مشاوره رایگان

02128111107

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

یکی از بهترین کشور های جهان برای تحصیل، ترکیه می باشد. ترکیه با داشتن اقتصادی رو به رشد و کیفیت بالای زندگی و همچنین هزینه مقرون به صرفه دانشگاه های این کشور مقصد بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان می باشد. تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه برای تمام دانشجویان همراه با فرصت های بسیاری است.

 

یکی از دلایل مهم انتخاب ترکیه توسط دانشجویان از سراسر جهان به عنوان مقصد مورد نظر برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی آسان بودن قبول شدن در آزمون های ورود به دانشگاه در ترکیه است. از همین رو ترکیه می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای آن دسته از متقاضیانی باشد که به دنبال تحقق رویاهای خود در تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی هستند.

 

تمام کسانی که آرزوی پزشک شدن را دارند می توانند این آرزوی خود را با تجربه استفاده از کیفیت آموزشی برتر در ترکیه محقق کنند.ما در این مقاله شما را با روند و شرایط کلی و عمومی درخواست و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه آگاه خواهیم کرد.

اگر می خواهید در مورد شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه، تحصیل دندانپزشکی در ترکیه و هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه اطلاعات لازم را کسب کنید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

آنچه در این مقاله میخوانید :
شرایط کلی و عمومی درخواست و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه یکی از بهترین انتخاباتی است که شما می توانید داشته باشید. مدارک پزشکی ترکیه در سراسر جهان از اعتبار بالایی برخوردارند و آینده درخشانی برای فارغ التحصیلان پزشکی در ترکیه وجود دارد.

تحصیل پزشکی در ترکیه بدین گونه است که شما در سالهای اول و دوم تحصیل به مانند بسیاری از کشور های جهان علوم پایه مانند زیست، شیمی، بیوشیمی، فیزیولوژی، آناتومی و بافت شناسی را خواهید آموخت.

 

در سال سوم شما این امکان را خواهید داشت که به صورت تئوریک و عملی با بیماری های مختلف آشنا شوید. سال چهارم و پنجم نیز آموزش های عملی بالینی شما شروع میشود. در سال ششم که سال آخر شما در رشته پزشکی می باشد، شما وارد بیمارستان‌های ترکیه می شوید و در هنگام تحصیل به کار نیز مشغول خواهید شد. در این مرحله شما حقوق کمی نیز ممکن است که دریافت کنید.

 

شرایط پذیرش پزشکی در ترکیه

برای تحصیل در رشته های پزشکی ترکیه، دانشجویان بهتر است که به مدت یک سال در کالج ثبت نام کرده تا برای آزمون های ورودی دانشگاه آماده باشند.

می توان گفت که ثبت نام نه تنها در کالج های ترکیه بلکه در بسیاری از تخصص های رشته پزشکی در تمامی کشورهای جهان به نوعی اجبار است. این بدین معنی است که متقاضی تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه باید ابتدا یک سال را برای کسب آمادگی در ترکیه در کالج بگذراند.

 

مدت زمانی که طول می کشد که شما تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه های ترکیه سپری کنید ۶ سال می باشد. شما باید در ابتدا در آزمون پذیرش پزشکی ترکیه قبول شده باشید. این آزمون در تمامی شهرهای ترکیه نیز برگزار می شود. اما لازم به ذکر است که آزمون پذیرش تخصصی را شما تنها می توانید در شهر آنکارا برگزار کنید.

همچنین ممکن است که شما برای تحصیل در رشته پزشکی مهارت زبان خود را نیز به دانشگاه های ترکیه نشان دهید. در این صورت شما باید مدرک آزمون تافل یا آیلتس داشته باشید. اما در برخی از دانشگاه های ترکیه نیازی نیست و تنها کسب نمره بخش زبان آزمون ورود به دانشگاه کافی می باشد.

 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در ترکیه

هر دانشجو برای تحصیل در رشته پزشکی ترکیه باید مدارک خاصی را به دانشگاه مورد نظر خود ارائه کند. در همین راستا برای پذیرش و تحصیل در ترکیه مدارک لازم برای تحصیل پزشکی عبارتند از:

 

تکمیل فرم درخواست تحصیل در ترکیه؛
گواهینامه تحصیلات دبیرستان؛
گواهی مهارت زبان انگلیسی مانند آیلتس و یا تافل (در صورت نیاز دانشگاه)؛
تمکن مالی لازم برای تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه؛
پرداخت هزینه درخواست تحصیل پزشکی در ترکیه که چیزی بین ۳۵ تا ۱۰۰ دلار است؛
قبولی در آزمون های مورد نیاز دانشگاه.

 

آزمون پذیرش در رشته پزشکی در ترکیه

آزمون YÖS ترکیه

آزمون YÖS آزمونی است که شما باید برای ورود به دانشگاه های دولتی در ترکیه در آن شرکت کنید. اما آزمون SAT تنها برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی مناسب می باشد. شما باید برای تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه های ترکیه در این آزمون نمره خوبی را کسب کرده باشید.

آزمون YÖS به طور جداگانه توسط هر دانشگاه برگزار می گردد و سوالات آن مربوط به ریاضی، هندسه و استعداد تحصیلی می باشد.

 

آزمون SAT ترکیه

تعداد کسانی که سالانه برای تحصیل پزشکی در ترکیه درخواست خود را ارائه می کنند در حال افزایش می باشد. برای تحصیل در اکثر دانشگاه های خصوصی و یا انگلیسی زبان ترکیه شما باید در آزمون SAT شرکت کرده باشید. این آزمون در مجموع ۱۰۰۰ شعبه در سراسر جهان دارد.

این آزمون بیشتر برای دانشجویان انگلیسی زبان طراحی شده است که قصد تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان در سراسر ترکیه را دارند.

آزمون SAT به نوعی ارزشیابی برای متقاضیان تحصیل بالای 18 سال می باشد.

این آزمون را بی شک می توان یکی از پرکاربردترین آزمون ها برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور ترکیه دانست.

در قسمت اول آزمون SAT شما باید به سوالاتی در زمینه هوش و زبان انگلیسی پاسخ دهید. این در حالی است که قسمت دوم اطلاعات علوم پایه شما را مورد ارزیابی قرار می دهد.

میانگین نمره لازم برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه از طریق این آزمون ۱۰۶۸ است که هر سال تغییر می کند. این آزمون دارای زمان خاصی نیست و هر دانشگاه خود زمان آزمون را انتخاب می کند.

 

آزمون TUS ترکیه

پس از آنکه شما در آزمون های SAT یا YÖS قبول شدید باید در مرحله بعدی در آزمون TUS قبول شوید. در واقع این آزمونی است که فقط برای دانشجویانی در نظر گرفته می شود که قصد تحصیل در رشته های پزشکی ترکیه را دارند.

در واقع آزمون TUS میزان دانش شما را از اطلاعات عمومی در زمینه پزشکی مورد ارزیابی قرار می دهد.

پس از آنکه شما این آزمون را نیز به خوبی پشت سر گذراندید حالا می توانید در دوره تحصیلی مورد نظر خود شرکت کنید.

 

در مورد آزمون توس باید به شما بگوییم که این آزمون در ماه های شهریور و فروردین در شهر آنکارا برگزار می شود. نمره لازم برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه از طریق این آزمون ۶۰ از ۱۰۰ می باشد. نتیجه این آزمون نیز معمولا پس از حدود ۲۴ ساعت اعلام می گردد.

 

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

آگاهی از هزینه های تحصیل برای هر دانشجویی بسیار مهم است. یکی از دلایلی که ترکیه در میان یکی از مقاصد جذاب برای تحصیل در بین دانشجویان سراسر جهان قرار گرفته است، هزینه های مقرون به صرفه دانشگاه های این کشور می باشد.

برای تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه در دانشگاه های دولتی شما باید چیزی در حدود ۲۴۰ تا ۱۵۰۰ دلار در سال هزینه کنید.

اما لازم به ذکر است که هزینه تحصیلی شما در دانشگاه های خصوصی بیشتر است و چیزی بین ۱۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار در سال می باشد.

اما به این علت که قبولی در آزمون YÖS برای دانشجویان دشوار است، رقابت شدیدی در بین دانشجویان برای پذیرش در دانشگاه های خصوصی وجود دارد.

هزینه تحصیل در مهمترین دانشگاه های ترکیه در رشته پزشکی بدین صورت است:

 

دانشگاه                                 مکان                        زبان تحصیل               هزینه تحصیل

دانشگاه اطلس استانبول            استانبول                    انگلیسی                    ۱۴۰۰۰ دلار در سال

دانشگاه کنت                          استانبول                    انگلیسی                    ۲۵۰۰۰ دلار در سال

دانشگاه مدیپول آنکارا               آنکارا                        انگلیسی                    ۲۵۰۰۰ دلار در سال

دانشگاه آلتین باش                  استانبول                    ترکی / انگلیسی          ۲۵۰۰۰ دلار در سال

دانشگاه باهچه شهیر                استانبول                    انگلیسی                    ۲۵۰۰۰ دلار در سال

دانشگاه بیرونی                       استانبول                    انگلیسی                    ۲۵۰۰۰ دلار در سال

دانشگاه لقمان حکیم                آنکارا                         ترکی                        ۱۱.۲۵۰ دلار در سال

دانشگاه آیدین                        استانبول                    انگلیسی                    ۱۵۰۰۰ دلار در سال

دانشگاه مدیپول                      استانبول                    انگلیسی                    ۱۸۰۰۰ دلار در سال

دانشگاه اوکان                         استانبول                    انگلیسی                    ۱۷۹۰۰ دلار در سال

دانشگاه ایستینیه                     استانبول                    انگلیسی                    ۱۸.۳۶۰ دلار در سال

دانشگاه گالاتا                         استانبول                    انگلیسی                    ۱۳۵۰۰  دلار در سال

دانشگاه یدی تپه                     استانبول                    انگلیسی                    ۲۷.۵۰۰ دلار در سال

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت به ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

به خاطر اینکه هر ساله ترکیه با درخواست های ملی و بین المللی بسیاری روبرو است، تعداد دانشکده های دندانپزشکی در این کشور هر سال در حال افزایش است. کیفیت آموزش در ترکیه در بالاترین سطح خود قرار دارد و از این رو، کیفیت دانشکده های دندانپزشکی نیز به طور رقابتی در مقایسه با بسیاری از دانشگاه های مطرح جهان کم شده است.

 

دانشجویان دندانپزشکی در سال اول تحصیل خود با مباحث علوم پایه آشنا می شوند. مهمترین دروسی که شما باید در سالهای اول سپری کنید عبارتند از آناتومی، فیزیولوژی، بافت شناسی و فارماکولوژی. در واقع این دوره را در دانشگاه های ترکیه به نام مرحله آموزش پیش بالینی می نامند.

 

در این سال شما همچینی باید با دستگاه ها و موادی آشنا شوید که در رشته های دندانپزشکی مورد استفاده قرار میگیرد. این در حالی است که شما در سال اول خود با دندانپزشکی آشنا شده و ابزارها را به خوبی شناخته اید.

سال دوم دندانپزشکی در ترکیه بدین صورت است که شما باید دانش عمیقی برای درک ارگانیسم انسان بدست آورید. در این سال شما با آسیب شناسی، بیوشیمی و فارماکولوژی مرتبط با ارگانیسم ها آشنا خواهید شد.

 

در سال سوم تحصیل شما در ترکیه در رشته دندانپزشکی مرحله بالینی شروع خواهد شد. شما در این سال باید به صورت تئوری و عملی به معاینه پرداخته و تفسیر بیماری ها را یاد بگیرید.

سال آخر که سال پنجم شما است، به صورت عملی بر روی بیماران واقعی به همراه یک سرپرست به کار و مطالعه خواهید پرداخت. شما در این سال باید تمام دانش و چیزی هایی را که فرا گرفته اید ارائه کنید. سال پنجم شما اولین سال رزیدنتی را در بیمارستان شروع خواهید کرد.

 

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل در ترکیه در رشته های دندانپزشکی خیلی سخت نیست و شرایط دشواری برای کسانی که قصد دارند در این کشور تحصیل کنند وجود نخواهد داشت. شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی از دانشگاهی به دانشگاه دیگری کاملا متفاوت است. از مهمترین شروطی که شما باید برای تحصیل در ترکیه داشته باشید داشتن دیپلم یا داشتن مدارک سال آخر دبیرستان شما است.

 

البته نباید فراموش شود که برای تحصیل در ترکیه معدل شما بسیار مهم خواهد بود. هر چه معدل بالاتری را داشته باشید برای تحصیل در ترکیه در اولویت قرار خواهید داشت. پس ترجیحا برای تحصیل در ترکیه بهتر است که معدل خوبی را کسب کرده باشید.

 

اگر می خواهید بدانید که آیا شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه را دارید می توانید برای ارزیابی و مشاوره رایگان با کارشناسان ما در زمینه مهاجرت به ترکیه در موسسه مهاجرت با ما در تماس باشید.

 

درخواست تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

ترکیه یکی از بهترین کشور های جهان برای تحصیل در رشته دندانپزشکی می باشد. تحصیل در رشته دندانپزشکی در بسیاری از کشور های جهان به نوعی بسیار سخت تر از ترکیه می باشد.

به عنوان مثال در بسیاری از کشور های پیشرفته جهان مانند آمریکا شما برای تحصیل در رشته دندانپزشکی، باید در آزمون تخصصی دندانپزشکی شرکت کرده باشید. اغلب در این آزمون ها دروسی مانند زیست شناسی، فیزیک، شیمی عمومی و شیمی آلی مطرح می گردد.

در ترکیه شما برای تحصیل در رشته دندانپزشکی باید تنها در همان آزمون ورودی دیگر رشته های ترکیه قبول شده باشید. دانشگاه های بسیاری حتی در سراسر ترکیه وجود دارند که مدارک تحصیلی یا فارغ التحصیلی ایران را نیز قبول دارند.

 

آزمون پذیرش دندان پزشکی در ترکیه

شما برای تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی ترکیه دو راه را پیش رو دارید. اولین راه این است که برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه در ابتدا در آزمون ورودی قبول شوید. یکی از گزینه ها این است که شما در آزمون YOS که آزمون ورودی دانشگاه است شرکت کنید. آزمون YOS تنها یک بار در سال برگزار می شود و شما در صورت کسب نمره مورد نیاز می توانید در دانشگاه دولتی ترکیه ثبت نام کنید. در بسیاری از دانشگاه های ترکیه نیاز است که شما در آزمون تخصصی نیز شرکت کرده باشید.

 

راه دوم برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه این است که شما نامه پذیرش از یک دانشکده در کشور ترکیه دریافت کنید. تحصیل از این طریق برای آندسته از افرادی که این امکان را ندارند که در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند مناسب است. در این درخواست شما باید گواهی فارغ التحصیلی خود را ارائه کنید و یا اینکه کارنامه آزمون ورودی به دانشگاه را ارائه کنید.

 

تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی در ترکیه

یکی از مزیت های تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه امکان تحصیل این رشته به زبان انگلیسی یا ترکی می باشد. شما باید برای پذیرش در دانشگاه های انگلیسی زبان دندانپزشکی ترکیه مهارت قابل قبولی در زبان انگلیسی داشته باشید. در این راستا باید نتایج آزمون های تافل و آیلتس را به عنوان مدارک مهارت در زبان انگلیسی خود ارائه کنید.

 

البته در اینجا باید بگوییم که هزینه ای که شما باید برای تحصیل در رشته دندانپزشکی به زبان ترکی بپردازید عمدتاً بسیار ارزان تر از دوره های زبان انگلیسی خواهد بود. البته دانشگاه های بسیاری نیز وجود دارند که در ان ها بین هزینه های آموزش انگلیسی و ترکی تفاوتی وجود ندارد.

البته بهتر است که شما حتی در زمانی که در یک دانشگاه انگلیسی زبان در حال تحصیل هستید درک خوبی را از زبان ترکی داشته باشید. این می تواند به دلیل ارتباط بهتر با بیمار و درک همکاران خود در مرحله بالینی دندانپزشکی در ترکیه مهم باشد.

 

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

در سراسر جهان دندانپزشکی یکی از گران ترین رشته های تحصیلی می باشد. به این علت گران است که مواد آموزشی و تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای تحصیل دندانپزشکی معمولا توسط خود دانشجویان تهیه می گردد.

دانشجویان دندانپزشکی در مقایسه با دانشجویان حقوق، به دلیل خرید مواد، ابزار و یا کتاب باید هزینه بیشتری را برای تحصیل در ترکیه بپردازند.

دانشجویان دندانپزشکی در ترکیه در طول تحصیل خود باید چیزی بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ لیره (معادل ۲۲۰ تا ۳۳۰ یورو) برای خرید ابزارهای خود در این کشور هزینه کنند.

 

اما این امکان نیز وجود دارد که شما در هنگام تحصیل در ترکیه بسیاری از این ابزارها را از دانشجویان ترم بالایی خود دریافت کنید. این در حالی است که در برخی از دانشگاه‌های ترکیه، دانشجویان می توانند لوازم را به‌طور رایگان دریافت کنند.

 

در ترکیه اکثر دانشجویان نیز ابزار دندانپزشکی خود را به صورت سفارش گروهی توسط همان شرکت‌هایی که به موسسه آموزشی شما وابسته هستند خریداری می کنند به این علت که آنها ارزان‌تر نیز می باشند.

اما در کل برای تحصیل در دانشگاه های دولتی دندانپزشکی ترکیه شما باید چیزی در حدود ۲۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در سال هزینه کنید. این در حالی است که هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوص ترکیه در سال چیزی بین ۱۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار در سال است.

 

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه های آموزشی در ترکیه با مشاوران ما در موسسه مهاجرت با ما در تماس باشید.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

بهترین دانشگاه های علوم پزشکی ترکیه

به طور کلی در کشور ترکیه دانشگاه های علوم پزشکی به دانشگاه های دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. ترکیه دانشگاه های علوم پزشکی بسیار خوبی را دارد که تحصیل در هر کدام از آنها می تواند برای شما مناسب باشد. تنها تفاوت میان این دانشگاه ها در هزینه های آنها می باشد. از بهترین دانشگاه های علوم پزشکی ترکیه می توانیم به این موارد اشاره داشته باشیم.

 

دانشگاه یدی تپه
دانشگاه کوچ
دانشگاه استانبول
دانشگاه کارابوک
دانشگاه آیدین
دانشگاه اسکودار
دانشگاه مدی پل
دانشگاه آتیلیم
دانشگاه اوکان

مقاله پیشنهادی ——-> تحصیل پزشکی در ترکیه

اعتبار مدارک علوم پزشکی ترکیه

مدارک پزشکی و دندانپزشکی که در ترکیه شما دریافت خواهید کرد در بسیاری از کشور های جهان مورد تایید است. شما در این رابطه هیچ مشکلی از نظر به رسمیت شناختن مدارک خود در اتحادیه اروپا و یا آمریکا نخواهید داشت و تمام این کشورها مدارک ترکیه را به رسمیت می شناسند.

 

اکثریت قریب به اتفاق دانشکده های دندانپزشکی در ترکیه در ADEE عضویت دارند که این امر موجب شده است برتری دانشگاه های ترکیه در سطح بین المللی احراز شود. مدارک تحصیلی در ترکیه دارای استانداردهای آموزشی معادل دانشگاه های اتحادیه اروپا هستند.

شما در هنگام تحصیل در دانشگاه های ترکیه از همان برنامه درسی استفاده خواهید کرد که در دیگر دانشگاه های اروپا مورد استفاده قرار می گیرد.

 

به معنای واقعی کلمه، از نظر اداری، برنامه درسی و کیفیت علمی می توان این تضمین را داد که هیچ تفاوتی بین تحصیل دندانپزشکی در ترکیه و دیگر کشور های اروپایی وجود ندارد.

تحصیل در رشته دندانپزشکی در سراسر ترکیه به صورت استاندارد شده است، بنابراین تغییر دانشگاه در داخل کشور برای کسانی که قصد دارند دانشگاه خود را انتقال دهند مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

 

بسیاری از دانشگاه های ترکیه نیز مورد تایید وزارت بهداشت قرار دارند و از این رو شما پس از فارغ التحصیلی می توانید به راحتی در ایرانی نیز مشغول به کار شوید.

اعتبار مدارک علوم پزشکی ترکیه

اقامت ترکیه از طریق تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

پس از تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه، شما موقعیت های کاری بسیاری را خواهید داشت که از این طریق می توانید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و اقامت ترکیه را دریافت کنید. همچنین این امکان نیز وجود دارد تحصیلات خود را تا مقطع PhD ادامه دهید و یا اینکه از نظر بالینی در زمینه های مختلفی تخصص خود را دریافت کنید.

 

با کسب Phd پزشکی و دندانپزشکی این امکان را خواهید داشت که به کار و تدریس در ترکیه بپردازید و به عنوان مدرس در هر دانشگاهی که خواستید به تدریس مشغول باشید و بتوانید اقامت ترکیه را نیز دریافت کنید.

 

شما همچنین می توانید در بیمارستان های دولتی و خصوصی در ترکیه با کسب یک جاب آفر مشغول به کار شده و ویزای کاری ترکیه را نیز دریافت کرده باشید.

مدارک دندانپزشکی ترکیه بسیار معتبر هستند و شما با داشتن مدرک دندانپزشکی از ترکیه، این امکان را خواهید داشت که در آلمان و بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا نیز به کار مشغول شده و کارت آبی اتحادیه اروپا را نیز دریافت کنید.

 

در مجموع می توان گفت که فرصت های شغلی بسیاری برای تمام فارغ التحصیلان پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه وجود.

شما پس از فارغ التحصیلی در ترکیه می توانید برای دریافت اقامت در این کشور کلینیک یا مطب خصوصی خود را دایر کنید، به عنوان پاره وقت در بیمارستان ها مشغول به کار شوید و یا تخصص بیشتر خود را در شاخه های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه دریافت کنید.

بورسیه تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

اگر دانشجویان متقاضی بتوانند در آزمون YÖS که آزمون دولتی ترکیه است قبول شوند، باید حداکثر سالانه چیزی در حدود ۱۵۰۰ دلار به دانشگاه برای تحصیل شهریه پرداخت کند. از همین رو دانشجویانی که توانسته باشند در سال های اول یا دوم خود نمرات خوبی را کسب کنند، این امکان را خواهند داشت که از بورسیه های تحصیلی دانشگاه در ترکیه نیز استفاده کنند.

 

به طور کلی دانشجویان متقاضیان این امکان را دارند که با بورسیه های تحصیلی در ترکیه به صورت رایگان در رشته پزشکی تحصیل کنند. در سال های اخیر بسیاری از دانشگاه های دولتی محل اقامت رایگان را برای دانشجویان در نظر گرفته اند که تمام این اوامر موجب شده است که دانشجویان بسیاری ترکیه را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند.

بورسیه تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه

پس از سپری کردن همه مراحلی که تا به کنون گفته شد شما پس از قبولی در دانشگاه، برای شرکت در آزمون ورودی پزشکی ترکیه و یا دریافت مجوز تحصیل در ترکیه باید ویزای تحصیلی ترکیه را اخذ کنید. از همین رو شما باید برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه این مدارک را به سفارت ترکیه ارائه کنید.

مدارکی که برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه باید به سفارت ترکیه ارائه کنید عبارتند از:

 

نامه پذیرش از دانشگاه ترکیه.
تکمیل فرم درخواست ویزای سفارت ترکیه.
ارائه گذرنامه معتبر که ۱۲ ماه پس از اقامت در ترکیه اعتبار داشته باشد.
پرداخت هزینه ویزا.
عکس بیومتریک در سایز گذرنامه.

 

مدت زمان بررسی ویزای تحصیلی ترکیه

مدت زمانی که شما باید برای اخذ ویزای تحصیلی از کنسولگری ترکیه صبر کنید چیزی در حدود ۸ هفته می باشد. لازم به ذکر است که شما باید ظرف مدت یک ماه پس از آنکه برای تحصیل در ترکیه به این کشور وارد شدید درخواست اقامت خود را به اداره پلیس ارائه کنید.

مقاله پیشنهادی ——-> اقامت دائم ترکیه

سخن نهایی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه برای کسانی که می خواهند در خارج از کشور تحصیلات عالی و باکیفیتی همراه با هزینه های مقرون به صرفه داشته باشند گزینه بسیار خوبی است.

سیستم آموزشی ترکیه کیفیت بسیار بالایی دارد و این به شما این امکان را می دهد که به پزشک و یا دندانپزشکی حاذق تبدیل شوید. دانشگاه های ترکیه شما را به یک دانشمند با صلاحیت و به روز تبدیل می کند.

 

تحصیل در رشته دندانپزشکی به زبان ترکی و انگلیسی فرصتی عالی است برای رسیدن به آرزوهای خود.

انجمن دندانپزشکی اروپا، کیفیت و برتری دندانپزشکان ترکیه را قبول دارد و مدارک ترکیه مورد تایید این نهاد نیز می باشد. مدارک دندانپزشکی ترکیه در بسیاری از هیئت های دندانپزشکی آمریکا نیز پذیرفته است.

سوالات متداول

شما برای تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه باید ۶ سال تحصیل کنید اما رشته دندانپزشکی مقداری کمتر است. شما با ۵ سال تحصیل می توانید فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی بشوید.

بله – شما این امکان را دارید که در ترکیه بدون اینکه در آزمون YÖS یا SAT شرکت کنید با پذیرش از دانشگاه های خصوصی ترکیه تحصیل کنید.

ترکیه یکی از مقرون به صرفه ترین کشور های جهان برای تحصیل است و هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه بین ۲۴۰ تا ۱۵۰۰ دلار در سال در دانشگاه های دولتی است. ۲۵۰۰۰ دلار نیز باید در دانشگاه های خصوصی هزینه کنید.

 

بله – دانشگاه های انگلیسی زبان بسیاری در ترکیه وجود دارند که امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در آنها وجود دارد. دانشگاه های دولتی و خصوصی دوره های تحصیلی پزشکی را به زبان انگلیسی تدریس می کنند.

 

شما برای آنکه در ترکیه پزشک شوید اول از همه، به مدارکی نیاز دارید که از یک دانشگاه دریافت کرده باشید. سپس، شما باید در آزمون های معادل سازی یا STS شرکت کنید و در آنها نیز قبول شوید. سپس باید مهارت خود را به زبان ترکی با شرکت در آزمون های زبان ترکی اثبات کنید. پس از آن تنها باید برای اقامت و اجازه کار به کنسولگری ترکیه مراجعه کرده و مجوز کار خود را دریافت کنید.

حقوق پزشکان در کشور ترکیه از ۶۷۰۰ (۶۹۱ دلار) تا ۳۱۱۰۰ (۳۲۱۰ دلار) لیر در ماه بر اساس شرایط و مهارت متفاوت می باشد. اما اگر می خواهید میانگین حقوق پزشکان در ترکیه را بدانید این رقم ۱۷۳۰۰ (۱۷۸۶ دلار) لیر در ماه است.

در ترکیه دانشگاه های بسیاری وجود دارند که در زمینه پزشکی در جهان سرآمد هستند. اما اگر قرار باشد یک دانشگاه را نام ببریم دانشگاه غازی را می توانیم به شما معرفی کنیم که یکی از قدیمی ترین دانشگاه های ترکیه در امر پزشکی می باشد که در آنکارا قرار گرفته است.

برای بسیاری از دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه های پزشکی ترکیه را دارند باید در ابتدا در آزمون های دانشگاهی شرکت کنند. این می تواند برای بسیاری از متقاضیان تحصیل سخت و یا آسان باشد. اما برای تحصیل پزشکی در ترکیه در ابتدا لازم است که در یکی از آزمون های YOS و یا SAT شرکت کنید. پس از آنکه شما در این آزمون های نمره لازم را کسب کردید، می توانید در آزمون TUS شرکت کرده و با کسب نمره لازم وارد دانشگاه های علوم پزشکی ترکیه شوید.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن