورد تحصیلات در کشور فرانسه را کسب کنید می توانید به وب‌سایت‌های دانشگاه‌های فرانسه مراجعه کنید که آنها معمولا تمام اطلاعات لازم را برای شما ارائه می کنند.

 

 

اگر قصد دارید که برای سال اول تحصیل خود در رشته پزشکی درخواست خود را ارائه کنید، لازم است که از طریق پورتال متمرکز درخواست خود را ارائه کرده باشید.

شما برای تحصیل لازم است که قبل از سال تحصیلی درخواست خود را برای تحصیل در کشور فرانسه ارائه کنید. در کشور فرانسه، این درخواست به نام“Demande d’Admission Prealable یا DAP” معروف است که لازم است این درخواست به سفارت فرانسه ارائه شود.

 

مدت زمان تحصیل رشته پزشکی

مدت زمان تحصیل پزشکی در کشور فرانسه بسته به این که شما چه رشته ای را انتخاب کرده اید متفاوت خواهد بود.

تحصیل در رشته دندانپزشکی به صورت تمام وقت چیزی در حدود ۵ تا ۶ سال تحصیل می باشد. برای تکمیل مطالعات دامپزشکی خود لازم است که چیزی در حدود ۶ سال تحصیل کنید.

تحصیل در رشته داروسازی نیز در کشور فرانسه چیزی در حدود ۵ تا ۶ سال به طور تمام وقت می باشد.

 

در حالی که تحصیل در رشته های پرستاری و فیزیوتراپی چیزی در حدود ۳ تا ۴ سال می باشد. اگر تصمیم دارید که در دوره های تخصصی پزشکی تحصیل کنید لازم است که بین ۳ تا ۶ سال تحصیل کنید.

 

با کارشناسان و متخصصان ما برای کسب اطلاعات تکمیلی در مورد اقامت دائم فرانسه در موسسه مهاجرت با ما در امور مهاجرت تحصیلی در ارتباط باشید.

 

دوره آمادگی زبان فرانسه برای اخذ پذیرش رشته های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

آندسته از متقاضیان ایرانی که قصد دارند در کشور فرانسه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی تحصیل کنند، لازم است که مدرک مهارت زبان فرانسوی داشته باشند.

بدین منظور در تهران سفارت فرانسه هر سال برای اخذ ویزای تحصیلی آزمونی را برگزار می کند. البته فراگیری زبان فرانسه تا حدی برای متقاضیان دشوار است.

 

بدین منظور دانشگاه ها و کالج های فرانسه برای دانشجویان دوره ها و کورس های آمادگی را فراهم کرده اند تا دانشجویان ضمن فراگیری زبان فرانسه بتوانند با زندگی در این کشور آشنا شوند.

جهت ورود به دانشگاه های فرانسه لازم است که برای این دوره آمادگی در حدود ۳۰۰۰ یورو و برای دوره های فشرده نیز چیزی در حدود ۶۰۰۰ یورو هزینه کنید.

شرایط کار در فرانسه پس از فارغ تحصیلی دوره پزشکی در فرانسه

آندسته از دانشجویان که در دانشگاه های فرانسه دوره تحصیلی پزشکی خود را تمام کرده اند، می توانند از اداره مهاجرت فرانسه مجوز اقامت خود را نیز دریافت کنند.

شما با پیدا کردن کار می توانید برای دریافت اقامت فرانسه نیز اقدام کنید. بدین منظور فارغ تحصیلان پزشکی می توانند با دریافت مجوز APS به دنبال کار مورد نظر خود بگردند.

شرایط کار در فرانسه پس از فارغ تحصیلی دوره پزشکی در فرانسه

دانشگاه های برتر پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

دانشگاه های کشور فرانسه سالها است که در میان برترین دانشگاه های جهان قرار دارند. موسسات آموزش عالی در کشور فرانسه توانسته اند که در رتبه بندی ها و رنکینگ های جهانی(QS) رتبه های بسیار خوبی را دریافت کنند.

۱۶ دانشگاه در کشور فرانسه در رنکینگ های جهانی در رتبه های زیر ۴۰۰ قرار دارند. از برترین دانشگاه های فرانسه که در رتبه بندی های جهانی در رتبه های بسیار خوبی قرار دارند می توانیم به دانشگاه های زیر اشاره کنیم:

 

دانشگاه ENS فرانسه

دانشگاه ENS یکی از برترین دانشگاه های فرانسه است که در رتبه نخست برترین دانشگاه های فرانسه نیز قرار گرفته است. این دانشگاه یکی از معتبرترین دانشگاه های فرانسه است که افراد بسیار مهمی همچون میشل فوکو و ژاک دریدا نیز در این دانشگاه تحصیل کرده اند و فارغ التحصیل شده اند.

 

دانشگاه پلی تکنیک فرانسه

دانشگاه پلی تکنیک نیز یکی از برترین دانشگاه های فرانسه می باشد. در رتبه بندی و رنکینگ برترین دانشگاه های جهان دانشگاه پلی تکنیک توانسته است که در رتبه ۵۹ را دریافت کند. در این دانشگاه چیزی در حدود ۴۶۰۰ دانشجو در حال تحصیل هستند.

 

دانشگاه UPMC

دانشگاه UPMC یکی از برترین دانشگاه های فرانسه است که این دانشگاه در حال حاضر از بزرگترین موسسه های علمی و پزشکی کشور فرانسه در رشته پزشکی می باشند. در رنکینگ و رتبه بندی جهانی، دانشگاه UPMC توانسته است که رتبه 131 را کسب کند. چیزی در حدود 20% از کل دانشجویان این دانشگاه از دانشجویانی هستند که از سراسر جهان به این کشور مهاجرت می کنند.

 

دانشگاه های ارزان پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

در کشور فرانسه هزینه تحصیل نسبت به دیگر کشور های جهان بسیار مقرون به صرفه است و تحصیل در این کشور بسته به این که شما قصد دارید در کدام دانشگاه تحصیل کنید ممکن است که هزینه های شما کمتر نیز باشد. به صورت میانگین هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشور فرانسه چیزی در حدود ۲۷۰ یورو در سال می باشد.

 

دانشگاه های ارزان کشور فرانسه عبارتند از

ارزانترین دانشگاه های کشور های فرانسه عبارتند از:

 

  •       ۵۰۰ یورو                  دانشگاه دو ماین                     رشته پزشکی
  •       ۴۵۰ یورو                  کالج مرکزی اکو                   رشته پزشکی
  •       ۱۰۰۰ یورو                دانشگاه گرونوبل هزینه          رشته پزشکی

هزینه های زندگی در فرانسه

هزینه زندگی برای متقاضیان مهاجرت بر اساس شهر و شیوه زندگی در کشور فرانسه ممکن است که متفاوت باشد.

متوسط هزینه زندگی یک دانشجو در فرانسه چیزی در حدود ۷۵۰۰ یورو در سال است. البته هزینه اجاره خانه و مسکن دانشجویی نیز ممکن است که بیشتر باشد.

دانشجویان در کشور فرانسه این امکان را دارند که در حین تحصیل تا ۲۰ ساعت در هفته به کار مشغول شوند.

علاوه بر این، بورسیه های تحصیلی مختلفی در برخی از دانشگاه های فرانسه برای دانشجویان نیز در نظر گرفته شده است. وزارت امور خارجه و سفارت فرانسه نیز مسئول ارائه این بورسیه ها می باشد.

برخی از مهمترین دانشگاه های فرانسه به هنگام پذیرش دانشجویان، برای آندسته از کسانی که حداکثر ۳۰ سال سن داشته باشند کمک هزینه ۱۰.۰۰۰ یورویی را در نظر گرفته است.

 

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه مورد تایید وزارت بهداشت ایران ۲۰۲۰-۲۰۲۱

یکی از مهمترین نگرانی های متقاضیان ایرانی که قصد دارند در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در کشور فرانسه تحصیل کنند این است که وزارت بهداشت ایران این دانشگاه ها را مورد تایید قرار می دهد یا خیر.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم شامل موارد زیر می باشد:

 

دانشگاه اکس مارسی
دانشگاه مرکزی سوپلک
دانشگاه فدرال تولوز midi
موسسه ملی پلی تکنیک تولوز
دانشگاه سوربن
دانشگاه بورگوندی
دانشگاه مونپلیه
دانشگاه کلود برنارد لیون ۱
دانشگاه د ورسای سنت کوئنتین در ایولین
دانشگاه فرانش-کنت
دانشگاه تورهای فرانسوا رابله
دانشگاه گرونوبل آلپ
دانشگاه اونجرز
دانشگاه لورن
دانشگاه سوفیا آنتی پولیس زیبا
دانشگاه بوردو
دانشگاه کوت دازور
دانشگاه لیل
دانشگاه لیل ۲ درویت و سانته
دانشگاه نیم
دانشگاه رن ۱
دانشگاه استراسبورگ
دانشگاه پاریس ۱۳ نورد
دانشگاه پاریس دکارت
دانشگاه پاریس دیدرو-پاریس ۷
دانشگاه Paris-Est Creteil Val de Marne
دانشگاه پاریس-سود
دانشگاه نانت
دانشگاه پل ساباتیه تولوز
دانشگاه PSL

هزینه های زندگی در فرانسه

دانشگاه های معتبر پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

از میان دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی برتر فرانسه که مورد تائید وزارت بهداشت ایران نیز می باشند، دانشگاه های زیر را می توان نام برد:

دانشگاه دکارت پاریس

یکی از بهترین دانشگاه های فرانسه دانشگاه دکارت فرانسه می باشد. این دانشگاه دولتی یکی از شعبه های بسیار مهم دانشگاه بزرگ پاریس نیز به حساب می آید.

این دانشگاه شامل پردیس دانشگاه پزشکی سوربن نیز می شود. دانشجویان برای ورود به این دانشگاه بر اساس معدل دبیرستان و پیش دانشگاهی خود مورد ارزیابی قرار می گیرند.

 

دانشگاه پیر و ماری کوری

دانشگاه پیر و ماری کوری یکی از بزرگترین دانشگاه های کشور فرانسه است که در شهر پاریس در سال ۱۱۵۰ تاسیس شده است. در این دانشگاه دانشجویان می توانند در رشته های های مختلفی از جمله پزشکی و دندانپزشکی دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را سپری کنند.

آزمون ورودی معیار پذیرش در این دانشگاه ها می باشد. زبان تحصیل در رشته های پزشکی این دانشگاه فرانسوی می باشد. هزینه تحصیل در این دانشگاه به صورت سالانه چیزی در حدود ۳۵۰ یورو می باشد.

 

دانشگاه اکس مارسی

دانشگاه اکس مارسی نیز یکی دیگر از برترین دانشگاه های فرانسه می باشد. این دانشگاه که در سال ۱۴۰۹ تاسیس شده از جمله دانشگاه های بسیار خوب دولتی در کشور فرانسه می باشد که بر مبنای تحقیق و پژوهش برنامه های تحصیلی خود را ارائه می کند.

این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه های فرانسه می باشد که در حدود ۷۰.۰۰۰ دانشجو را در خود جای داده است. یکی از مهمترین شرایط لازم برای تحصیل در کشور فرانسه پذیرش در آزمون ورودی می باشد.

 

دانشگاه استراسبورگ

یکی دیگر از بهترین دانشگاه های فرانسه دانشگاه استراسبورگ می باشد. این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه های کشور فرانسه می باشد که در سال ۱۵۳۸ تاسیس شده است.

زبان تحصیل در این کشور به زبان فرانسوی می باشد.

استراسبورگ یکی از شهر های دانشجویی این کشور است. هزینه زندگی در شهر استراسبورگ بسیار کمتر از دیگر شهرهای فرانسه است.

 

دانشگاه لیون کلود برنارد

دانشگاه لیون کلود برنارد نیز یکی دیگر از بهترین دانشگاه های این کشور است که به عنوان یکی از دانشگاه های دولتی در شهر لیون فعالیت می کند که در سال ۱۸۰۹ تاسیس شده است.

دانشگاه لیون کلود برنارد در شهر ویور بدن قرار دارد. دانشجویان بسیاری در دانشگاه لیون کلود برنارد در رشته های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در حال تحصیل هستند. یکی از مهمترین شرایط و معیار های پذیرش در این دانشگاه پذیرش در آزمون ورودی است که در این دانشگاه ارائه می شود.

شرایط کلی کشور فرانسه

کشور فرانسه یک از بزرگترین و بهترین کشورهای اروپا به شمار می رود. این کشور به عنوان سومین کشور بزرگ اروپا به شمار می رود. این کشور دارای آب و هوای بسیار متنوع و جاذبه های طبیعی بسیار فراوان و زیبایی است.

این کشور یکی کشور شش ضلعی است که رتبه چهارم رتبه بندی میراث جهانی یونسکو را در اختیار دارد. اما این ارزش و اهمیت موجب شده است که این کشور با جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیار از جمله لوور، برج شگفت انگیز ایفل و کاخ زیبای ورسای گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب کند.

 

در محیط های آموزشی و دانشگاهی فرانسه دانشمندان و محققان بسیاری در زمینه های تحقیق و پژوهش در حال فعالیت هستند که این امر موجب شده است که این کشور به عنوان یکی از مهمترین کشور های جهان برای مهاجرت نیز شناخته شود.

سوالات متداول

فرانسه یکی از معدود کشورهایی است که دارای سنت طولانی در رشته های پزشکی دارد. حدود ۸۰ درصد پیشرفت پزشکی در جهان در این کشور بوده است. ۱۳ فرانسوی تا به کنون توانسته اند که جایزه نوبل پزشکی فیزیولوژی را کسب کنند.

متاسفانه تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی فرانسه تنها به زبان فرانسه امکان پذیر است. از این رو لازم است که شما تسلط خوبی به این زبان داشته باشید. اما شما این امکان را دارید که به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی فرانسه به تحصیل بپردازید.

برای آنکه شما در فرانسه دندانپزشک شوید لازم است که شش سال تحصیل کنید. در فرانسه به دندانپزشک جراح دندان نیز گفته می شود.

برای آنکه شما مدرک پزشکی عمومی خود را دریافت کنید نیاز است که ۹ سال در مقطع متوسطه تحصیل کنید. تحصیل پزشکی در فرانسه بسیار گزینشی است. تنها ۱۵ تا ۲۰ درصد از متقاضیان که در آزمون مورد نیاز قبول شده باشند می توانند وارد دانشگاه شوند.

متوسط ​​شهریه تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه می تواند چیزی در حدود ۴۵۰ یورو در سال باشد. متوسط ​​هزینه برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد در کشور فرانسه چیزی در حدود ۲۶۰ یورو در سال و برای دکترا ۳۹۶ یورو در سال است. اما این امکان نیز وجود دارد که شما انتظار هزینه های بالاتری را نیز داشته باشید.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن