مشاوره رایگان

02128111107

مهاجرت کاری به آلمان

مهاجرت کاری به آلمان

مهاجرت کاری به آلمان

یکی از کشور هایی که شما می توانید در آن به راحتی کار پیدا کنید و اقامت داشته باشید، آلمان است. البته مهاجرت کاری به آلمان مشروط بر این است که شرایط آن را داشته باشید. برای اینکه بتوانید به طور قانونی در آلمان زندگی و کار کنید، باید مجوز کار و اقامت این کشور را کسب کنید.

آلمان انتخاب عالی برای تمامی کسانی است که به مهاجرت فکر میکنند و به دنبال داشتن یک زندگی خوب با شغل خوب هستند. در این مقاله، اطلاعات مفیدی را برای هر کسی که مایل به کار و زندگی در آلمان است ، پیدا خواهید کرد. در این مقاله نحوه مهاجرت کاری به آلمان، شرایط کار در آلمان و حقوق کار در آلمان را آورده ایم. ما همچنین ویزای جستجوی کار، مجوز کار ، بیمه درمانی و مالیات در آلمان را نیز بررسی خواهیم کرد.

آنچه در این مقاله میخوانید :

کار در آلمان چگونه است؟

کار در آلمان چگونه است؟
ساعت کار در آلمان چگونه است ؟

به طور میانگین​​، کارمندان در آلمان پنج روز یا حدود 38 ساعت در هفته کار می کنند. شنبه ها و یکشنبه ها معمولاً در آلمان تعطیل می باشد. اما این به قرارداد شما بستگی دارد. برنامه کاری در آلمان بسیار انعطاف پذیر است و طبق قانون کار این کشور می باشد. کارمندان در آلمان مجاز هستند تا 48 ساعت در هفته کار کنند.

در ویدیو زیر میتونید ببینید که بازار کار کدام رشته ها در آلمان مناسب تر است

انواع مجوز کار در آلمان

انواع مجوز کار در آلمان

انواع مجوز کار در آلمان

برای مهاجرت کاری باید بدانید که انواع مختلفی از مجوز کار در آلمان بر اساس شرایط و نوع اشتغال شما وجود دارد:

مجوز عمومی کار در آلمان  :

اگر شغلی در آلمان پیدا کرده باشید و پیشنهاد کاری داشته باشید که توسط شهروندی از  اتحادیه اروپا تکمیل نشده باشد، می توانید برای این مجوز درخواست دهید. در آلمان تا زمانی که صلاحیت شغلی کارفرمایتان را داشته باشید نیازی به داشتن مهارت کاری خارق العاده ای نیستید.

مجوز مهارت کاری :

اگر مهارت، تجربه و درآمد بالایی دارید می توانید برای این نوع مجوز کار آلمان اقدام کنید.

کارت آبی :

اگر حقوق شما حداقل 56،800 یورو در سال باشد یا اینکه 44،304 یورو در سال در مشاغل با کمبود مهارت کاری باشد، می توانید برای کارت آبی اتحادیه اروپا اقدام کنید.

مجوز کار برای فریلنسرها :

شما می توانید برای این نوع مجوز کار در صورتی که آزاد کار یا شخصی هستید که می توانید مشتری های خود را در آلمان داشته باشد اقدام کنید.

شرایط کار در آلمان

شرایط کار در آلمان
مراحل کار در آلمان

هر کسی که در آلمان پیشنهاد کاری داشته باشد می تواند برای ویزای کار آلمان اقدام کند. اما روند و شرایط درخواست بسته شرایط متقاضی متفاوت می باشد. بسته به ملیت، سه دسته واجد شرایط کار در آلمان هستند:

شهروندان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوییس

شهروندان ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، اسرائیل، ژاپن یا کره جنوبی

شهروندان سایر اتباع خارج از اتحادیه اروپا مانند ایران

شما برای کار در آلمان باید 3 مرحله را سپری کنید:

در آلمان کار پیدا کنید

ویزای کار آلمان را از سفارت این کشور دریافت کنید

به آلمان سفر کرده و برای مجوز کار و اقامت از اداره مهاجرت در شهر اقامت خود اقدام کنید.

اما برای کسانی که قصد دارند در آلمان کار پیدا کنند روش دیگری نیز وجود دارد:

برای ویزای جستجوی کار آلمان اقدام کنید.

در آلمان کار پیدا کنید.

درخواست مجوز اقامت خود را به اداره مهاجرت ارسال کنید.

اما توجه داشته باشید که کاری که نمی توانید انجام دهید این است که با ویزای شینگن از طریق ویزای شنگن و یا توریستی وارد آلمان شوید و درخواست کار در آلمان دهید. درخواست کار شما بلافاصله رد خواهد شد. شما باید به اداره مهاجرت آلمان ثابت کنید که با هدف اشتغال، نه گردشگری وارد آلمان شده اید.

مراحل پیدا کردن کار در آلمان
ویزای جستجوی کار در آلمان

ویزای جستجوی کار در آلمان

ویزای جستجوی کار آلمان یک مجوز اقامت بلند مدت کشور آلمان است که به شما اجازه می دهد تا شش ماه در این کشور به دنبال کار باشید. اگر در پایان شش ماه کار پیدا کردید، می توانید برای دریافت ویزای کار آلمان یا مجوز کار اقدام کنید و اجازه کار و زندگی در این کشور را بدست آورید.

ویزای کار آلمان

بررسی ویزای کار آلمان
ویزای کار آلمان

شما با داشتن پیشنهاد شغلی می توانید برای ویزای کار یا ویزای جستجوی کار آلمان اقدام کنید. نوع ویزایی که برای آن درخواست می کنید بستگی به این دارد که آیا شما پیشنهاد کاری در آلمان دارید و یا خیر:

 • اگر از شرکتی در آلمان پیشنهاد کاری داشته اید و می خواهید برای دریافت مجوز کار و اقامت این کشور اقدام کنید می توانید با گرفتن ویزای کار آلمان مجوز کار آلمان را دریافت کنید.
 • اگر می خواهید به آلمان بروید و خود در آلمان به صورت مستفیم کار پیدا کنید باید برای ویزای جستجوی کار آلمان درخواست دهید. مدت اعتبار این ویزا شش ماه است و در این مدت باید به دنبال کار بگردید. پس از یافتن شغل، می توانید درخواست خود را برای مجوز کار و اقامت آلمان ارائه دهید.

ویزاهای کار و جستجوی کار آلمان به عنوان ویزاهای بلند مدت شناخته می شوند. شما به یکی از این ویزا ها نیاز دارید تا بتوانید به صورت قانونی وارد آلمان شوید. شما باید برای جستجوی کار آلمان ثابت کنید که برای کار به آلمان در سفر هستید. پیش از انقضا ویزای خود، شما باید درخواست مجوز اقامت آلمان را ارائه دهید.

تقریباً همه برای استخدام و کار در آلمان باید به سفارت آلمان یا کنسولگری این کشور درخواست ویزای خود را بدهند.

اجازه کار در آلمان

اجازه کار در آلمان

روند درخواست اجازه کار در آلمان

پس از ورود به آلمان در اداره مهاجرت آلمان ( Ausländerbehörde) باید برای مجوز کار و اقامت در این کشور اقدام کنید. بیشتر افراد برای ورود به آلمان نیاز دارند که ویزا کار را از سفارت این کشور دریافت کنند. روند درخواست اجازه کار در آلمان به شرح زیر است:

برای ویزای استخدام یا ویزای جستجوی کار در سفارت آلمان اقدام کنید.

آدرس محل زندگی خود را در اداره مهاجرت ثبت کنید.

بیمه درمانی دریافت کنید.

قرار مصاحبه را در اداره مهاجران بگذارید.

مدارک مورد نیاز را فراهم کنید.

درخواست مجوز کار و اقامت را به اداره مهاجران ارسال کنید.

حقوق کار در آلمان

هزینه اقامت آلمان
حقوق کار در آلمان

میانگین ​​درآمد کار در آلمان طبق آمار اداره فدرال آلمان، در سال 2019 سالانه 47.928 یورو یا 3.994 یورو در ماه بوده است. حقوق و دستمزد در آلمان بسیار متفاوت است، زیرا تحت تأثیر عواملی از قبیل سن، سابقه کار، صنعت، تجربه، ساعات کار و موقعیت جغرافیایی می تواند قرار بگیرد. محدوده حقوق در آلمان از 960 یورو در ماه تا 17000 یورو است در ماه می باشد.

مالیات کار در آلمان

پس از دریافت مجوز کار در آلمان و شروع به کار، باید مالیات بر درآمد خود را در آلمان پرداخت کنید. نرخ مالیات بر درآمد در آلمان بر اساس میزان درآمد شما از 14 تا حداکثر 45 درصد می باشد. اگر سالانه کمتر از 9،744 یورو درآمد داشته باشید، از پرداخت مالیات بر درآمد معاف هستید. بسته به حقوق شما، نرخ مالیات بر درآمد در جول زیر آمده است.

نرخ مالیات بر درآمدحقوق سالانه
0 درصد9،744 یورو
14 تا 42 درصدبین 9،745 تا 57،918 یورو
42 درصد57،919 تا 274،612 یورو
45 درصدبیش از 274،613 یورو

انواع دیگری از مالیات در آلمان نیز وجود دارد، که لزوماً بر شما به عنوان کارمند تأثیر نمی گذارد. مثلا:

 • مالیات بر ارزش افزوده :

 •   مشاغل آزاد باید بر محصولات و خدمات خود 19 درصد مالیات بر ارزش افزوده بپردازند. این در حالی است که نرخ 7 درصدی برای محصولات مانند غذا اعمال می شود.
 • مالیات کلیسا :

 • مالیات کلیساها در آلمان 8 تا 9 درصد بر درآمد شما است، اما فقط در صورتی آن را پرداخت می کنید که بخواهید عضو کلیسا باشید.

شرایط ویزای همراه آلمان با ویزای کار

شرایط ویزای همراه آلمان با ویزای کار
شرایط ویزای همراه آلمان با ویزای کار

اگر مجوز کار و اقامت آلمان را دریافت کردید، می توانید اعضای خانواده خود را از طریق ویزای کار خود به آلمان ببرید. مواردی که به عنوان همراه شما می توانند با شما به آلمان مهاجرت کنند شامل موارد زیر هستند.

 • همسر یا شریک زندگی شما.
 • فرزندان خردسال شما  از جمله فرزند خواندگان شما.
 • فرزندان بزرگسال شما، که به شما وابسته اند.
 • پدر و مادر پیر شما که به شما وابسته هستند.
 • خواهر و برادری که به شما وابسته هستند.

خانواده شما ممکن است همزمان با شما یا بعد از اقامت شما در آلمان درخواست ویزای خود را دهند. این روند مشابه درخواست مجوز کار در آلمان است.

کاریابی در آلمان

کاریابی در آلمان

یافتن شغل در آلمان هنگامی که از ایران به آلمان مهاجرت می کنید بی شک چالش برانگیز است. با این حال، روش های بسیاری برای پیدا کردن کار در آلمان وجود دارد. اگر می خواهید بدانید که شانس یافتن شغل در آلمان را دارید و از فرصت های شغلی المان اطلاعات تکمیلی کسب کنید بهتر است که با کارشناسان ما در موسسه رامان اپلای در تماس باشید.

مدارک لازم برای درخواست کار در آلمان

مدارک لازم برای درخواست کار در آلمان
مدارک لازم برای درخواست کار در آلمان

درخواست کار در آلمان به صورت آنلاین انجام می پذیرد. شما می توانید با ارسال رزومه و سایر مدارک مورد نیاز خود از طریق ایمیل، درخواست کار در آلمان کنید. اسنادی که ممکن است از شما خواسته شود شامل موارد زیر است:

 • رزومه.
 • کاور لتر.
 • نمونه کارها.
 • گواهینامه های آموزش و مدارک تحصیلی و زبان

شما باید مدارک خود را به صورت فایل PDF پیوست کنید. اگر نسخه الکترونیکی از مدارک خود ندارید، آنها را اسکن کنید اما مطمئن شوید اسکن شما با کیفیت بالا و خوانا است. همچنین اطمینان حاصل کنید که نام و نام خانوادگی شما در پرونده شما می باشد.

شرط سنی مهاجرت به المان

برای شروع کار در آلمان باید حداقل 15 سال سن داشته باشید. حداقل سن بسته به نوع شغلی که قصد انجام آن را دارید می تواند افزایش یابد. یافتن کار در آلمان نسبتاً آسان است و فرصت های خوبی برای کسب درآمد بالا را برای شما فراهم می کند.

مشاغل مورد نیاز در آلمان

مشاغل مورد نیاز در آلمان
مشاغل مورد نیاز در آلمان

از مهمترین مشاغلی که درخواستی بسیاری را در آلمان دارند شامل مشاغل زیر هستند:

توسعه دهندگان نرم افزار ، برنامه نویسان

معماران

مهندسین الکترونیک، برق

پرستاران

مشاوران فناوری اطلاعات، تحلیل گران فناوری اطلاعات.

اقتصاددانان، کارشناسان مدیریت بازرگانی.

مشاوران مشتری

دستیاران تولید

نمایندگان فروش

نتیجه گیری

آلمان یکی از بهترین کشور های اروپا از لحاظ شاخص های اقتصادی و زندگی است. آلمان با داشتن نرخ بی کاری بسیار پایین در کنار بالا بودن در آمد ها به یکی از مهاجر خیز ترین کشور های اروپا تبدیل شده است. سالانه مهاجران بسیاری برای داشتن زندگی بهتر به آلمان مهاجرت می کنند. اگر شما نیز قصد مهاجرت کاری به آلمان دارید باید برای دریافت ویزای کاری آلمان، پیشنهاد کاری داشته باشید. با ویزای کار آلمان مجوز اقامت کاری آلمان را دریافت می کنید و پس از جند سال اقامت در این کشور نیز به شما تخصیص داده می شود.

 

سوالات متداول

برای پیدا کردن کار در آلمان دو روش را پیش روی خود دارید. 1- اینکه از طریق موسسات کاریابی اقدام کنید. 2- ویزای جستجوی کار آلمان را دریافت کنید و خود به صورت شخصی در آلمان به صورت حضوری به دنبال کار بگردید.

خیر – شما برای دریافت کار در آلمان حداقل باید مدرک دیپلم را داشته باشید.

خیر – شما برای پیدا کردن کار در المان باید حداقل مدرک زبان B1 آلمانی را داشته باشید

شما باید برای کار در آلمان مدرک تحصیلی، مدرک زبان آلمانی B1 و 3 سال سابقه کار نیز داشته باشید.

از بهترین شهر های آلمان می توان به برلین، مونیخ، اشتوتگارت، فرانکفروت و هامبورگ اشاره داشت.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن