مشاوره رایگان

02128111107

اقامت تحصیلی آلمان

اقامت تحصیلی آلمان

اقامت تحصیلی آلمان

دریافت اقامت موقت در کشورهای اروپایی از طریق ویزاهای تحصیلی یکی از راه‌های کسب دانش در بهترین دانشگاه‌های قاره اروپا است. در این بین اخذ اقامت تحصیلی آلمان یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویان ایرانی است که قصد ادامه تحصیل در این کشور پیشرفته را دارند. آلمان قطب اول اقتصاد اروپا و یکی از مرفه‌ترین کشورهای دنیا است که تجربه یک زندگی رویایی در کشوری پیشرفته را برای‌ شما به ارمغان می‌آورد. اقامت تحصیلی آلمان دارای مزایای بسیاری نظیر سطح کیفیت بالای زندگی و امکان تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان برای شماست. در این مطلب با شرایط اخذ اقامت تحصیلی آلمان آشنا می‌شویم.

آنچه در این مقاله میخوانید :

مزایای اقامت تحصیلی آلمان

مزایای اقامت تحصیلی آلمان

دریافت اقامت کشور آلمان یکی از بهترین گزینه‌های مهاجرتی در جهان است که امروزه بسیاری از افراد به دنبال آن هستند. آلمان کشوری است در قلب قاره اروپا، که جزو 10 اقتصاد برتر جهان نیز شناخته می‌شود. این کشور پرجمعیت‌ترین کشور اروپایی است که فرهنگی غنی دارد و مهاجران را به خود جذب می‌کند. این‌ دلایل تنها بخشی از دلایل بسیار مهاجرت به کشور زیبای آلمان هستند.

زندگی در کشور آلمان به عنوان یک دانشجو نکات مثبت زیادی دارد و به همین دلیل دانشجویان بسیاری سالانه اقدام به مهاجرت تحصیلی به آلمان می‌کنند. دانشجویانی که علاقه‌مند به تحصیل در آلمان هستند باید بدانند که در حال مهاجرت به یک کشور اروپایی جذاب با آب و هوایی بی‌نظیر در هر چهار فصل سال است. بنابراین اگر به دنبال دریافت اقامت تحصیلی آلمان هستید به انواع و اقسام لباس‌ها نیاز دارید.

در طول تابستان دمای هوا ممکن است به بالاتر از 30 درجه سانتیگراد نیز برسد. در ماه‌های گرم سال، مناطقی برای سفر و پیک‌نیک در کشور آلمان وجود دارند که دمای پایین‌تری دارند. رودخانه‌ها و سواحل این کشور بهترین گزینه برای گذراندن اوقات فراغت در کشور چهار فصل آلمان هستند. جالب است بدانید که از مزایای تحصیل در این کشور رفتار گرم و دوستانه کادر علمی دانشگاه‌های آلمان است. این افراد تمامی تلاش خود را می‌کنند تا بهترین خدمات را به دانشجویان خارجی ارائه دهند. به عنوان مثال بسیاری از دانشگاه‌های این کشور دارای خدماتی برای دانشجویان تازه وارد نظیر راهنمای کامل برای زندگی میان مردم آلمان دارند.

آداب منظم و انسان‌دوستانه مردم

در خارج از دانشگاه و محیط اجتماعی کشور آلمان، مردم این کشور تمایل دارند  تا کمی جدی و سرسخت باشند. با این حال روی کمک این افراد نیز حساب کنید، اما نگران نباشید اگر لبخندی بر روی صورت آن‌ها ندید. برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور آلمان به احتمال بسیار زیاد کار سختی نخواهید داشت زیرا این کشور به عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در جهان شناخته می‌شود؛ به همین دلیل دانشجویان خارجی بسیاری را پیدا می‌کنید تا بتوانید به راحتی ارتباط برقرار کنید.

در مورد سبک تحصیلی دانشگاه‌های کشور آلمان باید گفت که مانند فرهنگ مردم این کشور جدی است. با این حال می‌توانید از بهترین شرایط تحصیلی ممکن در میان کشورهای اروپایی بهره‌مند شوید. آلمان دارای یکی از بهترین خدمات درمانی در میان کشورهای جهان است. این کشور، بیمه درمانی خود را به شهروندان و افرادی که به صورت قانونی اقامت آلمان را دارند، واجب کرده است. این کشور دارای بیمه‌های درمانی دولتی و خصوصی بسیار است که معمولا برای دانشجویان هزینه بسیار پایینی دارد.

دو ویژگی بسیار حیاتی

دو مورد از ویژگی‌های عالی دریافت اقامت تحصیلی آلمان که در آخر این بخش قصد داریم توضیح دهیم، از مهم‌ترین ویژگی‌های اقامت در این کشور است: هزینه‌های پایین زندگی و تعادل میان ساعت‌های درسی و شخصی. این دو نکته مثبت اقامت تحصیلی در این کشور از ویژگی‌هایی هستند که بیشتر دانشجویان به دنبال آن هستند اما در معدود کشورهای جهان می‌توانند یافت کنند. خبر خوب این است که آلمان نیز یکی از همین معدود کشورهای جهان می‌باشد که دارای هزینه‌های پایین زندگی و تعادل میان ساعت‌های درسی و زندگی شخصی است.

نکات مهم پیش از مهاجرت تحصیلی به آلمان

پیش از مهاجرت تحصیلی و اقدام به دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان  باید نکاتی را در نظر داشته باشید. این نکات برای این هستند تا اطلاعات شما درباره زندگی و تحصیل در این کشور را بالا ببرند. برای مثال آیا دانشجویان مشکل سختی برای یادگیری زبان آلمانی خواهند داشت؟

چه برای تحصیل به زبان آلمانی یا چه برای تحصیل به زبان انگلیسی قصد مهاجرت به کشور آلمان را دارید، باید بدانید که اکثر همه مردم این کشور به زبان انگلیسی مسلط هستند. دانشجویان ایرانی که مسلط به زبان انگلیسی هستند برای تحصیل در آلمان جای نگرانی ندارند. برای فعالیت‌های اجتماعی و گشت و گذار در شهرهای این کشور، درصد بالایی از مردم شهرهای بزرگی مانند برلین (Berlin) و مونیخ (Munich) به زبان انگلیسی مسلط هستند. برای زندگی در شهرهای کوچک‌تر و رفت و آمد به آن‌ها تسلط به زبان آلمانی از مهم‌ترین مسائلی هستند که باید در نظر داشته باشید.

هزینه‌های اقامتی

یکی از نکات جالب تحصیل در کشور آلمان این است که حدود 40 درصد از دانشجویان بین‌المللی برای اقامت تحصیلی در این کشور از خوابگاه‌های دانشگاه‌ها استفاده می‌کنند. با وجود این که امکان اقامتی بسیاری در کشور آلمان وجود دارد، اما دانشجویان به دلیل هزینه پایین روی به خوابگاه‌های دانشجویی آورده‌اند. با این که زندگی در کشور آلمان، در میان کشورهای برتر اروپایی یک زندگی مقرون به صرفه برای دانشجویان خارجی به شمار می‌رود، درصد بالایی از این هزینه‌های برای مسائل اقامتی است.

هزینه زندگی ماهانه در کشور آلمان برای یک دانشجو میانگین 850 تا 1300 یورو است. این هزینه شامل تمامی مخارج مانند رفت‌‌وآمد، اجاره خانه و فعالیت‌های اجتماعی می‌باشد. همچنین زندگی اجتماعی در آلمان برای افرادی که تسلط خوبی به زبان آلمانی ندارند ممکن است، سخت باشد؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود که پیش از مهاجرت تحصیلی به این کشور زبان انگلیسی خود را قوی کنید.

شرایط دریافت پذیرش در دانشگاه‌های آلمان

اولین شرط برای دریافت اقامت تحصیلی آلمان اخذ پذیرش در دانشگاه‌های معتبر این کشور است. برای این منظور افراد علاقه‌مند باید دارای شرایطی باشند تا بتوانند پذیرش خود را دریافت کنند. به عنوان مثال یکی از مهم‌ترین شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان نیاز به یک رزومه تحصیلی مناسب و انگیزه‌نامه جالبی دارید. شرایط این عمل برای دانشگاه‌های مختلف آلمان متفاوت است، با این حال شرایط دریافت پذیرش در دانشگاه‌های این کشور به صورت کلی به شرح زیر است:

 • ارائه ویزای تحصیلی
 • ارائه گواهی زبان انگلیسی یا آلمانی
 • ارائه رسیدی از پرداخت هزینه ثبت نام
 • ارائه چندین عکس پاسپورتی

بهترین شهرهای کشور آلمان برای اقامت تحصیلی

بهترین شهرهای آلمان برای اقامت تحصیلی

بیشتر شهرهای آلمان مقاصد مناسبی برای دانشجویان ایرانی هستند، به ویژه کلان‌شهرهای این کشور که نزد دانشجویان خارجی محبوبیتی دو چندان دارند. این شهرها به دلایل مختلفی مانند وجود دانشگاه‌های معتبر، تنوع شبکه‌های حمل و نقل عمومی و وجود نقاط گردشگری پرطرفدار، محبوب شده‌اند. برای مثال شهرهایی مانند دورتموند یا مونیخ که به ترتیب دارای 3 و 14 دانشگاه معتبر هستند. از دلایل دیگر محبوب شدن این شهرها نزد دانشجویان خارجی سطح بالای زندگی مردم است. این رفاه اجتماعی برای دانشجویان امکانات بسیار را مانند پیدا کردن فعالیت‌های مناسب روزانه فراهم می‌کند.

1- دورتموند

شهر دورتموند (Dortmund) در شمال آلمان واقع شده است، این شهر به عنوان یکی از مراکز فرهنگی، اقتصادی و اداری کشور آلمان شناخته شده است. دورتموند به دلایل مختلفی توانسته است که به مقصدی مطلوب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شود. تحصیل در دانشگاه‌های معتبر این شهر دارای دوره‌های تحصیلی مختلف زبان انگلیسی است.

دورتموند با حدود 590 هزار نفر جمعیت به عنوان یکی از شهرهای کم‌ جمعیت آلمان به شمار می‌رود. این شهر دارای سه دانشگاه معتبر است که دانش‌آموزان می‌توانند برای تحصیل، اقدام به پذیرش کنند. سه دانشگاه معتبر شهر دورتموند دارای بیش از 40 هزار برنامه تحصیلی دارد. این برنامه‌های تحصیلی به صورت تئوری و تحقیقاتی می‌باشند که دانش‌آموزان بین‌المللی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. دانشگاه‌های معتبر این شهر یک طیف وسیعی از دوره‌های تحصیلی به دانشجویان خارجی ارائه می‌کنند که شامل: دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. این دوره‌های تحصیلی عبارتند از: مهندسی، علوم طبیعی، اقتصاد، رباتیک، بیوتکنولوژی، علوم فرهنگی و معماری.

شهر دورتموند دارای موقعیت‌های شغلی متنوعی به دلیل نوآوری‌های دولت آلمان و طرح استارت‌آپ‌های می‌باشد. شرکت‌ها و کارفرمایان مطرح بسیاری در این شهر وجود دارند که دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل یا پس از تحصیل آگهی کاری آن‌ها را قبول کنند. شرکت‌هایی مانند: آیکیا (IKEA)، ورزن کامیونیکشن (Verizon Communications)، گپ (GAP) و بی‌ام‌دبلیو (BMW). دانشگاه‌های دورتموند قراردادهایی با این شرکت‌های مطرح  دارند تا دانشجویان خود را برای کارآموزی در شرکت‌های مطرح مشغول به کار کنند.

زندگی در شهر دورتموند

دورتموند یکی از شهرهای آلمان است که مراکز تفریحی بسیاری دارد و دانشجویان خارجی می‌توانند از خدمات آن‌ها بهره‌مند شوند. این شهر امکانات اقامتی بسیاری برای استراحت، تفریح، خرید و گذراندن اوقات فراغت ارائه می‌کند که شرایط خوبی را برای اقامت تحصیلی آلمان ایجاد کرده است. جذابیت‌های اصلی شهر دورتموند عبارتند از:

 • موزه استوال (Museum Ostwall)
 • موزه فوتبالی آلمان (German Football Museum)
 • موره برو‌وی (Brewery Museum Dortmund)

جدای فرهنگ چند ملیتی دانشجویان خارجی در کشور آلمان، دورتموند میزبان دانشجویانی از سراسر دنیا است. این مسئله نشان‌دهنده محبوبیت این شهر نزد دانشجویان خارجی است. ملیت این دانشجویان بیشتر از اروپای شرقی، ترکیه، فرانسه و ایرلند است.

2- بن؛ شهر دیپلماسی و تحصیل

شهر بن با وجود این که دارای امکانات تحصیلی مناسب و دانشگاه‌های معتبر است، در میان دانشجویان بین‌المللی کم‌تر شناخته شده است؛ بنابراین اگر قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان دارید می‌توانید این شهر را نیز به عنوان یکی از مقاصد مناسب مهاجرت خود انتخاب کنید. شهر بن جزو شهرهای کم جمعیت آلمان است که دو دانشگاه معتبر برای دانشجویان خارجی دارد. بن به دلیل مناظر طبیعی بسیار و هزینه زندگی پایین به عنوان یکی از بهترین شهرها برای اقامت تحصیلی آلمان به شمار می‌رود. این شهر به عنوان شهر دیپلماسی آلمان نیز شناخته می‌شود که دارای فرصت‌های شغلی مناسبی برای دانشجویان خارجی است. بن همچنین مهد دوره‌های فرهنگی و هنری مدرن در جهان و زادگاه لودیگ ون بتهوون است.

بن تقریبا تمامی امکانات لازم را برای تحصیل در یک شهر خارجی دارد. دوره‌های کارشناسی دانشگاه‌های این شهر به زبان انگلیس در زمینه‌های مختلف نظیر ادبیات آلمانی و فناوری اطلاعات (IT) ارائه می‌شود. دوره‌های تحصیلی محبوب در شهر بن عبارتند از: هنر، حقوق، روانشناسی و فناوری غذایی.

دوره‌های تحصیلی دکتری نیز در دانشگاه‌های شهر بن وجود دارد که دانشجویان می‌توانند جهت ادامه تحصیل در آن‌ها شرکت کنند. بن در میان مردم آلمان به عنوان “شهر علمی” شناخته می‌شود و یکی از بهترین گزینه‌های مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان علاقه‌مند به حساب می‌آید. افراد علاقه‌مند به تحصیل در دوره‌های کوتاه مدت تابستانه نیز می‌توانند در دانشگاه‌های این شهر پذیرش دریافت کنند.

شهر بن یکی از شهرهای در حال پیشرفت آلمان است که روزانه موقعیت‌های شغلی بسیاری در آن ایجاد می‌شود. این شهر از دانشجویان فارغ‌التحصیل برای پیشرفت خود استقبال خوبی می‌کند. بنابراین اگر به دنبال کار هنگام تحصیل یا دریافت اقامت دائم پس از تحصیل هستید، شهر بن می‌توانید گزینه جذابی برای شما باشد.

3- شهر مونیخ؛ شهری ثروتمند با دانشگاه‌های بسیار

مونیخ پایتخت کشور آلمان، یکی از ثروتمندترین شهرهای این کشور است که دارای امکانات و ویژگی‌های بی‌شماری می‌باشد. زندگی و تحصیل در این شهر با امکانات و تجهیزات روز دنیا همراه می‌شود. بنابراین اگر به دنبال دوره‌های تحصیلی با تکنولوژی روز دنیا هستید، مونیخ بهترین گزینه شما برای اقامت تحصیلی آلمان است.

وجود 14 دانشگاه معتبر در مونیخ، به خوبی نشان‌دهنده اعتبار علمی این شهر در آلمان است. با وجود این که بیشتر دوره‌های تحصیلی در این دانشگاه‌ها به زبان آلمانی ارائه می‌شود، اما دانشگا‌ه‌های بسیاری نیز وجود دارد که دوره‌های زبان انگلیسی ارائه می‌کنند. برای تحصیل در این دوره‌ها باید مدرکی مبتنی بر تسلط به زبان انگلیسی داشته باشید. مدارکی از قبیل آیلتس (IELTS) و تافل (TOEFL) نزد دانشگاه‌های شهر مونیخ معتبر است.

مونیخ یکی از پیشرفته‌ترین شهرهای دنیا است که همچنان در حال پیشرفت در بیشتر زمینه‌ها مانند آموزشی و اقتصادی می‌باشد. همچنین این شهر به عنوان یکی از امن‌ترین شهرهای دنیا برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌رود. بر اساس آمار سایت معروف نومبئو (Numbeo) این شهر در رتبه هفت میان 374 شهر دنیا از نظر امنیت قرار گرفته است. با این حال مونیخ یکی از گران‌ترین شهرهای دنیا برای تحصیل نیز می‌باشد. با وجود این که تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این شهر آنچنان هزینه‌بر نیست، اما زندگی در این شهر شاید برای برخی از دانشجویان سنگین باشد. میانگین هزینه زندگی در شهر مونیخ برابر 1.600 یورو در ماه است که جزو 50 شهر گران دنیا می‌باشد.  

بهترین دانشگاه‌های آلمان

بهترین دانشگاه های آلمان

تحصیل در کدام دانشگاه آلمان؟ شاید این سوالی باشد که بسیاری از علاقه‌مندان به تحصیل در آلمان داشته باشند. قطعا تنها یک معیار برای انتخاب بهترین دانشگاه ممکن برای دانشجویان ایرانی وجود ندارد. برای مثال از این معیارها می‌توان به رنکینگ جهانی دانشگاه، موقعیت مکانی، هزینه شهریه و شرایط زندگی در شهر مورد نظر اشاره کرد. کشور آلمان میزبان برخی از برترین دانشگاه‌ها در جهان است که در ادامه این بخش آن‌ها را معرفی خواهیم کرد. تمامی آمارهای گفته شده در ادامه از سایت معتبر یو‌اس نیوز (US News) در سال 2021 است.

1- دانشگاه مونیخ (University of Munich): دانشگاه مونیخ به عنوان برترین دانشگاه داخلی کشور آلمان دارای رتبه 46 جهانی می‌باشد. این دانشگاه در شهر مونیخ واقع شده است که یکی از بهترین شهرهای تحصیلی در جهان به شمار می‌رود. دانشگاه مونیخ دارای حدود شش هزار دانشجوی خارجی است که گواه محبوب بودن شهر مونیخ برای دانشجویان خارجی است. با این حال هزینه‌های زندگی در این شهر زیاد است و دانشجویان باید بر حسب شرایط خود اقامت تحصیلی آلمان را دریافت کنند.

2- دانشگاه هایدلبرگ (Heidelberg University): دانشگاه هادلبرگ قدیمی‌ترین دانشگاه کشور آلمان، دومین دانشگاه برتر داخلی و رتبه 54 دانشگاه‌های جهان است. این دانشگاه که دومین دانشگاه برتر در کشورهای اروپایی می‌باشد یکی از بهترین گزینه‌‌های تحصیلی برای دانشجویان ایرانی است.

3- دانشگاه فناوری مونیخ (Technical University of Munich): دانشگاه فناوری مونیخ یکی از محبوب‌ترین دانشگاه‌های آلمان برای دانشجویان رشته‌های مهندسی است. این دانشگاه دارای رتبه 76 جهانی است که دارای حدود 10 هزار دانشجوی خارجی است. محبوبیت بالای این دانشگاه نزد دانشجویان بین‌المللی به دلیل دوره‌های متنوع و هزینه تحصیل کم می‌باشد.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی

شرایط دریافت ویزای تحصیلی

اخذ ویزای تحصیلی یکی از مراحل ضروری است که پیش از اقدام به مهاجرت به کشور آلمان باید انجام دهید. افرادی که قصد دریافت ویزای تحصیلی این کشور را دارند باید شرایطی را داشته باشند تا بتوانند درخواست خود را در سفارت‌خانه آلمان ثبت کنند. از شرایط مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان داشتن رزومه تحصیلی و تمکن مالی برای زندگی در این کشور است. افراد علاقه‌مند در صورت عدم برخورداری از این شرایط شانس خود را برای دریافت ویزای تحصیلی از دست می‌دهند. از دیگر شرایط مورد نیاز برای اخذ این ویزا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه پاسپورت معتبر تا شش ماه
 • ارائه مدارک شناسایی
 • ارائه گواهی سلامت
 • ارائه مدرک بیمه در آلمان
 • ارائه چهار قطعه عکس
 • ارائه گردش حساب مالی سه ماه اخیر

اقامت دائم در کشور آلمان

افرادی که قصد دریافت اقامت دائم در کشور آلمان را دارند، می‌بایست پس از اتمام اعتبار ویزای تحصیلی خود، ویزای‌شان را به ویزای کاری تغییر دهند. برای انجام این کار داوطلبان باید دارای یک شغل معتبر در کشور آلمان داشته باشند. نرخ بیکاری در کشور آلمان برابر با 5.6 درصد است، بنابراین پیدا کردن کار برای دانشجویان خارجی نباید خیلی سخت باشد. البته زمانی پیدا کردن شغل در این کشور برای فارغ‌التحصیلان آسان است که دارای نتایج ممتاز تحصیلی و رزومه کاری مناسبی باشند. پس از دریافت ویزای کاری می‌توانید پس از گذراندن هشت سال در کشور آلمان اقامت دائم خود را دریافت کنید.

اقامت تحصیلی آلمان ؛ بهترین گزینه برای دانشجویان ایرانی

کشور آلمان، واقع شده در قلب قاره سبز یکی از بهترین کشورهای اروپا برای دریافت اقامت تحصیلی است، که می‌تواند رویای شما را برای تحصیل و زندگی در یک کشور خارجی ممتاز برآورده کند. آلمان همواره به عنوان یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های تحصیلی دانشجویان ایرانی به شمار می‌آید. اقامت تحصیلی در این کشور مزایای زیادی از جمله تحصیلات باکیفیت و با جدیدترین روش‌های روز دنیا و بهره‌مندی از خدمات درمانی بی‌نظیر آلمان دارد.

از دیگر مزایای اقامت تحصیلی آلمان وجود جاذبه‌های گردشگری بسیار و هزینه زندگی و تحصیل نسبتا پایین در این کشور می‌باشد. بنابراین اگر به دنبال یک کشور اروپایی مطلوب برای تحصیل خود و فرزندان‌تان هستید، آلمان با توجه به تمامی مزایای و امکاناتی که دارد جزو بهترین گزینه‌های موجود به شمار می‌رود.

سوالات متداول
 • شرط سنی پذیرش نیز در دوره‌های کالج، کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز بسته به نوع و شرایط متفاوت است، اما به طور کلی بسیاری از دانشگاه‌های آلمان هیچ شرط سنی برای پذیرش ندارند.
 • دانشگاه مونیخ
 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه فناوری مونیخ

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن