مشاوره رایگان

02128111107

مهاجرت کاری به اسپانیا

مهاجرت کاری به اسپانیا

مهاجرت کاری به اسپانیا

مهاجرت کاری به اسپانیا مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. برای یک مهاجر، اشتغال در اسپانیا پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. اما اگر به زبان اسپانیایی تسلط داشته باشید، ورود به بازار کار این کشور، برای شما آسان‌تر می‌شود. البته آشنایی با زبان انگلیسی نیز یک مزیت مهم به شمار می‌رود. از سوی دیگر، اگر قصد مهاجرت کاری به اسپانیا را دارید، بهتر است پیش از ورود به این کشور، یک شغل پیدا کنید. همچنین اگر قصد دارید در اسپانیا به صورت خوداشتغال کار کنید، باید تمام مدارک لازم مانند طرح تجاری، مدارک مالی و … را برای ارائه درخواست ویزای خود و مهاجرت کاری آماده کنید. در واقع، تفاوتی نمی‌کند که به دنبال چه شغلی هستید و چه شرایطی را مد نظر دارید، پیش از هر اقدامی، باید با شرایط مهاجرت کاری به اسپانیا آشنا شوید.

آنچه در این مقاله میخوانید :

مختصری درباره فرهنگ کسب‌و‌کار در اسپانیا

مانند بسیاری از کشورها، فرهنگ تجاری در اسپانیا بسته به نوع کسب و کار شما متفاوت است. به عنوان یک متقاضی مهاجرت کاری به اسپانیا، باید با برخی از ویژگی‌های فرهنگ کاری این کشور آشنا شوید. البته ممکن است آن‌ها را غیرعادی بدانید. به عنوان مثال، کار موروثی هنوز در این کشور رایج است، به ویژه در مشاغل خانوادگی، صنایع سنتی و حتی برخی مجموعه‌های دولتی. با این حال، این ساختار در سال‌های اخیر، تغییر کرده است.

ساعات کاری در اسپانیا

در اسپانیا، معمولا از دوشنبه تا جمعه، روزهای کاری هستند و میزان ساعات کاری تعیین شده در قانون کار اسپانیا 40 ساعت در هفته است. به طور معمول، روزهای کاری از ساعت 9:00 شروع می‌شوند و حدود ساعت 20:00 به پایان می‌رسند. در این بین، یک استراحت طولانی برای ناهار وجود دارد که معمولا سه ساعت طول می‌کشد.

شرایط کلی مهاجرت کاری به اسپانیا

شرایط مهاجرت کاری به اسپانیا

اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌توانند بدون محدودیت در اسپانیا کار کنند. اما اگر تبعه یکی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستید، برای کار در این کشور به ویزای کار و سایر مدارک لازم (ماند قرارداد کاری با یک کارفرمای اسپانیایی) نیاز دارید.

به طور دقیق، برای کار در اسپانیا به عنوان یک خارجی، باید موارد زیر را داشته باشید:

 • اجازه اقامت در اسپانیا
 • عدم سوء سابقه کیفری در اسپانیا و کشورهایی که قبلا در آن‌ها اقامت داشته‌اید
 • رسید پرداخت هزینه درخواست اقامت موقت
 • قرارداد کاری که توسط شما و کارفرمایتان امضا شده باشد

آیا همه می‌توانند برای مهاجرت کاری به اسپانیا اقدام کنند؟

در اسپانیا، کاریابی برای مهاجرها کمی دشوار است. در واقع، اغلب مهاجران برای شغل‌های موجود در لیستی با عنوان «shortage occupation list» درخواست می‌دهند. این لیست مربوط به حوزه‌هایی است که متقاضیان کمی دارند و به صورت فصلی توسط سرویس استخدام عمومی (Servicio Público de Empleo Estatal) منتشر می‌شود. همچنین اداره مهاجرت اسپانیا باید تایید کند که هیچ شهروند یا مقیم اسپانیا وجود ندارد که تقاضای کار در سمت مورد نظر شما را داشته باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید وب‌سایت وزارت کار این کشور را بررسی کنید.

بهترین راه برای یافتن شغل در اسپانیا

متقاضیان مهاجرت کاری به اسپانیا می‌توانند از روش‌های مختلف برای کاریابی استفاده کنند. البته به عنوان شهروند کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، اولین موردی که باید بررسی کنید، لیست “shortage occupation” است، زیرا مشاغل موجود در این لیست، تنها مشاغلی هستند که می‌توانید برای کار در اسپانیا انتخاب کنید. در این بین، بسیاری از مهاجران تمایل دارند در بخش گردشگری مشغول شوند، بسیاری دیگر نیز به آموزش زبان انگلیسی می‌پردازند.

ممکن است پلتفرم خاصی برای حرفه شما وجود داشته باشد. بنابراین، بهتر است که به دنبال empleo یا همان پلتفرم استخدامی مختص موقعیت مورد نظر خود باشید. پلتفرم‌های بین‌المللی برای جستجوی کار نیز می‌توانند شما را یاری کنند؛ مانند Glassdoor، Indeed یا LinkedIn.

می‌توانید به دنبال فرصت‌های شغلی در شرکت‌های چند ملیتی باشید که ممکن است هم در اسپانیا و هم در کشور فعلی شما دفتر داشته باشند. این شرکت‌ها می‌توانند شما را در ایجاد ارتباطات و کاریابی یاری کنند. همچنین می‌توانید به وب‌سایت وزارت کار، مهاجرت و تامین اجتماعی اسپانیا مراجعه کنید. در واقع، این وب‌سایت تمام اطلاعات و مراحل کار در این کشور را در اختیار شما قرار می‌دهد. خدمات عمومی ملی برای استخدام یا  «SEPE / Servicio Público de Empleo Estatal» نیز یکی از مراجع مهمی است که می‌توانید اطلاعاتی در مورد مهاجرت کاری به اسپانیا و فرصت‌های شغلی در آن پیدا کنید.

چگونه برای مهاجرت کاری به اسپانیا اقدام کنیم؟

برای ارائه درخواست کار در اسپانیا، باید یک رزومه یا CV مناسب شامل مشخصات خود مانند نام کامل، تاریخ تولد، ملیت، وضعیت تاهل، آدرس، شماره تلفن (با کد بین‌المللی) و … تهیه کنید. همچنین توصیه می‌شود عکس خود را نیز در رزومه قرار دهید، البته این مورد الزامی نیست.

باید در رزومه، تجارب کاری خود را به طور کامل ذکر کنید. در این بین، مدارک تحصیلی نیز جزو مهم‌ترین موارد هستند. همچنین باید بخشی را به مهارت‌های خود اختصاص دهید. بسته به موقعیت شغلی که در نظر دارید، ارائه مدارکی مانند گواهینامه رانندگی نیز می‌تواند موثر باشند. در بازار کار اسپانیا، آشنایی با زبان‌های مختلف بسیار مهم است. بنابراین، بهتر است این مورد را برجسته کنید و اگر با چند زبان آشناییت دارید، همه آن‌ها را ذکر کنید. همچنین می‌توانید رزومه خود را به زبان اسپانیایی بنویسید تا مهارت‌های زبانی خود را اثبات کنید.

در این بین، شما باید بررسی کنید که آیا کارفرمای شما در تامین اجتماعی ثبت‌نام کرده است یا خیر. از سوی دیگر، باید در مورد اینکه قرارداد کاری شما مطابق با مقررات ملی کار است، مطمئن شوید. پس از عقد قرارداد، به شما اجازه کار و اقامت موقت با مدت یک سال داده می‌شود. البته ممکن است بسته به شغل و منطقه جغرافیایی شما، این مچوز محدود شود.

حداقل دستمزد و متوسط حقوق در اسپانیا

به عنوان یک متقاضی مهاجرت کاری به اسپانیا، باید به هزینه‌های زندگی در این کشور و میزان حقوقی که می‌توانید به دست بیاورید، توجه کنید. بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط موسسه آماری اسپانیا (INE)، کارگران در اسپانیا به طور متوسط ​​سالانه 23000 یورو (25400 دلار آمریکا) حقوق دریافت می‌کنند. در این کشور، افراد به ازای 14 ماه کار حقوق دریافت می‌کنند: دوازده ماه سال، به اضافه دو ماه دیگر. حقوق این دو ماه به عنوان پاداش در کریسمس (ماه دسامبر) و در تعطیلات ژوئیه پرداخت می‌شود.

ممکن است بسته به حرفه شما و منطقه‌ای که در آن کار می‌کنید، متوسط ​​حقوق به طور قابل توجهی متفاوت باشد. اما به طور کلی، حقوق خالص کارگران در هر ماه  1200 یورو (1350 دلار) است. اما متوسط ​​حقوق ناخالص کمتر از 1850 یورو (2080 دلار آمریکا) در ماه است که به 25900 یورو (29200 دلار آمریکا) در سال می‌رسد.

توجه داشته باشید که حداقل دستمزد فعلی در اسپانیا 900 یورو (1000 دلار) در ماه است که به دستمزد ناخالص سالانه 12600 یورو (14200 دلار آمریکا) می‌رسد. در اسپانیا، اگر حداقل دستمزد را دریافت کنید، می‌توانید نیازهای اولیه خود را برآورده کنید. با این حال، زندگی در مرکز شهر با این میزان درآمد، برای شما دشوار خواهد بود. زیرا در این بخش، اجاره بها و هزینه‌های زندگی به طور قابل توجهی بیشتر از مناطق خارج از شهر است.

درآمد مناسب برای زندگی در اسپانیا چقدر است؟

برای تعیین میزان درآمد مناسب برای زندگی در اسپانیا، باید به عواملی مانند هزینه زندگی در شهری که در آن سکونت دارید و سبک زندگی شما توجه کرد. در واقع، برای اینکه درک درستی از میزان حقوق داشته باشید، باید هزینه زندگی (شامل اجاره بها) برای یک بزرگسال (مجرد) در شهرهای بزرگ این کشور را در نظر بگیرید.

میانگین هزینه زندگی در ماه (شامل اجاره بها) در شهرهای بزرگ اسپانیا:

 • مادرید: 1,550 یورو
 • بارسلونا: 1,600 یورو
 • والنسیا: 1,200 یورو
 • بیلبائو: 1,400 یورو

اگر می‌خواهید در اسپانیا راحت زندگی کنید، حقوق خالص شما باید به قدری باشد که علاوه بر پوشش هزینه‌های زندگی، امکان پس انداز را به شما بدهد. به عنوان متقاضی مهاجرت کاری به اسپانیا، باید بدانید که کارگران بسیار ماهر معمولا بین 1990 تا 2120 یورو (2230 تا 2380 دلار آمریکا) در ماه درآمد دارند.

مهاجرت کاری به اسپانیا

پرتقاضاترین مشاغل در اسپانیا

به طور کلی، مشاغل مرتبط با IT بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت کاری به اسپانیا هستند، اما  مشاغلی که نیاز به تسلط به زبان انگلیسی دارند نیز می‌توانند گزینه‌های خوبی برای مهاجران باشند. در این بین، بسیاری از افراد جذب مشاغل تابستانی می‌شوند. در واقع، صنعت گردشگری اسپانیا جزو صنایع پررونق است و در سال 2022، این کشور میزبان بیش از 30 میلیون توریست بود. با چنین درصد بالایی از گردشگران، همیشه در صنعت گردشگری و هتل‌ها، تقاضا برای استخدام کارجویان مسلط به زبان انگلیسی وجود دارد.

از مقصدهای گردشگری محبوب این کشور می‌توان به کوستا دل سول، جزایر بالئاریک، و بنیدورم اشاره کرد که در هر کدام از آن‌ها، فرصت‌های شغلی بسیاری وجود دارد. از سوی دیگر، مشاغل موقت بهترین گزینه‌ها برای کسب ثبات در یک کشور خارجی هستند. شما می‌توانید در رستوران‌ها و هتل‌ها یا در نزدیکی جاذبه‌های گردشگری مانند پارک‌های کار پیدا کنید. علاوه بر وب‌سایت‌های ذکر شده در بخش‌های پیشین، می‌توانید مشاغل فصلی (به‌ویژه تابستانی) را در وب‌سایت‌های زیر پیدا کنید:

 • وب‌سایت Season Workers
 • وب‌سایت thinkSPAIN

فعالیت در زمینه آموزش؛ گزینه‌ای بی‌نظیر برای مهاجرت کاری به اسپانیا

در اسپانیا، آموزش زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی (TEFL) یک فعالیت شغلی محبوب برای مهاجران است. با این حال، افرادی که زبان مادریشان انگلیسی است نیز برای فعالیت در نقش معلم زبان، موانعی پیش رو دارند. در واقع، برای فعالیت در این نقش، به مدرک TEFL نیاز دارید. شما می‌توانید دوره TEFL را در کشور خود یا پس از ورود به اسپانیا بگذرانید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر و دیدن فرصت‌های شغلی که در حال حاضر برای مدرسان زبان در دسترس هستند، می‌توانید به این وب‌سایت‌های زیر مراجعه کنید:

 • وب‌سایت i-to-i
 • وب‌سایت Premier TEFL
 • وب‌سایت Spainwise
 • وب‌سایت TEFL Iberia
 • وب‌سایت TtMADRID

دوره‌های کارآموزی برای مهاجرت کاری به اسپانیا

در اسپانیا، تجربه کاری بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. از این رو، دانشجویانی که سابقه 2 تا 3 سال کار  پیش از فارغ‌التحصیلی را دارند، شانس بیشتری برای استخدام شدن دارند. در این کشور، دوره‌های کارآموزی معمولا بین 2 تا 3 ماه به طول می‌انجامند، اما مدت زمان کار به نظر کارفرما و نیازهای کسب و کار او نیز بستگی دارد.در حال حضر، با توجه به رشد فناوری و بخش‌های گردشگری در اسپانیا، امکان کارآموزی در این شاخه‌ها وجود دارد.

خوداشتغالی؛ گزینه‌ای جذاب برای مهاجرت کاری به اسپانیا

اگر می‌خواهید آزادی بیشتری در حرفه خود داشته باشید، خوداشتغالی می‌تواند گزینه خوبی باشد، اما نباید انتظار مزایای متعدد را داشته باشید. از سوی دیگر، تفاوتی نمی‌کند که یک فروشگاه خرده فروشی یا یک شرکت کوچک راه‌اندازی کنید و یا به عنوان یک فریلنسر کار کنید. در هر صورت، بهتر است از قبل بدانید که چگونه خوداشتغالی کنید و از اشتباهات رایج دور بمانید.

بسته به نوع کاری که می‌خواهید انجام دهید، باید مراحل مختلفی را طی کنید. اما به طور کلی، تمامی فعالیت‌های اقتصادی شما باید در سازمان مالیاتی و تامین اجتماعی اسپانیا ثبت شوند. شما می‌توانید با دریافت سند الکترونیکی واحد (documento unico electronico /DUE) اکثر مراحل ارائه درخواست برای خوداشتغالی در اسپانیا را به صورت آنلاین انجام دهید. البته اگر می‌خواهید یک موسسه یا فروشگاه خرده‌فروشی باز کنید، به مجوز شورای شهر، ayuntamiento و مجوز ساخت و ساز (در صورتی که قصد دارید یک ساختمان را بازسازی کنید یا بسازید) نیاز دارید.

برترین گزینه‌ها برای خوداشتغالی در اسپانیا

همانطور که گفته شد، مشاغلی که نیاز به مهارت‌های زبانی دارند در بین متقاضیان مهاجرت کاری به اسپانیا، محبوب هستند. اما موقعیت‌های بسیار دیگری نیز برای کار از راه دور وجود دارند که اغلب مربوط به طراحی، بازاریابی و … هستند. برای کار آزاد، می‌توانید به وب‌سایت‌هایی مانند Upwork یا Freelancer مراجعه کنید. این سایت‌ها به شما امکانی می‌دهند که موقعیت‌های مرتبط با حرفه‌ای که با مهارت‌های شما مطابقت دارد را در منطقه‌ای که می‌خواهید، پیدا کنید.

سریعترین راه برای راه‌اندازی کسب و کار در اسپانیا

متقاضیان مهاجرت کاری به اسپانیا می‌توانند با ارائه درخواست برای با دریافت سند الکترونیکی واحد (DUE) که حاوی تمام اطلاعات مربوط به کسب و کارها است، کسب و کار خود را به صورت آنلاین راه‌اندازی کنند. این فرآیند سریعتر از روش سنتی و ارائه درخواست به صورت حضوری در ادارات تامین اجتماعی و مالیات است. شما می‌توانید آموزش‌های گام به گام در مورد تمام تشریفات راه‌اندازی کسب و کار در اسپانیا را در Punto de Atención al Empreendedor/ PAEیا همان مرکز خدماتی برای کارآفرینان بیابید. در این بین، باید اطلاعات شخصی، مشروح فعالیت‌ها و اظهارنامه مالیاتی خود را نیز ارائه دهید.

مدارک لازم و مراحل درخواست DUE

هنگام ارائه درخواست برای DUE به یک شماره شناسایی اتباع خارجی تحت عنوان «Número de Identificación de Extranjero/NIE» نیاز دارید. همچنین شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا به ویزای اقامت و خوداشتغالی نیاز خواهند داشت.

 یکی دیگر از مراحل درخواست DUE، ثبت‌نام در «Impuesto de Actividades Economicas/IAE» است که با هدف محاسبه مالیات بر فعالیت‌های اقتصادی انجام می‌شود. سپس، یک کد برای متقاضی صادر می‌شود. در این بین، او باید آدرس و سایر مشخصات محل سکونت شما (متراژ، کد پستی، تلفن) و … را ارائه دهد. همچنین برآورد درآمد برای ثبت‌نام در طرح تامین اجتماعی الزامی است. یک حساب بانکی ویژه کارگران خوداشتغال نیز لازم است. در نهایت، بررسی درخواست DUE مستقیما توسط تامین اجتماعی و سازمان مالیاتی انجام می‌شود.

کسب و کار در اسپانیا

مهاجرت کاری به اسپانیا از طریق راه‌اندازی شرکت

شما می‌توانید یک شرکت محدود «Sociedad Limitada/SL» یا «Pequeña y Mediana Empresa/PyME» را به صورت آنلاین از طریق CIRCE راه‌اندازی کنید. در واقع، می‌توانید تمام اطلاعات مورد نیاز خود را در پورتال PyME بیابید. البته به طور کلی، ملزومات راه‌اندازی یک شرکت در اسپانیا، موارد زیر هستند:

 • ثبت نام شرکت
 • ارائه درخواست برای CIF (کد شناسایی مالیاتی) در اداره مالیات یا Delegación de Hacienda
 • باز کردن یک حساب بانکی به نام شرکت (حداقل سپرده نیز به نوع شرکت بستگی دارد)

نتیجه گیری

بر اساس داده‌های منتشر شده توسط استاتیستا (Statista)، از هر 10 مهاجر که در اسپانیا زندگی می‌کنند، 9 نفر از شرایط شغلی و کیفیت بالای زندگی در این کشور، رضایت دارند. همچنین در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، هزینه زندگی در اسپانیا پایین است. از سوی دیگر، با زندگی و کار در این کشور، فرصت یادگیری دومین زبان رایج در جهان را خواهید داشت. با توجه به این موارد، طبیعی است که مهاجرت کاری به اسپانیا دشوار و پرتقاضا باشد. در این بین، مشاورین مجرب موسسه مهاجرت با ما می‌توانند شما را برای کسب مجوز اشتغال و اقامت این کشور یاری کنند. همچنین، در بخش بلاگ وب‌سایت ما، مطالبی مفید و خواندنی درباره مهاجرت کاری وجود دارند.

سوالات متداول

برای مهاجرت کاری به اسپانیا، باید بالای 18 سال سن داشته باشید. با این حال، اگر با والدین یا قیم قانونی خود زندگی می‌کنید، امکان کار از سن 16 تا 18 سالگی نیز وجود دارد.

به طور کلی، افرادی که شهروند اسپانیا هستند یا مجوز اقامت و کار این کشور را دارند، از حق اشتغال برخوردار هستند.

با ثبت‌نام در سازمان تامین اجتماعی اسپانیا، این امکان برای شما فراهم می‌شود که بیمه بیکاری یا مستمری دریافت کنید. علاوه بر این موارد، می‌توانید از سیستم بهداشت عمومی در اسپانیا بهره ببرید.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن