مشاوره رایگان

02128111107

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. در سال‌های اخیر، ترکیه به مقصدی مطلوب برای دانشجویان خارجی از سراسر جهان تبدیل شده است و در این بین، رشته‌های مرتبط با پزشکی محبوب‌ترین گزینه‌های تحصیلی در ترکیه هستند. اما در نتیجه تقاضای بالا برای تحصیل پزشکی در ترکیه و محدودیت مراکز تحصیلی این کشور، اخذ پذیرش در رشته‌های مرتبط با پزشکی در ترکیه، بسیار دشوار شده است.

مواردی مانند کیفیت آموزش و جاذبه‌های متعدد در ترکیه، محیطی جذاب برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند، به ویژه آن دسته از دانشجویانی که می‌خواهند علاوه بر تحصیل پز‌شکی، کشور و فرهنگ دیگری را کشف کنند. با این حال، باید تمام الزامات تحصیل در این کشور را بدانید، تا موفق به دریافت پذیرش شوید. از سوی دیگر، آشنایی با شرایط زندگی در ترکیه، زبان ترکی و … بسیار مهم است، زیرا برای اخذ مدرک فارغ‌التحصیلی در رشته‌های مرتبط با پزشکی، باید چند سال در این کشور زندگی کنید.

آنچه در این مقاله میخوانید :

اخذ اپلای؛ گامی مهم برای تحصیل پزشکی در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای اخذ اپلای از مراکز آموزشی ترکیه

اخذ اپلای از دانشگاه‌ها می‌تواند بسیار دشوار باشد، به خصوص زمانی که دانشگاهی که برای تحصیل در آن درخواست می‌دهید در یک کشور خارجی باشد. بسیاری از متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگته مورد نظر خود، در صفحات وب دانشگاه و انجمن‌های مربوطه جستجو می کنند. اما مشکل اطلاعات موجود در اینترنت، این است که اغلب نادرست هستند، به زبان عمومی نوشته می‌شوند و یا برای پاسخ به سوالات شما، مناسب نیستند. در این بین، بهتر است برای کسب اطلاعات در مورد شیوه اخذ اپلای و دیگر گام‌های مهم برای تحصیل پزشکی در ترکیه، از مشاوران امور مهاجرتی کمک بگیرید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ اپلای از مراکز آموزشی ترکیه

اولین مورد برای برای اخذ اپلای از مراکز آموزشی ترکیه، عکس بیومتریک است. توجه داشته باشید که بهتر است یکی از جدیدترین عکس‌های خود را ارائه دهید. در این بین، برخی دانشگاه‌ها مشخصات دقیق عکس مانند اندازه را مشخص می‌کنند. برای مثال، عکسی به ابعاد 50 میلی‌متر در 60 میلی‌متر با پس‌زمینه سفید.

یکی دیگر از مدارک موردنیاز، گذرنامه است. توجه داشته باشید که مهلت اعتبار گذرنامه بسیار مهم است و باید اعتبار کافی را داشته باشد (حداقل 6 ماه). در برخی موارد، مدارک شناسایی دانشجویان دارای مغایرت هستند و چنین مساله‌ای می‌تواند روند اخذ اپلای را متوقف کند.

متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه موظف هستند دیپلم دبیرستان را با ترجمه رسمی آن به ترکی ارائه دهند. توجه داشته باشید که این مدرک نقش مهمی در روند ارائه درخواست ایفا می‌کند، زیرا توسط هیئت امتحانی با دقت بررسی می‌شود. در برخی از موارد، دانشگاه‌ها در صفحات وب خود شرایط ترجمه و مدارک تکمیلی را اعلام می‌کنند. پس بهتر است پیش از شروع فرآیند در خواست، وب‌سایت دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید.

بسته به رشته و دانشگاه انتخابی خود، باید نتیجه یا گواهینامه امتحانات ورودی با ترجمه رسمی آن به ترکی و تاییدیه‌های لازم را ارائه دهید. با توجه به اینکه نتیجه امتحانات ورودی معیار قابل‌توجهی در ارزیابی هیئت امتحانی است، می‌توان آن را مهمترین مورد برای اخذ پذیرش در نظر گرفت. از این رو، باید با دقت شرایط این سند را در وب‌سایت مرکز آموزشی انتخابی خود بررسی کنید. یک رسید بانکی حاوی اطلاعات پرداخت هزینه درخواست و نام متقاضی نیز باید برای اخذ پذیرش ارائه شوند.

روش اخذ اپلای برای تحصیل پزشکی در ترکیه

دوره اخذ اپلای برای تحصیل پزشکی در ترکیه از اواخر بهار شروع می‌شود و تا اوایل پاییز ادامه می‌یابد، البته این دوره در بین دانشگاه‌های مختلف، کمی متفاوت است. از این رو، بهتر است تاریخ‌ها را در صفحات وب دانشگاه مورد نظر خود چک کنید تا برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید و زمان کافی برای جمع‌آوری مدارک و ارائه درخواست داشته باشید. توجه داشته باشید که ممکن است برخی از مراحل مانند ترجمه دیپلم دبیرستان یا نتایج امتحانات بیش از حد انتظار طول بکشند. در نتیجه، هر چه زودتر شروع به تهیه مدارک مورد نیاز کنید، امکان موفقیت شما بیشتر می‌شود.

ارائه درخواست به صورت آنلاین انجام می‌شود و هر دانشگاهی فرم درخواست خود را دارد. در واقع، هیچ فرم درخواست عمومی وجود ندارد. در این بین، سندی به نام گواهی معادل وجود دارد که در اغلب موارد، در طول درخواست مورد نیاز نیست، اما پس از پذیرش و برای ثبت‌نام در دوره تحصیلی ضروری است.

تحصیل پزشکی در ترکیه

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت تحصیلی به ترکیه

نگاهی به دوره‌های پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه مشابه فرم اروپایی است، زیرا ترکیه در سال 2001 پس از توافق با بولونیا، به عضویت منطقه آموزش عالی اروپا درآمده است. فرآیندهای تعیین شده توسط بولونیا شامل مجموعه‌ای از بندها برای سازگاری و یکپارچگی بیشتر در سیستم آموزش عالی در اروپا است. دوره پزشکی ترکیه شش ساله است که از سه سال اول آن به عنوان مرحله پیش بالینی یاد می‌شود. در این مقطع، دانشجو دانش گسترده‌ای در مورد موضوعات اساسی مانند زیست‌شناسی، بیوشیمی، آناتومی و فیزیولوژی کسب می‌کند. البته به طور جدی، از ترم دوم سال اول اولین درس آناتومی شروع می‌شود.

سال اول پز‌شکی د‌ر تر‌کیه

در سال اول، این امکان برای شما فراهم می‌شود که هر دو هفته یک بار در کنار پزشکان در مورد کمک‌های اولیه از جمله ماساژ قلبی، تهویه و استفاده از دفیبریلاتور خودکار آموزش ببینید. همچنین درباره انجام اقدامات لازم در شرایط اضطراری و انجام آزمایشات لازم برای اندازه‌گیری علائم حیاتی می‌آموزید.

در دانشگاه‌های ترکیه، هدف این است که دانشجو توانایی به کار بردن دانش نظری خود به شکل عملی را کسب کند. در واقع، برای هر درس تئوری آناتومی و بافت‌شناسی که در برنامه درسی قرار دارد، یک جلسه عملی هم وجود دارد. همچنین جلساتی در آزمایشگاه برای مباحثی مانند بیوشیمی، زیست‌شناسی و میکروبیولوژی وجود دارند.

سال دوم پزشکی در ترکیه

سال دوم در امتحانات بیشتر، زمان کمتر و موضوعات پیچیده خلاصه می‌شود. در سال اول، متقاضی تحصیل پزشکی در ترکیه باید در مجموع در پنج امتحان شرکت کند که دو امتحان در ترم اول، دو امتحان در ترم دوم و امتحان نهایی در پایان سال برگزار می‌شوند. در سال دوم، هفت امتحان وجود دارد، سه امتحان در ترم اول و سه امتحان در ترم دوم به اضافه یک امتحان نهایی. یکی از دروس اصلی سال دوم فیزیولوژی است. تفاوت آن با موضوعات دیگر در این است که تمرکز بیشتر بر درک است تا حفظ کردن. شما باید مکانیسم‌های بدن و ارتباط بین آن‌ها را درک کنید.

سال سوم پز‌شکی د‌ر تر‌کیه

در سال سوم، دروس از علوم‌پایه به سمت گرایشات مهم‌تر می‌روند. این دوره یک آمادگی برای بخش بالینی است که از این سال شروع می‌شود. آسیب‌شناسی، فارماکولوژی و بررسی بخش‌های خاص مانند قلب و عروق، ریه و گوارش در این سال در برنامه درسی ادغام می‌شوند.

الزامات زبانی برای تحصیل پزشکی در ترکیه

اگر برای تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در یکی از دانشگاه‌های ترکیه پذیرفته شده‌اید، باید ثابت کنید که شرایط زبانی تعیین شده توسط دانشگاه‌ها را دارید. در واقع، باید ثابت کنید که قادر به درک درس‌ها و بیان به زبان انگلیسی هستید. لازم به ذکر است که این الزامات را می‌توان از دو طریق برآورده کرد.

راه اول این است که نمرات تعیین شده برای آزمون‌های معتبر بین‌المللی که توسط دانشگاه نیز به رسمیت شناخته می‌شوند را کسب کنید. آزمون زبان انگلیسی آکسفورد، آزمون زبان انگلیسی پیشرفته کمبریج و آزمون بین‌المللی زبان انگلیسی آکادمیک، آزمون‌هایی هستند که توسط بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه به رسمیت شناخته شده‌اند. البته هر دانشگاه یک نمره خاص تعیین می‌کند که باید آن را کسب کنید. این نمرات را می‌توان در وب‌سایت دانشگاه‌ها مشاهده کرد.

راه دیگر این است که در امتحانی که توسط دانشگاه مورد نظر شما برگزار می‌شود، شرکت کنید. معمولا این آزمون‌ها دشوار نیستند. همچنین لازم به ذکر است که بسیاری از دانشجویان خارجی گواهینامه بین‌المللی دارند، امتحانات دانشگاه‌ها را انتخاب می‌کنند.

آیا برای شرکت در دوره‌های پز‌شکی د‌ر تر‌کیه، زبان ترکی لازم است؟

در سه سال اول، نیازی به مدرک به زبان ترکی ندارید. از سوی دیگر، باید به این نکته توجه کنید که همان مقدار که تقاضا برای تحصیل در دوره پزشکی به زبان انگلیسی وجود دارد، تقاضا برای تحصیل به زبان ترکی وجود دارد. در واقع، اکثر دانشجویان از کشورهای ترک زبان مانند آذربایجان، قزاقستان یا سایر کشورهای مجاور با ترکیه که جمعیت ترک دارند (مانند ایران) متقاضی تحصیل به زبان ترکی هستند.

اغلب دانشگاه‌ها برای سال چهارم از دانشجویان خارجی مدرک زبان ترکی C1 می‌خواهند. این بدان معنا نیست که آموزش زبان از سال چهارم به فارغ‌التحصیلی به زبان ترکی خواهد بود، اما دوره‌های کارآموزی یا عملی در بیمارستان بسته به شرایط به زبان ترکی هستند. 

اعتبار مدرک پزشکی ترکیه

در ترکیه، پزشکی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از سوی دیگر، مراجعه بیماران از کشورهای مختلف جهان به ترکیه برای درمان و یا جراحی‌های زیبایی حکایت از اعتبار و جایگاه پزشکی در ترکیه دارد. بر اساس گزارش شورای توسعه گردشگری پزشکی ترکیه در سال 2018، تعداد گردشگرانی که برای اهداف درمانی به ترکیه آمده‌اند، در یک سال حدود 31 درصد افزایش یافته است.

از سوی دیگر، دانشگاه‌های پزشکی ترکیه مانند دانشگاه علوم پزشکی استانبول و دانشگاه علوم پزشکی آنکارا از شهرت جهانی برخوردار بوده و در بین برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. همه موارد فوق نشان دهنده جایگاه برتر علوم پزشکی در این کشور است. بنابراین، تحصیل پزشکی ترکیه، انتخاب هوشمندانه‌ای است.

جالب است بدانید که بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه دارای رتبه جهانی 500 تا 1000 در سطح بین‌المللی هستند و شهرت جهانی دارند. همچنین روش تدریس اکثر این دانشگاه‌ها مانند دانشگاه‌های آمریکا و اروپا است و از آنجایی که ترکیه مانند پلی بین شرق و غرب است، بسیاری از دانشجویان خارجی تحصیل در این کشور را انتخاب می‌کنند. بنابراین، تعداد دانشجویان خارجی که هر ساله برای پذیرش از دانشگاه‌های کشور ترکیه درخواست می‌دهند، بیش از 50000 نفر تخمین زده می‌شود.

همانطور که گفته شد، کلیه مدارک صادر شده از سیستم آموزشی ترکیه توسط منطقه آموزش عالی اروپا (EHEA) تایید می‌شوند. همچنین دانشگاه‌های این کشور همکاری‌های علمی متعددی با دانشگاه‌های معتبر جهان دارند و اساتید بین‌المللی از کشورهای آمریکایی و اروپایی در این مراکز تدریس می‌کنند. بنابراین، دانشجویان این امکان را دارند که ضمن برخورداری از سطح آموزشی باکیفیت، در اجرای پروژه‌های مشترک با دانشگاه‌های برتر بین‌المللی شرکت کنند. همه این موارد در کنار هم موجب شده‌اند که مدرک پزشکی ترکیه از اعتبار بالایی برخوردار باشد.

آزمون ورودی برای تحصیل در رشته‌های پزشکی در ترکیه

برای تحصیل پزشکی در ترکیه، باید آزمون پذیرش دانشگاه مورد نظر خود را گذرانده باشید. در این بین دو نوع امتحان وجود دارد؛ آزمون YÖS و آزمون SAT. آزمون YÖS برای پذیرش در دانشگاه‌های دولتی و آزمون SAT برای پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی است.

 آزمون YÖS به طور جداگانه توسط دانشگاه برگزار می‌شود. به این ترتیب، متقاضی دانشگاهی که برای تحصیل در رشته پزشکی مد نظر دارد را تعیین کرده و سپس، در این آزمون شرکت می‌کند. در سوی دیگر، هر ساله تعداد شرکت‌کنندگان در آزمون SAT برای تحصیل پزشکی در ترکیه افزایش می‌یابد، زیرا این آزمون در مجموع 1000 مرکز آموزشی در سراسر جهان را شامل می‌شود. در ترکیه، آزمون SAT برای دانشجویانی که قصد تحصیل در دوره‌ها انگلیسی زبان ترکیه را دارند، در نظر گرفته شده است. این آزمون نوعی ارزشیابی برای دانشجویان است و مختص متقاضیان بالای 18 سال می‌باشد.

قسمت اول آزمون SAT به سوالات هوش و زبان انگلیسی اختصاص دارد، در حالی که قسمت دوم سنجش اطلاعات علوم پایه است. میانگین نمره این آزمون برای تحصیل پزشکی در ترکیه 1068 است البته این عدد هر سال تغییر می‌کند و نمره مورد نیاز توسط مراکز آموزشی تعیین می‌شود. توجه داشته باشید که زمان خاصی برای شرکت در آزمون SAT وجود ندارد. زیرا هر دانشگاه زمان خاصی را انتخاب می‌کند.

تست TUS؛ یکی از لازمه‌های تحصیل در رشته پزشکی

بعد از قبولی در آزمون SAT یا YÖS، باید در آزمون TUS قبول شوید. شرکت در این آزمون فقط برای دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی در ترکیه را دارند، ضروری است. تست TUS میزان دانش شما از اطلاعات عمومی پزشکی را مورد سنجش قرار می‌دهد. در صورتی که متقاضی هر دو آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارد، می‌تواند در دوره تحصیلی انتخابی خود شرکت کند. آزمون تخصصی پزشکی در ترکیه نیز در ماه‌های شهریور و فروردین در آنکارا برگزار می‌شود و نتیجه آن معمولا بعد از حدود 24 ساعت اعلام می‌شود. در واقع، اگر دانشجو بتواند از 100 امتیاز 60 را کسب کند، در این آزمون موفق می‌شود.

تحصیل پزشکی در ترکیه

مراکز خصوصی و دولتی برای تحصیل پز‌شکی د‌ر تر‌کیه

با توجه به سیستم ثبت‌نام دانشجو در دانشگاه‌های دولتی ترکیه، شرایط می‌تواند متغیر باشد. در واقع، همه دانشجویانی که مایل به دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه هستند، باید میانگین بالای 90% را در دبیرستان کسب کنند و دانشجویانی که مایل به تحصیل در ترکیه در دانشگاه‌های دولتی هستند، باید Yös را بگذرانند. این امتحان به عنوان پیش نیاز برای پذیرش، نیاز به یک دوره سه ماهه (حداقل) دارد و اطلاعیه‌های مربوط به آن بین آوریل و ژوئن هر سال منتشر می‌شوند.

در سوی دیگر، شهریه‌های تحصیل در مراکز خصوصی از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است و به طور کلی، هزینه تحصیل در رشته پزشکی در صورتی که به زبان ترکی باشد، از 10 هزار دلار (سالانه) شروع می‌شود. هزینه های تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی نیز از 14 هزار دلار (سالانه) شروع می‌شود.

شایان ذکر است که کالج‌های پزشکی در ترکیه جایگاه بسیار خوبی در جهان داشته و در رتبه دوازدهم دانشگاه‌های پزشکی جهان قرار دارند. در واقع، دولت ترکیه توجه خاصی به آموزش پزشکی در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی دارد. در این بین، مواردی مانند ارتقای سطح آموزشی و حفظ کیفیت به عنوان مبنایی برای سنجش فرآیند آموزشی تعیین شده‌اند. وزارت آموزش عالی ترکیه نیز مستقیما روند آموزشی را رصد می‌کند تا همگام با آخرین پیشرفت‌ها و اکتشافات اخیر در زمینه پزشکی باشد. به تعبیر دیگر، سعی بر این است که دانشگاه‌های ترکیه نقش فعالی در تحقیقات پزشکی بین‌المللی داشته باشند.

نتیجه گیری

ترکیه یکی از کشورهایی است که در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های چشمگیری داشته است و همین پیشرفت‌ها موجب شده‌اند که تقاضا برای تحصیل در این کشور افزایش بیابد. در این بین، یکی از رشته‌های محبوب برای تحصیل در ترکیه، پزشکی است. ما در موسسه مهاجرت با ما، خدمات متوعی در زمینه تحصیل پزشکی در ترکیه، اخذ بورسیه تحصیلی این کشور و … را ارائه می‌دهیم. همچنین می‌توانید در بخش بلاگ در وب‌سایت ما، با شرایط مهاجرت تحصیلی به دیگر کشورها آشنا شوید.

سوالات متداول

پاسخ کوتاه این سوال، «بله» است. در واقع، دانشکده‌های پزشکی ترکیه در سطح جهانی به رسمیت شناخته می‌شوند و هر مدرکی که توسط آن‌ها صادر شود در سراسر جهان پذیرفته می‌شود. در نتیجه، مدارک این مراکز برای فارغ‌التحصیلان این امکان را فراهم می‌کنند که در هر کشوری که مایل هستند، کار کنند.

جالب است بدانید که شهریه اکثر دانشگاه‌های ترکیه تقریبا 40 درصد کمتر از ارزان‌ترین دانشگاه‌های اروپای شرقی است. این تفاوت به دلیل ارزان بودن امکانات آموزشی در ترکیه نیست، بلکه ناشی از افزایش نرخ ارز است. البته باید هزینه‌های اضافی مانند اقامت، خوراک و پوشاک نیز توجه کنید.

بسته به اینکه که کدام دانشگاه را انتخاب می‌کنید، پیش‌نیازها نیز تغییر می‌کنند. برخی از دانشگاه‌ها آزمون ورودی مانند کنکور دارند و برخی دیگر از روش‌های دیگری برای سنجش دانشجویان استفاده می‌کنند. همچنین برخی از آن‌ها توجه ویژه‌ای به دیپلم دبیرستان شما دارند و برخی دیگر نه.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن