مشاوره رایگان

02128111107

اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی آمریکا

اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی آمریکا

بورسیه تحصیلی آمریکا

اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی آمریکا مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. بورسیه‌های تحصیلی ارائه‌شده توسط کالج‌ها و دانشگاه‌ها، راه مناسبی برای کاهش هزینه‌های تحصیل در مقاطع مختلف هستند. کشور امریکا نیز یکی از مقاصد مطرح در سطح بین‌المللی برای ادامه تحصیل است. این کشور بورسیه‌های متعددی به دانشجویان خارجی ارائه می‌دهد. اما بسیاری از دانشجویان در مورد نحوه عملکرد اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی آمریکا سردرگم هستند. به طور مثال، اینکه مبلغ این بورسیه‌ها چگونه پرداخت می‌شود و می‌توان آن را صرف چه چیزی کرد. اگر شما هم این سوالات را در ذهن خود دارید، خواندن این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

آنچه در این مقاله میخوانید :

بورسیه تحصیلی چیست؟

در کالج‌ها و دانشگاه‌ها، بورسیه و اسکالرشیپ جزء کمک‌های مالی هستند که برای کمک به دانشجویان جهت پرداخت هزینه‌های مقاطع مختلف تحصیلی طراحی شده‌اند. گاهی اوقات، بورسیه به صورت یک چک ارائه می‌شود. گاهی برنامه‌های بورسیه تحصیلی و اسکالرشیپ قابل تمدید هستند و در هر ترم یا سال تحصیلی برای دانشجویان کمک هزینه‌ای را فراهم می‌کنند. بورسیهها با وام‌های دانشجویی تفاوت دارند، زیرا نیازی به بازپرداخت ندارند. دانشجویان ممکن است مبلغ بورسیه را مستقیماً به صورت یک چک به نام خود دانشجو دریافت کنند.
در موارد دیگر، بورسیه توسط دانشگاه یا کالج به حساب شخص متقاضی واریز می‌شود. در این موارد، دانشجو تفاوت هر مبلغی را که بابت شهریه، هزینه خوابگاه و غذا بدهی دارد، به دانشگاه می‌پردازد. اگر بورسیه‌ها و سایر اشکال کمک‌های مالی برای پوشش هزینه‌های کالج یا دانشگاه مانند شهریه کافی باشند، مازاد مبلغ بورسیه به دانشجو بازپرداخت می‌شود.

بورسیه تحصیلی چیست؟

نحوه تامین بورسیه تحصیلی امریکا

اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی آمریکا از منابع مختلف، از جمله سازمان‌ها، موسسات خیریه، بنیادها، مشاغل، کالج‌ها، دانشگاه‌ها و منابع دولتی ارائه می‌شود. کالج‌ها و دانشگاه‌ها، کمک‌های مالی را در قالب کمک های شایستگی نیز ارائه می‌کنند. بنابراین فراموش نکنید که با کالج و دانشگاه‌هایی که در نظر دارید، تماس بگیرید تا ببینید آیا واجد شرایط دریافت هر گونه کمک شایستگی هستید یا خیر.

در موارد دیگر، بورسیه توسط دانشگاه یا کالج به حساب شخص متقاضی واریز می‌شود. در این موارد، دانشجو تفاوت هر مبلغی را که بابت شهریه، هزینه خوابگاه و غذا بدهی دارد، به دانشگاه می‌پردازد. اگر بورسیه‌ها و سایر اشکال کمک‌های مالی برای پوشش هزینه‌های کالج یا دانشگاه مانند شهریه کافی باشند، مازاد مبلغ بورسیه به دانشجو بازپرداخت می‌شود.

مقاله پیشنهادی ——-> فاند تحصیلی

منابع اصلی بورسیه‌ها و کمک‌های مالی تحصیلی امریکا

منایع بورسیه تحصیلی امریکا

به طور کلی اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی آمریکا توسط دولت از چهار منبع اصلی تامین می‌شود. در این بخش چهار منبع اصلی بورسیه‌ها و کمک‌های مالی و همچنین درصد هر کدام از آنها از کل کمک‌های مالی و بورسیه‌ها، ذکر شده‌اند.

1.کمک‌های مالی فدرال 47٪:

اگر به دنبال بورسیه‌های شایستگی از سوی دولت فدرال هستید، شانسی ندارید. تقریباً تمام کمک‌های مالی دولت فدرال نیازمند نشان دادن عدم تمکن و داشتن نیاز مالی هستند. جهت تعیین واجد شرایط بودن برای کمک‌های مالی فدرال، باید درخواست خود را در سایت اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی آمریکا (FAFSA) تکمیل کنید. در ادامه، دو کمک بلاعوض اصلی که تحت عنوان کمک فدرال ارائه می‌شوند، آورده شده‌اند:

 • کمک هزینه پل

کمک مالی پل، بزرگ‌ترین کمک مالی فدرال است. کمک هزینه کامل فعلی که سالانه تعدیل می‌شود، 5920 دلار است. اکثر دانشجویانی که واجد شرایط دریافت مبلغ کامل هستند، درآمد خانواده آنها کمتر از 60000 دلار است. این امکان وجود دارد که واجد شرایط دریافت کمک هزینه‌ای جزئی مازاد بر کمک هزینه اصلی فدرال باشید.

 • کمک هزینه تحصیلی تکمیلی فدرال

کمک هزینه تحصیلی تکمیلی فدرال برای افرادی که “نیاز مالی استثنایی” دارند، در دسترس است. اگر واجد شرایط دریافت کمک هزینه پل نباشید، واجد شرایط دریافت این کمک هزینه هم نخواهید بود. میزان این کمک هزینه از 1000 تا 4000 دلار در سال متغیر است. کمک هزینه تحصیلی تکمیلی فدرال در همه دانشگاه‌ها در دسترس نخواهد بود و ممکن است منابع مالی آن تمام شوند.

اگر واجد شرایط دریافت کمک‌های مالی فدرال نیستید، می‌توانید به وام‌های فدرال مراجعه کنید. دو نوع وام فدرال وجود دارد که در زیر آمده‌اند:

 • وام مستقیم برای کسانی است که در سایت کمک‌های دانشجویی فدرال پرونده تشکیل داده‌اند و در دانشگاه به صورت پاره‌وقت حضور دارند. در طی یک دوره پنج‌ساله، دانشجویان می‌توانند حداکثر 31000 دلار وام بگیرند.
 • وام پلاس برای دانشجویان مقطع کارشناسی و همچنین دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری طراحی شده است. دانشجویان می‌توانند تفاوت بین شهریه و هزینه‌های دانشگاه و آن مبلغی که به ‌عنوان کمک مالی دریافت کرده‌اند را به ‌عنوان وام در نظر بگیرند.

2.کمک‌های مالی و کمک هزینه تحصیلی دولتی 8٪:

تقریباً هر آژانس آموزشی ایالتی، حداقل یک برنامه اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی آمریکا برای ساکنان ایالت دارد. در ایالت‌های جنوبی، بورسیه‌ها بیشتر بر اساس معدل و احتمالاً نمرات آزمون اعطا می‌شوند. ایالت‌های سواحل شرقی و غربی بیشتر بر اساس عدم تمکن مالی، کمک‌های مالی را ارائه می‌کنند. برخی از برنامه‌های ایالتی، مانند برنامه‌های کالیفرنیا و نیویورک، دارای سیستم‌های متمرکز هستند. به این معنی که بورسیه‌ها بر اساس فرمول‌هایی مخصوص به سطح هر ایالت تعیین می‌شوند. در سایر ایالت‌ها، دولت به دانشگاه‌های دولتی اجازه می‌دهد در زمان اعطای بورسیه و اسکالرشیپ، از صلاحدید خود استفاده کنند. ایالت‌های این دسته، شامل تگزاس و ویرجینیا هستند.

3.بورسیه‌ها و کمک‌های مالی دانشگاه‌ها 35٪:

دانشجویان درخواست خود را برای دانشگاه مورد نظر ارائه می‌دهند و اداره اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی آمریکا تصمیم می‌گیرد که آیا متقاضی را بپذیرد یا خیر. اگر دانشگاه بورسیه تحصیلی شایستگی ارائه دهد، معمولاً در طول فرآیند پذیرش، بر اساس ریز نمرات و نمره کل متقاضی، تصمیم‌گیری می‌کند.

درخواست دانشجو در اداره اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی کشور آمریکا بررسی و تعیین می‌شود که متقاضی واجد شرایط اخذ بورسیه تحصیلی است یا خیر. پس از در نظر گرفتن بورسیه‌های شایستگی، اگر دانشگاه مایل به ارائه کمک اضافی باشد، علاوه بر کمک هزینه تحصیلی، کمک هزینه‌ای بر اساس نیاز متقاضی نیز اعطا می‌کند.

دانشگاه‌های تحقیقاتی با رتبه بالا و مدارس هنرهای لیبرال هیچ کمک هزینه تحصیلی ارائه نمی‌نمایند. کمک‌های آن‌ها منحصراً به ‌صورت کمک‌های بلاعوض مبتنی بر نیاز است. در نتیجه، اگر واجد شرایط دریافت کمک مبتنی بر نیاز نباشید، باید هزینه کامل را در این مؤسسات پرداخت کنید.

4.بورسیه‌های خصوصی 10%:

گروه‌های خارجی مانند بنیادها، گروه‌های مدنی، شرکت‌ها، گروه‌های مذهبی، سازمان‌های فنی و حرفه‌ای و موسسات خیریه بورسیه‌های خصوصی اعطا می‌نمایند. بسیاری از مردم تصور می‌کنند که بورسیه‌های تحصیلی خصوصی، بزرگ‌ترین منبع درآمد موسسات آموزشی هستند. اما آن‌ها در واقع جزء کوچک‌ترین منابع می‌باشند. برخلاف سایر منابع، این بورسیه‌ها معمولاً فقط برای یک سال تخصیص داده می‌شوند. اکثر کمک‌های مالی موسسات خصوصی زیر 4000 دلار هستند. شانس برنده شدن در این اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی آمریکا حدود یک در هشت است. سایر بورسیه‌های معتبر می‌توانند شانس یک در 250 یا یک در 500 داشته باشند.

نحوه استفاده از مبالغ بورسیه‌های تحصیلی

کمک‌های مالی که تحت عنوان بورسیه‌های تحصیلی به شما اعطا می‌شوند را می‌توان برای هر موردی خرج کرد. اما عاقلانه است که به این کمک‌ها به ‌عنوان یک سرمایه نگاه کنید و نه به‌عنوان پول اضافی جهت خرج کردن برای تفریحات و سرگرمی‌های شخصی. این کمک هزینه می‌تواند صرفا برای شهریه دانشگاه صرف شود یا می‌تواند هزینه‌ای برای خریدن کتاب و لوازم‌التحریر، مسکن، غذا یا حتی کامپیوتر و نرم‌افزار باشد. بسته به نوع بورسیه تحصیلی ارائه شده، گاهی اوقات قبل از شروع دانشگاه مبلغ بورسیه را به ‌صورت کامل دریافت می‌کنید. در موارد دیگر، مبلغ بورسیه به ‌صورت اقساطی به دانشجو پرداخت می‌شود. گاهی اوقات ممکن است بورسیه تحصیلی در وسط یک ترم پرداخت شود.

بورسیه‌های تحصیلی

افراد واجد شرایط دریافت اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی آمریکا

هر بورسیه معیارهای خاص خود را دارد. برخی از اسکالرشیپ‌ها بر اساس عدم تمکن مالی اعطا می‌شوند. برای برخی دیگر، شما باید عضو یک سازمان باشید، در رشته خاصی تحصیل کنید یا مطابق با سیاست و دستورالعملی که گروه اعطاکننده بورسیه وضع می‌نماید، رفتار کنید. شما باید چندین بورسیه تحصیلی را که برای شما مفید هستند، پیدا کنید و برای اخذ آنها درخواست دهید. حتی بورسیه‌هایی برای دانشجویانی که در یک ایالت یا شهر خاص زندگی می‌کنند نیز در نظر گرفته می‌شوند. شما می‌توانید در طول سال‌های تحصیلی خود تا مقطع دکتری به درخواست برای اخذ بورسیه ادامه دهید.

شرایط اخذ اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی آمریکا

دانشجویان برای اخذ بورسیه تحصیلی در آمریکا نیاز دارند نمره TOEFL یا IELTS بالایی داشته باشند. برخی از بورسیه‌های تحصیلی آمریکا تنها به دانشجویان بعضی از کشورهای خاص اعطا می‌شوند. اخذ اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی کشور آمریکا نیاز به ارائه معدل تحصیلی قبلی فرد دارد. از دیگر موارد مهم در اخذ بورسیه تحصیلی آمریکا، قبولی در یکی از آزمون‌های بین‌المللی مانند ACT، GRE یا SAT است. بسته به نوع دانشگاه و شرایط تحصیلی و نوع بورسیه که دانشجو قصد اخذ آن را دارد، می‌تواند در یکی از آزمون‌های مذکور شرکت کند. داشتن استعدادها و مهارت‌های ویژه فردی، اثبات عدم توانایی در پرداخت هزینه‌های تحصیل یا مجموعه‌ای از همه این موارد جهت دریافت اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی آمریکا ضروری هستند.

اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی آمریکا در مقطع کارشناسی

برنامه‌های اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی کشور آمریکا برای دانشجویان خارجی ساکن آمریکا در مقطع کارشناسی نیز ارائه می‌شوند. دانشجویان خارجی جهت اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی در آمریکا نسبت به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، شانس کمتری دارد. دانشجویان خارجی باید استعداد خود را در زمینه‌ای با ارائه مدارک معتبر اثبات نمایند تا بتوانند از برنامه‌های کمک هزینه تحصیلی بهره‌مند شوند. برای اخذ بورسیه و اسکالرشیپ در مقطع کارشناسی توسط دانشجویان خارجی، متقاضی باید موارد زیر را داشته باشد:

 • مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی با حداقل معدل بالای 18
 • مدرک SAT با حداقل نمره 1050
 • توانایی اثبات مهارت زبان با داشتن مدرک زبان با نمره آیلتس 6.5 یا تافل 100 به بالا
 • نداشتن گپ تحصیلی یا همان فاصله بین دو مقطع آموزشی بلافاصله بعد از اخذ مدرک دیپلم

انواع بورسیه‌ها

فرد متقاضی می‌تواند بخش زیادی از هزینه‌های تحصیل خود در مقطع کارشناسی را از طریق اخذ بورسیه تحصیلی تامین کند. بعضی از بورسیه‌های تحصیلی که برای مقطع کارشناسی در آمریکا ارائه می‌شوند به شرح زیر هستند:

 • بورسیه تحصیلی و اسکالرشیپ ICSP در دانشگاه اورگان. (دریافت کمک هزینه‌های دانشجویی از 9،000 الی 27،000 دلار.)
 • بورسیه تحصیلی و اسکالرشیپ در آمریکا توسط شاگرد ممتازها در دانشگاه کلارک. (بورسیه تحصیلی به مبلغ 15،000 دلار برای دانش‌آموزان ممتاز دبیرستانی که ساکنین دائمی یا شهروندان آمریکا نیستند، ارائه می‌شود.)
 • بورسیه تحصیلی و اسکالرشیپ EGL دانشگاه آمریکایی. (این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان کشورهایی است که برای بهبود جامعه، با درآمد پایین خود جهت تحصیل در مقطع کارشناسی وارد آمریکا می‌شوند. اخذ این بورسیه کلیه هزینه‌های تحصیل و زندگی فرد را پوشش می‌دهد.)

اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد

اخذ اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی کشور آمریکا جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای متقاضیانی که مقطع کارشناسی را در دانشگاه‌های آمریکا نگذرانده‌اند، کمی سخت است. همچنین به دلیل تقاضای زیاد جهت اخذ بورسیه تحصیلی از سوی دانشجویان بین‌المللی، استفاده از بورسیه تحصیلی در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد عملا کاری بسیار دشوار می‌باشد. بورسیه‌های کمک تحصیلی به دلایل مختلف به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شوند. شرایط اعطای بورسیه تحصیلی در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد به‌ شرح زیر هستند:

 • اخذ مدرک کارشناسی 4 ساله با معدل کل بالای 16 از دانشگاه‌های معتبر و دولتی کشور مبدا.
 • اخذ و ارائه توصیه‌نامه از اساتید معتبر خود در مقطع کارشناسی توسط شخص متقاضی.
 • ارائه مدرک معتبر دال بر توانایی در زبان انگلیسی با حداقل نمره مدرک زبان. (آیلتس 6.5 به بالا یا تافل 79 به بالا)
 • توانایی در کسب نمره قبولی در آزمون‌های مدرک GRE و GMAT و ارائه مدرک آنها در برخی از رشته‌ها.
 • شرکت در سمینارها و کنفرانس‌های علمی معتبر و ارائه مدرک شرکت در دوره.
 • داشتن و چاپ مقالات علمی و پژوهشی در مجلات بین‌المللی معتبر ازجمله ISI.

اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی آمریکا در مقطع دکتری

برنامه دولت فدرال منبع اصلی تامین مخارج بورسیه‌های تحصیلی و اسکالرشیپ در آمریکا برای مقطع دکتری است. کمک هزینه‌های تحصیلی خصوصی نیز توسط منابع ویژه و مؤسسات خاص با اهداف منحصربه‌فرد در زمینه آموزش ‌و پرورش برای این مقطع اعطا می‌شوند.

اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی

نتیجه گیری

با توجه به هزینه‌های بالای زندگی و تحصیل در کشور امریکا، همواره برنامه‌های متعدد کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی حائز اهمیت بوده‌اند. به همین علت ما در این مقاله، انوع اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی آمریکا و همچنین شرایط اخذ آنها را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم.

موسسه مهاجرتی مهاجرت با ما یکی از معتبرترین موسسات مهاجرتی است که می‌تواند شما را در زمینه اخذ اسکالرشیپ با بورسیه تحصیلی کشور آمریکا یاری نماید. مشاوران این موسسه به شما کمک خواهند تا کالج یا دانشگاه موردنظر به همراه بهترین بورسیه تحصیلی را پیدا کنید.

سوالات متداول

2 نوع شامل مستقیم و پلاس. در نوع مستقیم، مقدار وام متناسب با شهریه است. ولی در وام پلاس، تفاوت بین هزینه‌های دانشگاه و کمک‌هزینه مالی که دانشجو دریافت کرده‌ است، به ‌عنوان وام در نظر گرفته می‌شود.

کمک‌های مالی فدرال، کمک‌های مالی و کمک هزینه تحصیلی دولتی، بورسیه‌ها و کمک‌های مالی دانشگاه‌ها، بورسیه‌های خصوصی.

بورسیه‌های تحصیلی در آمریکا از منابع مختلف از جمله سازمان‌ها، موسسات خیریه، بنیادها، مشاغل، کالج‌ها، دانشگاه‌ها و منابع دولتی ارائه می‌شوند.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن