مشاوره رایگان

02128111107

معرفی دانشگاه های ترکیه

معرفی دانشگاه های ترکیه

ترکیه با داشتن اقتصادی قوی و کیفیت بالای زندگی به همراه سیستم آموزشی توسعه یافته، بی شک یکی از بهترین کشور های جهان برای زندگی است. ترکیه کشور بسیار زیبایی است که عمده درآمد این کشور از راه توریسم می باشد. شما در ترکیه می توانید در کنار لذت اقامت در یکی از توریستی ترین کشور های جهان در بهترین دانشگاه ها و موسسات جهان نیز تحصیل کنید. امروزه خود دانشگاه های ترکیه به تنهایی به یکی از جاذبه های گردشگری در ترکیه تبدیل شده اند. در همین راستا لازم به ذکر است که برخی از بهترین دانشگاه های دارای رتبه های برتر و مشهور اروپا در ترکیه واقع شده اند.

ترکیه امروزه به کارخانه تولید بهترین دانشجویان جهان تبدیل شده است. ترکیه دارای بهترین دانشگاه ها و کالج هایی با رتبه عالی است. شما نیز میتوانید برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه در تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکترا در ترکیه اقدام کنید.

از بهترین رشته های تحصیلی در ترکیه می توان به طراحی، مد، حقوق، بازرگانی، مهندسی و پزشکی اشاره کرد. سیستم آموزش عالی در ترکیه از پیمان بولونیا تبعیت می کند و بر این اساس دانشگاه های ترکیه از استاندار هایی مانند دیگر کشور های برتر اروپا، آلمان، ایتالیا و یا فرانسه برخوردار هستند. از بهترین دانشگاه های ترکیه می توان به دانشگاه کوچ، دانشگاه سابانجی و دانشگاه بیلکنت اشاره کنیم. در ادامه برای معرفی دانشگاه های ترکیه با ما همراه باشید

آنچه در این مقاله میخوانید :

تحصیل در ترکیه

ترکیه کشوری فرهنگی غنی است که این امر موجب شده است که دانشجویان بین المللی بی شماری را از سراسر جهان به سمت خود جذب کند. در واقع می توان گفت که ترکیه به لطف هزینه پایین زندگی و همچنین برنامه های تحصیلی مقرون به صرفه همراه با استاندارد های مشابه با اروپا مهاجران تحصیلی بی شماری را داشته باشد.

شما برای تحصیل در ترکیه می توانید در دوره هایی  بی شماری در کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان ترکیه و یا انگلیسی شرکت کنید.  لازم به ذکر است که برای واجدین شرایط که علاقه مند به تحصیل در ترکیه هستند بورسیه های تحصیلی متعددی نیز وجود دارد.

بورسیه های تحصیل در ترکیه می تواند هزینه های تحصیل، اقامت، مراقبت های بهداشتی و حتی هزینه های سفر شما را تحت پوشش خود قرار دهد.

ترکیه از لحاظ جغرافیای فرهنگی در چهارراه اروپا و آسیا قرار گرفته است که این امر بر جذابیت تحصیل در این کشور افزوده است. ترکیه کشوری منحصر به فرد، ترکیبی از سنت  و مدرنیته است که امکان شرکت در جشنواره ها بسیاری را در هنگام تحصیل در این کشور خواهید داشت.

 

بهترین دانشگاه های ترکیه

از بهترین دانشگاه های ترکیه که در رتبه بندی دانشگاهی دارای رتبه های برتر هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رتبه بندی دانشگاهی جیائو تونگ شانگهای

رتبه بندی دانشگاه های برتر 

رتبه بندی اخبار و گزارش جهانی ایالات متحده آمریکا

رتبه بندی آموزشی عالی تایم

دانشگاه

۴۰۱

دانشگاه کانکایا

۵۱۱

۷۳۳

۴۰۱

دانشگاه کوچ

۷۰۱

۸۰۱

۵۱۱

۵۰۱

دانشگاه حاجی تپه

۵۴۱

۹۰۱

۵۰۱

دانشگاه سابانجی

۵۹۱

۶۱۴

۶۰۱

دانشگاه بیلکنت

۷۰۱

۶۰۱

دانشگاه بغازیچی

۶۰۱

دانشگاه اوزیگین

۹۰۱

۷۰۱

۴۸۶

۸۰۱

دانشگاه فنی استانبول

۴۰۱

۸۰۱

۷۱۴

۸۰۱

دانشگاه استانبول

۹۰۱

۵۵۱

۴۵۳

۸۰۱

دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه چانکایا

دانشگاه چانکایا یکی از قدیمی ترین دانشگاه های خصوصی ترکیه است که در آنکارا پایتخت این کشور واقع شده است. دانشگاه چانکایا رتبه ۴۰۱ را در میان برترین دانشگاه های جهان در اختیار دارد. از این رو بیش از چهل سال است که این دانشگاه در عرصه آموزش در ترکیه خدمات ارزنده ای را ارائه کرده است.

دانشگاه چانکایا در سال های اخیر توانسته است که موفقیت های بیشماری را در زمینه های علمی کسب کند که همه این ها به علت تلاش ها و همکاری و مشارکت های همه کادر آموزشی و اداری و همچنین دانشجویانی بوده است که در این دانشگاه تحصیل کرده اند.

بسیاری از برنامه های تحصیلی در دانشگاه چانکایا به زبان انگلیسی می باشد. از مهمترین دانشکده های این دانشگاه می توان به دانشکده حقوق و دانشکده بازرگانی اشاره کنیم.

دانشجویان متقاضی برای تحصیل در این دانشگاه در ابتدا به جهت مهارت در زبان انگلیسی مورد ارزیابی قرار می گیرند. تمام کسانی که فاقد تسلط به زبان انگلیسی باشند باید پیش از ثبت نام به مدت یک سال در دوره مقدماتی زبان انگلیسی این دانشگاه شرکت کنند.

هدف اصلی دانشگاه کانکایا در واقع تربیت دانشجویانی است که پس از فارغ التحصیلی بتوانند به مهارت‌های لازم در «دسترسی به اطلاعات» و «استفاده از اطلاعات دسترسی‌یافته» مجهز شوند. مسئولان این دانشگاه اعتقاد دارند که در عصر اطلاعاتی که ما در آن زندگی می‌کنیم این مهمترین چیزی است که ما به آن نیاز داریم.

 

رشته های تحصیلی دانشگاه چانکایا

از مهمترین رشته های تحصیلی در دانشگاه چانکایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهندسی و فناوری
 • علوم طبیعی و ریاضیات 
 • تجارت و مدیریت 
 • هنر، طراحی و معماری 
 • علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات 
 • علوم اجتماعی 
 • علوم انسانی 
 • پزشکی و دندانپزشکی 
 

هزینه تحصیل در دانشگاه چانکایا

هزینه تحصیل در دانشگاه چانکایا برای مقطع کارشناسی چیزی در حدود ۱۲۵۰۰ دلار در سال است. برای مقطع کارشناسی ارشد نیز شما باید همان ۱۲۵۰۰ دلار در سال را هزینه کنید. این دانشگاه به تمام دانشجویانی که در این دانشگاه در حال تحصیل هستند این امکان را می دهد که در برنامه های بورسیه تحصیلی شرکت کرده و هزینه های تحصیلی خود را کاهش دهند.

دانشگاه کوچ

یکی از معروف ترین و بهترین دانشگاه های ترکیه، دانشگاه کوچ می باشد. ماموریت اصلی این دانشگاه این است که فارغ التحصیلان شایسته ای برای آینده ترکیه تربیت کند. این دانشگاه سعی دارد تا رهبرانی خلاق، مستقل و مطمئن را به جامعه ترکیه هدیه کند.

این دانشگاه در استانبول واقع شده و در میان بهترین دانشگاه های جهان رتبه ۵۱۱ را در اختیار دارد. چیزی در حدود ۷۰۱۲ دانشجو در این دانشگاه در ۵۶ رشته دانشگاهی در حال تحصیل هستند.

دانشگاه کوچ در سال ۱۹۹۳ تاسیس شد. این دانشگاه یک دانشگاه خصوصی غیرانتفاعی در استانبول می باشد که از زمان تأسیس، بی شک یکی از بهترین و برترین دانشگاه های پیشرو در ترکیه بوده است. این دانشگاه نقش بسیار مهمی در ارتقای آموزش، دانش و خدمات در ترکیه داشته است.

به تمام کسانی که قصد دارند در ترکیه تحصیل کنند تحصیل در دانشگاه کوچ پیشنهاد می شود. دانشگاه کوچ از لحاظ علمی بسیار قوی است و برای تحصیل یک محیط اجتماعی زنده و پویا را برای دانشجویان فراهم کرده است.

دانشجویان در این دانشگاه، در فعالیت‌های اجتماعی منظم، باشگاه‌های دانشجویی، تیم‌های ورزشی و سازمان‌های داوطلبانه می توانند شرکت می کنند. کلاس ها و آزمایشگاه های این دانشگاه مجهز به آخرین زیرساخت های تکنولوژیک و سیستم های پشتیبانی می باشد. علاوه بر تمام موارد ذکر شده ناگفته نماند که امکانات ورزشی و تفریحی این دانشگاه در سراسر ترکیه بی نظیر است.

 

رشته های تحصیلی دانشگاه کوچ

از مهمترین رشته های تحصیل در ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • علوم طبیعی و ریاضیات
 • علوم اجتماعی
 • مهندسی و فناوری
 • پزشکی و دندانپزشکی
 • تجارت و مدیریت
 • علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 • علوم انسانی
 • هنر، طراحی و معماری
  قانون
 • علوم و حرفه کاربردی

 

هزینه تحصیل در دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ بهترین دانشگاه ترکیه است و با تمام امکاناتی که دارد بی شک به یکی از مقرون به صرفه ترین دانشگاه های ترکیه می تواند انتخاب شود. هزینه تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه کوچ ۱۵۷۰۰ دلار در سال است. شما باید برای تحصیل در رشته های دیگر دانشگاه کوچ چیزی در حدود ۱۱۴۰۰ دلار در سال بپردازید. این هزینه شامل شهریه و ثبت نام می شود و همچنین شما با شهریه خود امکان استفاده کامل از کتابخانه، آزمایشگاه، سالن کامپیوتر و خدمات درمانگاه را خواهید داشت.

دانشگاه حاجت‌تپه

دانشگاه حاجت‌تپه یکی از برجسته‌ترین دانشگاه های ترکیه می باشد. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه است که از یک سیستم آموزشی پژوهش محور به جای آموزشی محور استفاده می کند. هدف دانشگاه حاجت‌تپه ارتقای تعالی آموزش در ترکیه می باشد و در این راستا خدمات بی شماری را به دانشجویان ترک ارائه می کند.

دانشجویانی که از این دانشگاه فارغ التحصیل می شوند می توانند به عنوان افرادی با کیفیت در همه زمینه های علمی، فناوری و هنر مشغول به کار شوند.

دانشگاه حاجت‌تپه در استانبول ترکیه واقع شده است. در رتبه بندی برترین دانشگاه های ترکیه این دانشگاه رتبه ۷۰۱ را در اختیار دارد و چیزی در حدود ۵۰ هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند.

کرسی بهداشت کودک، به عنوان بخشی از دانشکده پزشکی دانشگاه حاجت‌تپه در ۲ فوریه ۱۹۵۴ تأسیس گردید. سنگ بنای دانشگاه حاجت‌تپه به طور کلی در سال ۱۹۵۷ بنا نهاده شد. این دانشگاه در ابتدا با موسسه و بیمارستان بهداشت کودکان حاجت‌تپه همکاری می کرده است. اما این دانشگاه به طور رسمی فعالیت های آموزشی، تحقیقاتی و خدمات عمومی خود را در ماه های آغازین سال ۱۹۵۸ آغاز کرد.

 

مهمترین رشته های تحصیلی دانشگاه حاجت‌تپه

از مهمترین رشته های تحصیل در دانشگاه حاجت‌تپه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهندسی و فناوری
 • مطالعات محیطی و علوم زمین

 

هزینه تحصیل در دانشگاه حاجت‌تپه

هزینه تحصیل در دانشگاه حاجت‌تپه در مقایسه با دیگر دانشگاه های ترکیه بسیار کمتر است. هزینه تحصیل در ترکیه بسته به این که در کدام رشته و مقطع تحصیل می کنید متفاوت خواهد بود. اما در مجموع شما باید برای تحصیل در دانشگاه حاجت‌تپه چیزی در حدود ۴۵۰ تا ۱۰۰۰ دلار نیز هزینه کنید. هزینه زندگی در استانبول نیز ممکن برای دانشجوی حاجت‌تپه چیزی در حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار در ماه باشد که این شامل مواردی مانند مسکن، غذا، پوشاک، کتاب، حمل و نقل و سایر خدمات نیز می شود.

دانشگاه سابانجی

بذر دانشگاه سابانجی در توزلا، جامع ترین پروژه گروه سابانجی در زمینه آموزش، در تابستان ۱۹۹۵ پس از یک کنفرانس علمی کاشته شد. پس از چیزی در حدود ۳ دهه از تاسیس این دانشگاه حالا این دانشگاه به یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه تبدیل شده است که بالاترین رتبه دانشگاهی را در ترکیه در اختیار دارد. تنها یکی دو دانشگاه در سراسر ترکیه هستند که ماند این دانشگاه در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

دانشگاه سابانجی یک دانشگاه خصوصی است که چیزی بیش از ۳۰ رشته تحصیلی در این دانشگاه ارائه می شود. هدف دانشگاه سابانجی این است که با پیشرفت روز به روز علم در جهان و فناوری و ساختارهای اجتماعی، افراد واجد شرایطی را تربیت کند تا دانش و مهارت های لازم برای ایفای شغل در هر نقطه از جهان را داشته باشند.

در مجموع دانشگاه سابانجی از سه دانشكده تشکیل شده است. دانشجویان در این دانشگاه این شانس را دارند که رشته خود را پس از سال اول یا دوم تحصیلی خود انتخاب کنند.

این امر در این دانشگاه از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا این امر به دانش آموزان این اجازه را می دهد تا با درک بیشتر در مورد تحصیلات عالی و علایق علمی و شغلی خود تصمیم گیری کنند. این امر برای دانش آموزان می تواند مشخص کند که در کدام رشته و یا برنامه دانشگاهی تحصیل کند.

در دانشگاه سابانجی همکاری های میان رشته ای بین دانشکده مهندسی و علوم طبیعی (FENS)، دانشکده هنر و علوم اجتماعی (FASS) و مدرسه بازرگانی Sabanci (SBS) وجود دارد. این امر دانشجویان این دانشگاه را برای چالش های متنوع مدرنیته و فناوری به خوبی آماده می کند.

 

رشته های تحصیلی در دانشگاه سابانجی

از مهمترین رشته های تحصیلی در دانشگاه سابانجی به این موارد می توان اشاره کرد:

 • تجارت و مدیریت
 • علوم اجتماعی
 • مهندسی و فناوری
 • علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 • علوم انسانی
 • علوم طبیعی و ریاضیات
 • هنر، طراحی و معماری
 • پزشکی و سلامت

 

هزینه تحصیل در دانشگاه سابانجی

دانشگاه سابانجی با توجه به آنکه یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه است اما هزینه تحصیل در این دانشگاه بسیار مقرون به صرفه می باشد. شما برای تحصیل در این دانشگاه تنها باید برای یک سال تحصیلی در مقطع کارشناسی ۱۷۰۰۰ دلار هزینه کنید. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز در دانشگاه سابانجی باید برای یک سال چیزی در حدود ۱۵۵۰۰ دلار هزینه کنید.

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه است که در شهر بیلکنت قرار گرفته است. این دانشگاه توانسته است که برای دانشجویان محیطی را برای یادگیری و رشد فکری به خوبی فراهم کند. هدف تاسیس این دانشگاه خدمت به بشریت و تقویت صلح بر روی زمین بوده است.

برنامه های تحصیلی در سیستم آموزشی بیلکنت به این صورت نیست که صرفاً فارغ التحصیلان برای به دست آوردن یک حرفه و یا شغل تحصیل کنند. در عوض، دانشگاه بیلکنت تلاش می کند تا دانش آموزان را به گونه ای پروش دهد تا بدانند که چگونه تفکر کنند و اینکه چگونه یاد بگیرند.

دانشگاه بیلکنت را در واقع می توان اولین دانشگاه خصوصی و غیرانتفاعی ترکیه نامید که در ۲۰ اکتبر ۱۹۸۴ توسط پروفسور دوراماچی با هدف ایجاد یک مرکز تعالی در آموزش عالی و تحقیقات تاسیس گردید.

این دانشگاه را در همان ابتدا بیلکنت نامیدند که مخفف “bilim kenti” به زبان ترکی است که به معنای شهر دانش و علم می باشد.

 

رشته های تحصیل در دانشگاه بیلکنت

از مهمترین رشته های تحصیل در دانشگاه بیلکنت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • علوم اجتماعی
 • علوم انسانی
 • علوم طبیعی و ریاضی
 • هنر، طراحی و معماری
 • مهندسی و فناوری
 • تجارت و مدیریت
 • علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 • قانون
 • روزنامه نگاری و رسانه
 

هزینه تحصیل در دانشگاه بیلکنت

یکی از مقرون به صرفه ترین دانشگاه های ترکیه همین دانشگاه بیلکنت می باشد. بر این اساس، شما برای تحصیل در این دانشگاه در ترم پاییز باید با ۱٪ مالیات ۱۳,۰۴۶ دلار شهریه بپردازید. اما بسته به اینکه رشته و مقطع شما در این دانشگاه چیست، هزینه ای که شما باید بپردازید متفاوت می باشد. هزینه ای که شما باید برای تحصیل در این دانشگاه بپردازید بسته به رشته و مقطع انتخابی می تواند بین ۱۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار در سال متغیر باشد.

دانشگاه بغازیچی

دانشگاه بغازیچی نیز یکی دیگر از بهترین دانشگاه های ترکیه است که در شهر استانبول قرار گرفته و در این دانشگاه چیزی در حدود ۲۰۰۰۰ دانشجو در حال تحصیل هستند. این دانشگاه در جهان رتبه ۷۰۱ را در اختیار دارد و برای چیزی در حدود ۵۲ رشته تحصیلی دانشجو می پذیرد.

دانشگاه بغازیچی در ابتدا با نام کالج رابرت در استانبول تاسیس شد. کالج رابرت توسط دکتر هاملین، معلم، مخترع، تکنسین، معمار و سازنده، با همکاری شریکش به نام آقای کریستوفر راین لندر رابرت، نیکوکار معروف و تاجر ثروتمند نیویورکی تأسیس گردید.

سپس دانشگاه بغازیچی به طور رسمی در ۱۰ سپتامبر ۱۹۷۱، در جایی که بیش از صد سال پردیس کالج رابرت در آن جا قرار داشت تاسیس گردید.

دانشگاه علاوه بر فعالیت‌های علمی دارای برنامه جامع ورزشی برای دانشجویان است. در این برنامه های ورزشی فوتبال، بسکتبال، والیبال، تنیس و قایقرانی از محبوب ترین برنامه ها هستند. همچنین در این دانشگاه در طول سال مسابقات و نمایشگاه های بسیاری در طول سال تحصیلی برگزار می شود.

 

رشته های تحصیلی در دانشگاه بغازیچی

از مهمترین رشته های تحصیلی در دانشگاه بغازیچی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • علوم اجتماعی
 • مهندسی و فناوری
 • علوم طبیعی و ریاضیات
 • تجارت و مدیریت
 • علوم انسانی
 • علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 • مطالعات محیطی و علوم زمین
 • روزنامه نگاری و رسانه
 • پزشکی و سلامت
 • هنر، طراحی و معماری
 • مهمان نوازی، اوقات فراغت و ورزش
 • قانون
 

هزینه تحصیل در دانشگاه بغازیچی

دانشگاه بغازیچی یکی از مقرون به صرفه ترین دانشگاه های ترکیه است. شهریه ای که دانشگاه بغازیچی از دانشجویان بین المللی دریافت می کند بسیار کم می باشد. شما برای تحصیل در رشته های مهندسی، علوم اجتماعی و غیره باید چیزی بین ۱۵۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار در سال هزینه کنید.

دانشگاه اوزیگین

دانشگاه اوزیگین یکی دیگر از بهترین دانشگاه های ترکیه می باشد که برای تحصیل در ترکیه توصیه می شود. به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی، دانشگاه اوزیگین همیشه افق های جدیدی را بر روی دانشجویانی که قصد تحصیل در آن را دارند می گشاید. سیستم آموزشی این دانشگاه بدین صورت است که فرصت های جدیدی را به دانشجویان می دهد تا خود شایستگی های خود را کشف کنند و توانا بشوند.

دانشگاه اوزیگین دانشگاهی است که در استانبول قرار دارد و در این دانشگاه چیزی در حدود ۸۰۰۰ دانشجو تحصیل می کنند. این دانشگاه در بین دانشگاه های جهان رتبه ۶۰۱ را در اختیار دارد.

 

رشته های تحصیلی دانشگاه اوزیگین

از مهمترین رشته های تحصیلی اوزیگین می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 

 • تجارت و مدیریت
 • مهندسی و فناوری
 

هزینه تحصیل در دانشگاه اوزیگین

بسته به این که شما در کدام مقطع و یا رشته قصد دارید که در دانشگاه اوزیگین تحصیل کنید ممکن است که شهریه متفاوتی را از شما درخواست کنند. اما به طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه اوزیگین از ۸۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ دلار در سال متغیر است. اما به طور مثال شما برای تحصیل در رشته مهندسی در دانشگاه اوزیگین در مقطع کارشناسی باید ۱۳۰۰۰ دلار هزینه کنید.

دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه فنی استانبول یکی از شناخته شده ترین موسسات آموزشی معتبر در سراسر ترکیه است که به خاطر تاریخ، علم، فناوری، هنر و دستاوردهای ورزشی اش بسیار مشهور می باشد.

دانشگاه فنی استانبول چیزی در حدود ۲۴۲ سال سابقه فعالیت در حوزه علمی و آموزشی را در ترکیه دارد. در مرکز تحقیقاتی دانشگاه فنی استانبول گذشته به زمان اکنون متصل می شود.

دانشگاه فنی استانبول پیشرفت های علمی و فناوری بسیار متعددی را در سال های اخیر داشته است. سیستم آموزشی دانشگاه فنی استانبول مبتنی بر یادگیری آکادمیک است. این دانشگاه یکی از اولین دانشگاه هایی بوده است که با معرفی نوآوری ها و دستاوردهای منحصر به فرد، سیستم آموزشی خود را به جهان معرفی کرده است.

دانشگاه فنی استانبول یکی از بهترین و قدیمی ترین دانشگاه های جهان است که در سال 1773 با نام “Mühendishane-i Bahr-i Hümayun” (مدرسه مهندسی نیروی دریایی امپراتوری عثمانی) در زمان سلطنت مصطفی سوم تأسیس گردید. دانشگاه فنی، مهندسی و معماری استانبول یکی از برجسته‌ترین و پیشرو ترین دانشگاه های نوآورانه در زمینه تحقیق و توسعه در علم و فناوری بوده است.

 

یکی از مهمترین اهداف دانشگاه فنی استانبول گسترش مرزهای دانش در علم است. این دانشگاه قصد دارد تا با بسط دانش های فناوری و هنر بتواند به خوبی به نیازهای جامعه با اجرای دانش پاسخ بدهد. از دیگر اهداف دانشگاه فنی استانبول می توان به این موارد زیر اشاره کرد:

 

 • گسترش رویکرد شخص محور و متنوع؛
 • آموزش لیبرالیسم و مدارا در برابر انتقاد ها؛
 • ایجاد ابتکار و رقابت در بین دانشجویان؛
 • تقویت فردیت و نوآوری در بین دانشجویان.
 

رشته های تحصیلی دانشگاه فنی استانبول

از مهمترین رشته های تحصیلی در دانشگاه فنی استانبول می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 

 • مهندسی و فناوری
 • علوم طبیعی و ریاضیات
 • هنر، طراحی و معماری
 • علوم و حرفه های کاربردی
 • مطالعات محیطی و علوم زمین
 • علوم اجتماعی
 • تجارت و مدیریت
 • علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 • علوم انسانی
 

هزینه تحصیل در دانشگاه فنی استانبول

هزینه تحصیل سالانه در دانشگاه فنی استانبول چیزی بین ۸۱۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار آمریکا می باشد. اما مانند دیگر دانشگاه های ترکیه بسته به این که شما در کدام مقطع و یا رشته تحصیلی در حال تحصیل می باشید ممکن است که هزینه ای متفاوت را نیز بپردازید.

دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول یکی دیگر از برترین دانشگاه های ترکیه در شهر استانبول است که شرق و غرب، گذشته و آینده را در یک جا گرد هم آورده است. این دانشگاه یکی از پیشروترین دانشگاه های ترکیه است که توانسته افراد شایسته ای را در خود پرورش داده و در این راستا از زمان تاسیس این دانشگاه در سال ۱۴۵۳ برای پیشرفت ترکیه و بشریت نقش بسیار مهمی را ایفا کرده است.

دانشگاه استانبول یکی از بزرگترین دانشگاه های ترکیه است و در این دانشگاه چیزی در حدود ۲۵۰۰۰ دانشجو در حال تحصیل هستند. این دانشگاه برخلاف بسیاری از دانشگاه های برتر ترکیه که به صورت خصوصی اداره می شوند، یک دانشگاه دولتی است.

فعالیت ها و پروژه های تحقیقاتی عمده دانشگاه استانبول شامل موارد زیر می شود:

 • مورد اجرا قرار دادن سالانه حدود ۲۵۰۰ پروژه.
 • تحقیقات گسترده در مورد بیماری بهجت.
 • انجام پروژه های تحقیقاتی گسترده باستان شناسی در ترکیه.
 

مهمترین رشته های تحصیلی در دانشگاه استانبول

از مهمترین رشته های تحصیل در دانشگاه استانبول می توان به این موارد اشاره کرد:

 • بالینی، پیش بالینی،
 • علوم فیزیک، ریاضیات و آمار،
 • روانشناسی،
 • علوم اجتماعی، سیاست و مطالعات بین المللی،
 • علوم زیستی و بیولوژیکی،
 • تجارت و اقتصاد،
 • هنر و علوم انسانی،
 • قانون.
 

هزینه تحصیل در دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول نیز به مانند دیگر دانشگاه های ترکیه یکی از مقرون به صرفه ترین دانشگاه های ترکیه است و از این رو برای تحصیل در این دانشگاه شما باید تنها در مقطع لیسانس چیزی کمتر از ۳۰۰۰ دلار در سال هزینه کنید. به غیر از این نیز برای زندگی در استانبول نیاز است که شما ۳۸۲ تا ۷۶۴ دلار نیز برای هزینه های جاری خود بپردازید.

دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه فنی خاورمیانه یکی از رقابتی ترین دانشگاه های سراسر ترکیه است و تحصیل در این دانشگاه خود به تنهایی یک افتخار است. هر ساله، از بین تمام دانشجویانی که قصد دارند در این دانشگاه تحصیل کنند آزمون ورود به دانشگاه گرفته می شود که بیش از 3/1 از 1000 متقاضی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند با بالاترین امتیاز در دانشگاه METU پذیرش می شوند.

با توجه به اینکه تقاضا برای تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه بسیار زیاد است، اکثر دپارتمان‌های تحصیل در این دانشگاه تنها توان پذیرش ۱% از تقریباً ۱.۵ میلیون متقاضی برتری را دارند که در این آزمون شرکت می کنند.

دانشگاه فنی خاورمیانه با نام “Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü” (موسسه فناوری پیشرفته خاورمیانه) برای کمک به پیشرفت و توسعه کشور ترکیه در 15 نوامبر 1956 تاسیس شد. این دانشگاه از بدو تاسیس وظیفه آموزش افرادی را داشته که بتواننند مهارت های لازم را در رشته های علوم طبیعی و اجتماعی کسب کنند.

هم اکنون این دانشگاه که ۲۷۰۰۰ دانشجو را در خود جای داده است، در آخرین رتبه بندی دانشگاهی، رتبه ۵۵۱ را در اختیار دارد.

 

رشته های تحصیلی در دانشگاه فنی خاورمیانه

از مهمترین رشته های تحصیلی در دانشگاه فنی خاورمیانه می توان به این موارد اشاره کرد:

 • مهندسی و فناوری
 • علوم اجتماعی
 • علوم طبیعی و ریاضیات
 • علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 • مطالعات محیط و علوم زمین
 • تجارت و مدیریت
 • علوم انسانی
 • هنر، طراحی و معماری
 • کشاورزی و جنگلداری
 • علوم و حرفه کاربردی
 • علوم ورزشی 
 
هزینه تحصیل در دانشگاه خاورمیانه

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای دانشجویانی که قصد دارند در این دانشگاه تحصیل کنند چیزی در حدود ۱۰۵ دلار آمریکا می باشد.

چرا تحصیل در ترکیه

در پایان می توان علت انتخاب ترکیه به عنوان بهترین کشور برای تحصیل را این موارد ذکر کنیم:

 

هزینه تحصیلی کم  در ترکیه

یکی از دلایل انتخاب ترکیه به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی مناسب برای شما هزینه بسیار مقرون به صرفه در ترکیه می باشد. تمام دانشجویان بین المللی از هر کجای دنیا برای تحصیل در ترکیه تنها باید در هر سال تحصیلی ۱۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو پول پرداخت کنند. در واقع این بسیار کمتر از میانگین شهریه ای است که در کشورهایی مانند بریتانیا، آمریکا، کانادا، استرالیا و یا چین باید پرداخت کنید.

 

هزینه زندگی مقرون به صرفه در ترکیه

به غیر از دانشگاه هزینه های زندگی در ترکیه بسیار مقرون به صرفه است و شما از اجاره محل اقامت گرفته تا تهیه غذا و مواد غذایی و همچنین حمل و نقل تا تفریح و سفر نیازی نخواهید داشت که هزینه چندانی کنید. هزینه های زندگی به طرز عجیب و شگفت انگیزی در ترکیه بسیار پایین است. شما می توانید تنها با بودجه ماهانه ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ترکیه به راحتی زندگی کنید.

 

بورسیه تحصیلی در ترکیه

به غیر از اینکه تحصیل در دانشگاه های ترکیه بسیار مقرون به صرفه است، حتی شما می توانید از بورسیه های تحصیلی نیز استفاده کنید. خبر خوب این است که اکثر دانشجویان خارجی واجد شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی ترکیه می باشند. طیف گسترده ای از بورسیه های تحصیلی در ترکیه  برای دانشجویان بین المللی که قصد دارند در این کشور تحصیل کنند، وجود دارد و در دسترس است.

 

فرهنگ غنی ترکیه

ترکیه در یکی از بهترین نقاط جهان قرار گرفته است. در واقع کشور ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد خود پلی بین اروپا و آسیا است. جنبه منحصر به فرد این کشور موجب شده است که این کشور از یک محیط چند فرهنگی با سنت ها، غذاها و عادات ترکیبی بهره مند باشد. اگر قصد دارید که هم در اروپا و هم در آسیا تحصیل کنید، بی شک انتخاب ترکیه می تواند بهترین گزینه شما برای تحصیل در خارج از کشور باشد.

 

خوابگاه های دانشجویی ترکیه

خدمات رفاهی دانشگاه های سراسر ترکیه بسیار عالی می باشد. خوابگاه های دانشجوی مدرن ترکیه معمولا در محوطه خوابگاه قرار دارند. خوابگاه های ترکیه از امکانات رفاهی بسیار خوبی برخوردار هستند. خوابگاه ها در این کشور معمولا از اتاق های یک و یا دو تخته تشکیل شده اند که دارای امکانات بسیار خوبی می باشند:

 • دسترسی شخصی، رایگان و نامحدود به اینترنت؛
 • تلویزیون کابلی در هر اتاق؛
 • تلفن داخلی؛
 • حمام و دوش در هر اتاق؛
 • آب گرم شبانه روزی؛
 • یخچال و آشپزخانه؛
 • میز شخصی با تجهیزات کامپیوتری.

سوالات متداول

یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه که می تواند برای آینده شما بسیار خوب باشد دانشگاه کوچ است که بالاترین رتبه را در ترکیه بر اساس رتبه بندی آموزش عالی تایمز و QS در اختیار دارد. لازم به ذکر است که دانشگاه کوچ خود شامل 22 برنامه در مقطع کارشناسی، 31 برنامه در مقطع ارشد و 16 برنامه تحصیلی در مقطع دکتری می شود

ترکیه یکی از مقرون به صرفه ترین کشور های جهان برای زندگی است. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور چیزی در حدود ۲۰۰۰۰ دلار در سال است. در دانشگاه‌های دولتی هزینه های شما بسیار ارزانتر خواهد بود. برای تحصیل در ترکیه باید به طور کلی برای برنامه‌های تحصیلی انگلیسی زبان ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در سال، و برای دوره‌های زبان ترکی حدود ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار در سال پرداخت کنید.

ترکیه بی شک یکی از ارزانترین کشور های جهان است و از این رو شهریه دانشگاه ها در این کشور نسبت به دیگر کشور های جهان در اروپا و آمریکا ارزانتر است. در همین راستا دانشجویان بین المللی برای تحصیل در ترکیه باید چیزی بین ۱۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال هزینه پرداخت کنند. گرانترین رشته های تحصیلی که شما می توانید در آن تحصیل کنید عبارتند از رشته های پزشکی یا مهندسی.

بله – تمام دانشجویان بین المللی این امکان را دارند که طبق بند ۱ ماده ۴۱ قانون ترکیه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در حین تحصیل کار نیز کنند.

بهترین رشته تحصیلی که شما می توانید در ترکیه تحصیل کنید طراحی و مد می باشد. این می تواند به این علت باشد که ترکیه درست در امتداد یکی از مهمترین مسیرهای تجاری بین اروپا، آسیا و خاورمیانه قرار گرفته است. همچنین امکان تحصیل در مدیریت کسب و کار و علوم و مهندسی کامپیوتر نیز برای دانشجویان متقاضی وجود دارد.

 

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن