مشاوره رایگان

02128111107

تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. فرانسه از پیشرفته‌ترین و صنعتی‌ترین کشورها در دنیا و یکی از مقصدهای پرطرفدار برای مهاجرت تحصیلی است. دلیل اصلی محبوبیت تحصیل در فرانسه، هزینه نسبتا پایین تحصیل در این کشور نسبت به برخی دیگر از کشورهای اروپایی و آمریکا است. پزشکی یک رشته بسیار پرطرفدار در دنیا به شمار می‌رود که با امکانات بسیار باکیفیتی در دانشگاه‌های فرانسه ارائه می‌شود. به همین دلیل بسیاری از علاقه‌مندان به این رشته در تلاش برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های فرانسه هستند. با ما همراه باشید تا در این مطلب به بررسی شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه و معرفی بهترین دانشگاه‌های پزشکی این کشور بپردازیم.

آنچه در این مقاله میخوانید :

چرا تحصیل رشته پزشکی در فرانسه را انتخاب کنیم؟

با وجود پیشرفته بودن فرانسه، تحصیل در این کشور نسبت به سایر کشورهای پیشرفته مانند آمریکا و انگلیس بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است. از همین رو دانشجویان بدون نگرانی از هزینه‌های تحصیل می‌توانند دوره‌های تحصیلی مورد نظر خود را بگذرانند. جالب است بدانید که هزینه زندگی در فرانسه نیز بسیار پایین خواهد بود. به همین دلیل دانشجویانی که در این کشور مشغول به تحصیل هستند، بدون هیچ مشکلی می‌توانند هزینه‌های زندگی خود را در فرانسه مدیریت کنند.

باید بدانید که دانشگاه‌های کشور فرانسه اعتبار بسیار بالایی در سطح بین‌الملل دارند و مدارک آن‌ها در تمام دنیا معتبر هستند. این دانشگاه‌ها امکاناتی عالی برای مطالعات علوم پزشکی داشته و خدمات آموزشی باکیفیتی را به دانشجویان ارائه می‌دهند. لازم به ذکر است که بیشتر دانشگاه‌های فرانسه در رتبه‌های بالای رنکینگ‌های جهانی قرار دارند.

تحصیل رشته پزشکی در فرانسه

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت تحصیلی

شرایط تحصیل رشته پزشکی در فرانسه

بد نیست بدانید که تحصیل پزشکی در کشور فرانسه فرایند نسبتا پیچیده‌ای دارد و نسبت به سایر کشورها متفاوت است. در واقع برای تحصیل رشته‌های پزشکی در کشور فرانسه تنها اخذ پذیرش از دانشگاه کافی نخواهد بود. همچنین لازم نیست که دانشجویان دوره پیش پزشکی یا همان پریمدیکال را بگذرانند. حتی می‌توانند بدون آزمون از دانشگاه‌های فرانسه پذیرش بگیرند.

در واقع دانشجویان برای اخذ پذیرش تنها به مدرک زبان فرانسوی نیاز خواهند داشت. حتی اگر متقاضیان مدرک زبان فرانسوی نداشته باشند این امکان را دارند که در دوره آموزش زبان فرانسوی شرکت کنند. به این ترتیب به سطح تسلط مورد نیاز برای ورود به دانشگاه خواهند رسید. رشته پزشکی در فرانسه شامل سه دوره پزشکی عمومی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌شود. دوره تخصصی نیز جدا از این سه دوره برگزار می‌شوند. در پایان هر دوره تحصیلی دانشجویان باید در یک آزمون شرکت کنند تا بتوانند در دوره بعدی شرکت کنند. در نهایت با اخذ مدرک پزشکی، تحصیلات دانشجویان این رشته در فرانسه به پایان خواهد رسید.

سال اول دوره پزشکی آزمون ورودی ندارد و دانشجویان باید تنها در آزمون TCF شرکت کنند. باید اشاره کرد که این آزمون برای ارزیابی سطح تسلط دانشجویان به زبان فرانسوی و سطح علمی آن‌ها برگزار می‌شود. جالب است بدانید تا قبل از سال 2020 دانشجویان برای تحصیل رشته پزشکی در فرانسه باید در یک دوره پریمدیکال به نام Paces شرکت می‌کردند.

از سال 2020 به بعد تغییراتی در سیستم آموزش پزشکی فرانسه ایجاد شد. مهم‌ترین تغییر این بود که دوره Paces کنار گذاشته شد و به جای آن دو دوره PASS و L.AS جایگزین شدند. بر اساس سیستم آموزشی جدید، دانشجویان باید قبل از ورود به دانشگاه در هنگام انتخاب رشته یکی از دو دوره PASS یا L.AS را انتخاب کنند.

آزمون‌های ورودی دوره‌های پزشکی دانشگاه‌های فرانسه

در زمان سیستم Paces، دانشجویانی که در دوره پریمدیکال رتبه مورد نیاز برای ورود به مرحله بعدی را کسب نمی‌کردند، باید از رشته پزشکی خارج می‌شدند. در نتیجه مجبور بودند به تحصیل رشته‌های دیگری بپردازند. از همین رو دو دوره PASS و L.AS به‌منظور صرفه‌جویی در زمان دانشجویان ایجاد شدند. در سیستم جدید دانشجویان می‌توانند در کنار دروس رشته پزشکی، در سال اول به تحصیل مقطع کارشناسی یک رشته دیگر بپردازند.

دوره PASS آموزش پزشکی در فرانسه

دوره PASS در واقع یک دوره علوم پایه به شمار می‌رود که دانشجویان باید آن را برای ورود به رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، مامایی و داروسازی باید بگذرانند. باید اشاره کرد که رشته‌های فیزیوتراپی و پرستاری در سیستم PASS وجود ندارند و دارای آزمون‌های مستقل هستند. دانشجویانی که دوره PASS را انتخاب می‌کنند، باید در پایان ترم اول یا ابتدای ترم دوم در کنکور مربوط به رشته منتخب خود شرکت کنند. تنها در صورت قبولی در این کنکور دانشجویان می‌توانند در دوره‌های دیگر شرکت کنند.

در صورتی که دانشجویی در کنکور رشته منتخب خود نمره قبولی را کسب نکند، به‌هیچ‌عنوان امکان تحصیل در چهار رشته علوم پزشکی ذکر شده را نخواهد داشت. در این شرایط تنها راه برای این دانشجو تحصیل در رشته دیگری است. باید بدانید که تعداد واحد‌های دروس پزشکی در سیستم PASS بیشتر هستند. مقطع لیسانس رشته‌های دیگر در این سیستم نسبت به رشته پزشکی واحدهای کمتری دارند.

در سیستم PASS دانشجو باید حداقل 60 واحد درسی را با موفقیت پاس کند تا بتواند به تحصیلات خود ادامه دهد. در صورتی که دانشجو نتواند این تعداد واحد را پاس کند، دیگر امکان تحصیل در رشته‌های پزشکی را ندارد. همچنین شانس تحصیل در مقطع کارشناسی رشته انتخابی خود را از دست خواهد داد. در واقع اگر دانشجو این 60 واحد را پاس نکند، باید فرایند ثبت نام برای تحصیل پزشکی در فرانسه را دوباره انجام دهد.

دوره L.AS آموزش پزشکی در فرانسه

سیستم L.AS به خاطر هدر رفتن سال اول دانشجویان به دلیل عدم قبولی در کنکور پزشکی ایجاد شد. در نتیجه، دانشجویانی که سیستم L.AS را انتخاب می‌کنند، در صورت عدم قبولی در کنکور پزشکی باز هم می‌توانند در مقطع کارشناسی ادامه تحصیل دهند. این دانشجویان در سال دوم مقطع کارشناسی امکان شرکت در کنکور پزشکی و تحصیل چهار رشته پزشکی، دندانپزشکی، مامایی و داروسازی را خواهند داشت.

باید اشاره کرد که تعداد واحدهای درسی رشته پزشکی در سیستم L.AS نسبت به تعداد واحدهای رشته منتخب دانشجو در مقطع کارشناسی کمتر است. به طور کلی در دو سیستم PASS و L.AS دانشجویان در کنار تحصیل دروس پزشکی، دروس مربوط به رشته منتخب در مقطع کارشناسی را در همان سال اول تحصیل می‌گذرانند.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه‎های پزشکی فرانسه

اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی کشور فرانسه به ملیت هر دانشجو بستگی دارد. به عنوان مثال دانشجویانی که شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا هستند برای تحصیل پزشکی در فرانسه نیازی به اخذ ویزای ندارند. این دانشجویان می‌توانند برای اخذ پذیرش به راحتی وارد فرانسه شوند و به دانشگاه مورد نظر مراجعه کنند.

در مقابل، دانشجویانی که شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا نیستند، حتما باید ویزای تحصیلی فرانسه را دریافت کنند. این دانشجویان باید حدودا سه تا چهار ماه قبل از سفر به کشور فرانسه اقدامات لازم را برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه انجام دهند. آن‌ها باید برای این کار به سفارتخانه فرانسه در کشور خود مراجعه کنند. دانشجویان بین‌المللی تا پایان سال اول تحصیل می‌توانند ویزای خود را برای اثبات اقامت در فرانسه ارائه دهند.

دانشجویان بین‌المللی تنها تا یک ماه پس از ورود خود به فرانسه مهلت دارند که در اداره مهاجرت ثبت نام کنند. همچنین باید در مدت همین یک ماه معاینه پزشکی را انجام داده و به تکمیل مراحل اداری ویزای خود بپردازند. دانشجویان بین‌المللی پس از پایان سال اول تحصیل یعنی در طول سال دوم این اماکن را دارند که برای اخذ اجازه اقامت (Carte de Sejour) درخواست دهند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر به‌منظور تحصیل پزشکی در فرانسه و ویزای تحصیل باید پاسپورت معتبر داشته باشید. به این معنی که پاسپورت باید تا پایان مدت اقامت شما در فرانسه اعتبار داشته باشد. باید بدانید که در برخی موارد و تنها در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر ممکن است که دانشگاه از شما بخواهد که رزومه کاری خود را ارسال کنید.

از جمله دیگر مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی فرانسه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گواهش قبولی ارائه شده از سوی دانشگاه
 • مدرک دیپلم و سایر مدارک فارغ‌التحصیلی به صورت ترجمه شده به زبان فرانسوی
 • گواهی تمکن مالی به میزان حداقل 9000 یورو در سال
 • فیش پرداخت هزینه‌های ثبت نام در دانشگاه مورد نظر
 • مدرک زبان فرانسه
 • گواهی عدم سوئ پیشینه کیفری
 • مدرک آزمون‌های LSAT، GMAT و GRE برای برخی از دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • رزومه تحصیلی
 • گواهی سلامت جسمی و روانی

امکان تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی

به طور کلی تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی ممکن نیست. البته در دانشگاه‌های دولتی فرانسه چنین قانونی وجود دارد. از همین رو تسلط به زبان فرانسوی در اخذ پذیرش و تحصیل پزشکی در فرانسه دارای اهمیت بسیار زیادی است. باید اشاره کرد که دانشگاه‌های خصوصی در فرانسه به‌منظور جذب دانشجویان بین‌المللی، برخی از دوره‌های مربوط به علوم پزشکی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. با توجه به اینکه دانشگاه‌های خصوصی فرانسه از سوی دولت این کشور حمایت مالی نمی‌شوند، میزان شهریه بالایی دارند. همچنین هر دانشگاه ممکن است به نسبت سایر دانشگاه‌های پزشکی شهریه بیشتر یا کمتری داشته باشند.

امکان تحصیل پزشکی در فرانسه

هزینه‌های تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های کشور فرانسه

کشور فرانسه سالانه حدود 30 هزار دانشجوی بین‌المللی از سراسر دنیا را می‌پذیرد. هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی بسیار پایین و مقرون‌به‌صرفه است. باید اشاره کرد که تحصیل پزشکی در فرانسه برای دانشجویانی که شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا هستند رایگان خواهد بود. به طور کلی دانشگاه‌های فرانسه از جمله ارزان‌ترین موسسات آموزش عالی در اروپا به شمار می‌روند. میانگین هزینه تحصیل پزشکی در مقطع کارشناسی حدود 450 یورو در سال است. همچنین میانگین هزینه تحصیل این رشته در مقطع کارشناسی ارشد حدود 260 یورو و در مقطع دکترا حدود 400 یورو در سال خواهد بود.

دوره‌های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه‌های پزشکی فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه شامل سه دوره می‌شود. دوره اول در واقع همان PASS و L.AS هستند. دوره دوم DCEM نام دارد که به مطالعات پزشکی مربوط می‌شود. مرحله آخر دوره تخصص پزشکی است. تحصیل در هر یک از این دوره‌ها شرایط خاص خود را دارد که هر دانشجوی علاقه‌مند به تحصیل پزشکی در فرانسه باید از آن‌ها آگاهی داشته باشد.

دوره PASS و L.AS؛ مرحله پیش از مطالعات پزشکی

در دوره PASS و L.AS دانشجویان بین یک تا سه سال در دوره کارشناسی به تحصیل رشته پزشکی عمومی می‌پردازند. این دوره را دانشگاه‌ها برگزار می‌کنند که برخی از آن‌ها هر دو سیستم آموزشی را دارند و برخی دارای تنها یکی از این سیستم‌ها هستند. دانشجویان در سال اول این دوره باید دو ترم را بگذرانند. در پایان سال یک آزمون کلی از دانشجویان گرفته می‌شود. باید بدانید که دوره PASS برای تمام دانشجویان چهار رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و مامایی یکسان خواهد بود. البته هر رشته آزمون جداگانه دارد و هر دانشجو تنها در دو آزمون می‌تواند شرکت کند.

دوره DCEM؛ مرحله اصلی تحصیل پزشکی در فرانسه

دوره DCEM (Deuxième Cycle des Etudes Médicale) که مرحله اصلی مطالعات پزشکی در فرانسه است، شامل چهار بخش می‌شود. باید بدانید که این دوره در چهار سال ارائه خواهد شد و تنها دانشجویانی که در آزمون سال دوم نمره قبولی می‌گیرند، امکان تحصیل در دوره DCEM را دارند. بخش اول دوره دوم DCM1 نام دارد که در آن دانشجویان دروس گذرانده شده را عمیق‌تر بررسی خواهند کرد. البته چند درس جدید هم در این دوره مطالعه می‌کنند که شامل تصویربرداری پزشکی، نشانه‌شناسی بالینی و زبان‌های خارجی می‌شوند.

در سه سال بعدی دانشجویان در چند آزمون تئوریک شرکت خواهند کرد. این سال دوره اکسترنات نام دارد که معمولا دانشجویان در خارج از دانشگاه و در یک بیمارستان می‌گذرانند. جالب است بدانید که دانشجویان در این دوره حقوق نیز دریافت می‌کنند. به طور کلی این دوره بیشتر به آموزش‌های عملی مربوط می‌شود.

دانشجویان در پایان سال چهارم این دوره در یک آزمون رتبه‌بندی ملی (ECN) شرکت خواهند کرد. در صورت قبولی در این آزمون وارد مرحله آخر رشته پزشکی یا همان DES (Diplômes d’ Études Spécialisée) می‌شوند. دانشجویان در پایان دوره دوم مدرک کارشناسی ارشد یا همان دیپلم آموزش پیشرفته علوم پزشکی ( DFMS یا DFSMA) را دریافت می‌کنند.

دوره تخصص پزشکی در کشور فرانسه

دوره تخصصی پزشکی که مرحله سوم از تحصیل پزشکی در فرانسه به شمار می‌رود، شامل دو برنامه مطالعاتی می‌شود. این دو برنامه پزشک عمومی و پزشکی تخصصی هستند. مدت دوره انترنی در مطالعات پزشکی عمومی سه سال است و مدت دوره تخصص بین چهار تا شش سال خواهد بود. دانشجویان با انتخاب هر یک از این دوره‌های مطالعاتی وارد مرحله آخر تحصیل پزشکی در فرانسه می‌شوند. جالب است بدانید که به طور کلی 44 تخصص در دوره پزشکی تخصصی وجود دارد. این 44 تخصص شامل 14 تخصص جراحی و 30 تخصص پزشکی و زیست‌شناسی پزشکی می‌شوند.

در دوره تخصصی پزشکی دانشجویان هم به صورت نظری و هم به صورت کارآموزی تحصیل می‌کنند. دوره کارآموزی شش ماه طول می‌کشد که دانشجویان برای دریافت دیپلم مطالعات تخصصی خود باید این دوره را حتما بگذرانند. دانشجویان پس از به اتمام رساندن این دوره و دفاع از پایان‌نامه خود دیپلم مطالعات تخصصی (DES) را دریافت خواهند کرد

بهترین دانشگاه‌های پزشکی در کشور فرانسه را بشناسید

در کشور فرانسه، دانشگاه‌های زیادی وجود دارد که طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی را ارائه می‌دهند. بیشتر دانشگاه‌های کشور فرانسه در دنیا شناخته شده هستند و کیفیت بسیار بالایی دارند. تمام دانشجویان بین‌المللی این امکان را دارند که برای تحصیل پزشکی در فرانسه از دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرند.

از جمله دانشگاه‌های پزشکی معروف فرانسه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه سوربن: این دانشگاه در رتبه 60 رنکینگ جهانی QS قرار دارد و دارای بهترین دانشکده پزشکی در فرانسه است
 • دانشگاه اکس مارسی: رتبه 490 رنکینگ جهانی QS در اختیار این دانشگاه است. اکس مارسی قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه در فرانسه به شمار می‌رود
 • دانشگاه مون پلیه: این دانشگاه در رتبه 501 تا 510 رنکینگ جهانی QS قرار گرفته و دارای یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی در فرانسه است
 • دانشگاه استراسبورگ: رتبه 434 رنکینگ جهانی QS به این دانشگاه تعلق دارد. همچنین دانشگاه استراسبورگ پیشرو در زمینه تحقیقات علمی بین‌المللی است
 • دانشگاه بوردو: این دانشگاه در رتبه 521 تا 530 رنکینگ جهانی QS قرار دارد و یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین موسسات آموزش عالی در فرانسه به شمار می‌رود

نتیجه گیری

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در کشور فرانسه و رشته‌های پزشکی را دارند باید با تمام شرایط تحصیل این رشته‌ها در فرانسه آشنایی داشته باشند. از جمله این شرایط می‌توان به هزینه تحصیل، شرایط اخذ پذیرش و شرایط و مدارک اخذ ویزا اشاره کرد. همچنین انتخاب دانشگاه نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. مهاجرت با ما یکی از شناخته‌شده‌ترین موسسات مهاجرتی در ایران است. شما می‌توانید با مراجعه به موسسه ما از مشاوره بهترین کارشناسان مهاجرتی در زمینه تحصیل پزشکی در فرانسه و مهاجرت تحصیلی به اروپا بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

خیر. در دانشگاه‌های دولتی فرانسه امکان تحصیل رشته‌های پزشکی به زبان انگلیسی وجود ندارد. اما در برخی از دانشگاه‌های خصوصی این کشور تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است.

بهترین دانشگاه‌های فرانسه برای تحصیل پزشکی شامل دانشگاه سوربن، دانشگاه مون پلیه، دانشگاه استراسبورگ، دانشگاه اکس مارسی و دانشگاه بوردو می‌شوند.

تحصیل پزشکی در فرانسه برای دانشجویانی که شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا هستند رایگان است. اما سایر دانشجویان باید در مقطع کارشناسی 450 یورو، مقطع کارشناسی ارشد 260 یورو و مقطع دکترا 400 یورو بپردازند.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن