مشاوره رایگان

02128111107

تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

هزاران دانشجو در حال تحصیل در رشته پزشکی در آلمان هستند. شما نیز می توانید.یکی از آرزوهای بسیاری از دانشجویان تحصیل در رشته پزشکی در آلمان می تواند باشد. با تحصیل در این رشته در یک کشور بسیار پیشرفته و علمی  آینده شغلی خود را بسازید.

اگر می خواهید در آلمان تحصیل کنید اما اطلاعات زیادی در مورد درخواست، ثبت نام، هزینه و چشم اندازهای آینده آن را در اختیار ندارید ما در اینجا هر آنچه که برای تحصیل در رشته پزشکی در آلمان را باید بدانید آورده ایم.

آنچه در این مقاله میخوانید :

نحوه درخواست برای تحصیل پزشکی در آلمان

مدت‌زمان بررسی درخواست ویزای 188 از استرالیا

برای آشنایی از نحوه درخواست به دانشگاه مدنظر خود بهتر است که از قبل با دفتر بین‌المللی دانشگاه منتخب خود تماس بگیرید. (در صورت امکان، یک سال قبل از شروع دوره خود) تا زمان کافی برای به‌دست‌آوردن اطلاعات خاص در مورد شرایط پذیرش، مراحل و مهلت‌ها داشته باشید.

تعداد متقاضیان برای تحصیل پزشکی در آلمان بیشتر از ظرفیت دانشگاه‌های این کشور هستند. بنابراین روند پذیرش محدود به یک سیاست پذیرش بسیار انتخابی معروف به  numerus clausus  (NC) سازماندهی می‌شود. در دسامبر 2017 دادگاه عالی آلمان روند انتخاب را “تا حدی مغایر با قانون اساسی” اعلام کرد، بدین معنا که دولت معیارهای مورداستفاده برای ارائه مکان‌ها را تنظیم خواهد کرد.

روند پذیرش در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است. اگر مدرک ورودی دانشگاه خود را از آلمان یا مدرسه آلمانی در خارج دریافت کرده‌اید یا از یک کشور اتحادیه اروپا (یا از لیختن‌اشتاین، ایسلند یا نروژ) هستید، باید از طریق بنیاد (Stiftung für Hochschulzulassung )  برای پذیرش در آموزش عالی اقدام کنید. دقت کنید . این وب‌سایت به زبان آلمانی است.

برای ارسال درخواست خود از طریق بنیاد پذیرش دانشگاه، باید از طریق وب‌سایت آن‌ها ثبت‌نام کنید. این به شما امکان می‌دهد درخواست خود را ارسال کرده و وضعیت آن را زیر نظر داشته باشید. همچنین ممکن است لازم باشد مراحل ثبت‌نام آنلاین را در وب‌سایت دانشگاه خود تکمیل کنید.

سایر دانشجویان بین المللی (غیر اتحادیه اروپا) باید در مورد اینکه آیا دانشگاه منتخب آن‌ها عضو uni-assist است یا خیر، می‌توانند از طریق فرآیند پذیرش متمرکز uni-assist اقدام کنند. در غیر این صورت ، باید از طریق دانشگاه انتخابی خود درخواست داده و کپی مدارک مربوطه (به عنوان مثال ، دیپلم دبیرستان) را در آن قرار دهند. مهلت درخواست‌هایی از ترم زمستان شروع به تحصیل می‌کنند عموماً تا 15 ژوئیه است و برای برنامه‌های تحصیلی که از ترم تابستانی آغاز می‌شوند مهلت درخواست تا 15 ژانویه است.

مقاله پیشنهادی ——->  تحصیل در آلمان

مدارک درخواست برای دانشگاه‌های پزشکی در آلمان

مدارک درخواست برای دانشگاه‌های پزشکی در آلمان

برای پذیرش در دوره مقدماتی پزشکی یا دانشگاه پزشکی، متقاضی باید مدارک زیر را تهیه کند:

 • اثبات گذراندن(DSH) آزمون مهارت زبان موردنیاز برای ورود به دانشگاه آلمانی
 • گذراندن کلیه کلاس‌ها به زبان آلمانی / TestDaF  آزمون آلمانی به عنوان زبان خارجی: زبان استاندارد آزمون مهارت آلمانی برای آلمانی زبانان غیر بومی است. این مدرک برای افرادی که مایل به تحصیل در دانشگاه یا متقاضیانی که مایل به کار در دانشگاه‌های آلمان هستند ، لازم است.
 • گواهی پایان تحصیلات متوسطه که در کشور مبدأ صادر شده است.
 • درخواست پذیرش دانشگاه
 • دانشجویان برخی از کشورها باید علاوه بر این ثابت کنند که آزمون ورودی دانشگاه را در کشور خود گذرانده‌اند و/یا یک یا دو سال با موفقیت در کشور خود تحصیل کرده‌اند.

چرا تحصیل پزشکی در آلمان

چرا تحصیل پزشکی در آلمان
دلایل مهم تحصیل در رشته پزشکی در آلمان

چرا باید آلمان را برای تحصیل در این رشته انتخاب کرد؟ در حالی که امروزه دانشکده های پزشکی بسیاری در سراسر جهان وجود دارد.

همه اینها به تفکرات ذهنی و اهداف شخصی شما برمی گردد. آیا شما یک دانشجوی بلندپروازی هستید که محدودیت های فکری ندارید و معتقد هستید که یک سیستم آموزشی قوی و منحصر به فرد می تواند مناسب دستیابی شما به این هدف باشد؟  آیا مدرک پزشکی ای میخواهید که در سراسر دنیا شناخته شده و جهانی باشد؟ آیا شغلی می خواهید که نیازهای مالی شما را تامین کند و همچنین به دیگران کمک کرده باشید؟

اگر پاسخ شما آری است، پس مکان مناسب برای تحصیل پزشکی برای شما آلمان می باشد.

دلایل مهم تحصیل در رشته پزشکی در آلمان :

1- متنوع بودن برنامه های تحصیلی: 

از آنجا که برای تحصیل در رشته پزشکی هرساله دانشجویان زیادی از ملیت های مختلف آلمان را انتخاب می کنند، دانشگاه ها از این موضوع که همه آنها علایق علمی متفاوتی دارند آگاه هستند. دانشکده های پزشکی امکانات گسترده ای در این رشته را ارائه می دهند تا دانشجویان در رشته تحصیلی مورد نظر خود با تمرکز بهتر تحصیل کنند.

2- امکانات مدرن :

بخشی مهمی از  آموزش در رشته پزشکی دروس عملی است. آزمایشگاه های بسیار مدرن و مجهزی در دانشکده های پزشکی آلمان وجود دارد. کلاس های عملی در چنین محیط هایی به شما کمک می کند که مهارتهای کاربردی و تجربی گسترده ای را برای آینده شغلی خود کسب کنید.

3- جامعه دانشجویی بین المللی :

تحصیل در آلمان فرصتی بسیار مناسبی برای ارتباط با اتباع دیگر ملیت ها از سراسر جهان و همچنین تجربه بسیار خاص و منحصر به فرد است. آلمان با داشتن بیش از 350،000 دانشجوی بین المللی این امکان را به شما می دهد که دوستانی از دیگر کشورهای جهان نیز پیدا کنید.

4- چشم انداز روشن از آینده :

برای پزشکان در همه کشور های دنیا تقاضای کار زیاد است. علاوه بر این، اهمیت بسیاری در جهان برای دانشکده های پزشکی آلمان وجود دارد. مدارک پزشکی این کشور برای کارفرمایان در سراسر جهان دارای اعتبار و ارزش بسیار زیادی است. این اطمینان داده شده است که آینده شغلی و مالی خود را با دریافت مدرک پزشکی آلمان بسازید.

درباره  آلمان بیشتر بدانیم ——-> مهاجرت تحصیلی به آلمان

نحوه شرکت در دوره های پزشکی آلمان

نحوه شرکت در دوره های پزشکی آلمان

نحوه شرکت در دوره های پزشکی آلمان

مدرسه پزشکی مستقلی در آلمان وجود ندارد اما دوره های پزشکی در دانشکده های پزشکی آلمان ارائه می شوند نزدیک 40 دانشگاه در آلمان دوره های پزشکی را ارائه میدهند.

با این وجود علایق تحصیلی خود را به آسانی می توانید با یک برنامه تحصیلی پزشکی که مناسب شما است را بیابید. با انتخاب دانشگاه مورد نظر خود می توانید برای دوره پزشکی در آلمان اقدام کنید. تصمیم گیری درباره رشته تحصیلی و شهر مناسب را با حوصله و مشورت انتخاب کنید.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آلمان

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آلمان

پس از انتخاب دانشکده و برنامه تحصیلی خود در این کشور اطلاعات و مدارک لازم برای ثبت نام را باید بدست آورید. یعنی باید بدانید چه شرایطی برای ثبت نام شما وجود دارد؟

معیارهای پذیرش دانشگاه ها بسیار متفاوت است. اما مدارک کلی و لازم برای پذیرش دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در رشته پزشکی در پایین ذکر شده است.

1- داشتن مدارک تحصیلی معتبر: 

مدارک تحصیلی متقاضی تحصیل در آلمان باید در این کشور مورد تایید بوده و رسمیت داشته باشد و با استانداردهای علمی آلمان مطابقت داشته باشد. شما می توانید از طریق دانشگاه خود و همچنین خدمات تبادل آکادمیک این کشور در تماس باشید تا بدانید آیا برای تحصیل در این کشور صلاحیت لازم را دارید یا خیر.

در صورت عدم تایید توسط دانشگاه مورد نظر در آلمان  باید یک سال دوره آمادگی را در دانشگاه مقصد در این کشور بگذرانید.

2- داشتن معدل بالا :

نمرات متقاضی در واقع به عنوان معیار پذیرش قرار می گیرد. چون رقابت در مدارس پزشکی آلمان بسیار زیاد است. در دروس پزشکی مثل بیولوژی و شیمی باید نمرات بالایی کسب کرده باشید.

3- تسلط به زبان آلمانی : 

اگر قصد دارید در دانشگاه پزشکی در آلمان ثبت نام کنید، باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشید. کلاس های پزشکی در این کشور بیشتر به زبان آلمانی هستند. البته هر دانشگاه شرایط خود را دارد اما اکثر آنها مدرک زبان آلمانی C1  نیاز دارند. به این نکته باید توجه کرد که اگر مجبور باشید پیش از دوره پزشکی خود یک دوره مقدماتی شرکت کنید، باید گواهی B1 آلمان نیز را کسب کرده باشید.

4- قبولی در آزمون ورودی :

برای نشان دادن استعداد تحصیلی خود در رشته پزشکی باید شما در آزمون ورودی برای پذیرش در دانشکده های پزشکی شرکت کند.

5- ویزای دانشجویی دانشجویان

دانشجویان بین‌المللی که برای ورود به جمهوری فدرال آلمان نیاز به ویزا دارند، ممکن است مجبور شوند به سفارت آلمان مراجعه کرده و برای ویزای دانشجویی اقدام کنند. توجه داشته باشید که پس از ورود به آلمان امکان تغییر ویزای توریستی یا تبدیل سایر موارد به ویزای دانشجویی وجود ندارد.

6.معاینه پزشکی

برای درخواست ویزای دانشجویی، دانشجو باید گواهی پزشکی ارائه دهد؛ همچنین امکان دارد زمانی که می‌خواهد اجازه اقامت خود را تمدید کند، نیاز به ارائه گواهی سلامت پزشکی داشته باشد.

7.ترجمه معتبر اسناد موردنیاز 

دانشجویان بین‌المللی پزشکی باید اصل و ترجمه معتبر گواهینامه‌های دبیرستان معادل (Abitur) را به دانشکده‌های پزشکی آلمان باید ارائه دهند.

8.الزامات مالی

اکثر دانشجویان بین‌المللی که برای تحصیل به آلمان مهاجرت می‌کنند دانشجویانی هستند که قادر به تأمین مالی خود هستند. حتی اگر دانشجویان در آلمان مجاز به کار باشند، این موضوع فقط برای تعداد ساعات محدودی در طول دوره خارج از ساعات و روزهای تحصیلی مجاز و امکان‌پذیر است. این مقدار کار نمی‌تواند هزینه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را تأمین کند؛ ازاین‌رو برخی از دانشجویان بین‌المللی با استفاده از بورسیه‌های DAAD می‌توانند هزینه تحصیل خود را بپردازند.

9.گذراندن دوره‌های مقدماتی (Studienkolleg)

دانشجویانی که در هر دانشگاهی پذیرفته می‌شوند Studienkollegs به طور خودکار از وضعیت ثبت‌نام شده (فارغ‌التحصیل) دانشجویان مربوطه برخوردار می‌شوند. بااین‌وجود زمان صرف شده در تحصیل در Studienkolleg را نمی‌توان به تحصیلات آکادمیک بعدی آن‌ها در آلمان اختصاص داد.

مهلت شرکت در دوره های پزشکی در آلمان

مهلت شرکت در دوره های پزشکی در آلمان

مهلت درخواست دوره های پزشکی در دانشگاه های آلمان بسیار متفاوت است. اما در مجموع، بیشتر دانشکده های پزشکی دو زمان برای ضرب الاجل تعیین کرده اند.

15 جولای برای ترم زمستانی

– 15 ژانویه برای ترم تابستانی

نکته مهم: از آنجا که دانشگاه ها مهلت زمانی متفاوتی را برای پذیرش اعمال می کنند، شما باید به اطلاعات درج شده توسط دانشگاه مقصد خود اعتماد کنید. بسیار ضروری است که این اطلاعات را به موقع بدست آورید تا بتوانید به موقع از آنها استفاده.

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان چقدر است؟

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان چقدر است؟

پس از تغییر سیاست های دولت این کشور در سال 2014 در بیشتر دانشگاه های آلمان تحصیل رایگان است. با این حال، برای تحصیل در اغلب رشته های پزشکی باید هزینه کنید.

به طور کلی، هزینه تحصیل در رشته پزشکی با توجه به ملیت شما و اینکه در دانشگاه دولتی یا خصوصی ثبت نام کرده اید متفاوت می باشد. دانشجویان اتحادیه اروپا تنها هزینه های مدیریت دانشگاه را می بپردازند که چیزی در حدود 300 یورو می باشد. در کنار این، دانشجویانی که جز اتحادیه اروپا نیستند باید مبلغ بیشتری که از طرف دانشگاه تعیین شده است را بپردازند.

با این حال هزینه تحصیل در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر در آلمان کمتر است. به طور کلی، هزینه تحصیل در هر سال تحصیلی 1500 یورو تا 3500 یورو در آلمان می باشد.

دانشگاه های خصوصی شهریه بیشتری نسبت به دانشگاه دولتی دریافت می کنند. علاوه بر این، اگر می خواهید در دانشگاه های پزشکی در ایالت بادن-وورتمبرگ تحصیل کنید، باید بیشتر هزینه کنید. چون این ایالت هزینه بالاتری را برای تحصیل به دانشجویان بین المللی اعمال می کند.

تحصیل پزشکی در آلمان چند سال است؟

تحصیل پزشکی در آلمان چند سال است؟

دوره این رشته در آلمان شش سال و سه ماه است. دولت این کشور برای هر ترم و هر سال در رشته پزشکی برنامه داشته تا بهره وری بیشتری در طول مدت زمان تحصیل برای شما داشته باشد. شرکت در آزمون نهایی برای دریافت مدرک تحصیلی در هنگام فارغ التحصیلی نیز  الزامی است. 6 سال تحصیل در آلمان در رشته پزشکی به 3 بخش تقسیم می شود.

 1. مرحله پیش بالینی :  در دانشگاه با مفاهیم اصلی و موضوعات پزشکی در طول دو سال اول تحصیل خود آشنا می شوید. در پایان، ارزیابی شما آزمون کتبی و شفاهی خواهد بود و در آناتومی، بیوشیمی و فیزیولوژی نمره های قبولی باید کسب کرده باشید.
 2. مرحله علوم بالینی : در سخنرانی ها، جلسات آزمایشگاهی، سمینارها و دوره های کارآموزی پس از دو سال اول تا سه سال باید شرکت داشته باشید. در این دوره علاوه بر دانش نظری، مهارت های عملی مهمی را کسب خواهید کرد. شما یک امتحان نیز در پایان این مرحله خواهید داشت که آزمونی کتبی است.
 3. سال نهایی  بالینی :  شما به عنوان دانشجوی پزشکی در سال آخر در آلمان، آزمون خواهید داشت که دانش شما مورد ارزیابی قرار می گیرد. اگر آزمون نهایی قبول نشوید، توجه داشته باشید که مجوز پزشکی را نمی توانید دریافت کنید. آزمون نهایی شفاهی و عملی خواهد بود.

برترین دانشگاه های پزشکی آلمان

معرفی بهترین دانشگاه ها
بررین دانشگاه های پزشکی المان

بر اساس چندین معیار، از جمله کیفیت، امکانات و چشم انداز شغلی بهترین دانشگاه های پزشکی به ترتیب زیر می باشد:

 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه روئن آخن
 • دانشگاه لوبک
 • دانشگاه ویتن / هرکا
 • دانشگاه ماگدبورگ
 • دانشگاه مونستر
 • دانشگاه ورزبورگ
 • دانشگاه توبینگن
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه لایپزیگ

نتیجه گیری

دانشگاه های آلمان بسیار با کیفیت بوده و در سراسر جهان بسیار محبوب هستند. از این رو رشته پزشکی در کشور المان قدمت طولانی داشته و بسیار غنی است. برای تحصیل در رشته پزشکی در این کشور باید معدل خوبی داشته و مدرک زبان نیز داشته باشید. مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در این کشور چیزی در حدود 6 سال است و شما می توانید با گذراندن این دوره شانس خود را برای پیدا کردن کاری با درآمد بسیار بالا نیز افزایش دهید. این امکان نیز برای شما وجود دارد که پس از فارغ التحصیلی ، مشغول به کار در آلمان شوید و اقامت بلند مدت آلمان را نیز دریافت کنید.

سوالات متداول

 • در دانشگاه های خصوصی در آلمان شهریه تحصیل این رشته چیزی معادل 5،700 یورو تا 15،500 یورو در هر ترم است.
 • تحصیل پزشکی در آلمان چیزی در حدود 6 سال است.

مدارک و گواهینامه های تحصیلی. مهارت در زبان انگلیسی. نمره خوب در درسهای زیست شناسی، شیمی و فیزیک.

بله بسیاری از دانشگاه های آلمان رایگان می باشند.

پس از 6 ماه مسلط نخواهی شد اما به اندازه ای که بتوانید با جامعه تعامل داشته باشید می تواند مناسب باشد

متوسط ​​حقوق و دستمزد یک پزشک در این کشور چیزی در حدود 65000 یورو است.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن