مشاوره رایگان

02128111107

مهاجرت کاری به اتریش

مهاجرت کاری به اتریش

مهاجرت کری به اتریش

مهاجرت کاری به اتریش مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.اتریش از نظر صنعتی و اقتصادی، یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای اروپا به‌شمار می‌آید. در این کشور کوچک اروپایی عضو کشورهای حوزه شینگن، فرصت‌های شغلی مختلفی برای افراد بومی و اتباع خارجی وجود دارند. در طی سال‌های اخیر، کشور اتریش با رشد چشمگیری که در زمینه صنعت داشته، با کمبود نیروی کار حرفه‌ای در برخی مشاغل مواجه‌ شده است. همین موضوع به‌علاوه حقوق مناسب، نرخ پایین بیکاری و امنیت شغلی بالا، اتریش را به یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت کاری تبدیل کرده است. در این مطلب از موسسه مهاجرت با ما، با شرایط مهاجرت کاری به اتریش و مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری این کشور آشنا می‌شویم.

آنچه در این مقاله میخوانید :

میزان حقوق در اتریش

یکی از نکات مهم در مهاجرت کاری به اتریش که افراد بسیاری را خواهان مهاجرت به این کشور کرده است، میزان دستمزد و حقوق دریافتی در این کشور می‌باشد. افراد در صورت داشتن مهارت، تخصص و دانش کافی و رزومه خوب، در این کشور از حقوق و دستمزد مناسبی برخوردار خواهند شد. البته میزان حقوق و دستمزدها، همانند تمامی کشورها با توجه به موقعیت شغلی و نوع کار و درجه شغلی و نوع قرارداد و توافق با کارفرمایان، متفاوت است. اما این تفاوت چندان چشمگیر نیست و معمولا افراد ماهر و متخصص ماهیانه حقوقی مناسب و بالای 5000 یورو دریافت خواهند کرد.

میزان حقوق در اتریش

نحوه کاریابی مهاجران در اتریش

معمولا کاریابی برای متقاضیان مهاجرت کاری، به دو روش حضوری و غیر حضوری صورت می‌گیرد. در روش حضوری مهاجران باید بتوانند با یک کارفرمای اتریشی، تعامل و ارتباط موثری برقرار کنند و اگر هم به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی تسلط داشته باشند، می‌توانند خود را از نظر علمی و تخصص و مهارت به کارفرما ثابت کنند. یادگیری زبان آلمانی به‌خصوص در برخی از مشاغل خاص که بیشتر با افراد در ارتباط هستند، مانند مشاغل مدیریتی و رشته‌های علوم پایه و پزشکی، یکی از امتیازات مهم به‌شمار می‌آید.

 

روش دیگر کاریابی برای مهاجران، به‌صورت غیر حضوری و اینترنتی است که متقاضیان یافتن شغل در این کشور، می‌توانند با ارائه رزومه‌های تحصیلی و سوابق کاری و تخصصی خود، برای موسسات کاریابی مختلف درخواست و تقاضای شغل ارسال کنند. برای این کار، افراد باید هر کارفرما را به نام محترمانه خود مورد خطاب قرار دهند و یک عکس مناسب و کاملا رسمی از خود را بر روی فرم رزومه اسکن کنند. یکی دیگر از راه‌های کاریابی به‌صورت غیر حضوری، وب‌سایت‌های کاریابی در این کشور هستند. متقاضیان یافتن شغل در اتریش، می‌توانندبا ساخت پروفایل و آپلود رزومه خود، در این سایت‌ها به جستجوی مشاغل مختلف در این کشور و ارتباط با کارفرماهای اتریشی بپردازند و از این روش نیز بتوانند شغل مورد نظر خود را پیدا کنند.

شرایط دریافت ویزای کاری کشور اتریش

انواع ویزای کاری اتریش

افرادی که تمایل به مهاجرت کاری به اتریش را دارند، حتما باید برای ورود به این کشور، ویزای کاری آن را دریافت کنند. متقاضیان کار در این کشور، برای دریافت ویزا باید پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرمای اتریشی داشته باشند. برای دریافت پیشنهاد کاری نیز متقاضی باید با توجه به تخصص و تحصیلاتی که دارد، کارفرمایی را در کشور اتریش پیدا کرده و او را متقاعد کند که می‌تواند در آن شغل موثر واقع شود. کارفرما نیز باید از اداره کار کشور اتریش مجوز کاری دریافت کرده و برای این منظور، بتواند ثابت کند که هیچ نیروی کار بیکاری در اتریش برای آن موقعیت شغلی وجود ندارد.

برای مهاجرت کاری به اتریش، حتما باید لیست مشاغل، شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری این کشور را نیز بررسی کنید. معمولا کارفرمایان برای مشاغلی که جز لیست مشاغل مورد نیاز باشند، به اتباع خارجی متقاضی مهاجرت، پیشنهاد شغلی می‌دهند. سیستم اعطای ویزای کاری اتریش به‌صورت امتیازبندی بوده و به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شود:

 • ویزای کاری برای افرادی که بسیار متخصص هستند
 • ویزای کاری برای نیروهای کار کلیدی
 • ویزای کاری برای مشاغلی که اتریش در آنها نقصان دارد (Shortage Occupations)

ویزای کار اتریش از طریق دریافت پیشنهاد کاری

روش اول دریافت ویزای کاری اتریش، از طریق دریافت پیشنهاد شغلی یا جاب آفر است. افراد با داشتن یک پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای اتریشی می‌توانند برای اخذ ویزای کاری این کشور درخواست دهند. در این کارفرما نیز باید یک سری مراحل را طی کند. کارفرما باید کار مورد نظر را به‌مدت 3 ماه در کشور اتریش و 3 ماه در تمام اتحادیه اروپا، آگهی کند.

در صورتی که یک شخص اتریشی یا عضو کشورهای اتحادیه اروپا متقاضی آن کار نباشد، کارفرما می‌تواند برای یک تبعه خارجی و غیر اروپایی دعوت نامه کاری و پیشنهاد شغلی ارسال کند. در این روش اگر شخص متقاضی مهاجرت کاری به اتریش، بتواند حدود 55 امتیاز از 90 امتیاز ممکن را به دست بیاورد، می‌تواند کارت قرمز سفید قرمز را دریافت کند که یک کارت اقامت 2 ساله در این کشور است.

مهاجرت کاری به اتریش از طریق اخذ ویزای جستجوی کار

روش دوم برای مهاجرت کاری به اتریش، روشی ساده‌تر برای متقاضیان است که بسیاری از افراد می‌توانند به این شیوه به این کشور وارد شوند. در این روش متقاضیانی که پیشنهاد شغلی ندارند، برای دریافت ویزای جستجوی کار یا جاب سیکر (Job Seeker) اقدام کنند. برای دریافت این ویزا، افراد باید بتوانند از 100 امتیاز ممکن، 70 امتیاز به‌دست آورند. پارامترهای مهم برای کسب این میزان امتیاز، سن، مدرک تحصیلی، مدرک زبان، سابقه کار و مواردی از این دست هستند که در صورتی که افراد متقاضی این شرایط خاص را داشته باشند می‌توانند برای اخذ این ویزا اقدام کنند.

پس از این که فرد بتواند امتیازات لازم را کسب کند و پس از موافقت و تایید مدارک در اداره کار اتریش، می‌تواند اقامت ۶ ماهه این کشور را برای یافتن شغل مناسب دریافت کند. پس از یافتن کار مورد نظر و بستن قرارداد کاری با کارفرما، مدارک فرد برای صدور اجازه کار به اداره کار مربوطه ارسال می‌شود و پس از موافقت قانونی، کارت اقامت او صادر می‌شود و پس از آن می‌تواند خانواده خود را نیز به اتریش ببرد.

مهاجرت کاری به اتریش به روش تمکن مالی بدون مجوز کار

در روش مهاجرت به اتریش با تمکن مالی یا روش خود حمایتی، فرد متقاضی برای اخذ اقامت نیازی به ارائه سوابق کاری، مدرک زبان، مدرک تحصیلی و موارد دیگر ندارد. در این روش فرد باید اثبات کند که از سرمایه کافی برخوردار است. فرد در صورتی که بتواند اقامت اتریش را کسب کند، مشکلی برای تامین هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌اش در این کشور نخواهد داشت. با اقدام از این روش مهاجرتی، نیازی به دریافت مجوز کار نیست و فرد باید با سرمایه‌ای که دارد، بتواند از پس هزینه‌های زندگی خود بربیاید. در این روش، هر شخص برای اثبات تمکن مالی، باید حدود 22 هزار یورو سرمایه در حساب بانکی خود داشته باشد.

علاوه بر این مساله، فرد باید ثابت کند که در ماه بین 2500 تا 3000 یورو درآمد ثابت دارد. در مهاجرت به اتریش با این روش، فرد متقاضی نمی‌تواند به صورت فعالانه مشغول به کار شود؛ اما برای سرمایه‌گذاری در زمینه های مختلفی از جمله خرید ملک، راه اندازی رستوران، فرانچایزها، شرکت های تجاری و مدیریت کسب وکار خود مجوز خواهد داشت.

مقاله پیشنهادی ——-> تحصیل در اتریش

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کاری به اتریش

برای مهاجرت کاری به اتریش، افراد متقاضی به یک سری مدارک اولیه معتبر و کامل نیاز خواهند داشت. ارائه مدارک مهم‌ترین و تعیین ‌کننده‌ترین مرحله در بین مراحل اخذ ویزای کاری این کشور است. مدارک مورد نیاز در پرونده فرد، باید به‌صورت کامل و دقیق ترجمه شده و به سفارت و افسر صدور ویزا ارائه شوند تا متقاضیان بتوانند ویزای کاری خود را دریافت کنند. در ادامه مدارک لازم آمده‌اند که عبارتند از:

 • پاسپورت دارای حداقل اعتبار 6 ماه
 • شناسنامه به‌همراه ترجمه آن
 • 4 قطعه عکس رنگی که به تازگی گرفته شده باشد
 • اجاره نامه از یک محل به عنوان اقامتگاه اولیه افراد در اتریش
 • بیمه نامه‌های درمانی و سلامت
 • نامه بانکی و گردش مالی مناسب که نشان‌دهنده تمکن مالی و توانایی فرد برای تامین هزینه‌های زندگی خود تا یافتن کار در اتریش باشد
 • مدارک تحصیلی و کاری که ادعای فرد برای کسب امتیاز لازم را اثبات کند

در روش مهاجرت کاری به اتریش بدون مجوز کار نیز افراد به مدارکی نیاز دارند که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • اسناد بانکی برای نشان دادن حداقل 22 هزار یورو موجودی در حساب
 • مدارک بیمه درمانی
 • سند ملک و یا اجاره نامه محل سکونت در اتریش
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه اسناد مبنی بر دریافت حداقل 2500 تا 3000 یورو درآمد ماهیانه

ویزای همراه برای مهاجرت به اتریش

افراد متقاضی که قصد دارند از راه‌های گوناگون ویزای کاری کشور اتریش را دریافت کنند، با توجه به نوع درخواست خود، پس از به‌دست آوردن اقامت کاری، می‌توانند برای همسر و فرزند خود درخواست ویزای الحاق به خانواده یا ویزای همراه بدهند. در واقع افرادی که از طریق ویزای جستجوی کار یا جاب سیکر اقدام و امتیازات لازم را کسب کرده و به کشور اتریش مهاجرت کنند، پس از یافتن کار مرتبط با رشته تحصیلی خود، ویزای آن‌ها به اقامت کاری تبدیل می‌شود و می‌توانند کارت قرمز سفید قرمز اتریش را اخذ کنند. این افراد از زمانی که کارت اقامت خود را دریافت کنند، می‌توانند برای خانواده خود شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال درخواست ویزای همراه یا ویزای الحاق به خانواده را بدهند. البته این نکته وجود دارد که پیش از بستن قرارداد کاری با کارفرما، امکان بردن همراه برای متقاضی کار در اتریش وجود نخواهد داشت.

افرادی که هم که از طریق دریافت پیشنهاد شغلی و طی دو گزینه مشاغل دارای کمبود و نیروی کار کلیدی امتیازات لازم را کسب کنند و از این طریق واجد شرایط باشند نیز پس از دریافت اقامت می‌توانند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود درخواست ویزای همراه بدهند.

ویزای همراه برای مهاجرت به اتریش

اخذ اقامت اتریش با مهاجرت کاری به این کشور

هدف نهایی بسیاری از افراد متقاضی مهاجرت کاری به اتریش، اخذ اقامت دائم و پس از آن، تابعیت این کشور است. متقاضیانی که از طریق ویزای کار با پیشنهاد شغلی و یا ویزای جستجوی کار، برای یافتن شغل اقدام می‌کنند، پس از پیدا کردن آن، در ابتدا می‌توانند کارت قرمز سفید قرمز یا اقامت 2 ساله را دریافت کنند. این افراد اگر بتوانند پس از اتمام این مدت اثبات  کنند که 21 ماه در این کشور سابقه کاری دارند، می‌توانند اقامت 3 ساله اتریش را بگیرند که با آن می‌توانند در هر زمینه شغلی و با هر کارفرمایی مشغول به کار شوند.

مهاجران پس از گذشت 5 سال نیز می‌توانند اقامت دائم اتریش را دریافت کنند. همچنین در سال ششم اقامت در این کشور این افراد می‌توانند برای دریافت پاسپورت و تابعیت کشور اتریش درخواست بدهند. افراد متقاضی که بتوانند شغلی را پیدا کنند که میزان حقوق دریافتی آن از متوسط میزان حقوق کشور اتریش بالاتر باشد، می‌توانند برای دریافت کارت آبی اتریش نیز درخواست بدهند. بعد از گرفتن این کارت نیز افراد اجازه کار در تمام کشورهای اتحادیه اروپا بدون محدودیت را دریافت خواهند کرد.

در روش اقامت تمکن مالی یا خود حمایتی نیز افراد می‌توانند پس از گذشت 5 سال برای اقامت دائم اتریش درخواست بدهند و از سال ششم برای اخذ پاسپورت اتریش نیز اقدام کنند. البته در این روش، افراد باید در سال حداقل 6 ماه را در کشور اتریش زندگی کنند.

هزینه‌های زندگی در اتریش برای مهاجران

از جمله نکاتی که افراد باید در هنگام مهاجرت کاری به اتریش مورد توجه قرار دهند، هزینه‌های زندگی در این کشور است. به‌طور کلی میزان هزینه‌های زندگی در اتریش، به شرایط و نحوه زندگی هر فرد بستگی دارد و از این رو متفاوت است. اما به‌طور کلی برای متوسط هزینه‌های اجاره خانه، می‌توان بازه‌ای در حدود 800 الی 1200 یورو در ماه را در نظر گرفت که البته بستگی به مکان زندگی شخص هم دارد. به همین شکل میزان هزینه‌های خورد و خوراک و پوشاک نیز تاثیر مستقیمی در هزینه‌های زندگی ماهیانه خواهد داشت. بالاترین میزان هزینه اجاره خانه نیز مربوط به مرکز شهر وین است که بالای 1500 یورو در ماه خواهد بود.

نتیجه گیری

اگر قصد مهاجرت کاری به اتریش و فراهم‌کردن یک زندگی با سطح کیفیت بالا برای خود، خانواده و فرزندانتان را دارید، می‌توانید به موسسه مهاجرتی مهاجرت با ما، مراجعه کنید. مجموعه ما علاوه بر ارائه انواع خدمات مهاجرتی، شرایط دریافت انواع ویزا را نیز برای شما تسهیل می‌کند. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره تخصصی در زمینه دریافت ویزای کاری کشور اتریش و آشنایی با شرایط کار برای اتباع خارجی در این کشور، با کارشناسان مجموعه ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

اتباع ایرانی برای کار در اتریش، به حداقل مدرک تحصیلی لیسانس در رشته‌های مهندسی و 3 سال سابقه کار مرتبط نیاز دارند. همچنین افراد متقاضی باید به دانش زبان انگلیسی یا آلمانی مسلط بوده و زیر حداکثر 40 سال سن داشته باشند.

در این کشور، کمبود نیروی کار حرفه‌ای در بسیاری از بخش‌ها از جمله ساخت تجهیزات صنعتی، کالاهای پزشکی و دارویی، ساخت و تولید مواد و صنعت الکترونیک وجود دارد. همچنین در اتریش نیاز به افرادی مانند فارغ‌التحصیلان و تکنسین‌های ماهر رشته مهندسی برق، مهندسان تجهیزات و ماشین‎آلات کشاورزی، مهندسان مکانیک، پرستاران و سایر کادر درمانی، فارغ‌التحصیلان دکتری فیزیک، رانندگان قطار و لوکوموتیو، نجاران و حسابداران نیازمند است.

قانون کار در اتریش به این صورت است که افراد به عنوان یک کارمند، هشت ساعت در روز و ۴۰ ساعت و در کل، پنج روز در هفته از دوشنبه تا جمعه، کار می‌کنند. این امکان نیز وجود دارد که افراد در بعضی از مشاغل تا 12 ساعت در روز و 60 ساعت در هفته به همراه ساعات اضافه کاری، مشغول به کار باشند.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن