مشاوره رایگان

02128111107

مهاجرت تحصیلی به اتریش

مهاجرت تحصیلی به اتریش

مهاجرت تحصیلی به اتریش

مهاجرت تحصیلی به اتریش مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. اتریش کشوری است در قلب اروپا که با کشورهای چک، اسلواکی، مجارستان، اسلوونی، آلمان، ایتالیا، لیختن‌اشتاین و سوئیس مرز مشترک دارد. این کشور با مساحت حدود 83870 کیلومتر و جمعیت حدود 9 میلیون نفر یکی از کشورهای مهاجرپذیر در قاره اروپا به شمار می‌رود. باید بدانید که این کشور بسیار مورد توجه دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته است. چرا که امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان سراسر دنیا در آن وجود دارد. همچنین کشور اتریش دارای دانشگاه‌هایی باکیفیت و سیستم آموزشی عالی است. این کشور از ثبات اقتصادی و امنیت بالا برخوردار است و به‌همین دلیل گزینه مناسبی برای تحصیل و کار پس از تحصیل به شمار می‌رود. بنابراین با ما همراه باشید تا با شرایط مهاجرت تحصیلی به اتریش آشنا شویم.

آنچه در این مقاله میخوانید :

چرا باید به فکر مهاجرت تحصیلی به اتریش باشیم؟

کشور اتریش مهد موسیقی اروپا به شمار می‌رود و زادگاه افرادی مانند موتزارت، زیگموند فروید، اروین شرودینگر و آرنولد شوارتزنگز بوده است. بنابراین می‌توان گفت که این کشور از نظر سطح علمی و موسیقی یکی از برترین کشورهای دنیا به شمار می‌رود. کشور اتریش طبیعتی بسیار زیبا دارد و از نظر جغرافیایی در منطقه خوبی قرار گرفته است. چرا که با هشت کشور اروپایی هم‌مرز بوده و تمام مرزهای آن‌ها زمینی هستند و دسترسی به آن‌ها برای دانشجویان آسان خواهد بود. بنابراین مهاجرت تحصیلی به این کشور گزینه بسیار مناسبی است و امکان تعامل با کشورها و فرهنگ‌های مختلف وجود دارد.

از جمله مزایای تحصیل در کشور اتریش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان تحصیل رایگان یا با هزینه بسیار پایین
 • داشتن اجازه کار در هنگام تحصیل
 • امکان اخذ ویزای همراه برای اعضای خانواده
 • اجازه کار در تعطیلات پس از پایان هر ترم تحصیلی
 • وجود فرصت‌های شغلی برای کار دانشجویی
 • معاف از مالیات بودن دانشجویان در اتریش
 • امکان استفاده از بیمه خدمات درمانی به همراه 90 درصد تخفیف
 • امکان اخذ اقامت شش‌ماهه پس از تحصیل برای جستجوی کار
 • نظام آموزشی و تحصیل در سطح استاندارد جهانی
 • امکان تحصیل در برخی از بهترین دانشگاه‌های جهان
 • عدم نیاز به مصاحبه برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش
مهاجرت تحصیلی به اتریش

شرایط مهاجرت به اتریش برای ادامه تحصیل

قبل از بررسی شرایط مهاجرت تحصیلی به اتریش بهتر است که با سیستم آموزشی این کشور آشنا شویم. تحصیل در کشور اتریش از سن سه‌سالگی در مهد کودک شروع می‌شود. این دوره سه سال طول می‌کشد که دو سال آن مهد کودک و یک سال پیش‌دبستانی است. باید بدانید که در کشور اتریش مهدکودک‌ها به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. لازم به ذکر است که تحصیل در مهد کودک‌های اتریش اختیاری بوده و والدین می‌توانند در منزل کودک خود را آموزش دهند. به این ترتیب کودک برای رفتن به مدرسه آماده خواهد شد. باید بدانید که 75 درصد مهد کودک‌های اتریش دولتی هستند و 25 درصد مهد کودک‌ها خصوصی بوده و به‌وسیله کلیساها مدیریت می‌شوند.

کودکان در سن شش‌سالگی وارد مدرسه و مقطع دبستان می‌شوند. تحصیل در مدارس اتریش نه سال طول می‌کشد و اجباری است. چهار سال اول دوره دبستان بوده و ادامه تحصیلات مدرسه در دبیرستان پیگیری می‌شود. در دوره دبستان دروس به صورت عمومی ارائه شده و در دوره دبیرستان دانش‌آموزان با توجه علایق و توانایی‌های خود می‌توانند وارد مدارس تخصصی شوند. این مدارس در زمینه‌هایی مانند ورزش، موسیقی و موارد دیگر به صورت تخصصی دانش‌آموزان را آموزش می‌دهند.

به طور کلی دانش‌آموزان در دبیرستان برای ورود به بازار کار آماده می‌شوند. دانش‌آموزان بین‌المللی برای تحصیل در مدارس اتریش باید به زبان آلمانی تسلط کافی داشته باشند. باید اشاره کرد که دانش‌آموزان در صورت داشتن علاقه به کارهای فنی، می‌توانند سال آخر دبیرستان را در یک مدرسه فنی حرفه‌ای بگذرانند. به این ترتیب می‌توانند در یک رشته فنی مهارت کسب کنند. پس از پایان تحصیلات مدرسه، دانش‌آموزان می‌توانند برای ورود به دانشگاه و گذراندن تحصیلات عالی اقدام کنند.

تحصیل مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های اتریش

افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به اتریش را دارند، باید بدانند که دانشگاه‌های کشور اتریش به دو شکل دولتی و خصوصی هستند. مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های اتریش سه سال طول می‌کشد و برای ورود به آن لازم است که مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی خود را ارائه دهید. لازم به ذکر است که مدارک تحصیلی شما باید همراه با ریز نمرات بوده و ترجمه شده باشند.

تحصیل در دانشگاه‌های اتریش برای دانشجویانی که شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا هستند، رایگان خواهد بود. اما دانشجویانی که شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند باید هزینه‌ای بسیار پایین در حدود 1500 یورو در سال بپردازند به همین دلیل بسیاری از دانشجویان سراسر دنیا مهاجرت تحصیلی به اتریش را انتخاب می‌کنند.

باید اشاره کرد که برای تحصیل مقطع کارشناسی در کشور اتریش باید مدرک زبان آلمانی داشته باشید. البته باید بدانید که در دانشگاه‌های خصوصی اتریش می‌توان مقطع کارشناسی را به زبان انگلیسی گذراند. برای تحصیل در این دانشگاه‌ها حتما باید مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6 داشته باشید.

شرایط تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در کشور اتریش

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در اتریش تنها دو سال طول می‌کشد. برای مهاجرت تحصیلی به اتریش برای تحصیل مقطع کارشناسی ارشد، باید مدرک کارشناسی خود را ارائه دهید. در صورتی که دوره کارشناسی را در کشور اتریش نگذرانده باشید، باید مدرک کارشناسی خود را معادل‌سازی کنید. این امکان وجود دارد که دانشگاه مورد نظر از شما بخواهد که چند واحد درسی را بگذرانید تا مدرک کارشناسی شما را بپذیرد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های اتریش باید مدرک زبان آلمانی سطح B2 داشته باشید.

در صورتی که مدرک زبان آلمانی نداشته باشید، امکان گذراندن دوره آموزش زبان آلمانی در دانشگاه‌های دولتی اتریش را خواهید داشت. شما پس از گذراندن دوره زبان آلمانی می‌توانید وارد دانشگاه شوید و به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مشغول شوید. برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی کشور اتریش لازم نیست مدرک زبان آلمانی داشته باشید؛ چرا که تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است. شما با داشتن مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6.5 می‌توانید از این دانشگاه‌ها پذیرش بگیرید. میانگین هزینه تحصیل در این مقطع برای دانشجویانی که شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند، حدود 3000 یورو خواهد بود.

کارشناسی ارشد در کشور اتریش

تحصیل دوره دکترا در اتریش

دوره دکترا در دانشگاه‌های اتریش بین سه تا چهار سال طول خواهد کشید. باید بدانید که تحصیل در این مقطع به دو زبان آلمانی و انگلیسی امکان‌پذیر است. برای مهاجرت تحصیلی به اتریش به‌منظور تحصیل مقطع دکترا باید تمام سوابق تحصیلی خود را به همراه ریز نمرات ارائه دهید. باید اشاره کرد که سوابق تحصیلی شما شامل مدرک دیپلم، پیش‌دانشگاهی، کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌شود و باید به صورت ترجمه شده ارائه شوند. برای تحصیل مقطع دکترا حتما باید یک سوپروایزر یا استاد راهنما داشته باشید.

در صورت انتخاب رشته‌های فنی برای تحصیل دکترا، قبل از مهاجرت تحصیلی به اتریش، سوپروایزر باید رشته شما را برای تحصیل دوره دکترا تایید کند. اگر رشته شما در حوزه رشته‌های انسانی باشد، می‌توانید پس از سفر به اتریش، سوپروایزر انتخاب کنید. لازم به ذکر است که برای تحصیل این مقطع نیازی نیست که مدرک آلمانی داشته باشید. شما تنها با داشتن مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 7 می‌توانید برای تحصیل این دوره پذیرش بگیرید. برخی از مدارک دیگری که برای تحصیل مقطع دکترا در اتریش نیاز دارید انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه استاد راهنما و مقالات علمی‌پژوهشی بین‌المللی منتشر شده، هستند. میانگین هزینه تحصیل مقطع دکترا در کشور اتریش حدود 7500 یورو خواهد بود.

مقاله پیشنهادی ——-> بهترین موسسه مهاجرتی

بهترین دانشگاه‌های اتریش را بشناسید

بهترین دانشگاه های اتریش

کشور اتریش دارای سیستم آموزشی باکیفیت و موسسات آموزشی سطح بالایی است. برخی از دانشگاه‌های این کشور در میان برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. در بیشتر این دانشگاه‌ها دروس به زبان آلمانی ارائه می‌شوند که باعث شده دانشجویان کمتری در این دانشگاه‌ها ثبت نام کنند. اما این دانشگاه‌ها در حال ایجاد دوره‌هایی به زبان انگلیسی هستند تا بتوانند دانشجویان بیشتری را جذب کنند.

برخی از بهترین دانشگاه‌های اتریش شامل موارد زیر می‌شوند:

 • دانشگاه وین
 • دانشگاه صنعتی وین
 • دانشگاه صنعتی گراتس

دانشگاه وین؛ برترین دانشگاه در کشور اتریش

دانشگاه وین در سال 1365 میلادی تاسیس شده و قدیمی‌ترین موسسه آموزش عالی آلمانی‌زبان در دنیا به شمار می‌رود. باید بدانید که این دانشگاه در رتبه 151 رنکینگ جهانی QS قرار دارد. طیف رشته‌های گسترده‌ای در این دانشگاه ارائه می‌شوند که دانشجویان می‌توانند در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به تحصیل در این رشته‌ها بپردازند.

از جمله رشته‌های ارائه شده در دانشگاه وین می‌توان به اقتصاد و آمار، مطالعات تاریخی و فرهنگی، علوم زندگی، تجارت، علوم کامپیوتر و روان‌شناسی اشاره کرد. با توجه به پایین بودن هزینه تحصیل در کشور اتریش، تحصیل در دانشگاه وین هم هزینه زیادی ندارد. بنابراین این دانشگاه گزینه مناسبی برای مهاجرت تحصیلی به اتریش به شمار می‌رود. این دانشگاه بیشتر تمرکز خود را روی مواردی مانند علوم ورزشی، آموزش معلمان، مطالعات ترجمه و زیست‌شناسی مولکولی قرار داده است.

دانشگاه صنعتی وین؛ یکی از موسسات آموزش عالی برتر در اتریش

دانشگاه صنعتی وین در سال 1815 تاسیس شده و یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی برتر در اتریش به شمار می‌رود. این موسسه آموزش عالی بر سه پایه تحقیق، آموزش و نوآوری استوار است که باعث شده استانداردهای بالایی در ارائه رشته‌ها داشته باشد. باید بدانید که این دانشگاه در رتبه 179 رنکینگ جهانی QS قرار دارد.

در دانشگاه صنعتی وین، 19 برنامه آموزشی برای مقطع کارشناسی، 31 برنامه برای کارشناسی ارشد و 3 برنامه برای مقطع دکترا ارائه می‌شود. باید بدانید که در این دانشگاه بیشتر رشته‌های مهندسی ارائه شده و دانشجویان علاقه‌مند به این رشته‌ها می‌توانند در این دانشگاه تحصیل کنند. از جمله رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه می‌توان به شیمی، کامپیوتر، فناوری اطلاعات، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی برق و معماری اشاره کرد.

دانشگاه صنعتی گراتس؛ از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اتریش

دانشگاه صنعتی گراتس در سال 1585 تاسیس شد و بعد از دانشگاه وین قدیمی‌ترین دانشگاه در این کشور به شمار می‌رود. این دانشگاه در رتبه 284 رنکینگ جهانی QS قرار گرفته و شامل شش دانشکده می‌شود. جالب است بدانید که در این دانشگاه بیش از 120 برنامه تحصیلی در رشته‌های مختلف ارائه می‌شود. این برنامه‌ها در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و حتی مدارس تابستانی قابل ارائه هستند. بیشتر این برنامه‌های تحصیلی به زبان آلمانی ارائه می‌شوند. از همین رو دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی به اتریش و تحصیل در این دانشگاه حتما باید مدرک زبان آلمانی داشته باشند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی اتریش

برای مهاجرت تحصیلی به اتریش باید ویزای این کشور را دریافت کنید. لازم است که شش ماه قبل از سفر به اتریش درخواست اخذ ویزا دهید. برای انجام مراحل اولیه تحصیل در اتریش دو نوع ویزای نوع C و نوع D وجود دارد. ویزای نوع C  حداکثر 90 روز اعتبار داشته و با داشتن آن می‌توانید وارد اتریش و سایر کشورهای حوزه شینگن بشوید. باید اشاره کرد که شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا نیازی به اخذ این ویزا ندارند.

ویزای نوع D بین 91 روز تا 180 روز اعتبار خواهد داشت. لازم به ذکر است دو ویزای نوع D و نوع C برای سفر به اتریش و انجام کارهای ثبت نام در دانشگاه هستند. برای تحصیل در این کشور شما به ویزای بلندمدت که بیش از 180 روز اعتبار دارد نیاز خواهید داشت. برای اخذ این ویزا باید به سفارت اتریش در کشور خود مراجعه کنید. شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اقامت بیشتر از سه ماه می‌توانند با مراجعه به اداره مهاجرت، اقامت بلندمدت اتریش را دریافت کنند. از زمانی که وارد کشور اتریش شوید سه روز مهلت دارید تا در اداره ثبت این کشور ثبت نام کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش شامل موارد زیر می‌شوند:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبری که تا پایان اقامت تحصیل شما در اتریش اعتبار داشته باشد
 • عکس رنگی
 • اسناد هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • بیمه خدمات درمانی
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • اسناد اثبات کننده تمکن مالی برای تامین هزینه‌های زندگی در یک سال اول اقامت در اتریش
 • تمکن مالی برای دانشجویان زیر 24 سال 553 یورو در ماه و برای دانشجویان بالای 24 سال 1000 یورو در ماه
 • اسناد مربوط به محل اقامت در اتریش

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت تحصیلی

شرایط اخذ اقامت و تابعیت کشور اتریش از طریق مهاجرت تحصیلی

به طور کلی مهاجرت تحصیل به اتریش مزایای زیادی دارد که مهم‌ترین آن‌ها کم‌هزینه بودن تحصیل در این کشور است. از همین رو کشور اتریش یکی از محبوب‌ترین مقصدهای مهاجرتی برای ادامه تحصیل به شمار می‌رود. اما باید بدانید که با مهاجرت تحصیلی به اتریش نمی‌توانید اقامت دائم و تابعیت این کشور را دریافت کنید. البته امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت اتریش از طریق تحصیل وجود دارد، اما این روش به صورت غیر مستقیم انجام می‌شود.

شما پس از فارغ‌التحصیلی یک سال برای پیدا کردن کار در اتریش مهلت دارید. اگر در این مدت یک سال کار پیدا کنید، می‌توانید با ارائه قرارداد کاری به اداره مهاجرت، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید. در این حالت با اقامت کاری به مدت پنج سال در اتریش و پرداخت منظم حق بیمه و مالیات، می‌توانید اقامت دائم و تابعیت این کشور را به دست آورید

تابعیت کشور اتریش

شرایط اخذ ویزای همراه دانشجو کشور اتریش

دانشجویانی که با هدف مهاجرت تحصیل به اتریش سفر می‌کنند، این امکان را دارند که برای همراهان خود ویزا دریافت کند. همراهان دانشجو تنها شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می‌شوند. لازم است بدانید که همراهان دانشجو باید مدرک زبان آلمانی یا مدرک زبان انگلیسی آیلتس داشته باشند. همچنین دانشجو برای اخذ ویزای همراه باید ثابت کند که تمکن مالی برای تامین هزینه‌های زندگی همراهان خود در اتریش را دارد. باید بدانید که میزان تمکن مالی برای تامین هزینه‌های زندگی همسر 1579 یورو در ماه و برای هر فرزند 155 یورو در ماه است. باید اشاره کرد که همسر دانشجو که با ویزای همراه به اتریش سفر کرده اجازه کار در این کشور را ندارد.

نتیجه گیری

مهاجرت تحصیل به کشورهای اروپایی رویای بسیاری از دانشجویان سراسر دنیا است. به دلیل کم‌هزینه بودن تحصیل در اتریش، این کشور به یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است. برای مهاجرت تحصیلی به اتریش حتما باید اطلاعاتی دقیق درباره مراحل و قوانین این نوع از مهاجرت داشته باشید تا بتوانید بدون مشکل این فرایند را طی کنید. موسسه مهاجرت با ما یکی از باسابقه‌ترین موسسات مهاجرتی در سراسر ایران است. ما در این موسسه، بهترین کارشناسان مهاجرتی را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید از مشاوره آن‌ها در زمینه مهاجرت تحصیلی آسان و موفق به برترین مقصدهای مهاجرت تحصیلی از جمله کشور اتریش بهره بگیرید.

سوالات متداول

برای دانشجویانی که شهروند کشورهای اتحادیه اروپا هستند تحصیل در دانشگاه‌های اتریش رایگان است. اما دانشجویانی که شهروند کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند باید هزینه بسیار پایین در حدود 1500 یورو در سال برای تحصیل مقطع کارشناسی بپردازند. همچنین برای مقطع کارشناسی ارشد حدود 3000 یورو و مقطع دکترا 7500 یورو باید هزینه کنند.

بله. در بیشتر دانشگاه‌های این کشور رشته‌های تحصیلی به زبان آلمانی ارائه می‌شوند. شما باید مدرک زبان آلمانی با سطح B2 یا B1 داشته باشید.

بله. در برخی از دانشگاه‌های دولتی کشور اتریش تحصیل به زبان انگلیسی امکان‌پذیر خواهد بود. بیشتر در دانشگاه‌های خصوصی این کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد. برای تحصیل به زبان انگلیسی در اتریش باید مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 برای کارشناسی، نمره 6.5 برای کارشناسی ارشد و نمره 7 برای دکترا داشته باشید.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن