مشاوره رایگان

02128111107

اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک

اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک

اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک مطلبی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم. ترکیه از یک اقتصاد بسیار پایدار و قوی بهره مند بوده و دارای نرخ بیکاری بسیار پایین و کیفیت بالای زندگی است. این عوامل موجب شده است تا ترکیه به عنوان یکی از بهترین کشور های جهان برای مهاجرت در نظر گرفته شود. کشور ترکیه در یکی از بی نظیرترین موقعیت های جغرافیایی جهان در میان گذرگاه اروپا و آسیا قرار گرفته است. آب و هوای بسیار خوب به همراه سایت های توریستی و تاریخی عالی این کشور موجب شده است که ترکیه به عنوان پنجمین کشور توریستی جهان لقب بگیرد. صنعت گردشگری و موقعیت اقتصادی ترکیه چندین سال است که در حال رشد است و این امر موجب شده است که مهاجران بسیاری از سراسر جهان برای کار و سرمایه گذاری به این کشور مهاجرت کنند.

به علت نزدیکی ترکیه به کشورمان موجب گردیده است تا مهاجرت به این کشور برای ایرانیان نیز اهمیت ویژه ای پیدا کند. یکی از مهمترین روش های مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت این کشور از طریق اجاره خانه است. تمام کسانی که قصد دارند از طریق اجاره خانه در ترکیه به این کشور مهاجرت کرده و اقامت این کشور را دریافت کنند، لازم است که اطلاعات کاملی در مورد این امر کسب کنند. ما نیز در این مقاله اطلاعات جامع و مفیدی در مورد مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت این کشور از طریق اجاره خانه فراهم کرده ایم.

اگر قصد دارید که اطلاعات کاملی در مورد اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک ، قوانین اجاره خانه در ترکیه و هزینه اجاره خانه در ترکیه کسب کنید پیشنهاد می شود که این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

آنچه در این مقاله میخوانید :

اجاره خانه و دریافت اقامت ترکیه

متقاضیان مهاجرت به ترکیه که قصد دارند از طریق اجاره خانه در این کشور اقامت ترکیه را دریافت کنند لازم است که با قوانین جدید مهاجرتی این کشور آشنا باشند. تا پیش از سال ۲۰۲۰ تمام کسانی که در ترکیه ملکی را اجاره می کردند می توانستند اقامت توریستی ۲ ساله این کشور را دریافت و در صورت لزوم آن را نیز تمدید کنند.

اما لازم به ذکر است که قوانین مهاجرتی ترکیه از سال ۲۰۲۰ تغییر کرده است. و کسانی که به قصد اقامت ترکیه خانه ای را در این کشور اجاره می کنند تنها می توانند اقامت توریستی  یک ساله این کشور را دریافت کنند.

این در حالی است که امکان تمدید اقامت یک ساله ترکیه نیز وجود ندارد. مگر آنکه از تاریخ اخذ آخرین اقامت یک ساله شما یک سال نیز سپری شده باشد.

مقاله پیشنهادی ——-> خرید ملک در ترکیه

اقامت توریستی ترکیه از طریق اجاره خانه

متقاضیان مهاجرت به ترکیه این امکان را خواهند داشت که با خرید خانه در این کشور اقامت این کشور را با داشتن شرایط لازم دریافت کنند. اما این در مورد اجاره ملک در ترکیه کمی متفاوت می باشد. شما با اجاره ملک در ترکیه این امکان را خواهید داشت که اقامت یک ساله توریستی ترکیه را دریافت کنید.

این در حالی است که امکان تمدید قرارداد نیز برای کسانی که با اجاره ملک به ترکیه مهاجرت می کنند نیز وجود ندارد.

طبق قوانین مهاجرتی ترکیه شما این امکان را دارید که با اجاره ملک در ترکیه ۱ سال در این کشور اقامت داشته باشید. اما شما پس از یک سال دیگر نمی توانید آن را تمدید کنید.

شما برای اینکه این امکان را داشته باشید که اقامت ترکیه را دوباره دریافت کنید باید حداقل ۱ سال از قرارداد شما در ترکیه گذشته باشد. 

مجوز کار با اقامت توریستی در ترکیه

شما در ترکیه این امکان را نخواهید داشت که با اقامت توریستی در این کشور کار کنید. شما برای آنکه مجوز کار ترکیه را دریافت کنید. لازم است که یک کارفرما برای خود پیدا کرده باشید.

برای دریافت مجوز کار ترکیه، شما می توانید برای پیدا کردن کارفرما در ترکیه با کارشناسان ما در موسسه مهاجرت با ما در تماس باشید.

نحوه اجاره خانه در ترکیه

مهمترین مسیری که باید برای اجاره خانه در ترکیه سپری کنید، این است که در ابتدا شهر مورد نظر خود را در ترکیه با توجه به بودجه و شرایط خود انتخاب کرده باشید.

یکی از بهترین روش های پیدا کردن خانه در ترکیه گشت و گذار در شهر است. شما می توانید با تابلو هایی روبرو شوید که بر روی آنها به انگلیسی نوشته شده است for rent به معنای برای اجاره یا kiralik که در زبان ترکی به معنای خانه اجاره ای است. شما می توانید به صورت مستقیم با صاحب خانه در تماس باشید و برای اجاره خانه مورد نظر اقدام کنید.

یکی دیگر از روش ها پیدا کردن شماره صاحب خانه در ترکیه است که بر روی تابلوهایی که بر روی آنها sahabinden نوشته شده است می توانید لیست اطلاعات مالک خانه را پیدا کنید.

مراجعه به آژانس ­های املاک محلی نیز دیگر روش پیدا کردن خانه در ترکیه است. در ترکیه به آژانس املاک emlaci می گویند. شما می توانید آنها را در سطح شهر به وفور پیدا کنید. تبلیغات متنوعی برای املاک در سطح شهر های ترکیه وجود دارد.

روش دیگری که برای اجاره خانه در ترکیه وجود دارد اقدام از طریق سایت های اجاره املاک در ترکیه و روزنامه های محلی می باشد. شما می توانید گزینه های بسیار خوبی را برای خود در این زمینه پیدا کنید.

اگر زبان ترکی شما خوب است، یک روش دیگر این است که به دفتر شورای محلی که baladeyesi در ترکیه نامید می شود مراجعه کنید. شما می توانید به صورت حضوری با مدیر آن منطقه مراجعه کنید و از خانه های اجاره ای اطلاعات کاملی را دریافت کنید.

اجاره خانه در ترکیه از طریق آژانس های املاک

شما برای اجاره خانه از طریق آژانس ­های املاک در ترکیه باید به آژانس کمیسیون لازم را پرداخت کنید. کمیسیونی که شما باید پرداخت کنید معادل یک ماه اجاره منزل شما است. این باید توسط مستاجر پرداخت گردد.

اگر شما از آژانس املاکی خانه ای را پیدا کرده اید که ملک مورد نظر را از آژانس دیگری برای شما پیدا کرده است، در این حالت این دو آژانس ممکن است که کمیسیون دریافت شده شما را بین خودشان تقسیم کنند. اما شما در این صورت هزینه اضافی را پرداخت نخواهید کرد.

نحوه اجاره خانه در ترکیه

هزینه اجاره خانه در ترکیه

بسته به این که در کدام منطقه ترکیه قصد دارید که اقامت داشته باشید، هزینه ای که شما باید پرداخت کنید متفاوت خواهد بود. شما در شرق ترکیه و میانه آن ممکن است که خانه های ارزان تری را نسبت به مناطق جنوبی یا غربی آن اجاره کنید.

هزینه ملکی که شما در ترکیه قصد دارید بدهید بسته به منطقه ­ای که در آن قصد دارید اقامت داشته باشید متفاوت خواهد بود. بسته به این که در کجای شهر نیز قصد دارید زندگی کنید، هزینه متفاوتی از شما گرفته خواهد شد. به طور مثال هزینه خانه در مرکز شهرهای ترکیه نسبت به اطراف آن بسیار گرانتر است.

میانگین اجاره خانه نیز در مناطق روستایی ترکیه بسیار کمتر است و اگر بودجه بالایی ندارید این مناطق می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

به طور کلی، در ترکیه شما باید ماهانه چیزی بین ۱۵ تا ۵۰ درصد از پولی که دریافت کرده اید را برای اجاره خانه اختصاص داده باشید.

به صورت میانگین هزینه اجاره منزل در ترکیه ماهیانه چیزی بین ۷۰۰ تا ۷ هزار لیر بوده و این قیمت نیز بسته به نوع ملک و منطقه مختلف باشد.

البته شما اگر قصد دارید که در خانه های لوکس زندگی کنید باید هزینه های بیشتری بپردازید.

بسته به نوع خانه ای که اجاره کرده اید نیز باید شارژ ساختمان بپردازید. به شارژ ساختمان در ترکیه عایدات (Aidat) می گویند.

اگر در خانه ای زندگی می کنید که از امنیت بالایی برخوردار است باید هزینه نگهبان، نگهداری و خدماتی که شما ارائه می شود را به نام عایدات بپردازید.

خانه ای که استخر، باغچه، سالن بدنسازی و روف گاردن دارد ممکن است از شما هزینه های بسیار بیشتری را درخواست کنند.

عایداتی که شما در این خانه می پردازید، صرف هزینه های تعمیر آسانسور، تمیز کردن استخر، باغبانی و غیره خواهد شد.

مدارک لازم برای اجاره خانه در ترکیه

مهمترین مدارکی که شما برای اجاره خانه در ترکیه نیاز خواهید داشت عبارتند از:

 • تکمیل فرم درخواست مجوز اقامت ترکیه؛
 • اصل و کپی گذرنامه دارای ۶ ماه اعتبار پس از اقامت در ترکیه؛
 • تکمیل فرم راندوو برای درخواست مصاحبه؛
 • دریافت شماره مالیاتی؛
 • چهار عکس که به تازگی انداخته شده است؛
 • سند مالکیت Tapu؛
 • پرداخت هزینه­ های لازم شامل هزینه های اداری کارت اقامت؛
 • قباله ازدواج برای متاهلین شامل اصل و ترجمه شده آن؛
 • ترجمه شناسنامه و یا گواهی کفالت فرزندان؛
 • ارائه رضایت­نامه مادر یا پدر برای افراد زیر ۱۸ سال.

بقیه مدارکی که ممکن است از شما خواسته شود عبارتند از ترجمه رسمی پاسپورت، فرم درخواست جلسه، رسید هزینه پرداختی به اداره مهاجرت و بیمه درمانی معتبر.

هزینه اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک

شما برای دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه باید هزینه های مرتبط به آن را پرداخت کرده باشید. هزینه های که شما باید در نظر داشته باشید عبارتند از:

 • هزینه اجاره خانه در ترکیه که چیزی در حدود ۷۰۰ لیر می باشد.
 • هزینه تایید اجاره نامه از دفترخانه رسمی که هزینه آن نیز در حدود ۳۰۰ لیر می باشد.
 • هزینه ترجمه مدارک که با توجه به نوع مدارک شما می تواند هزینه آن متفاوت باشد. اما به صورت میانگین شما باید چیزی در حدود ۳۰۰ هزار تومان هزینه کنید.
 • هزینه مالیات خانه که با توجه به اینکه شما از اتباع خارجی به حساب خواهید آمد باید در حدود ۸۰ تا ۸۹ لیر پرداخت کنید.
 • هزینه بیمه یکساله که هزینه آن نیز در حدود ۲۰۰ تا ۹۰۰ لیر می باشد. هزینه بیمه شما نیز با توجه به نوع بیمه و سن شما متفاوت خواهد بود
 • پرداخت هزینه ۱۲۰ لیر برای تاییدیه نوتر.
 • پرداخت هزینه های مرتبط به معاینات و آزمایش های پزشکی در ترکیه.
 

مراحل اجاره خانه در ترکیه

شما لازم است که برای اجاره خانه در ترکیه این مراحل را به ترتیب سپری کرده باشید:

 • داشتن مدارک لازم برای انعقاد قرار داد؛
 • پرداخت هزینه اجاره ماه اول که همان پول پیش است؛
 • پرداخت ۱۲% کمیسیون اجاره یک ساله به آژانس املاک؛
 • تغییر نام قبض ها که شما برای این کار باید کارت اقامت ترکیه را داشته باشید؛
 • پرداخت ماهیانه اجاره ملک؛

برای اجاره خانه مورد نظر شما پیشنهاد می شود که از حساب بانکی خودتان هزینه آن را به حساب مالک واریز کنید.

نوتر کردن در ترکیه

شما پس از اینکه قرارداد خانه مورد نظر خود را منعقد کردید لازم است که آن را در یکی از مراکز اسناد دفتر رسمی نوتر کنید. نوتر در ترکیه همان مراکز اسناد دفتر رسمی است. شما برای آنکه اجاره نامه خود را در یکی از این دفاتر نوتر کنید، باید مدارک لازم از جمله گذرنامه و اجاره نامه خود را به همراه داشته باشید.

هزینه ای که شما باید برای نوتر کردن در ترکیه بپردازید برای هر نسخه چیزی در حدود ۸۰ الی ۱۰۰ لیر ترکیه می باشد.

در ترکیه برای هر عضو خانواده یک اجاره خانه لازم است. از همین رو لازم است که شما به تعداد اعضای خانواده خود اجاره نامه نوتر کنید.

رهن و اجاره خانه در ترکیه

در ترکیه برخلاف ایران چیزی به نام رهن وجود ندارد؛ شما در ترکیه باید ملک را خریداری کنید و یا اینکه آپارتمانی را اجاره کرده باشید. برای اجاره خانه در ترکیه نیز لازم است که این موارد را در نظر داشته باشید:

 • در ترکیه بر خلاف کشور ایران شما پول پیش برای اجاره‌ آپارتمان به مالک نمی پردازید. تنها لازم است که معادل یک الی دو ماه اجاره خانه خود را پرداخت کرده باشید.
 • مبلغ اجاره‌ خانه خود را شما باید در ابتدای ماه به حساب صاحب خانه واریز کرده باشید.
 • قراردادهای هفتگی یا ماهیانه به صرفه نیست و بهتر است که قراردادهای یک ساله را انتخاب کرده باشید.

معایب اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه

اجاره خانه در ترکیه برای دریافت اقامت در کنار تمام مزایایی که دارد، اما همراه با ریسک و خطر نیز می باشد. گرچه شما با اجاره خانه ممکن است که در آسان‌ترن روش‌ اقامت ترکیه را اخذ کنید اما ممکن است که معایبی را نیز این مسیر برای شما داشته باشد.

در موارد بسیاری دیده شده است که متقاضی وقتی تمام مدارک لازم را ارائه داده است اما موفق به اخذ اقامت موقت ترکیه نشده و درخواست وی ریجکت شده است.

 • لازم است که توجه کنید در صورتی که درخواست شما ریجکت شود شما:
 • ۱۰ روز زمان دارید که ترکیه را ترک کنید.
 • ۶ ماه پس از ریجکت شدن نمی توانید برای درخواست مجدد اقدام کنید.
معایب اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه

نکات مهم در مورد اجاره خانه در ترکیه

نکاتی وجود دارد که به علت تفاوت اجاره خانه در ایران و ترکیه شما باید پیش از مهاجرت به این کشور و اجاره خانه در مورد آنها آگاهی لازم را داشته باشید. مهمترین عواملی که شما باید برای اجاره خانه در ترکیه به آنها توجه کنید عبارتند از:

 • خانه ای را انتخاب کنید که از پس هزینه های آن برآیید.

 • سعی کنید در مورد اجاره بهای خانه در جلسه قرار دارد تا می توانید مذاکره کنید و چانه بزنید تا بتوانید تخفیف بگیرید.

 • قبل از آنکه خانه مورد نظر خود را اجاره کنید لازم است که مطمئن شوید که خانه شما خط اینترنت و تلفن ثابت دارد.

 • شما برای آنکه گاز و برق خانه خود را راه ­اندازی کنید باید یک کارت اقامت داشته باشید. بنابراین لازم است که مطمئن شوید که در ترکیه کسی را دارید که مجوز اقامت این کشور را دارد و می ­تواند این کار­ها برای شما انجام دهد. گاهی این امکان وجود دارد که خود آژانس املاک این اوامر را انجام دهد. موجر شما نیز می تواند آب و برق و گاز را همچنان به نام خود نگه دارد.

 • شما در ترکیه باید برخلاف ایران که در انتهای ماه اجاره خانه پرداخت می شود، باید اول هر ماه اجاره خانه خود را پرداخت کرده باشید.

 • معمولا قراردادهای اجاره در ترکیه یک ساله هستند. وقتی یک سال به پایان رسید اگر شما تا یک ماه پیش از پایان قرارداد چیزی را اعلام نکرده باشید، قرارداد شما یک سال دیگر نیز به صورت خودکار تمدید خواهد شد.

 • شما در ترکیه باید انتظار داشته باشید که قیمت اجاره خانه شما در پایان هر سال ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش داشته باشد. قیمت خانه در ترکیه توسط شاخص قیمت مصرف­ کننده تعیین می گردد.

 • صاحب خانه­ های ترکیه معمولا ترجیح می دهند که خانه های خود را به مهاجران خارجی­ اجاره دهند. این به این علت است که مهاجران خارجی معمولا به صورت طولانی در این خانه ها اقامت می کنند و خانه را تمیز و خوب نگهداری کرده، و افرادی با اعتماد هستند.

 • شما در ترکیه اگر قصد ندارید جایی را برای یک سال اجاره کنید، می توانید گزینه Air BnB را انتخاب کنید. بعضی وقت­ها این امکان نیز وجود دارد که گزینه اجاره فصلی را برای خود انتخاب کرده باشید. اگر شما در شهر های توریستی ترکیه مانند استانبول، مارماریس و یا فتحیه قصد دارید که زندگی کنید می توانید دنبال اجاره خانه های یک ماه تا شش ماه باشید که مبله نیز هستند.

 • اگر در کشور ترکیه صاحب خانه باشید و یا مستاجر، اگر بخواهید زودتر از موعد قرارداد خود را فسخ کنید باید از ماه قبل این امر به طرفین اعلام شده باشد.

 • بهتر است که شما به خوبی قرارداد را خوانده و مطمئن شده باشید که همه چی به خوبی ذکر شده و شفاف و روشن است. به عنوان مثال در مورد تعمیر و نگهداری با صاحب خانه خود حتما مذاکره داشته باشید. اگر خانه شما نیاز به تعمیرات دارد بهتر است که صاحب خانه آن را انجام دهد. و یا اینکه از شما هزینه کمتری را بایت اجاره ماهانه دریافت کند.

 • در مورد هر مشکلی که در خانه شما وجود دارد مطمئن شوید که با صاحب خانه و آژانس ارتباط مستقیم دارید. تمام موارد لازم را بر روی کاغذ بیاورید تا از بروز اختلاف ممکن جلوگیری به عمل آید.

 • شما پیش از آنکه وارد خانه جدید خود شوید از خسارت هایی که در خانه وارد شده است، فیلم یا عکس گرفته و آن را به مالک و بنگاه خود ارسال کنید. خسارت هایی که شما می توانید از آنها عکس بگیرید عبارتند از پارگی کاغذ دیواری یا خرابی هرگونه مبلمان.

 • بهتر است که شما پرداخت ­های خود را به صورت الکترونیکی انجام دهید. زمانی که شما قصد دارید مبلغ بیشتر از  ۵۰۰ لیر معامله کنید توصیه می شود از روش پرداخت الکترونیک استفاده کنید. اگر هم این امر برای شما وجود ندارد سعی کنید برای هرگونه پول نقدی که معامله می کنید، رسید کتبی دریافت کرده باشید. بهتر است که در رسید شما مواردی از قبیل تاریخ، دلیل پرداخت، مبلغ، نام و امضای شاهد و هر دو طرف در آن بوده باشد.

 • توجه کنید زمانی که شما برای دریافت مجوز اقامت درخواست خود را ارائه می کنید لازم است که آدرس خود را نیز ارائه کنید. نام خود را نیز به همان روشی که در گذرنامه ذکر شده است بنویسید.

 • اگر شما مجرد هستید و قصد دارید که خانه ای در ترکیه اجاره کنید ممکن است که با درخواست شما مخالفت به عمل آید. صاحب خانه ­های ترک علاقه ای ندارند که خانه ای به افراد مجرد اجاره دهند. در بعضی مناطق، مردم همچنان به صورت سنتی زندگی کرده و دوست ندارند که سبک زندگی مجردی ترویج داده شود. بنابراین مالکان ترجیح می دهند که خانه های خود را به افراد متاهل اجاره دهند.

 • در ترکیه اگر همسایگان از مستاجر شاکی باشند این امکان نیز وجود دارد که مالک از مستاجر بخواهد که منزل خود را تخلیه کند.

 • هنگامی که قصد دارید که نحوه پرداخت اجاره را در قرار داد خود ذکر کنید توجه داشته باشید که نوع پرداخت را از طریق بانک تعیین کرده باشید.

 • اگر قصد دارید در ترکیه قرار داد ملک خود را منعقد کنید ، تعهدنامه‌ای را مبنی بر تخلیه امضا نکنید. در این صورت مالک این توانایی را خواهد داشت که به راحتی در زمانی که شما حضور ندارید ملک شما را تخلیه کند.

 • توجه کنید که مبلغ ودیعه ای که باید پرداخت کنید نباید بیش از مبلغ ۳ ماه اجاره بوده باشد.

 • پس از آنکه شما قرارداد خود را بستید دیگر، خانه مورد نظر حریم شخصی شما خواهد بود، صاحب خانه بدون اجازه شما حق ورود به منزل شما را نخواهد داشت. حتی وی اگر قصد آن را داشته باشد لازم است که رضایت شما را کسب کرده باشد.

 • هنگامی نیز که قصد دارید خانه خود را تخلیه کنید، بهتر است که ودیعه‌ی مورد نظر شما کامل به شما داده شود. مگر اینکه به خانه خسارتی وارد شده باشد.

 • زمانی نیز که قصد دارید قرارداد و اجاره نامه خود را تنظیم کنید، بهتر است که یک مترجم رسمی به همراه خود داشته باشید تا حقی از شما به ناحق گرفته نشود.

 

شرایط قرارداد اجاره خانه در ترکیه

شما باید برای اجاره خانه در ترکیه یکسری از موارد را بدانید تا حقوق شما در هنگام اجاره خانه در ترکیه حفظ شود:

 • در ترکیه مستاجر با دقت و مراقبت باید از ملک استفاده کند.

 • مستاجر نباید به بدی با همسایه­ های نزدیک رفتار کند.

 • ملک مورد اجاره نباید به شخص ثالثی اجاره داده شود.

 • تغییری در ملک نباید ایجاد شود. این در صورتی است که موجر در قرارداد با اجازه کتبی داده باشد. اگر شما قصد دارید که خانه را تعمیر و نوسازی کنید باید از قبل اجازه آن را از صاحب خانه گرفته باشید.

 • در صورتی که شما قرار دارد را  فسخ  یا تمدید نکنید باید همان روز ملک را به مالک تحویل داده باشید. اگر هم به عللی خسارتی در لوازم جانبی داخل خانه وجود داشته باشد لازم است که، مستاجر هزینه خسارت های وارد شده را پرداخت کند.

 • پس از آنکه قرارداد فسخ شد، اگر خانه مورد نظر فروخته و یا اینکه اجاره داده شود، لازم است که مستاجر مجوز را بررسی کند.

 • اگر مستاجر قصد داشته باشد در خانه پکیج، رادیاتور، ماهواره و یا پارکت نصب کند باید از پیش صاحب خانه را در جریان گذاشته باشد.

 • زمانی که خانه باید تخلیه شود و مستاجر نتواند خانه را در زمان مشخص تخلیه کند؛ لازم است که خسارت مالی آن به مالک پرداخت شود.

 • در هنگامی که اجاره‌نامه نوشته می شد لازم است که یک شاهد نیز در جلسه حضور داشته باشد. در صورت طرح دعوی، به نفع مستاجر خواهد بود که شاهد داشته باشد.

 

اقامت ترکیه با اجاره خانه

دوره­ های اقامت ترکیه معمولا ۳ ماهه و یا ۹۰ روزه است. آندسته از افرادی که تمایل دارند اقامت ترکیه را داشته باشند، این امکان را خواهند داشت که هر ۶ ماه، ۹۰ روز بدون ویزا در این کشور بمانند.

البته لازم است که بدانید شما در این مدت امکان فعالیت کاری و یا تحصیلی را نخواهید داشت. راه ­های بهتر و ارزان­تری برای اقامت در ترکیه وجود دارد. شما این امکان را خواهید داشت که از اجاره خانه. برای اقامت یک ساله در ترکیه از طریق دریافت ویزای توریستی استفاده کنید.

شاید بشود گفت که بی شک آسانترین روش برای دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک در این کشور است. بهتر است که بدانید زندگی کردن در ترکیه و یا دریافت شهروندی ترکیه کاملا متفاوت می باشد.

همانطور که متوجه شده اید شما با اجاره خانه در ترکیه با آنکه می توانید به مدت ۱ سال در این کشور اقامت داشته باشید، به علت آنکه اقامت شما کوتاه مدت است نمی توانید در این مدت در ترکیه کار و یا تحصیل کنید و یا اینکه تابعیت و شهروندی ترکیه را نیز دریافت کنید.

شهروندی از طریق اجاره خانه در ترکیه

امکان اینکه شما بتوانید در ترکیه از طریق اجاره خانه شهروندی این کشور را دریافت کنید وجود ندارد. شما برای دریافت شهروندی این کشور لازم است که ویزای کاری دریافت کرده باشید و یا اینکه در ترکیه ملکی را به ارزش ۲۵۰ هزار دلار دریافت کرده باشید. در این صورت به شما اقامت دائم ترکیه داده می شود.

برای آنکه شهروندی ترکیه را نیز دریافت کنید باید به مدت ۸ سال در ترکیه اقامت قانونی داشته و بیشتر از ۱۸۰ روز در سال از ترکیه خارج نشده باشید. تنها در این شرایط است که امکان گرفتن شهروندی ترکیه وجود دارد.

اقامت توریستی یکساله ترکیه

معمولا آندسته از افرادی که قصد دارند در کشور ترکیه بیشتر از ۹۰ روز اقامت داشته باشند، می توانند اقامت یکساله ترکیه را دریافت کنند. شما برای آنکه ویزای یک ساله ترکیه را دریافت کنید، لازم است که مدارک لازم و شرایط مشخصی را نیز داشته باشید. از مهمترین مواردی که منجر به دریافت ویزای یک ساله ترکیه می شود عبارت است از:

 • حضور در ترکیه برای انجام تحقیقات آموزشی و یا علمی؛
 • اجاره خانه در ترکیه؛
 • خرید ملک در ترکیه؛
 • راه ­اندازی کسب و کار جدید؛
 • یادگیری زبان ترکی؛
 • اقامت از طریق ازدواج؛
 • تحصیل و شرکت در دوره ­های آموزشی.

قوانین جدید اجاره خانه در ترکیه و استانبول

بر اساس قوانین مهاجرتی که در ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ توسط اداره مهاجرت ترکیه اعلام گردیده است،  اتباع خارجی این امکان را نخواهند داشت که در برخی مناطق استانبول ملک مورد نظر خود را اجاره کنند. شرایط و قوانین جدید مهاجرتی ترکیه عبارتند از:

 • منطقه فاتیح استانبول اجاره خانه برای اتباع خارجی ممنوع گردیده است و تنها دانشجویان این امکان را خواهند داشت که در این منطقه اقامت داشته باشند.
 • منطقه اسن یورت استانبول تنها مجوز اقامت به کسانی داده می شود که خانه خریده باشند. این در حالی است که با اجاره خانه امکان اخذ اقامت ترکیه در منطقه اسن یورت دیگر وجود ندارد.

نتیجه گیری

این روزها ایرانیان بسیاری به فکر دریافت اقامت ترکیه هستند. یکی از آسان ترین روش های دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه در این کشور می باشد. شما می توانید با اجاره خانه در ترکیه اقامت یکساله توریستی را در این کشور بگیرید. اقامت یک ساله ترکیه در کنار مزایای بیشمار که دارد اما امکان کار و تحصیل را به شما نخواهد داد. همچنین شما ویزای یک ساله خود را نیز نمی توانید تمدید کنید.

اما همچنان دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه اهمیت بسیار زیادی دارد. ما نیز به دلیل اهمیت این شیوه مهاجرتی برای ایرانیان در این مقاله اطلاعات بسیار مفیدی را برای شما در زمینه اخذ اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه فراهم کردیم. امیدواریم که توانسته باشیم به ابهامات و سوالات شما در زمینه اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک پاسخ داده باشیم.

سوالات متداول

بله، تمام ایرانیان این امکان را دارند که به مانند دیگر ملیت های جهان در ترکیه خانه مورد نظر خود را به آسانی و سهولت اجاره کنند.

بله، شما در ترکیه این امکان را خواهید داشت که با اجاره خانه در ترکیه اقامت کوتاه مدت یک ساله ترکیه را دریافت کنید.

خیر شما در صورت اجاره خانه در ترکیه تنها این امکان را خواهید داشت که اقامت توریستی یکساله ترکیه را دریافت کنید. حتی امکان تمدید را نیز نخواهید داشت.

خیر شما با مجوز اقامت توریستی یکساله ترکیه از طریق اجاره خانه در این کشور امکان کار نخواهید داشت و باید به صورت جداگانه برای دریافت مجوز کار درخواست خود را ارائه کنید.

شما برای اجاره خانه در ترکیه از طریق اجاره خانه باید ۱۷۰ لیر برای مالیات، حدودا ۴۰ لیر برای ترجمه پاسپورت، چیزی بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ لیر برای اجاره خانه، ۱۲۰ لیر برای تاییدیه نوتر و هزینه های دیگر شامل هزینه‌های دفترخانه و معاینات پزشکی نیز حدود ۱۰۰ لیر پرداخت کنید.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن