مشاوره رایگان

02128111107

دانشگاه ‌های بدون شهریه اروپا

دانشگاه ‌های بدون شهریه اروپا

دانشگاه ‌های بدون شهریه اروپا

دانشگاه های بدون شهریه اروپا موضوعی است که در این مقاله به صورت کامل بررسی خواهیم کرد ، اگر قصد مهاجرت از طریق تحصیل را دارید با ما همراه باشید. امروزه بسیاری از دانشگاه‌های کشورهای اروپایی، برنامه‌های آموزشی خود را به‌ صورت رایگان به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. شما می‌توانید تنها با پرداخت چند صد یورو به ‌عنوان هزینه‌های اداری، در دانشگاه‌ های بدون شهریه اروپا ثبت‌نام کنید. این مقاله فهرستی از کشورهای اروپایی که دارای دانشگاه‌های رایگان هستند را در اختیار شما قرار می‌دهد، با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله میخوانید :

دانشگاه‌های بدون شهریه آلمان

آلمان به ‌عنوان یک مقصد محبوب در بین دانشجویان بین‌المللی شناخته می‌شود. زیرا این کشور یکی از معدود کشورهایی است که دانشگاه‌های آن برنامه‌های تحصیلی خود را برای همه دانشجویان فارغ از ملیت‌ آنها، به ‌صورت رایگان ارائه می‌دهند. به ‌عبارت‌ دیگر، بسیاری از دانشگاه ‌های بدون شهریه اروپا در کشور آلمان واقع ‌شده‌اند.

در اکثر دانشگاه‌ها و کالج‌های آلمان تنها مبالغی که باید پرداخت شود، مربوط به هزینه‌های اداری و حمل‌ونقل عمومی است. این مبلغ معمولا به‌ عنوان سهم ترم شناخته می‌شود و میزان آن در دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است. به ‌طور کلی این مبلغ بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو در هر ترم می‌تواند متغیر باشد.

تحصیل در آلمان چه مزایایی دارد؟

اگر از بین دانشگاه‌ های بدون شهریه اروپا دانشگاه‌‌های آلمان را برگزینید، مزایای زیای نصیب شما خواهند شد. در ادامه به برخی از این مزایا خواهیم پرداخت.

 • دانشگاه‌های در سطح جهانی:

دانشگاه‌های آلمان به ‌طور منظم در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارند. این برتری معمولا از نظر فعالیت‌های تحقیقاتی، سطح اشتغال‌پذیری دانشجویان و نتایج آکادمیک است.

 • اساتید برجسته:

در دانشگاه‌های آلمان، بهترین برنامه‌های درسی به دانشجویان ارائه می‌شوند. زیرا در دانشگاه‌های این کشور تنها اساتید و محققان برجسته استخدام می‌گردند.

 • امکانات مدرن:

در کالج‌های آلمان تمامی استانداردهای کیفی برای امکانات مختلف رعایت می‌شوند. این امکانات باعث می‌گردند دانشجویان با تجربه تحصیلی کاملی چه در بخش‌های تئوری و چه در بخش‌های عملی فارغ‌التحصیل شوند.

 • چشم‌انداز آینده:

مدارک تحصیلی دانشگاه‌های آلمان در سرتاسر جهان ارزشمند هستند. بنابراین تحصیل در آلمان به دانشجویان کمک می‌نماید تا شغل خوبی پیدا کنند و در رشته تحصیلی خود درآمد زیادی کسب نمایند.

آیا تحصیل در دانشگاه‌های آلمان به زبان انگلیسی است؟

بله. از دیگر مواردی که باعث جذابیت تحصیل در دانشگاه‌های آلمانی می‌شود، برنامه‌های تحصیلی مختلفی است که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. با این‌ حال، باید این نکته را در نظر بگیرید که تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان، عمدتا به زبان آلمانی ارائه می‌شود. مگر اینکه قصد تحصیل در یک دانشگاه خصوصی را داشته باشید. اما اگر قصد دارید در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به تحصیل بپردازید، می‌توانید از دوره‌های آموزشی زبان انگلیسی در این مقاطع بهره‌مند شوید.

دانشگاه‌های بدون شهریه آلمان

در ادامه، برخی از دانشگاه‌های آلمان که دوره‌های تحصیلات تکمیلی بین‌المللی در آن‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، ذکر شده‌اند. این دانشگاه‌ها به‌ عنوان بهترین دانشگاه‌ های بدون شهریه اروپا در آلمان شناخته می‌شوند:

 • دانشگاه علوم کاربردی
 • موسسه فناوری کارلسروهه
 • دانشگاه بین‌المللی علوم کاربردی برلین
 • دانشگاه جیکوبز
 • دانشگاه گوتینگن
 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ
 • دانشگاه ‌هایدلبرگ
 • دانشگاه هومبولت برلین

بورسیه تحصیلی در آلمان

با وجود این که بسیاری از دانشگاه‌ های بدون شهریه اروپا در آلمان واقع شده‌اند، بورسیه‌های زیادی نیز در این کشور به دانشجویان ارائه می‌شوند. این بورسیه‌ها توسط سازمان‌های دولتی و غیردولتی و بنیادهای مختلف ارائه می‌گردند. معیارهایی که بر اساس آن‌ها این کمک‌هزینه‌ها ارائه می‌شوند، متفاوت هستند. برخی از بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در آلمان شامل موارد زیر می‌باشند:

 • برنامه بورسیه ملی DeutschlandStipendium
 • برنامه بورسیه DAAD
 • بورسیه‌های اراسموس
 • بورسیه‌های جهانی گوته
 • بورسیه بنیاد هاینریش بل
 • بورسیه تحصیلی فردریش ایبرت

دانشگاه‌های بدون شهریه ایسلند

همه دانشگاه‌های دولتی ایسلند، در فهرست دانشگاه‌ های بدون شهریه اروپا قرار دارند. تنها در هنگام ثبت‌نام باید ۵۸۰ دلار به‌عنوان هزینه ثبت‌نام به‌ صورت سالانه باید پرداخت شود. این هزینه از تمامی دانشجویان داخلی و بین‌المللی دریافت می‌گردد. هزینه‌ه زندگی در کشور ایسلند نیز حدود ۱۵۰۰ دلار در ماه می‌باشد.

دوره‌های آموزشی در مقطع کارشناسی معمولا به زبان ایسلندی ارائه می‌شوند. به همین دلیل، اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشید، باید با دانشگاه موردنظر خود تماس بگیرید تا در مورد گزینه‌های درسی موجود به این زبان سوال کنید. با این‌ حال بسیاری از دانشگاه‌ها، برنامه‌های درسی خود را در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

به‌ طور کلی ۱۵ هزار دانشجو در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل هستند که ۵ درصد آن‌ها دانشجویان بین‌المللی می‌باشند. سال تحصیلی در این کشور به دو ترم پاییز و بهار تقسیم می‌شود و از ماه آگوست میلادی تا ماه می ادامه دارد.

دوره‌های تحصیلی در ایسلند

در این بخش، مقاطع تحصیلی این کشور معرفی شده‌اند:

 • مقطع کارشناسی:

بسیاری از دانشگاه ‌های بدون شهریه اروپا در مقطع کارشناسی در کشور ایسلند واقع شده‌اند. دوره‌های کارشناسی در کشور ایسلند بین ۳ تا ۴ سال به‌صورت برگزار می‌شوند. دروس در دانشگاه‌های این کشور از نمره ۰ تا ۱۰ ارزیابی می‌گردند و نمره ۵ یا بالاتر به منزله قبولی است.

 • مقطع کارشناسی ارشد:

مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های ایسلند از شش ماه تا دو سال به طول می‌انجامد. تحصیل در این مقطع شامل شرکت در سخنرانی‌ها و سمینارهای مختلف، شرکت در پروژه‌های گروهی و انجام تکالیف فردی می‌باشد. ارائه پایان‌نامه نهایی، بخش مهمی از مقطع کارشناسی ارشد را تشکیل می‌دهد.

برای واجد شرایط بودن جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، باید یک مدرک سه ساله لیسانس یا معادل بین‌المللی آن را ارائه دهید. در بسیاری از موارد، مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد شما باید مرتبط باشند.

 • مقطع دکتری:

برنامه‌های تحصیلی دکتری در کشور ایسلند، فقط توسط دانشگاه‌های منتخب ارائه می‌شونند. شما می‌توانید از میان سه دانشگاه ایسلند، ریکیاویک و دانشگاه کشاورزی یکی را برای تحصیل در مقطع دکتری انتخاب نمایید. همچنین برای واجد شرایط بودن جهت تحصیل در مقطع دکتری، باید مقطع کارشناسی ارشد را با موفقیت به پایان رسانده باشید. دکتری در کشور ایسلند معمولا ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد.

مقاله پیشنهادی ——-> بهترین رشته برای مهاجرت

برنامه‌های آموزشی دانشگاه‌های ایسلند به چه زبانی ارائه می‌شوند؟

طیف وسیعی از دوره‌های تحصیلات تکمیلی در این کشور به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. با این ‌حال شما می‌توانید به تحصیل در هر یک از زبانه‌های ایسلندی یا انگلیسی بپردازید. برای شرکت در برنامه‌های تحصیلی دانشگاه‌های این کشور به هر یک از این دو زبان، باید مهارت زبان خود را از طریق یک آزمون شناخته‌شده، اثبات نمایید.

بهترین دانشگاه ‌های بدون شهریه اروپا در ایسلند

 • دانشگاه ریکیاویک
 • دانشگاه ایسلند
 • دانشگاه آکوریری
 • دانشگاه بیفراست
 • دانشگاه هنر ایسلند

دانشگاه‌های بدون شهریه نروژ

یکی دیگر از کشورهایی که دانشگاه‌ های بدون شهریه اروپا در آن واقع شده‌اند، کشور نروژ می‌باشد. زندگی در نروژ نیاز به ماهانه ۱۲۰۰ دلار دارد. دانشگاه‌ها و کالج‌های دولتی نروژ، هیچ‌گونه شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند. اما اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور را داشته باشید، باید شهریه آنها را پرداخت نمایید. مبلغ این شهریه اغلب کمتر از سایر کشورها است.

هزینه زندگی در نروژ برای دانشجویان بین‌المللی

تحصیل در دانشگاه‌های نروژ مستلزم پرداخت هزینه‌هایی است که شامل محل اقامت، خرید کتاب و سایر موارد آموزشی، غذا، آب، برق و … می‌شوند. اگرچه هزینه‌های زندگی در هر ماه می‌تواند بالاتر از متوسط کشورهای اروپایی باشند، اما استاندارد و کیفیت زندگی در نروژ بسیار بالا است.

به‌طور متوسط شما می‌توانید انتظار داشته باشید که بین ۸۰۰ تا ۱۴۰۰ یورو در ماه برای زندگی در نروژ پرداخت کنید. هزینه‌ها در شهرهای بزرگ‌تر می‌تواند بسیار بیشتر باشند.

در نروژ، دانشجویان حدود ۳۶ درصد از کل هزینه‌های زندگی خود را برای اقامت پرداخت می‌کنند. محبوب‌ترین گزینه‌ها برای اقامت، شامل مسکن دانشجویی و اجاره اشتراکی آپارتمان است. به‌ طور کلی شما باید انتظار پرداخت ۳۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه برای هزینه مسکن داشته باشید. قیمت‌ها با توجه به شهری که در آن زندگی می‌کنید، میزان نزدیکی شما به مرکز شهر و اینکه به‌تنهایی یا با دانشجویان دیگر زندگی می‌کنید، بسیار متفاوت هستند.

بهترین دانشگاه ‌های بدون شهریه اروپا در نروژ

 • دانشگاه اسلو
 • دانشگاه برگن
 • دانشگاه علم و صنعت نروژ
 • دانشگاه قطب شمال نروژ
 • دانشگاه شمال

دانشگاه‌های بدون شهریه اسکاتلند

اسکاتلند نیز از جمله کشورهای اروپایی محسوب می‌شود که میزبان بهترین دانشگاه ‌های بدون شهریه اروپا می‌باشد. اما باید این موضوع را در نظر بگیرید که هزینه زندگی در اسکاتلند حدود ۲ هزار دلار در ماه است.

به ‌طور کلی ۱۴ موسسه آموزش عالی در اسکاتلند وجود دارد. دانشگاه‌های اسکاتلند بالاترین میزان رضایت دانشجو را کسب کرده‌اند. همچنین فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های این کشور، از بالاترین نرخ اشتغال در سرتاسر بریتانیا برخوردار هستند.

بورسیه تحصیلی در اسکاتلند

بسیاری از دانشگاه‌های دولتی کشور اسکاتلند، در فهرست دانشگاه ‌های بدون شهریه اروپا قرار دارند. با این ‌حال برای دانشجویان بین‌المللی این کشور، گزینه‌های متنوعی برای بورسیه هم وجود دارد. مهم‌ترین آن‌ها بورسیه تحصیلی چیونینگ و کمک‌هزینه‌های انجمن سلطنتی می‌باشد که برای دانشجویان ایرانی قابل‌استفاده است.

بورسیه تحصیلی چیونینگ برنامه بورسیه جهانی دولت انگلستان می‌باشد. این بورسیه، دوره‌های تمام‌وقت و پاره‌وقت در مقطع کارشناسی ارشد را پوشش می‌دهد.

کمک‌هزینه‌های انجمن سلطنتی نیز از دانشجویان بین‌المللی که در برنامه‌های علمی در اسکاتلند تحصیل می‌کنند، حمایت می‌نماید.

بهترین دانشگاه ‌های بدون شهریه اروپا در اسکاتلند

 • دانشگاه ادینبورگ
 • دانشگاه گلاسکو
 • دانشگاه سنت اندروز
 • دانشگاه آبردین
 • دانشگاه استراثکلاید
دانشگاه‌های بدون شهریه اسکاتلند

دانشگاه‌های بدون شهریه جمهوری چک

جمهوری چک در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، برای دانشجویان بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است. شهرهای پراگ، لیبرک، برنو و اولوموک از جمله شهرهای محبوب جمهوری چک برای دانشجویان بین‌المللی هستند. با حدود ۶۰ کالج و دانشگاه در بیش از ۲۰ شهر، گزینه‌های بسیار جذابی برای ادامه تحصیل در جمهوری چک وجود دارد. هزینه زندگی در این کشور ماهانه حدود ۷۵۰ دلار برآورد شده است.

تحصیل در دانشگاه‌های جمهوری چک به زبان چکی، برای همه رایگان است. اما اگر کسی قصد تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی و سایر زبان‌ها را داشته باشد، باید بیش از ۲۰ هزار دلار در سال شهریه پرداخت کند.

بنابراین اگر قصد تحصیل به زبان چکی را دارید، باید سطح زبان خود را با ارائه مدرک حداقل در سطح B2 اثبات نمایید. در این صورت شما می‌توانید از تحصیل در بهترین دانشگاه‌ های بدون شهریه اروپا در جمهوری چک بهره‌مند شوید. همچنین اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارید، باید مدرک TOEFL iBT یا آیلتس ارائه دهید.

بهترین دانشگاه ‌های بدون شهریه اروپا در جمهوری چک

 • دانشگاه شیمی و صنعت
 • دانشگاه پالاکی اولوموک
 • دانشگاه فنی جمهوری چک
 • دانشگاه ماساریک
 • دانشگاه چارلز

نتیجه گیری

به ‌طور کلی، یکی از گزینه‌های بسیار جذاب برای دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، تحصیل در اروپا است. در این مقاله، به تعدادی از کشورهایی که دانشگاه ‌های بدون شهریه اروپا در آن‌ها واقع شده‌اند، اشاره شد. شما می‌توانید با توجه به شرایط و رشته تحصیلی خود، اطلاعات بیشتری در مورد این دانشگاه‌ها کسب کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید به موسسه مهاجرت با ما مراجعه نمایید. کارشناسان ما در این موسسه، شما را در انتخاب بهترین دانشگاه بدون شهریه اروپا یاری خواهند کرد.

سوالات متداول

بسیاری از دانشگاه‌های اروپا هیچ‌گونه شهریه‌ای از دانشجویان دریافت نمی‌کنند. اما برای هزینه‌های زندگی و هزینه‌های اداری دانشگاه باید مبلغی را در نظر گرفت.

تنها با دریافت بورسیه در هر کشور می‌توان به ‌صورت رایگان در دانشگاه آن کشور تحصیل کرد. این بورسیه‌ها می‌توانند شامل محل اسکان، خرید کتاب و موارد آموزشی، حمل‌ونقل و غیره باشند.

خدمات آموزشی در دانشگاه‌های آلمان بدون پرداخت شهریه و به‌ صورت رایگان انجام می‌شود. اما مبلغی بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو در هر ترم برای انجام امور اداری باید پرداخت گردد.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن