مشاوره رایگان

02128111107

مالیات در آلمان

مالیات در آلمان

مالیات در آلمان

مالیات‌ بخش مهمی از درآمد هر دولتی است که از آن برای اداره‌ی کشور و ارائه‌ی خدمات شهروندی استفاده می‌شود. در هر کشوری که زندگی می‌کنید، به عنوان یک شهروند باید از نرخ مالیات در بخش‌های مختلف و نحوه‌ی محاسبه‌ی آن مطلع باشید. کشور آلمان به عنوان یکی از بهترین کشورهای اروپایی از نظر خدمات شهری و رفاهی نیز، بخشی از درآمدهای خود را از این طریق تامین می‌کند. از این رو اگر می‌خواهید در این کشور زندگی کنید باید از نرخ مالیات در آلمان – در بخش‌های مختلف- مطلع باشید. 

آنچه در این مقاله می خوانید :

قوانین مالیاتی آلمان

مدرک زبان مورد نیاز برای کار در کانادا
قوانین مالیاتی آلمان

پرداخت مالیات در آلمان برای همه است. چه شما یک شهروند آلمانی باشید یا به این کشور مهاجرت کرده باشید، طبق قانون باید مالیات بپردازید. مالیات در این کشور توسط دولت فدرال (Bundesregierung)، ایالت‌های فدرال (Bundesländer) و شهرداری‌ها (Gemeinden) دریافت می‌شود و اداره‌ی مالیات بین دو مقام مالیاتی یعنی اداره‌ی مالیات مرکزی فدرال (Bundeszentralamt für Steuern) و تقریبا 650 دفتر مالیاتی منطقه‌ای (Finanzämter) تقسیم می‌شود.

این مالیات به چه چیزهایی تعلق می‌گیرد؟ مالیات در کشور آلمان در بخش‌های مختلفی اعمال می‌شود. در ساده‌ترین حالت هرکسی که در آلمان خرید انجام دهد، باید مالیات ارزش افزوده‌ی کالا را (Umsatzsteuer یا Mehrwertsteuer ) پرداخت کند. اما این مالیات، درصد زیادی از درآمد مالیاتی دولت را تشکیل نمی‌دهد و هدف اصلی مالیاتی در این کشور، گروه‌های سرمایه‌گذار و ثروتمند هستند. بیشترین حجم مالیات در آلمان برای صاحبین مشاغل، شرکت‌ها و کارخانه‌ها تعیین شده است. به طور کلی می‌توان مالیات آلمان را در بخش‌های زیر مورد بررسی قرار داد:

 • مالیات بر درآمد: که از درآمد افراد ‌اخذ می‌شود.
 • مالیات بر حقوق و دستمزد: که از حقوق کارمندان اخذ می‌شود.
 • مالیات‌ شرکتی و تجاری: که برای کارخانه‌جات و شرکت‌های بزرگ است.
 • مالیات بر ارزش افزوده: که بر روی اقلام مختلف کشیده می‌شود.
 • مالیات اتومبیل و ماشین آلات
 • مالیات املاک و مستغلات

برای پرداخت مالیات در آلمان یک شماره‌ی مالیاتی به شهروندان این کشور تعلق می‌گیرد که یک کد 11 رقمی است و به صورت مادام العمر برایشان اعتبار دارد. کلیه‌ی سوابق پرداخت مالیات افراد با همین شماره در اداره‌ی دارایی به ثبت می‌رسد و قابل پیگیری است. برای دریافت این کد باید در اداره‌ی شهرداری ثبت نام کنید و آنگاه کد اختصاصی از طریق پست برایتان ارسال می‌شود. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قوانین مالیاتی، به سایت وزارت دارایی فدرال آلمان Bundesfinanzministerium.de مراجعه کنید.

مالیات بر درآمد در آلمان (Einkommenssteuer)

مالیات بر درآمد در آلمان

مالیات بر درآمد آلمان

گر در آلمان کسب درآمد می‌کنید، باید مالیاتش را هم بپردازید که نرخ آن برای افراد مختلف، متفاوت است. بین میزان درآمد و مالیات پرداختی یک رابطه‌ی مستقیم وجود دارد. به طوری که هر چه افراد حقوق بیشتری دریافت کنند، باید مالیات بر درآمد بیشتری نیز بپردازند. این مالیات بزرگترین بخش از درآمد مالیاتی در آلمان را شامل می‌شود. منظور از درآمد در اینجا تنها درآمد ناشی از کار کردن نیست، بلکه به هر درآمدی که به صورت ماهانه به حساب شما واریز شود (مانند اجاره‌ی ملک) مالیات تعلق می‌گیرد.

اگر در چندین موقعیت شغلی مشغول به کار هستید، خوداشتغالی دارید یا در یک شغل آزاد فعالیت می‌کنید، باید برای پرداخت آن، اظهارنامه‌ تهیه کرده و مبلغ تعیین شده را خودتان به اداره‌ی مربوطه پرداخت کنید. به عنوان یک نکته‌ی مهم باید بدانید، شرط پرداخت مالیات بر درآمد، زندگی در آلمان است. یعنی حتی اگر شخصی هستید که در این کشور زندگی می‌کنید، اما منبع درآمدتان در کشور دیگری است، باز هم باید این هزینه را بپردازید.

به چه درآمدهایی مالیات تعلق می‌گیرد؟ به طور کلی درآمد مشمول مالیات، شامل گروه‌های زیر است:

 • کشاورزی و جنگلداری
 • معامله یا تجارت
 • مشاغل مستقل
 • مشاغل استخدامی
 • درآمد حاصل از سرمایه گذاری
 • اجاره و حق امتیاز
 • سایر درآمدها (طبق قانون مالیات)

این مالیات در آلمان در بخش‌های مختلف و در طول سال دریافت می‌شود. در پایان سال افراد می‌توانند به کمک بعضی از قوانین، درآمد مشمول مالیات خود را کاهش دهند. طبق قانون در برخی شرایط مانند پرداخت نفقه، پرداخت هزینه‌های نگهداری از کودک، کمک به خیریه‌ها و … تخفیفات مالیاتی به افراد داده می‌شود. بنابراین آنها می‌توانند در پایان سال اظهارنامه‌ی مالیاتی خود را تنظیم کرده و به اداره‌ی دارایی ارسال کنند تا اگر در طول سال مالیات بیشتری پرداخت کرده‌اند، به آنها باز گردانده شود.

چه درآمدهایی مشمول مالیات نمی‌شوند؟

استثنائاتی نیز برای این مالیات در آلمان وجود دارد. درآمدهایی مانند کمک هزینه‌ی والدین (Elterngeld)، کمک هزینه‌ی بیکاری (Arbeitslosengeld)، کمک هزینه‌های تحصیلی و بورسیه بافوگ مشمول پرداخت مالیات نمی‌شوند. افراد کم درآمد نیز (همانطور که در جدول زیر خواهید دید) از پرداخت مالیات بر درآمد معاف هستند. اگر درآمد شما تنها شامل کمک هزینه‌ی اولیه‌ی زندگی در آلمان یا Grundfreibetrag که به تمام افراد – از کودکان گرفته تا بازنشستگان- تعلق می‌گیرد باشد، مشمول پرداخت این مالیات نمی‌شوید. این کمک هزینه در سال 2021، معادل 9.744 یورو در سال درنظر گرفته شده است.

نرخ مالیات بر درآمد آلمان در سال 2021

جدول مالیات بر درآمد برای سال 2021 در آلمان به شرح زیر می‌باشد:

نرخ مالیاتدرآمد
صفر درصدکمتر از 9.744 یورو
از 14 تا 42 درصداز 9.744 تا 57.918 یورو
42 درصداز 57.919 تا 274.612 یورو
45 درصدبیش از 274.613 یورو

همانطور که در این جدول می‌بینید، این دسته از مالیات در آلمان با افزایش درآمد، افزایش می‌یابد. افرادی که درآمد بیشتری دریافت می‌کنند، باید مالیات بیشتری نیز پرداخت کنند.

مالیات حقوق در آلمان

مالیات حقوق و دستمزد (Lohnsteuer)

نوعی دیگر از مالیات در آلمان، مالیات حقوق و دستمزد است که با مالیات بر درآمد تفاوت دارد. این مالیات هم از حقوق افراد کسر می‌شود اما مخصوص کارمندان دولت است. در این حالت کارمندان موظف به پرداخت مالیات و انجام کارهای آن نیستند و مانند مالیات بر درآمد نیازی به ارائه‌ی اظهارنامه‌ی مالیاتی هم ندارد. مالیات حقوق و دستمزد به صورت خودکار قبل از پرداخت حقوق افراد از آن کم می‌شود. نرخ این مالیات برای افراد مجرد و متاهل متفاوت است.

پردرآمدترین مشاغل کشور کانادا

مالیات اضافه هزینه‌ی همبستگی

مالیات اضافه هزینه‌ی همبستگی

دولت آلمان برای بهبود وضعیت اقتصادی و زیرساخت‌های برخی مناطق نیازمند، یک مالیات اضافی با نام مالیات همبستگی وضع کرده است. این مالیات اضافی به عنوان درصدی از مالیات بر درآمد افراد در نظر گرفته می‌شود. با این حال از 1 ژانویه‌ی سال 2021، نرخ آن به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

به طور کلی، دیگر هیچ گونه هزینه‌ی همبستگی برای افرادی که به صورت جداگانه ثبت نام می‌کنند و مالیات بر درآمد آنها کمتر از 16،956 یورو است (تقریبا معادل درآمد مشمول مالیات 62000 یورو) و همچنین زوج‌های متاهلی که به طور مشترک پرونده‌ی مالیاتی تشکیل می‌دهند و محدوده‌ی مالیات بر درآمد آنها، کمتر از 33،912 یورو است (تقریبا معادل درآمد مشمول مالیات 124،000 یورو) اعمال نمی‌شود.

در صورت فراتر رفتن از آستانه‌های ذکر شده، از یک مقیاس پله‌کانی برای پرداخت این مالیات در آلمان استفاده می‌شود و به طور کلی مبلغ آن 5/5 درصد است. در واقع این مالیات صرف هزینه‌های ادغام دو آلمان شرقی و غربی می‌شود. افرادی که در حال حاضر این مالیات را می‌پردازند شامل دو گروه زیر هستند:

 • افراد متاهلی که درآمد سالانه و ناخالص آنها بیش از 151 هزار یورو است.
 • افراد مجردی که درآمد سالانه و ناخالص آنها بیش از 61.700 یورو است.

مالیات کلیسا در آلمان

مالیات کلیسا در کشور آلمان

کی دیگر از انواع مالیات در آلمان، مالیات کلیسا است. در آلمان، کلیساها می‌توانند از اعضای خود یا مراجعه کنندگانشان مالیات بگیرند. این مالیات را مالیات کلیسا (Kirchensteuer) می‌نامند. مالیات کلیسا 8 درصد از مالیات بر درآمد شما در بایرن و بادن-وورتمبرگ و 9 درصد از درآمد در باقی شهرهای آلمان است. مالیات کلیسا به جوامع مذهبی می‌رسد و صرف امورات آن و ترویج دین می‌شود.

جوامع مذهبیِ جمع کننده عبارتند از:

 • کلیسای انجیلی (Evangelische Kirche)
 • کلیسای کاتولیک روم (Römisch-katholische Kirche)
 • جامعه‌ی یهودیان (Jüdische Gemeinde)
 • کلیسای قدیمی کاتولیک (Altkatholische Kirche)
 • جوامع مختلف مذهبی رایگان (Freireligiöse Gemeinden)

اگر شما عضو کلیساهای این لیست نیستید، نیازی به پرداخت مالیات هم ندارید. اما اگر جزو این جوامع هستید، تنها راه جلوگیری از پرداخت مالیات کلیسا، خروج از آنها است.

مالیات شرکتی در آلمان

مالیات شرکتی در آلمان

مالیات شرکتی را افرادی پرداخت می‌کنند که یک شرکت تجاری و سهامی تاسیس کرده یا آن را اداره می‌کنند. این شرکت‌ها شامل شرکت‌های سهامی (AG) و مسئولیت محدود (GmbH) هستند. فریلنسرها، مشاغل تک نفره و مشارکتی نیازی به پرداخت مالیات ندارند. در واقع مالیات شرکتی، نوعی مالیات برای درآمد برای اشخاص حقوقی یعنی شرکت‌ها است. مالیات در آلمان برای شرکت‌ها با نرخ یکسانِ 15 درصد اخذ می‌شود و سپس مشمول 5/5 درصد (اضافه هزینه‌ی همبستگی) نیز می‌شود. درنهایت نرخ کل مالیات شرکتی برابر با 15.825 درصد خواهد بود.

مالیات تجاری (Gewerbesteuer)

دستمزد و حقوق کار در کانادا

این مالیات نیز نوع دیگر از مالیات در آلمان برای افرادی است که تجارت انجام می‌دهند. به موجب قانون، همه‌ی مشاغل به جز وکلا، پزشکان، روزنامه‌ نگاران، گرافیست‌ها و هنرمندان و کسانی که به صورت خود اشتغالی کارهای خدماتی انجام می‌دهند، موظف به پرداخت این مالیات هستند. مالیات تجاری مهمترین منبع درآمد برای شهرداری‌هاست که از آن برای ساخت و  ساخت جاده‌ها، ایجاد فضای سبز، پارکینگ‌های عمومی و سایر زیرساخت‌های شهری استفاده می‌کنند.

نرخ این مالیات در آلمان ترکیبی از نرخ مالیات ثابت 3.5 درصد (نرخ پایه) و نرخ مالیات شهرداری (Hebesatz) است که بسته به مکانی که شرکت‌های تجاری در آن قرار دارند، متغیر است. در حال حاضر، شهرهایی با حداقل 80،000 نفر سکنه، مالیات تجاری با نرخ 8.75 درصد پرداخت می‌کنند.

تعهدات مالیات تجاری به محض شروع عملیات تجاری (برای مشاغل و مشارکت‌های یک نفره) یا به محض ورود تجارت به ثبت تجاری (برای شرکت‌ها) آغاز می‌شود. مشاغل باید اظهارنامه‌ی مالیاتی سالیانه‌ی تجاری (Gewerbesteuererklärung) خود را به صورت کاغذی یا از طریق ELSTER تکمیل کنند. مالیات تجاری بر اساس درآمدهای تجاری و با احتساب هرگونه تخفیف محاسبه می‌شود.

مالیات صادرات و واردات در آلمان

مالیات صادرات و واردات در آلمان

مالیات صادرات و واردات در آلمان

مالیات در آلمان به صادرات و واردات نیز تعلق می‌گیرد. اشخاصی که اقدام به این کار می‌کنند باید با اداره‌ی گمرک در تماس باشند تا با توجه به نوع کالا و کشوری که با آن تجارت می‌کنند، برایشان مالیات صادرات و واردات تعیین شود. به طور کلی کشورهایی که کشور آلمان با آنها صادرات و واردات دارد در دو گروه دسته بندی می‌شوند:

کشورهای اعضای اتحادیه‌ی اروپا: که جابه جایی و صادرات و واردات کالا با آنها آزاد است. البته این تبادلات استثنائاتی نیز دارد که از جمله‌ی آنها می‌توان به بعضی از کالاهای خاص مانند گیاهان، کالاهای انتیک و قدیمی، مواد شیمیایی و داروها اشاره کرد که نه تنها مالیات به آنها تعلق می‌گیرد، بلکه قوانین سختگیرانه‌ای نیز برای جا به جایی‌شان وجود دارد.

سایر کشورها (کشورهای غیراروپایی): برای مبادله‌ی کالا با این کشورها، تاجر در درجه‌ی اول باید با اداره‌ی گمرک این کشور تماس برقرار کند و شماره‌ای تحت عنوان شماره‌ی EORI_Number beant ragen درخواست کند. بعد از آن می‌تواند بسته به نوع کالا و کشور طرف قرارداد، کارهای مالیاتی مربوط به آن را انجام دهد.

مالیات خرید ملک در آلمان

مالیات بر املاک و مستغلات در آلمان

گروهی دیگر از انواع مالیات در آلمان، مالیات بر املاک و مستغلات است. در این گروه افرادی که صاحب خانه‌ هستند چه در حالتی که در آن زندگی کنند و چه در حالتی که آن را اجاره می‌دهند، باید مالیات پرداخت کنند.

هرگاه که خانه‌ای خریداری شود، خریدار موظف است ظرف مدت 4 هفته از زمان خرید، مالیات آن را بپردازد. این مالیات برابر با 19 درصد از قیمت ملک است. همچنین انتقال ملک نیز شامل مالیات در آلمان می‌شود. نرخ مالیاتِ انتقال سند از شهری به شهر دیگر متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال شما می‌توانید نرخ مالیات در بعضی از شهرهای این کشور را در جدول زیر ببینید:

نرخ مالیات انتقال سندنام شهر
3.5 درصدبایرن و زاکسن
4.5 درصدهامبورگ
5 درصدبادن-وورتمبرگ ، برمن ، نیدرزاکسن ، راینلاند-فالتز
6 درصدبرلین ، هسن و مکلنبورگ
6.5 درصد

براندنبورگ ، نوردراین-وستفالن ، سارلند ، شلزویگ-هولشتاین و تورینگنبراندنبورگ ، نوردراین-وستفالن ، سارلند ، شلزویگ-هولشتاین و تورینگن

به جز اینها دارندگان ملک باید سالانه بین 0.26 تا 1 درصد از قیمت ملک خود را به اداره‌ی مالیات محلی پرداخت کنند که برای همه‌ اجباری است.  

قوانین کسر از مالیات در اجاره‌ی ملک

با وجود آنکه دریافت مالیات از اجاره‌ی ملک، یکی از انواع مالیات در آلمان است؛ اما برای پرداخت آن می‌توانید از برخی امتیازات مالیاتی جذاب در این کشور استفاده کنید. سیستم مالیاتی آلمان به صاحبخانه‌ها این امکان را می‌دهد که هزینه‌های ایجاد شده برای ملک مانند سود وام مسکن و هزینه‌ی تعمیرات و نگهداری آن را ابتدا از اجاره‌ای که دریافت می‌کنند کسر کرده و سپس از باقی مانده مالیات بپردازند.

شما می‌توانید درخواست کسر از مالیات را از طریق اظهارنامه‌ی مالیاتیِ سالانه‌ی خود ارسال کنید. اگر منابع درآمدی متعددی دارید، بهتر است با یک مشاور مالیاتی مشورت کنید تا در ثبت این اظهارنامه به شما کمک کند.

مالیات بر عایدی سرمایه و فروش املاک در آلمان

اگر کمتر از 10 سال است که ملکی در اختیار دارید و حالا قصد فروش آن را دارید، هرگونه سود مالی ناشی از این فروش، مشمول مالیات بر عایدی 25 درصدی خواهد بود. با این حال، اگر حداقل دو سال کامل در این ملک زندگی کرده‌‌اید (و در این مدت اقامتگاه اصلی شما بوده است)، از پرداخت این مالیات معاف می‌شوید. به همین دلیل، وقتی آلمانی‌ها ملک می‌خرند، بیشتر به دنبال تلاش برای ورود به بازار مسکن و انتخاب یک خانه برای زندگی بلند مدت خود هستند. اگر قصد مهاجرت کوتاه مدت به آلمان را دارید یا می‌خواهید از این طریق در آلمان سرمایه‌گذاری کنید، باید این موضوع را در نظر داشته باشید.

مالیات خودرو در کشور آلمان

مالیات خودرو در آلمان

خودروهای آلمانی در جهان بسیار محبوب و پرطرفدار هستند و از این رو افراد زیادی نسبت به خرید آنها اقدام می‌کنند. نکته‌ی مهم در مورد این خرید و فروش‌ها این است که مالیات در آلمان شامل خرید خودرو نیز می‌شود. از اول ژوئیه‌ی 2009، تمام صاحبان وسایل نقلیه در آلمان موظف به پرداخت مالیات بر وسایل نقلیه‌ی موتوری بر اساس اندازه‌ی موتور و انتشار دی اکسید کربن هستند. درآمد حاصل از این مالیات صرف ساخت جاده می‌شود. مالیات وسایل نقلیه‌ی موتوری در آلمان چقدر است؟ محاسبه‌ی مالیات وسایل نقلیه بر دو جزء اصلی استوار است:

 1. میزان انتشار CO2
 2. اندازه‌ی موتور (دو یورو در هر 100 سانتی‌متر مکعب برای موتورهای بنزینی و 9،50 یورو در هر 100 سانتی‌متر مکعب برای موتورهای دیزلی)

مالیات در آلمان برای وسایل نقلیه‌ی موتوری، برای صاحبان خودروهایی با انتشار CO2 بالا (حداکثر 4 یورو در هر کیلومتر) خواهد بود، در حالی که صاحبان خودروهای دوستدار محیط زیست، 30 یورو پاداش مالیاتی نیز دریافت خواهند کرد.

نتیجه گیری

نرخ مالیات در آلمان اگرچه بیشتر از بسیاری از کشورهای جهان است، اما سطح ارائه‌ی خدمات در آن نیز با بسیاری از کشورها قابل مقایسه نیست و به عنوان یک شهروند آلمانی شما در ازای پرداخت مالیات، می‌توانید از خدمات رفاهی بسیار خوبی برخوردار شوید. نکته‌ی مهم این است پرداخت مالیات در آلمان اهمیت زیادی دارد و مجازات‌های سنگینی برای فرارهای مالیاتی در نظر گرفته شده است. برای افراد متخطی، مجازات‌هایی مانند توقیف پول و حساب‌های بانکی و یا ضبط حق بازنشستگی اعمال خواهد شد. بنابراین پرداخت مالیات به موقع اهمیت بسیار زیادی در این کشور دارد.

سوالات متداول

 • مالیات بر درآمد: که از درآمد افراد ‌اخذ می‌شود.
 • مالیات بر حقوق و دستمزد: که از حقوق کارمندان اخذ می‌شود.
 • مالیات‌ شرکتی و تجاری: که برای کارخانه‌جات و شرکت‌های بزرگ است.
 • مالیات بر ارزش افزوده: که بر روی اقلام مختلف کشیده می‌شود.
 • مالیات اتومبیل و ماشین آلات
 • مالیات املاک و مستغلات
 • کشاورزی و جنگلداری
 • معامله یا تجارت
 • مشاغل مستقل
 • مشاغل استخدامی
 • درآمد حاصل از سرمایه گذاری
 • اجاره و حق امتیاز
 • سایر درآمدها (طبق قانون مالیات)

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن