مشاوره رایگان

02128111107

اقامت تحصیلی کانادا

اقامت تحصیلی کانادا

اقامت تحصیلی کانادا

از اقامت تحصیلی کانادا چه می‌دانید؟ آیا مهاجرت تحصیلی به کانادا جزء اهداف شما است؟ شرایط تحصیل در دانشگاه‌های کانادا به چه صورت است؟

 

سالانه افراد زیادی برای داشتن موقعیت‌های تحصیلی بهتر به کشور کانادا مهاجرت می‌کنند و روزانه افراد زیادی نیز تصمیم برای مهاجرت به این کشور می‌گیرند. مسئله‌ای که برای مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا به شدت حائز اهمیت بوده، بررسی شرایط تحصیلی در این کشور است.

 

اگر شما نیز قصد مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا را دارید توصیه می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید؛ زیرا برایتان درباره اخذ  اقامت تحصیلی کانادا، بهترین دانشگاه‌های کانادا، شیوه دریافت ویزای تحصیلی و سایر موارد مرتبط خواهیم گفت.

آنچه در این مقاله می خوانید :

چرا برای تحصیل به کشور کانادا مهاجرت کنیم؟

افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا را دارند، تمامی جوانب را مورد بررسی قرار می‌دهند و  با آگاهی کامل این کشور را برای اقامت تحصیلی انتخاب می‌کنند. ویزای تحصیلی ‌کانادا محبوبیت ویژه‌ای دارد؛ زیرا با تحصیل در این کشور امکان پذیرش در بهترین دانشگاه‌ها در سطح بین‌الملل و جهان را خواهید داشت و از طرفی هزینه‌های تحصیل در کشور کانادا نسبتا مقرون به صرفه هستند. همچنین افرادی که فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های کشور کانادا هستند، آینده درخشانی در انتظارشان است.

شیوه دریافت ویزای تحصیلی کانادا

شیوه دریافت ویزای تحصیلی کانادا

برای اینکه اقامت تحصیلی کانادا را دریافت کنید، نیازمند دریافت ویزای تحصیلی کانادا هستید و با دریافت این ویزا قادر به تحصیل در ۵ دانشگاه برتر جهان از جمله دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه برتیش کلمبیا، دانشگاه مونترال و دانشگاه آلبرتا خواهید بود. برای دریافت ویزای تحصیلی کشور کانادا باید مدارک مورد نیاز را همچون رزومه تحصیلی، مدرک زبان و سایر مواردی که در ادامه خواهیم گفت، ارائه داده و پروسه‌ دریافت ویزای تحصیلی را طی کنید.

انواع ویزای تحصیلی کانادا

جالب است بدانید که دو نوع ویزای تحصیلی به افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا را دارند، تعلق می‌گیرد. این دو مورد شامل موارد زیر می‌شوند:

 

1-ویزای دانشجویی تحصیل در کانادا

متقاضیان و افرادی که خواستار دریافت این نوع ویزا هستند باید دارای سن بالای ۱۸ سال باشند و برای تحصیل در یکی از کالج‌های کشور کانادا اقدام کنند. معمولا در این شرایط برای دریافت اقامت تحصیلی کانادا باید شخص دارای دعوتنامه و نامه پذیرش از طرف دانشگاه مقصد باشد.

 

2-ویزای دانش آموزی تحصیل در کانادا

افرادی که خواستار دریافت ویزای تحصیلی دانش آموزی هستند باید دارای سن کمتر از ۱۸ سال بوده و هنوز به سن قانونی نرسیده باشند. افراد دانش آموز باید از سرپرست قانونی (مادر یا پدر) و همچنین دعوتنامه معتبر برای تحصیل در مدارس کانادا برخوردار بوده و از طرفی خانواده تمکن مالی برای تحصیل فرزند را دارا باشد.

درباره کانادا بیشتر بدانیم ——-> مهاجرت به کانادا

شرایط لازم برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا

کمتر کسی است که علاقه‌مند به تحصیل در مدارس و یا در کالج‌های کشور کانادا نباشد. معمولا افراد برای اینکه شرایط دریافت ویزای تحصیلی در این کشور را داشته باشند، باید موفق به دریافت دعوتنامه از سوی مدرسه و یا دانشگاه این کشور شوند.

از جمله مهم‌ترین شرایط برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر است و شخص موظف بوده که مدارک مرتبط با زبان را به دانشگاه و مدرسه ارائه دهد. لازم به ذکر است که در مواقع خاص امکان پذیرش، بدون داشتن مدرک زبان نیز میسر است و در این شرایط شخص باید در دوره‌های آموزشی و کلاس زبان نیز شرکت کند.

از دیگر شرایط مهمی که برای دریافت اقامت تحصیلی کانادا به شدت مهم و ضروری تلقی می‌شود، داشتن نمرات بالا در آخرین مقطع تحصیلی است. به عنوان مثال اگر به عنوان دانشجو می‌خواهید در کشور کانادا پذیرش شوید، باید نمرات دروس تخصصی شما در مقطع دیپلم عالی باشند.

از دیگر موارد مهمی که برای دریافت اقامت تحصیلی کشور کانادا باید در نظر داشته باشید، نداشتن سوء سابقه و جرم است و همچنین شخص  مهاجر باید در صحت سلامت روانی و جسمی باشد

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا

برای دریافت ویزای تحصیلی کشور کانادا باید مدارک زیر را آماده و تکمیل کنید. این مدارک عبارتند از:

 • ارائه اسکن از گذرنامه و پاسپورتی که دارای حداقل ۶ ماه اعتبار است
 • کلیه مدارک شناسایی فرد اعم از شناسنامه و کارت ملی به صورت ترجمه شده
 • دو قطعه عکس باکیفیت و مناسب
 • ارائه تمامی ریز نمرات دوران تحصیلی به صورت ترجمه شده
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی و یا زبان فرانسوی اعم از آیلتس، تافل و…
 • ارائه مدارک مرتبط با تمکن مالی
 • رسید پرداخت مبلغ شهریه

توجه داشته باشید مدارک مورد نیاز برای پذیرش در برخی از دانشگاه‌های کشور کانادا متفاوت بوده و باید هرآنچه برای اقامت تحصیلی کانادا لازم است، تهیه و در دسترس داشته باشید تا روند مهاجرت شما به سرعت طی شود.

بررسی هزینه تحصیل در کانادا

بررسی هزینه تحصیل در کانادا

هزینه‌های تحصیل در کشور کانادا با توجه به استانداردهای آموزشی موجود در این کشور به شدت مطلوب و مقرون به صزفه هستند و به این دلیل افراد زیادی برای مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا اقدام می‌کنند. در ادامه به شرح هزینه‌های تحصیلی در کانادا می‌پردازیم.

1-بررسی شهریه مدارس در کشور کانادا

افرادی که قصد تحصیل در مدارس کشور کانادا را دارند باید هزینه تحصیل را به صورت کامل پرداخت کنند و میزان این هزینه به نوع مدرسه بستگی دارد. مدارسی که در کشور کانادا وجود دارند، شامل مدارس دولتی، خصوصی و شبانه روزی می‌شوند که دارای مقاطع تحصیلی متفاوتی هستند.

لازم به ذکر است که هزینه دوره ابتدایی و متوسطه و دبیرستان برای شهروندان بومی کانادا کاملا رایگان است و تنها دانش‌ آموزان مهاجر که اقامت تحصیلی کانادا را دریافت می‌کنند، موظف به پرداخت شهریه مدارس هستند.

 

هزینه و شهریه مدارس در کشور کانادا شامل موارد زیر می‌شوند: 

 

 • هزینه مقطع ابتدایی در مدارس دولتی کشور کانادا معادل ۱۰ تا ۱۶ هزار دلار
 • هزینه مقطع راهنمایی در مدارس دولتی کشور کانادا معادل ۱۰ تا ۱۶ هزار دلار
 • هزینه مقطع ابتدایی در مدارس خصوصی کشور کانادا معادل ۱۰ تا ۵۰ هزار دلار
 • هزینه مقطع راهنمایی در مدارس خصوصی کشور کانادا معادل ۱۰ تا ۵۰ هزار دلار
 • هزینه مقطع تحصیلی دبیرستان در مدارس دولتی کشور کانادا معادل ۱۲ تا ۱۶ هزار دلار
 • هزینه مقطع تحصیلی دبیرستان در مدارس خصوصی کشور کانادا معادل ۱۰ تا ۵۰ هزار دلار

لازم به ذکر است که هزینه مدارس شبانه روزی نیز درست مشابه هزینه مدارس خصوصی است و معمولا هزینه‌های مرتبط با مدارس شبانه روزی بالای ۳۰ هزار دلار در یک سال تحصیلی هستند. در مدارس شبانه روزی دوره‌های آموزشی موسیقی و ورزشی نیز برگزار می‌شوند

 

 

2- بررسی هزینه‌های دانشگاه در کشور کانادا

افرادی که برای ادامه تحصیل در مقطع دانشگاه کشور کانادا را انتخاب کرده و موفق به دریافت اقامت تحصیلی کانادا می‌شوند، باید کلیه‌ هزینه‌های مرتبط با شهریه دانشگاه را پرداخت کنند. معمولا افراد برای یک سال تحصیلی بین ۱۲ تا ۳۰ هزار دلار به صورت متغیر نیاز دارند و علاوه بر این هزینه مسکن، خورد و خوراک و… نیز دارند.

هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه در کشور کانادا با توجه به نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی شخص مهاجر، رشته تحصیلی و… تعیین می‌شود. لازم به ذکر است که هزینه زندگی در شهرهای کوچک کشور کانادا نسبت به مرکز شهر کمتر است. شهریه‌های دانشگاه کانادا با توجه به مقاطع مختلف تحصیلی به شرح زیر هستند:

 • هزینه تقریبی کالج در مقاطع مختلف به صورت متوسط معادل ۱۲ هزار دلار در سال
 • هزینه تقریبی مقطع کارشناسی در سال تقریبا حدود ۶ تا ۲۹ هزار دلار
 • هزینه تقریبی مقطع کارشناسی ارشد در سال تقریبا حدود ۱۳ تا ۲۲ هزار دلار
 • هزینه تقریبی مقطع  دکترا دز سال تقریبا حدود ۴۰ هزار دلار
 

3- هزینه های تحصیل در دوره های زبان انگلیسی

برخی از افرادی که اقامت تحصیلی کانادا را دریافت می‌کنند مشتاق به شرکت در دوره‌های آموزشی موسسه‌های فنی حرفه‌ای کانادا بوده و در کلا‌س‌های آموزشی مشارکت می‌کنند. هزینه و شهریه‌ این کلاس‌های آموزشی معمولا بین ۲ تا ۱۸ هزار دلار است.

لازم به ذکر است که در برخی شرایط افراد نیاز به شرکت در دوره‌های آموزشی زبان دارند و معمولا باید ۳ تا ۴ هزار دلار بابت هزینه کلاس زبان بپردازند. هزینه‌های برگزاری کلاس‌های زبان در سه شهر مختلف کانادا معادل زیر هستند:

 • هزینه دوره ۱۲ هفته‌ای زبان انگلیسی در شهر ونکوور کشور کانادا معادل ۴۰۸۳ دلار
 • هزینه دوره ۱۲ هفته‌ای زبان انگلیسی در شهر تورنتو کانادا معادل ۳۵۱۵ دلار
 • هزینه دوره ۱۲ هفته‌ای زبان فرانسوی در شهر کبک کانادا معادل ۳۵۷۹ دلار

اطلاعات تکمیلی  ——-> هزینه تحصیل در کشور کانادا

بررسی هزینه مسکن و اقامت برای دانشجویان مهاجر

افرادی که اقامت تحصیلی کانادا را دریافت و به کشور کانادا مهاجرت می‌کنند، با مسئله‌ مسکن مواجه شده و بخشی از هزینه‌های تحصیل در این کشور شامل اجاره و پرداخت هزینه مسکن می‌شوند‌.

هزینه‌ مسکن در کشور کانادا به شرایط خاصی از جمله موقعیت مکانی آپارتمان، شهر ، متراژ خانه و امکانات آن بستگی دارد. متوسط هزینه‌ای که دانشجویان مهاجر باید بابت هزینه‌ مسکن در کشور کانادا بپردازند، معادل ۸۰۰ تا ۲۸۰۰ دلار در سال است و معمولا هزینه خوابگاه‌های دانشجویی کمتر از اجاره مسکن است.

علاوه بر هزینه مسکن، افراد مهاجر در کشور کانادا باید هزینه‌ای بابت خورد و خوراک و هزینه‌های دیگر بپردازند. معمولا متوسط هزینه‌های متعلق به خورد و خوراک در کشور کانادا معادل ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در ماه است.

معرفی 10تا از برترین دانشگاه‌های کانادا

کشور کانادا از نظر سطح علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی به شدت شرایط مطلوبی دارد و به جرئت می‌توانیم‌ بگوییم که دریافت اقامت تحصیلی کانادا می‌تواند تامین کننده آینده درخشان برای افراد باشد. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا را دارید، می‌توانید در دانشگاه‌های زیر مشغول به تحصیل شوید:

 • دانشگاه تورنتو University of Toronto
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا The University of British Columbia
 • دانشگاه مک گیل McGil University
 • دانشگاه واترلو University of Waterloo
 • دانشگاه سیمون فریزر Simon Fraser University
 • دانشگاه آلبرتا University of Alberta
 • دانشگاه کلگری University of Calgary
 • دانشگاه یورک York University
 • دانشگاه کویین Queens University
 • دانشگاه وسترن Western University

بررسی شرایط سنی تحصیل در مدارس کانادا

افرادی که مشتاق به دریافت ویزای تحصیلی برای اقامت تحصیلی کانادا و تحصیل در مقاطع مدارس هستند باید دارای سن بین ۶ تا ۱۸ سال باشند و مدت ۱۲ سال به تحصیل در دوره‌های ابتدایی و دبیرستان بپردارند.‌ مقاطع تحصیلی مدارس در کانادا به موارد زیر تقسیم بندی می‌شوند:

1- مقطع پیش دبستانی

مقطع پیش دبستانی برای کودکان ۳ تا ۶ سال است.

2- مقطع دبستان

کودکان در سنین ۶ تا ۱۴ سال باید مقطع دبستان را در کشور کانادا سپری کنند.

3- مقطع دبیرستان

پس از گذراندن ۸ سال مقطع تحصیلی ابتدایی نوبت به مقطع دبیرستان می‌رسد که باید حدود ۴ سال دوران دبیرستان را نیز پشت سر بگذارند. افرادی که وارد دوران دبیرستان می‌شوند، باید 14 تا ۱۸ سال باشند

بررسی شرایط سنی تحصیل در کشور کانادا برای مقطع کارشناسی

دانشجویانی که علاقه‌مند به دریافت اقامت تحصیلی ‌کانادا و تحصیل در مقطع کارشناسی هستند باید سن مناسبی داشته باشند‌. به عنوان مثال باید شخص مهاجر دوران تحصیل دبیرستان را پشت سر گذاشته و شرایط سنی او برای شرکت در دانشگاه و مقطع کارشناسی مناسب باشد.

مدت زمان دریافت مدرک تحصیلی کارشناسی در کشور کانادا مشابه ایران ۴ سال بوده و شخص در این مدت موفق به دریافت مدرک لیسانس می‌شود. لازم به ذکر است که افراد فعال در زمینه تحصیلی قادر به دریافت این مدرک تحصیلی در مدت ۳ سال خواهند بود.

علاوه بر سن مناسب شخص مهاجر باید دارای ریز نمرات بالا بوده و مدرک زبان شخص توسط دانشگاه مقصد مورد تایید قرار بگیرد.

 

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت  تحصیلی به کانادا

بررسی شرایط سنی تحصیل در کانادا و در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان پس از اینکه موفق به دریافت مدرک تحصیلی کارشناسی شدند به مدت ۵ سال فرصت دارند که برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد در کشور کانادا اقدام کنند‌.

افرادی که برای اقامت تحصیلی کانادا در مقطع لیسانس اقدام می‌کنند، باید حداقل ۲۲ سال سن داشته و معدل کارشناسی آن‌ها حتما بالای نمره ۱۳ باشد. دوره‌ تحصیل در دانشگاه‌های کانادا و دریافت مدرک کارشناسی ارشد، درست مشابه فوق لیسانس ۲ سال است. این افراد می‌توانند دوره یک تا سه ساله کارشناسی ارشد را طبق موارد زیر طی کنند:

 • انجام دادن پروژه‌ای مرتبط با رشته تحصیلی به همراه استاد راهنما
 • گذراندن کلیه‌ واحدهای درسی و حضور در جلسات کلاس‌ها
 • گذراندن واحدهای درسی همراه با پروژه

بررسی شرایط سنی تحصیل در کانادا در مقاطع دکترا

جالب است بدانید که برای دریافت اقامت تحصیلی کانادا و مشغول به تحصیل شدن در مقطع دکترا در دانشگاه، محدودیت سنی وجود نداشته و لازم نیست که  فورا پس از دریافت مدرک تحصیلی فوق لیسانس برای مقطع دکترا اقدام کنید.

افرادی که دارای سن ۴۰ و حتی ۴۵ سال هستند نیز می‌توانند برای اقامت در کانادا به منظور تحصیل در مقطع دکترا اقدام کنند. مدت زمان دوران تحصیل در مقطع دکترا حدود ۳ تا ۵ سال است و حتما باید معدل کارشناسی ارشد شخص بالای ۱۳ و مدرک زبان آیلتس او نیز ۷ باشد

دلایل عدم موافقت پذیرش دانشگاه و دریافت ویزای کانادا

دلایل عدم موافقت پذیرش دانشگاه و دریافت ویزای کانادا

مسئله موافقت با اقامت تحصیلی در کانادا به شدت مهم بوده و باید به آن توجه ویژه‌ای شود. با دریافت ویزای تحصیلی برخی از افراد بنا به دلایلی موافقت نمی‌شود. بهتر است این دسته از افراد روند مهاجرت و دریافت ویزا را به کمک افراد متخصص و وارد به کار انجام دهند. از جمله مهم‌ترین دلایلی که موجب می‌شوند با ویزای تحصیلی افراد موافقت نشود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • ممکن است برای آفیسر پرونده شخص متقاضی محرز شود که شخص تمکن مالی نداشته و از پس هزینه‌های تحصیل در کشور کانادا بر نمی‌آید‌.
 • ناقص بودن پرونده‌ مهاجرت شخص مهاجر
 • دقیق نبودن سفرهای قبلی شخص به کشور کانادا
 • چنانچه متقاضی مهاجرت دارای پرونده پناهندگی باشد
 • دقیق نبودن مدارک تحصیلی و شناسایی
 • پر شدن ناقص فرم‌ها و مدارک
 • دوره‌های انتخاب کرده مرتبط با تحصیلات شخص نباشند

نتیجه گیری

در این مقاله برای افرادی که علاقه زیادی به مهاجرت تحصیلی به کشورهای اروپایی و آمریکایی دارند از شرایط مهاجرت و دریافت اقامت تحصیلی کانادا گفتیم. افرادی که قصد مهاجرت به کشور کانادا را در مقاطع تحصیلی مختلف را داشته باشند، حال با آگاهی کامل می‌توانند برای دریافت ویزای تحصیلی کشور کانادا اقدام کرده و یکی از بهترین دانشگاه‌های کانادا را برای تحصیل انتخاب کنند..

سوالات متداول

با دریافت این ویزا قادر به تحصیل در ۵ دانشگاه برتر جهان از جمله دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه برتیش کلمبیا، دانشگاه مونترال و دانشگاه آلبرتا خواهید بود.

 •  ویزای دانشجویی تحصیل در کانادا
 • ویزای دانش آموزی تحصیل در کاناد
 • داشتن مدرک زبان معتبر
 • داشتن نمرات بالا در آخرین مقطع تحصیلی
 • نداشتن سوء سابقه

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن