مشاوره رایگان

02128111107

تحصیل در مدارس فرانسه

تحصیل در مدارس فرانسه

تحصیل در مدارس فرانسه

تحصیل در مدارس فرانسه مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. فرانسه یکی از کشورهای اتحادیه اروپا است که سالانه دانشجویان و دانش‌آموزان زیادی، متقاضی دریافت ویزای تحصیلی این کشور برای مدارس و دانشگاه‌های آن هستند. کشور فرانسه جزو معدود کشورهایی است که از نظر هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی و دانش‌آموزی، در رتبه‌های پایینی قرار دارد. یعنی هزینه‌های قابل پرداخت برای تحصیل در فرانسه تقریبا کم است و به همین دلیل افراد زیادی تمایل به تحصیل در مدارس این کشور را دارند. مهاجرت از طریق دریافت ویزای تحصیلی، یکی از کم هزینه‌ترین روش‌های مهاجرت به فرانسه است که علاوه بر مهاجرت به یک کشور با سطح رفاه عالی، می‌توانید از سیستم آموزشی با‌کیفیت آن نیز بهره‌مند شوید. در این مطلب از مهاجرت با ما، شرایط تحصیل در مدارس فرانسه را بررسی می‌کنیم.

آنچه در این مقاله میخوانید :

سیستم آموزشی و قوانین مدارس فرانسه

کشور فرانسه نیز مانند سایر کشورها دارای مدارس دولتی و خصوصی می‌باشد که تحصیل در مدارس دولتی آن به زبان فرانسوی، کاملا رایگان است. اما در مدارس خصوصی امکان تحل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد که دانش‌آموزان متقاضی تحصیل در این مدارس، ملزم به پرداخت شهریه هستند. سیستم نمره‌دهی و ارزشیابی مدارس فرانسه نیز به صورتی است که اگر دانش‎آموزان نمره‌ای بالاتر از 10 از 20 بگیرند، نمره قبولی را دریافت کرده‌اند. اما اگر آن‌ها نمرات 8 تا 10 را دریافت کرده باشند، شانس مجددی خواهند داشت تا دوباره آزمون بدهند. دانش‌آموزانی با نمرات کمتر از 8 نیز ملزم به تحصیل مجدد در همان دوره تحصیلی می‌باشند.

با اتمام دوره تحصیلی مقطع دبیرستان، دانش‌آموزان می‌توانند دیپلم نظری یا L، اقتصاد یا ES و علوم یا S را دریافت کنند. لازم به ذکر است که در صورت تحصیل در مدارس فرانسه یادگیری مسائلی از قبیل مسائل دینی این کشور برای دانش‌آموزان آن به صورت کاملا اختیاری بوده و هیچ اجباری برای آموختن در مدرسه نیست.

برای تحصیل در مدارس فرانسه لباس فرم مدارس این کشور نیز یکی دیگر از مواردی است که دانش‌آموزان باید آن را رعایت کنند. لباس فرم مدارس فرانسه نیز مانند سایر کشورها، با توجه به آداب و رسوم کشور برای هر کدام از مدارس متفاوت است.

مزایا و معایب تحصیل در مدارس دولتی فرانسه

تحصیل در مدارس فرانسه که به صورت دولتی هستند باعث می‌شود که دانش‌آموزان به زبان فرانسوی کاملا مسلط شده و با مردم این کشور به آسانی ارتباط برقرار کنند که خود منجر به آشنایی با رسم و رسوم این کشور می‌شود. با در نظر گرفتن جوانب مثبت و منفی مدارس دولتی در فرانسه بهتر است فرزندان خود را در سنین پایین وارد مدارس فرانسه کنید چرا که تسلط به زبان فرانسوی مشکل است و هر چه سن فرزندان شما کمتر باشد، آموزش آن‌ها راحت‌تر خواهد بود.

همچنین باید این نکته را در نظر داشته باشید که یک معلم مدرسه دولتی برای دانش‌آموزان زیادی تدریس می‌کند؛ زیرا تقاضا برای این مدارس به دلیل هزینه کم، بسیار بالاست. تحصیل در مدارس فرانسه که بصورت دولتی هستند علاوه بر آموزش زبان فرانسه می‌تواند در آینده شغلی دانش‌آموزان نیز بسیار تاثیرگذار باشد. چرا که با تحصیل در مدارس دولتی فرانسه به زبان فرانسوی، یافتن کار برای فرد بسیار آسان‌تر خواهد بود.

شرایط اخذ پذیرش از مدارس فرانسه

شرایط گرفتن پذیرش از مدارس فرانسه برای هر مدرسه متفاوت است. اما به‌طور کلی از مهم‌ترین شرایط گرفتن پذیرش از مدارس فرانسه، سطح زبان و میزان آشنایی متقاضیان به زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی می‌باشد. همچنین رزومه تحصیلی معتبر و ریز نمرات متقاضی نیز از مهم‌ترین شرایط دریافت پذیرش از مدارس فرانسه به شمار می‌روند.

اغلب مدارس فرانسه برای پذیرش دانش‌آموز بین‌المللی شرط بازدید از مدرسه را دارند و متقاضیان یا والدین آنها باید حداقل یک بار از مدرسه بازدید کنند. برخی از مدارس فرانسوی نیز از دروس مهمی مانند زبان، ریاضی و کامپیوتر، از دانش‌آموزان متقاضی امتحان می‌گیرند و یکی از اصلی‌ترین شرایط دریافت پذیرش تحصیل در مدارس فرانسه، که دارای آزمون داخلی هستند، گرفتن حداقل نمره لازم این درس‌ها می‌باشد. از سوی دیگر، داشتن تمکن مالی لازم، برای تحصیل و زندگی در فرانسه نیز از مهم‌ترین شرط‌های پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای دانش‌آموزی فرانسه است.

اخذ پذیرش از مدارس فرانسه

هزینه‌های تحصیل در مدارس فرانسه

هزینه‌های تحصیل در مدارس فرانسه از مهم‌ترین مواردی است که متقاضی باید به آن توجه لازم را داشته باشد. هزینه تحصیل در مدارس فرانسه بسته به نوع مدارس انتخابی متقاضی، متغیر است. مدارس دولتی هزینه‌ای ندارند و افراد می‌توانند به صورت رایگان در این مدارس مشغول به تحصیل شوند. اما مدارس خصوصی شبانه‌روزی هزینه کمی را از شهروندان فرانسوی تحت عنوان هزینه اسکان و ارائه خدمات (حدود 430 یورو در ماه، معادل5.160 یورو در سال) دریافت می‌کنند. در عوض، دانش‌آموزان بین‌المللی جهت تحصیل در این مدارس ملزم به پرداخت شهریه هستند. به طور کل، برآورد هزینه تحصیل در مدارس فرانسه از نوع شبانه‌روزی و بین‌المللی را می‌توان بین مبلغ 36 تا 40 هزار یورو در نظر گرفت.

ويزای تحصیلی برای تحصیل در مدارس فرانسه

جهت تحصیل در مدارس فرانسه، در ابتدا دانش‌آموز باید از مدرسه مورد نظر خود پذیرش تحصیلی دریافت کند. سپس با در دست داشتن نامه پذیرش آن، به سفارت مراجعه کرده تا درخواست اخذ ویزای تحصیلی فرانسه را به همراه مدارک معتبر لازم، تقدیم سفارت این کشور نماید. ویزای تحصیلی فرانسه VLS-TS نام دارد که از نوع ویزاهای بلند مدت فرانسه به شمار می‌رود و هر ساله تا پایان مدت تحصیل، افراد می‎توانند آن را تمدید کنند. قابل ذکر است که معتبر بودن، درستی و کامل بودن مدارک تحویل داده شده به سفارت، منجر به بالا رفتن شانس فرد جهت دریافت ویزای تحصیلی فرانسه خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانش‌آموزی فرانسه به شرح زیر است:

 • پذیرش تحصیلی
 • فرم پر شده درخواست ویزای تحصیلی
 • مدرک مبنی بر سابقه سفر به فرانسه (درصورت وجود)
 • عکس پاسپورتی
 • پاسپورت معتبر
 • شناسنامه
 • رضایت نامه از والدین
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • گواهی سلامت
 • بیمه تحصیلی
 • تعیین وضعیت اسکان در طول مدت تحصیل
 • گواهی تمکن مالی
 • رسید پرداخت شهریه مدرسه
 • رسید پرداخت هزینه صدور ویزا به میزان 99 یورو (در سال 2020)

ویزای همراه خانواده دانش‌آموزان برای اقامت در فرانسه

برای والدینی که قصد دارند همراه فرزند دانش‌آموزشان به فرانسه بروند، مساله داشتن ویزای همراه برای امکان همراهی آن‌ها با فرزندانشان در طول مدت تحصیل در مدارس فرانسه از مهم‌ترین مسائل است. برخی از کشورهای جهان برای والدین افراد زیر 18 سال مشغول به تحصیل در مدارس کشورشان، امکانی را فراهم کرده‌اند تا با دریافت ویزایی به نام گاردین، هر دوی والدین و یا یک نفر از آن‌ها، همراه فرزند دانش‌آموزشان به آن کشورها بروند.

اما متاسفانه این امکان در فرانسه وجود ندارد و دولت تنها امکان ویزای همراه در مقاطع دانشگاهی و آن هم برای افرادی از قبیل همسر و فرزندان دارنده ویزا را فراهم کرده است. از این رو، والدین می‌توانند جهت اخذ ویزای توریستی فرانسه اقدامات لازم را به عمل آورده و یا از طریق روش خود حمایتی یا تمکن مالی این کشور در کنار فرزندانشان حضور داشته باشند.

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت به فرانسه

مزایای تحصیل در مدارس فرانسه

مزایای تحصیل در مدارس فرانسه

نظام آموزشی فرانسه دارای مزایایی بسیاری است که دانش‌آموزان را مجاب به تحصیل در مدارس این کشور می‌کند. مزایایی که هر کدام از مدارس فرانسه را همانند سایر مدارس کشورهایی چون انگلستان، کانادا و اتریش به مقصدی از مقاصد اصلی دانش‌آموزان بین المللی از نقاط مختلف جهان تبدیل کرده است.

از جمله مزایای تحصیل در مدارس فرانسه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رایگان بودن تحصیل به زبان فرانسوی
 • امکان اسکان به دو صورت Home stay و خوابگاهی
 • امکان تحصیل رایگان در فرانسه پس از اتمام تحصیل
 • امکان زندگی در یکی از محبوب ترین و بهترین کشورهای اروپایی
 • فرهنگ و هنر غنی کشور فرانسه
 • امکان ورود به بازار کار پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی در فرانسه
 • آموزش با جدیدترین متد‌های اروپایی

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در مدارس فرانسه

بعد از انتخاب مدرسه مورد نظر در فرانسه جهت تحصیل، دانش‌آموز باید مدارک خود را برای مدرسه ارسال کند و منتظر پاسخ آن باشد. بعد از طی مراحل اخذ ویزا باید مدارک مورد نیاز برای تحصیل و ثبت نام در مدرسه مورد نظر را آماده کند که این مدارک شامل:

 • گذرنامه معتبر
 • یک عدد عکس گذرنامه‌ای
 • ارسال مدارک تحصیلی و ریز نمرات همراه با ترجمه آن‌ها
 • گواهی پرداخت هزینه جهت بررسی مدارک ارسال شده
 • مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی خود

تحصیل در مدارس دولتی فرانسه

هزینه تحصیل در مدارس دولتی فرانسه (écoles publiques) رایگان می‌باشد و برخی از مدارس دولتی نیز برنامه‌های دو زبانه ارائه می‌دهند ولی به طور کلی آموزش دو زبانه به طور کلی در مدارس خصوصی در دسترس می‌باشد. در مدارس دولتی اندازه کلاس‌ها می‌تواند بزرگ باشد. به عنوان مثال، در سال‌های اولیه تحصیل، یک معلم و گاهی وقت‌ها یک دستیار آموزشی، معمولا از کلاسی متشکل از 25 کودک مراقبت می‌کنند.

با این حال، مدارس دولتی فرانسه عمدتا دارای سطح بالایی از آموزش هستند و کلیه مدارس از برنامه درسی ملی پیروی می‌کنند. در نتیجه این بررسی، تنها تعداد کمی از کودکان (حدود 20 درصد) در مدارس خصوصی مشغول به تحصیل هستند و بیش از 80 درصد دانش‌آموزان فرانسوی در یک مدرسه دولتی تحصیل می‌کنند. همچنین حدود 75 درصد از دانش آموزان، تحصیلات دوره متوسطه خود را در یکی از این دبیرستان‌های دولتی با شرکت داشتن در آزمون‌های ورودی دانشگاه به پایان می‌رسانند.

تحصیل در مدارس شبانه‌روزی فرانسه

 به طور معمول اولین انتخاب والدینی که ملیت فرانسوی ندارند، تحصیلات در مدارس شبانه‌روزی  برای فرزندان خود می‌باشد. در واقع، بسیاری از مدارس شبانه‌روزی خصوصی فرانسه دارای فضایی منحصر به فرد، ساده و دنج هستند که باعث می‌شود دانش‌آموزان احساس راحتی و آرامش داشته باشند. محیط چند ملیتی نه تنها به آشنایی با دوستان جدید بلکه به آشنایی با فرهنگ و سنت‌های جدید نیز کمک می‌کند.

همچنین این روش، بهترین راه برای بهبود مهارت‌های زبانی فرد، گسترش دایره لغات فعال و غلبه بر موانع آن زبان است. متقاضیان با تحصیل در مدارس شبانه روزی فرانسه، آموزش با کیفیتی را دریافت می‌کنند که مطابق با استانداردهای اروپایی است. فارغ‌التحصیلان مدارس مدارس شبانه روزی فرانسهنیز دارای شانس بالایی برای ورود به دانشگاه‌های پیشرو جهان و ایجاد شغل بین المللی سودآور هستند.

مانند مدارس خصوصی، مدارس شبانه‌روزی در فرانسه نیز شرایط لازم برای تحصیل افراد به 2 زبان انگلیسی و فرانسوی را فراهم می‌کند. همچنین، بسیاری از این مدارس امکان مطالعه زبان‌های خارجی اضافی را نیز فراهم می‌کنند. متوسط هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی فرانسه 26,000 تا 40,000 یورو در سال است.

متقاضیان برای ورود و تحصیل در مدارس شبانه‌روزی فرانسه به ارائه مدارک زیر نیاز دارند:

 • کپی پاسپورت یا کارت شناسایی دانش آموز
 • نمرات مدرسه برای 2 سال تحصیلی آخر + نمرات سه ماهه برای سال تحصیلی جاری
 • مدرک زبان (ترجیحا جدید باشد)
 • توصیه نامه از معلمان زبان انگلیسی و ریاضیات
 • انگیزه نامه
 • فرم‌های ثبت نام مدرسه
 • مصاحبه اسکایپ با دانش‌آموز یا بازدید شخصی از یک موسسه آموزشی
 • علاوه بر لیست فوق، قبولی در آزمون‌های داخلی مدرسه در رشته‌های ریاضی و انگلیسی نیز الزامی است
تحصیل در مدارس فرانسه

انواع مدارس فرانسه

همان طور که قبلا نیز بیان شد، مدارس در فرانسه شامل مدارس دولتی و خصوصی هستند. در مدارس دولتی فقط دانش‌آموزان مقیم این کشور می‌توانند تحصیل کنند و زبان فرانسه در مدارس دولتی تدریس می‌شود. هزینه تحصیل در این کشور در مدارسی که به زبان فرانسوی تدریس می‌کنند، رایگان است. اما برای تحصیل در مدارس فرانسه که بصورت مدارس بین‌المللی هستند باید هزینه شهریه پرداخت کرد. مدارس خصوصی و بین المللی در کشور فرانسه به صورت شبانه‌روزی می‌باشد و به دلیل وجود افراد گوناگون از کشورها و زبان‌های مختلف، دانش‌آموزان در آن به زبان انگلیسی به تحصیلات مشغول می‌شوند. البته در بعضی از مدارس تدریس به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی صورت می‌گیرد.

معرفی بهترین مدارس فرانسه

دانش‌آموزان زیادی از خارج از اروپا به‌منظور تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های فرانسه وارد این کشور می‌شوند تا بتوانند آینده درخشانی در زمینه تحصیلی و شغلی برای خود رقم بزنند. بیشتر مدارس فرانسه، سطح آموزشی بالایی دارند و مطابق با استانداردهای جهانی هستند و سطح آموزش و کیفیت آن‌ها بسیار بالاتر از جاهای دیگر است و می‌توانند آینده فرد را تضمین کنند. اگر علاقه‌مند به تحصیل در مدارس فرانسه هستید در ادامه نام مدارسی که از برترین‌های کشور فرانسه هستند را می‌توانید مشاهده کنید:

 • مدرسه دولتی متوسطه سنت ژوزف
 • مدرسه دولتی متوسطه سنت ماری
 • دبیرستان بلانچ د کاستیل
 • مدرسه دولتی متوسطه سنت اگنس
 • دبیرستان بورژ شورو سنت آن

مدارس برتر بین المللی فرانسه نیز به شرح زیر هستند:

 • مدرسه بین‌المللی ماریمونت پاریس
 • مدرسه دو زبانه لنن
 • دبیرستان بین‌المللی اوپن اسکای
 • مدرسه دو زبانه پرونل مونتسوری

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت تحصیلی فرانسه

شرایط مدارس ایرانی در فرانسه

باید بدانید که مدارس ایرانی در کشور فرانسه به تعداد بسیار محدودی یافت می‌شود و همین تعداد کم نیز هزینه‌های بالایی برای مهاجرین خواهند داشت که ممکن است هر فردی توان پرداخت این شهریه را نداشته باشد. این مدارس به صورت شبانه روزی نیز وجود دارند که موقعیت بهتری برای دانش آموزانی است که به این کشور مهاجرت کرده‌اند. اما باید توجه داشته باشید اسکان در این مدارس بسیار هزینه‌بر خواهد بود. شرایط مدارس ایرانی در فرانسه بسیار مشکل هستند. به همین دلیل به خانواده‌های ایرانی که قصد ثبت نام فرزندشان در مدارس ایرانی فرانسه را دارند، توصیه می‌شود که تحصیل مجازی در این مدارس را برای فرزند خود انتخاب کنند تا مشکل کمتری داشته باشند.

نتیجه گیری

اگر قصد دارید در مدارس فرانسه که زبان فرانسوی تدریس می‌کنند، ثبت نام کنید، می‌توانید به صورت کاملا رایگان در هر مقطع تحصیل نمایید. تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های فرانسه، علاوه بر بهره‌مند شدن از یک سیستم آموزشی با سطح استاندارد جهانی، آینده درخشانی در زمینه تحصیلی برای خود رقم خواهید زد.

موسسه مهاجرتی و مشاوره مهاجرت با ما، با ارائه مشاوره در زمینه مهاجرت تحصیلی و کاری، خدمات اخذ ویزا و مشاوره در زمینه انواع روش‌های مهاجرت‌ را در اختیار شما قرار می‌دهد. مجموعه ما علاوه بر ارائه انواع خدمات مهاجرتی،  شرایط دریافت انواع ویزا را نیز فراهم می‌کند. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره تخصصی در زمینه دریافت ویزا و آشنایی با شرایط اخذ انواع ویزاهای تحصیلی و کاری، با کارشناسان مجموعه ما در ارتباط باشید و با آن‌ها تماس بگیرید.

سوالات متداول

مدارس کشور فرانسه به دو نوع عمومی و خصوصی تقسیم بندی می‌شوند که در مدارس عمومی زبان تحصیل به زبان فرانسه بوده و در مدارس خصوصی به زبان انگلیسی ارائه داده می‌شود.

میانگین و برآورد هزینه تحصیل در مدارس شبانه‌روزی و بین المللی فرانسه را می‌توان مبلغی بین 30 تا 40 هزار یورو در نظر گرفت.

 مقدار هزینه خوابگاه‌های فرانسه بین 400 تا 800 یورو در ماه است.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن