مشاوره رایگان

02128111107

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در آلمان

آلمان با داشتن یکی از برترین سیستم های آموزشی در جهان و با قدمتی تاریخی از بهترین کشور های سراسر گیتی برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی است. از این رو انتخاب آلمان برای کسب مهارت های لازم در زمینه پزشکی و دندانپزشکی بی شک می تواند بهترین انتخاب شما باشد. آلمان به صورت گسترده دارای دانشگاه های درجه یک و بسیار با کیفیتی است که برای تحصیل در حالی که رایگان هستند در رتبه های عالی قرار دارند.

 

ما در این مقاله به بسیاری از سوالات شما اعم از شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آلمان چیست؟ بهترین دانشگاه پزشکی در آلمان کدام است؟ و هزینه تحصیل پزشکی در آلمان چقدر است؟ پاسخ داده ایم. اگر قصد دارید که برای تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در آلمان اقدام کنید، این مقاله را تا پایان مطالعه بفرمایید.

آنچه در این مقاله میخوانید :
آلمان با داشتن یکی از برترین سیستم های آموزشی در جهان و با قدمتی تاریخی از بهترین کشور های سراسر گیتی برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی است.

پزشکی در آلمان

پزشکی در آلمان دارای تاریخی غنی بوده و دانشگاه های بسیار قدیمی و با کیفیتی را در خود دارد. دانشگاه های پزشکی آلمان اساتید و دانشمندان بسیاری را به جامعه پزشکی جهان معرفی کرده اند.

 

در میان تمام دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور موسسات بزرگی مانند مونیخ یا برلین وجود دارند که دارای رتبه های برتری در رشته های پزشکی در طول تاریخ بوده اند. موسسات کوچکتری نیز مانند گریفسوالد و اسن نیز در سالهای گذشته توانسته اند که اسم و رسمی را برای خود پیدا کرده و به جامعه پزشکی جهان خدمات ارزنده را ارزانی بدارند.

 

دانشگاه های پزشکی هایدلبرگ و گوتینگن نیز از تاریخ بسیار کهن در زمینه پزشکی برخوردار بوده اند. در این میان دانشگاه های جدیدی نیز مانند دوسلدورف و رگنسبورگ توانسته اند بدون شک جایگاه مهمی را در میان دانشگاه های پزشکی جهان در چند سال اخیر کسب کنند.

 

سیستم آموزشی آلمان دارای تنوع بسیاری است و بدون شک این سیستم یک دارایی عظیم برای آلمان می باشد. همه موسسات آموزشی پزشکی آلمان در عین حالی که در بالاترین سطح فعالیت می کنند، اغلب برای دانشجویان داخلی و خارجی رایگان هستند.

در مجموع ۳۵ دانشگاه پزشکی هم اکنون در آلمان فعالیت دارند که همه مدرک پزشکی ارائه می دهند که از این میان ۳۰ دانشگاه به رشته دندانپزشکی می پردازند.

مقاله پیشنهادی ——-> تحصیل در آلمان

سیستم پزشکی آلمان

تحصیل در رشته پزشکی به طور کلی در آلمان چیزی در حدود شش سال است. چهار ترم اول بیشتر تمرکز دانشگاه ها بر روی مطالعات اولیه و بنیادی با تأکید بر علوم طبیعی است که شامل فیزیک، شیمی و زیست شناسی می شود. همچنین مبانی اصلی پزشکی مانند بیوشیمی، آناتومی و فیزیولوژی نیز در سالهای بعدی نیز ارائه می گردد.

 

 

در پایان این مرحله شما در یک آزمون دولتی شرکت کرده و نمره لازم را دریافت می کنید. با اتمام موفقیت آمیز این مرحله، شما وارد دوره اصلی تحصیل خود در رشته پزشکی می شوید و باید در مدت شش ترم تحصیلی در زمینه های پزشکی که شامل سخنرانی، سمینار و کارهای آزمایشگاهی است دروس خود را سپری کنید.

 

 

پس از آن که شما این دوره را نیز با موفقیت سپری کردید، حالا باید یک دوره آموزشی ۴۸ هفته ای را در یک کلینیک یا بیمارستانی که به شما معرفی می گردد به صورت انترن عمل جراحی فرا بگیرید، به طب داخلی بپردازید و یا موضوعی را که علاقه مند هستید انتخاب کنید و در آن تخصص بیشتری را کسب کنید.

 

 

در پایان این دوره نیز شما باید در یک آزمون پزشکی شرکت کرده باشید و این دوره را با موفقیت به پایان برسانید. این بخش با دوره هایی که می تواند شما در رشته های خود متخصص شوید دنبال می شود. مثلا، در این دوره چشم پزشکی، جراحی یا عصب شناسی، بسته به تخصص، بین چهار تا شش سال را خواهید گذراند و این توسط انجمن پزشکی به پایان می رسد.

سیستم پزشکی آلمان

دندانپزشکی در آلمان

دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی در آلمان را دارند باید یک دوره تحصیلی ۱۰ ترمه را با موفقیت پشت سر گذاشته و به پایان برسانند که به علاوه شش ماه نیز برای یادگیری های بیشتر می تواند باشد.

 

دانشجویان دندانپزشکی در آلمان یک مرحله پنج ترمی پیش بالینی که معمولا بر دروس پزشکی، علوم طبیعی و مواد دندانپزشکی تمرکز خواهند کرد را باید سپری کنند.

 

دانشجویان پس از این مدت باید در ابتدا در یک آزمون اولیه دندانپزشکی شرکت کرده و این امتحان را با موفقیت به پایان برسانند.

 

پس از آنکه این آزمون با موفقیت سپری شد، پنج ترم دیگر را دانشجویان برای تکمیل دانش پزشکی و مهارت های دندانپزشکی خود باید بگذرانند. این دوره شامل مطالعات بالینی که از سخنرانی، سمینار و آموزش های عملی تشکیل شده است شامل می شود.

 

دانشجویان مدرک دندانپزشکی در آلمان را پس از آنکه دومین آزمون دندانپزشکی خود را که تحت نظارت سیستم آموزشی دولت آلمان اداره می شود با موفقیت گذراندند، دریافت می کنند.

 

دانشجویان پزشکی که این دوره ها را با موفقیت سپری کردند، آموزش های تخصصی کاملتری را می توانند در زمینه های ارتودنسی، جراحی دهان یا بهداشت عمومی بگذرانند. هر کدام از این دوره ها می تواند چیزی بین سه تا چهار سال به طول انجامد.

 

اینکه تصمیمی می گیرید که در آلمان در رشته های پزشکی یا دندانپزشکی همراه با دوره های تکمیلی تخصصی تحصیل کنید این بهترین انتخابی است که می توانید داشته باشید.

دندانپزشکی در آلمان

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی و یا دندانپزشکی در آلمان همیشه همراه با مزایای بی شماری برای شما بوده که در زیر می توانید چند نمونه از آنها را مشاهده کنید:

 

آلمان در زمینه سلامت و مراقبت های بهداشتی از کشور های پیشرو در جهان است.
آلمان دارنده پیشرفته ترین تجهیزات و امکانات پیشرفته پزشکی در جهان است.
در آلمان طرح های بسیاری وجود دارد که از دانشجویان بین المللی حمایت می کند.
نوین ترین و بهترین آموزش های مراقبت از بیمار و تحقیق در مورد بیماری ها در آلمان انجام می شود.
فرصتهای تحقیقی بسیاری پس از اتمام دوره پزشکی در آلمان وجود دارد.
استفاده از مفاهیم جدید درمان و شبیه سازی آن با استفاده از ربات در آلمان فراگیر است.
آلمان دارای استاندارد آموزشی بسیار بالا همراه با آزمون های دولتی با کیفیت است.
کمبود پزشک در سیستم درمان آلمان احساس می شود.
فرصتی کاری در آلمان که همراه با اقامت دائم در این کشور است فراوان می باشد.
در آمد بالا پس از اتمام تحصیل در رشته پزشکی به صورت تضمینی در آلمان وجود دارد.

بهترین دانشگاه های پزشکی آلمان

بهترین دانشگاه های پزشکی آلمان

تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه های دولتی آلمان یکی از بهترین تصمیمات شما در زندگیتان خواهد بود.

 

دانشگاه های دولتی آلمان از بهترین دانشگاه های پزشکی جهان بوده و دارای تاریخی غنی در ارائه بهترین دوره های آموزشی به دانشجویان داخلی و خارجی می باشند.

 

 

در طول تاریخ پزشکان و اطباَء بسیار مشهور و حاذقی از دانشگاه های آلمان معرفی شده اند. اکثر دانشگاه های آلمان بسیار قدیمی هستند و رتبه های برتری را در میان دانشگاه های سراسر جهان کسب کرده اند.

 

 

از مهمترین و برترین دانشگاه های دولتی پزشکی آلمان که رتبه های عالی در جهان دارند و تحصیل در آن به نوعی رویا می باشد به شرح زیر است:

 

دانشگاه هایدلبرگ
دانشگاه مونیخ
دانشگاه پزشکی شاریت
دانشگاه گوته فرانکفورت
دانشگاه گوتینگن
دانشگاه گلن
دانشگاه هانوفر
دانشگاه بن
دانشگاه لایپزیگ
دانشگاه وورتزبورگ

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

با توجه به کیفیت بالایی که دانشگاه های آلمان دارند، این موسسات آموزشی دولتی هیچ هزینه تحصیلی یا شهریه ای را از دانشجویان برای مدت تحصیل در رشته پزشکی در این کشور دریافت نمی کنند. تنها آنچه که شما برای تحصیل در رشته پزشکی در آلمان باید پرداخت کنید کمک هزینه دانشگاهی است که چیزی بین ۲۰۰-۳۰۰ یورو در هر ترم به صورت متغیر می باشد.

 

البته اگر قصد داشته باشید که در دانشگاه های ایالت بادن وورتمبرگ تحصیل نمایید، از شما ممکن است که شهریه در حدود ۱۵۰۰ یورو دریافت شود. این شهریه تنها مختص به دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا مانند ایران می باشد.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در آلمان

شما برای تحصیل در اکثر دانشگاههای آلمان برای رشته دندانپزشکی موظف به پرداخت هیچ هزینه ای نخواهید بود. تنها هزینه ای بسیار کمی در هر ترم برای امور اداری از دانشجو دریافت می شود.

 

اما بسیار مهم است که دانشجویان بتوانند هزینه های زندگی خود را در زمانی که در آلمان زندگی می کنند مدیریت کنند. شما باید بودجه یک سال خود را در حساب بانکی خود داشته باشید. تنها تا سقف معینی امکان برداشت از حساب بانکی خود را خواهید داشت.

 

هزینه تحصیل دندانپزشکی در آلمان

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

با توجه به آنکه زندگی در آلمان از یک سطح بسیار بالایی برخوردار می باشد، هزینه زندگی یک دانشجوی بین المللی در این کشور در طول دوران تحصیل خود به ۷۰۰-۸۰۰ یورو در ماه می رسد.

 

در حال حاضر، یک دانشجوی بین المللی طبق برآورد های مقامات آلمانی به ۸۶۳ یورو برای تأمین هزینه های زندگی خود در مدت طول تحصیل در این کشور در یک ماه نیاز دارد.

 

سال اول هزینه زندگی یک دانشجوی خارجی به چیزی در حدود ۱۰۵۰۰ یورو می رسد که باید این مقدار را در یک حساب بانکی داشته باشد. از این میان ۸۶۳ یورو نیز دانشجو مجاز به برداشت از حساب خود در هر ماه می باشد و بیشتر از آن ممنوع است.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت به آلمان

کار در هنگام تحصیل پزشکی در آلمان

یکی از مهمترین دغدغه های دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور امکان کار و داشتن درآمد در هنگام تحصیل است. از این میان دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند این امکان را خواهند داشت که به صورت پاره وقت ۱۲۰ روز کامل یا ۲۴۰ نیمه روز را در سال به کار مشغول باشند.

 

مقداری را که دانشجویانی ایرانی امکان کار در آلمان دارند تقریباً به ۲۰ ساعت در هفته می رسد. اگر قصد دارید که در رشته تحصیلی پزشکی در آلمان تحصیل کنید ما توصیه می کنیم که ارزیابی دقیق از تمکن مالی خود داشته باشید.

 

حتما اطمینان حاصل کنید که بودجه کافی تا زمانی که به مرحله بالینی مطالعات پزشکی خود نرسیده اید را داشته باشید. این شامل تأمین هزینه های مالی زندگی خود در ۲ الی ۳ سال اول تحصیل شما نیز می شود.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

شرایط ورود به دانشگاه های پزشکی در آلمان

از مهمترین شرایطی که شما باید برای تحصیل در رشته های پزشکی و یا دندانپزشکی در آلمان داشته باشید این است که برای ورود به دانشگاه، مهارت زبان آلمانی قابل قبولی کسب کرده باشید.

 

رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در آلمان اغلب به زبان آلمانی ارائه می شوند و دانشجویانی که قصد تحصیل در این رشته ها را دارند باید به زبان آلمانی تسلط کامل و کافی پیدا کرده باشند.

 

بنابراین دانش آموزان ایرانی که مایل هستند که در آلمان در رشته پزشکی تحصیل کنند باید زبان آلمانی خود را تقویت کنند و علاوه بر داشتن نمرات بسیار خوب در مدارج تحصیلی خود، مدرک زبان آلمانی دریافت نمایند.

 

بسیاری از موسسات آموزشی در آلمان مدارک تحصیلی ایران را قبول ندارند بنابراین دانشجویان که دارای چنین شرایطی هستند باید پیش از شروع تحصیلات رشته پزشکی خود یک دوره پایه یک ساله در دانشگاهی در آلمان را سپری کنند.

 

شرایط ورود به دانشگاه های پزشکی در آلمان به شرح زیر است:

 

 

· نمرات بالاتر از متوسط در SEE/SLC (حداقل 75 درصد یا معدل GPA 3.5)
· نمرات بالا در دیپلم (حداقل 70 درصد یا معدل GPA 3.0)
· تسلط به زبان آلمانی حداقل در سطح B1/B2

مدرک زبان پزشکی در آلمان

یکی از مهمترین شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان داشتن مدرک زبان B1/B2 آلمانی است. اگر شما این مدرک را ندارید می توانید در مدت ۶ الی ۸ ماه با گذراندن دوره های زبان آلمانی این را نیز تقویت کنید. پس از این مدت شما می توانید در آزمون ورودی معروف به Aufnahmeprufung شرکت کرده و مدرک خود را دریافت نمایید.

 

اگر هم اکنون سطح A را گذرانده اید، می توانید زبان آلمانی خود را تا سطح B1/B2 در کلاس های ما ارتقاء دهید. پس از این نیز شما می توانید با گذراندن 6 ماه دیگر زبان آلمانی خود را برای دریافت گواهینامه DSH-2 تقویت نمایید. گذراندن آزمون DSH-2 از این جهت مهم است که به شما این امکان را می دهد که برای تحصیل در رشته پزشکی یا دندانپزشکی از شانس بیشتری برخوردار باشید.

مدرک زبان پزشکی در آلمان

مراحل تحصیل پزشکی در آلمان

مراحل تحصیل پزشکی در آلمان شامل موارد زیر می باشد:

 

زبان آلمانی خود را در سطح B1 تکمیل کنید و سپس آزمون Zertifikat B1 را پشت سر بگذارید.
پس از گذراندن آزمون B1 برای تحصیل در آلمان درخواست خود را به دانشگاه مورد نظر ارسال کنید.
پس از دریافت نامه پذیرش برای دریافت ویزا درخواست خود را ارسال کنید.
برای آنکه نشان دهید که امکان تمکن مالی برای مدت زمان حضور خود در آلمان را دارید باید حساب بانکی خود را باز کنید.
۱۰۵۰۰ یورو که شامل هزینه سال اول زندگی خود است را به حساب خود منتقل کنید.
برای دریافت بیمه مسافرتی خود اقدام کنید.
ویزای خود را از سفارت آلمان بگیرید.
برای سفر خود به آلمان برنامه ریزی کنید و بلیط سفر خود را رزرو کنید.
در آزمون ورودی دوره پایه رشته خود شرکت کنید و در آلمان دوره های پایه خود را آغاز کنید.

اگر در آزمون ورودی موفقیت نشدید، شما این امکان را دارید که در دوره زبان آلمانی خود در این کشور ثبت نام و تنها پس از ۳ الی ۴ ماه در آزمون ورودی دوره پایه خود شرکت کنید.

مراحل تحصیل پزشکی در آلمان

مدت زمان تحصیل پزشکی در آلمان

شما برای تحصیل در رشته پزشکی در آلمان از جمله زمان مورد نیاز برای آموزش زبان آلمانی و همچنین دوره پایه، باید کم و بیش چیزی در ۷.۵ تا ۸ سال را به تحصیل مشغول باشید.

 

ما در زیر مدت زمانی را که شما برای تحصیل در آلمان در رشته پزشکی نیاز خواهید داشت را آورده ایم:

 

· دوره زبان آلمانی: ۶ الی ۸ ماه
· دوره بنیادی : ۱ سال
· مرحله پیش بالینی : ۲ سال
· مرحله بالینی : ۳ سال
· دوره کارآموزی : ۱ سال

کار و اقامت در آلمان پس از فارغ التحصیلی

تمام دانشجویانی که در آلمان تحصیل کرده اند این امکان را دارند که پس از پایان تحصیلات خود در رشته پزشکی، به عنوان پزشک در این کشور مشغول به کار شوند. فارغ التحصیلان پزشکی در آلمان این امکان را دارند که برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا نیز درخواست خود را ارائه دهند.

 

داشتن کارت آبی اتحادیه اروپا به همه دانشجویان ایرانی این امکان را می دهد که تا زمانی که قصد داشته باشند در آلمان به زندگی و کار مشغول باشند. یکی از مهمترین مزایایی که فارغ التحصیلان پزشکی از آن برخوردار هستند این است که می تواننند به راحتی پس از مدتی اقامت دائم آلمان و یا شهروندی این کشور را نیز دریافت کنند.

مدرک زبان آلمانی

داشتن مدرک زبان آلمانی یکی از مهمترین شرایطی است که شما باید برای تحصیل در این کشور داشته باشید. بهترین راه برای دریافت مدرک زبان آلمانی این است که در دوره های زبان آلمانی موسسه مهاجرت با ما ثبت نام کرده و شرکت نمایید.

 

مدرک زبان آلمانی

مقاله پیشنهادی ——-> اقامت دائم در آلمان

نتیجه گیری

آلمان یکی از بهترین کشور های جهان برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی است. دانشگاه های آلمان در برترین رتبه های جهان قرار داشته و سیستم آموزشی عالی آلمان در جهان در بالاترین رتبه قرار گرفته است. از این رو آلمان هر ساله با خیل عظیمی از مهاجران روبرو است که برای تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند.

 

دانشگاه های آلمان شامل هایدلبرگ و مونیخ از برترین دانشگاه های جهان در رشته پزشکی می باشند. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان چیزی در حدود 5 الی 6 سال است که با دوره های زبان و بنیادی به چیزی در حدود 7 الی 8 سال می رسد. برای تحصیل در رشته پزشکی آلمان باید از نمره خوبی برخوردار بوده و مدرک زبان آلمانی B1 نیز داشته باشید.

 

تحصیل در دانشگاه های آلمان رایگان است و تنها هزینه بسیار کمی بابت امور اداری از شما گرفته می شود. از مزایای تحصیل در آلمان این است که دانشجویان این امکان را نیز دارند که در دوران تحصیل خود کار کنند و پس از فارغ التحصیل برای دریافت ویزای اقامت دائم و یا شهروندی آلمان نیز اقدام کنند.

سوالات متداول

شما برای تحصیل در آلمان باید حداقل مدرک B1 آلمانی خود را داشته باشید. اما برای آنکه در دانشگاه های خوب بتوانید تحصیل کنید دریافت مدرک B2 الزامی است.

بهترین دانشگاه پزشکی آلمان دانشگاه هایدلبرگ می باشد. پس از هایدلبرگ دانشگاه های مونیخ، شاربت، گوته فرانکفورت، گوتینگن و کلن در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

آلمان یکی از مقرون به صرفه ترین کشوری ها جهان است و زندگی در این کشور به نسبت دیگر کشور های جهان بسیار ارزان می باشد. هزینه یک دانشجو در آلمان در یک ماه تنها چیزی در حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو است.

 

آلمان با آنکه یکی از بهترین دانشگاه های جهان را در اختیار دارد اما تحصیل در دانشگاه های این کشور تماما رایگان می باشد. تنها هزینه بسیار ناچیزی برای خدمات اداری از دانشجویان در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار دریافت می شود.

 

بله – تمام دانشجویان بین المللی و ایرانی که برای تحصیل به آلمان مهاجرت کرده اند از این امکان بهره مند هستند که در هنگام تحصیل تا سقف ۲۰ ساعت در هفته کار کنند و درآمد خود را داشته باشند.

دندانپزشکی در آلمان چیزی در حدود ۱۰ ترم است.

از مهمترین دروسی که شما باید در هنگام تحصیل در آلمان در دوره های تحصیل پزشکی خود بگذرانید شامل درس های زیست شناسی، شیمی و فیزیک در دوسال اول و بیوشیمی، آناتومی و فیزیولوژی در دوسال دوم است و پس از آن شش ترم وارد درس های تخصصی پزشکی خواهید شد.

آلمان چیزی در حدود ۳۵ دانشگاه بسیار با کیفیت دارد که در امر پزشکی فعالیت می کنند از میان آنها ۳۰ دانشگاه در امر دندانپزشکی فعالیت می کنند.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن