مشاوره رایگان

02128111107

مهاجرت کاری به عمان

مهاجرت کاری به عمان

مهاجرت کاری به عمان

مهاجرت کاری به عمان مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. عمان یکی از کشورهای خاورمیانه است که در جنوب ایران قرار دارد. این کشور دارای مرز مشترک با امارات، یمن و عربستان است. کشور عمان از ثروتمندترین کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان به شمار می‌رود. باید بدانید که عمان یکی از کشورهای در حال توسعه است؛ از همین رو فرصت‌های شغلی در این کشور روزبه‌روز در حال افزایش هستند. با توجه به این موضوع، مهاجرت کاری به عمان برای متقاضیان ایرانی نیز گزینه‌ای مناسب به شمار می‌آید. با ما همراه باشید تا به بررسی شرایط مهاجرت کاری به این کشور بپردازیم.

آنچه در این مقاله میخوانید :

چرا باید برای کار به عمان مهاجرت کنیم؟

شرایط کشور عمان برای مهاجرت متقاضیان ایرانی بسیار مناسب است. افراد ایرانی باید شرایط سنی مناسب و پیشنهاد کاری از یک کارفرمای عمانی داشته باشند. باید اشاره کرد که با تسلط به زبان انگلیسی می‌توان برای مهاجرت کاری به عمان اقدام کرد. بازار کار بیشتر مشاغل در عمان بسیار عالی است؛ به طوری که فرصت‌های شغلی بسیار زیادی برای افراد متخصص در این کشور وجود دارد.

بیشتر فرصت‌های شغلی در کشور عمان در حوزه مشاغل علوم پزشکی، فناوری اطلاعات و مشاغل فنی مانند جوشکاری هستند. از جمله مشاغل پرطرفدار در این کشور می‌توان به داروسازی و غواصی اشاره کرد. بنابراین بهتر است که قبل از اقدام به مهاجرت، ابتدا با مزایای کار در عمان آشنا شوید و سپس تصمیم نهایی خود را برای مهاجرت بگیرید.

از جمله مزایای کار در عمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بازار کار عالی برای بیشتر رشته‌ها
 • میزان درآمد عالی
 • امکان دریافت حقوق به ریال یا دلار
 • نزدیک بودن به ایران
 • فرایند آسان اخذ ویزای کاری عمان

شرایط عمومی کشور عمان برای مهاجرت کاری

قبل از اینکه بخواهید برای کار به عمان مهاجرت کنید بهتر است که با این کشور کمی آشنا شوید. کشور عمان در جنوب ایران، شرق و جنوب امارات، شرق یمن و جنوب شرقی عربستان قرار دارد. این کشور که با نام رسمی سلطنه عمان شناخته می‌شود از طریق دریای عمان دارای مرز آبی مشترک با ایران است. پایتخت این کشور شهر مسقط بوده و حکومت آن سلطنتی مطلق به شمار می‌رود. کشور عمان حدود 309500 کیلومتر مربع مساحت و در حدود 5.410.000 نفر جمعیت دارد.

زبان رسمی کشور عمان عربی است و زبان انگلیسی در واقع زبان دوم رایج این کشور به شمار می‌رود. باید اشاره کرد که واحد پول رسمی عمان نیز ریال است. در چند سال اخیر تقاضا برای مهاجرت کاری به عمان افزایش پیدا کرده و همچنان این روند ادامه دارد. افراد متخصصی که قصد مهاجرت به کشور عمان و کار در این کشور را دارند، حتما باید اطلاعات کاملی از شرایط این کشور داشته باشند. از جمله این شرایط می‌توان به میزان درآمد مختلف، مشاغل مورد نیاز این کشور و شرایط اخذ ویزای کاری اشاره کرد.

وضعیت اقتصادی و میزان نرخ بیکاری در کشور عمان

کشور عمان مانند سایر کشورهای حوزه دریای عمان و خلیج فارس دارای منابع بسیار زیاد نفت و گاز است. این کشور با استفاده از همین منابع توانست زیرساخت‌های اقتصادی خود را بهبود بخشیده و به یکی از ثروتمندترین کشورهای خاورمیانه تبدیل شود. کشور عمان دارای بیش از پنج میلیون بشکه ذخیره نفت خام است و فروش روزانه این کشور از این نفت به بیش از یک میلیون بشکه می‌رسد. با توجه به امکان تمام شدن ذخایر نفت و گاز این کشور، دولت عمان در سال‌های گذشته تلاش کرده تا روی صنایع دیگر تمرکز کند. از همین رو کشور عمان سرمایه‌گذاری روی صنعت گردشگری را آغاز کرد.

در حال حاضر جزایر و مکان‌های دیدنی در عمان به‌منظور افزایش رونق اقتصادی این کشور روزبه‌روز در حال بهبود و گسترش هستند. همچنین کشور عمان به‌منظور کسب درآمد بالا، محصولات مختلفی را به کشورهای دیگر صادر می‌کند. از جمله این محصولات می‌توان به ماهی و سایر محصولات دریایی، تجهیزات حمل‌ونقل، فلزات، پارچه و روغن اشاره کرد.

با توجه تمرکز کشور عمان بر روی صنایع دیگر و فروش نفت و گاز، واحد پولی آن یعنی ریال عمان در بازار جهانی ارزش بسیار بالایی پیدا کرده است. همچنین تمرکز عمان بر روی سایر صنایع باعث شده تا فرصت‌های شغلی بسیار زیادی ایجاد شود. در حال حاضر نرخ بیکاری کشور عمان چیزی در حدود 3.2 درصد برآورد شده است. به عبارتی دیگر از هر 100 نفر در کشور عمان 97 نفر مشغول به کار بوده و تنها سه نفر بیکار هستند. از همین رو شرایط برای مهاجرت کاری به عمان بسیار مناسب است.

مهاجرت کاری به عمان

شرایط اخذ ویزای کاری عمان

به طور کلی مهاجرت کاری به عمان نیازمند اخذ ویزای کاری این کشور خواهد بود. اخذ این ویزا شرایط خاصی دارد و با وجود کوتاه‌مدت بودن فرایند اخذ ویزای کاری عمان، انجام این فرایند کمی دشوار است. مهم‌ترین شرط مهاجرت کاری به کشور عمان دریافت پیشنهاد کاری از یک کارفرمای عمانی است. این کارفرما هم می‌تواند یک شخص باشد و هم یک شرکت که در عمان قرار دارد.

برای اینکه بتوانید پیشنهاد کاری دریافت کنید باید مدارک و رزومه کاری خود را به کارفرمای مورد نظر ارائه دهید. شما می‌توانید مدارک و رزومه را از طریق ایمیل برای کارفرما ارسال کنید. همچنین باید به کارفرما ثابت کنید که در شغل مورد نظر متخصص هستید و مهارت کافی در انجام آن دارید. کارفرما در صورت قانع شدن و تایید رزومه و مدارک، باید به اداره کار و اداره پلیس عمان مراجعه کند. در این دو اداره کارفرما باید تاییدیه دعوت‌نامه کاری را دریافت کرده و برای متقاضی ارسال کند.

مهاجرت به عمان برای کار

دریافت پیشنهاد کاری شرایطی وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • متقاضی باید حداقل 21 سال و حداکثر 60 سال سن داشته باشد
 • حداقل مدرک تحصیلی متقاضی باید لیسانس باشد
 • متقاضی باید به زبان عربی یا انگلیسی تسلط داشته باشد
 • ویزای کاری عمان از زمان صدور به مدت سه ماه اعتبار دارد
 • امکان تمدید اعتبار ویزای کاری عمان وجود دارد
 • امکان ورود و خروج چندگانه با ویزای کاری عمان وجود دارد
 • هزینه صدور ویزای کاری عمان حدودا 20 ریال عمان (52 دلار آمریکا) است
 • برای تمدید مهلت اخذ ویزای کاری عمان باید حدود 50 ریال عمان (130 دلار آمریکا) بپردازید

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری عمان

پس از دریافت نامه پیشنهاد کاری از سوی کارفرما، متقاضی باید نسبت به تهیه و جمع‌آوری مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری اقدام کند. باید اشاره کرد که تمام مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری عمان باید به زبان عربی یا زبان انگلیسی ترجمه شده باشند. به عبارتی دیگر متقاضی باید نسخه ترجمه شده مدارک را به سفارت عمان ارائه دهد.

از جمله مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری عمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دو قطعه عکس
 • پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار شش ماه به همراه کپی آن
 • نامه پیشنهاد کاری ارسال شده از سوی کارفرما که در واقع همان مجوز کار صادر شده از سوی اداره کار عمان است
 • گواهی سلامت جسمی و روانی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدارک کاری و تخصصی مربوط به شغل مورد نظر
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای کاری

شرایط اخذ ویزای همراه عمان

بسیاری از متقاضیان مهاجرت کاری به عمان متاهل هستند و طبیعتا تلاش می‌کنند که هنگام مهاجرت به عمان، خانواده خود را به این کشور ببرند. طبق قوانین مهاجرتی بین‌المللی همراهان متقاضی مهاجرت، شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می‌شوند. باید اشاره کرد که حداکثر سن فرزندان واجد شرایط برای اخذ ویزای همراه در هر کشور می‌تواند متفاوت باشد. لازم است بدانید که متقاضیان کار در عمان می‌توانند هم‌زمان با اخذ ویزای کاری، برای خانواده خود نیز ویزای همراه دریافت کنند.

عمان از آن دسته کشورهایی است که حداکثر سن فرزندان واجد شرایط برای اخذ ویزای همراه این کشور، بیشتر از 18 سال است. در واقع متقاضیان کار در عمان می‌توانند برای همسر و فرزندان تا حداکثر 21 سال خود ویزای همراه دریافت کنند. برای اخذ ویزای همراه، متقاضی باید ثابت کند که میزان درآمد او در کشور عمان حداقل حدود 300 ریال در ماه است. به عبارتی دیگر، متقاضی باید ثابت کند که توانایی تامین هزینه‌های زندگی همراهان خود در کشور عمان را دارد. همچنین متقاضی باید با ارائه سند اجاره مسکن، ثابت کند که دارای مکانی برای اقامت در کشور عمان است.

باید اشاره کرد که سند اجاره می‌تواند به نام کارفرما بوده و یا نام خود متقاضی به عنوان مستاجر ثبت شده باشد. متقاضی برای اثبات تمکن مالی خود باید یا از حساب ماهیانه و حقوق خود یا از گردش حساب شش‌ماهه خود پرینت گرفته و ارائه دهد. لازم به ذکر است که همسر متقاضی در کشور عمان اجازه کار نخواهد داشت.

میزان درآمد مشاغل مختلف در کشور عمان

یکی از موارد مهمی که متقاضیان کار در کشور عمان باید در نظر بگیرند میزان درآمد مشاغل مختلف در این کشور است. ابتدا باید بدانید که واحد پول عمان، ریال است که بعد از دینار کویت ارزشمندترین واحد پول دنیا به شمار می‌رود. ارزش بالای واحد پول عمان یکی از دلایل مهم افزایش تقاضا برای مهاجرت کاری به این کشور است.

به طور کلی یک کارمند معمولی در ماه 300 تا 350 ریال (780 تا 912 دلار) در عمان درآمد دارد. باید اشاره کرد که با وجود ارزش بالای ریال عمان، هزینه‌های زندگی در این کشور بسیار پایین است. البته هزینه‌های زندگی در عمان با توجه به سبک زندگی هر فرد متفاوت خواهد بود. اما باید بدانید که سطح کیفیت زندگی در عمان نسبت به کشورهای اروپایی آن‌چنان بالا نیست. اما به طور کلی سطح کیفیت و هزینه‌های زندگی در عمان به نسبت میزان درآمد در این کشور، بسیار مناسب است.

میزان درآمد برخی از مشاغل در کشور عمان شامل موارد زیر می‌شود:

 • حسابداری سالانه حدود 14300 ریال عمان (37250 دلار آمریکا)
 • مهندس برق سالانه حدود 19200 ریال عمان (حدود 50 هزار دلار آمریکا)
 • مدیر فناوری اطلاعات سالانه حدود 20100 ریال عمان (52320 دلار آمریکا)
 • مدیر مالی سالانه حدود 34300 ریال عمان (حدود 89300 دلار آمریکا)
 • مهندسی سالانه حدود 36500 ریال عمان (95000 دلار آمریکا)
 • مدیر منابع انسانی سالانه حدود 26400 ریال عمان (68750 دلار آمریکا)

مشاغل مورد نیاز کشور عمان

متقاضیان مهاجرت کاری به عمان باید موارد مختلفی را قبل از اقدام به مهاجرت در نظر بگیرند. یکی از این موارد، مشاغل مورد نیاز کشور عمان در سال جاری است. باید بدانید که میزان موقعیت‌های شغلی در هر کشور با وضعیت اقتصادی آن کشور رابطه مستقیم دارد. عمده درآمد و بودجه کشور عمان از طریق فروش ذخایر نفت و گاز تامین می‌شود. اما بسیاری از مشاغل در کشور عمان به نیروی کار متخصص نیاز دارند.

در سال‌های گذشته دولت عمان استخدام نیروی کار غیر عمانی در 90 شغل را ممنوع اعلام کرد تا افراد عمانی بتوانند وارد بازار کار شوند. اما در بسیاری از مشاغل حقوق بالایی به افراد داده نمی‌شد. از همین رو کشور عمان با کمبود نیروی کار در بسیاری از مشاغل روبه‌رو شد. وزارت کار و اتاق بازرگانی کشور عمان در سال 2022 تعدادی از مشاغل را اعلام کرده است که با بیشترین کمبود نیروی کار مواجه هستند.

از جمله مشاغل مورد نیاز کشور عمان در سال 2022 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • پرستاری
 • فناوری اطلاعات
 • مدیریت پروژه
 • راه‌سازی
 • برق‌کاری
 • جوشکاری
 • نجاری
 • نیروی کار در رستوران‌ها
 • سرآشپزی
مشاغل مورد نیاز کشور عمان

روش‌های کاریابی در کشور عمان

برای پیدا کردن کار و مهاجرت کاری به عمان چند روش وجود دارد. یک روش مراجعه به سایت‌های کاریابی کشور عمان است. شما می‌توانید از طریق ایمیل با کارفرمایان و شرکت‌ها مکاتبه کرده و رزومه خود را برای آن‌ها ارسال کنید. در صورت تایید رزومه و اثبات مهارت شما در شغل مورد نظر به کارفرمایان، یک دعوت‌نامه همکاری برای شما ارسال خواهد شد.

یک روش دیگر این است که ویزای توریستی عمان را دریافت کرده و به این کشور سفر کنید. سپس به صورت حضوری با کارفرمایان و شرکت‌ها صحبت کرده و رزومه خود را ارائه دهید. به این ترتیب با استخدام در یکی از شرکت‌ها، اقامت عمان را دریافت خواهید کرد. باید اشاره کرد که انتخاب هر روش به شرایط و نظر خود متقاضی بستگی دارد.

موسسات کاریابی در کشور عمان

متقاضیان مهاجرت کاری به عمان که می‌خواهند به روش اینترنتی کار پیدا کنند، باید بدانند که تعدادی موسسه کاریابی در کشور عمان وجود دارد. هر یک از این موسسات دارای وب‌سایت هستند که در آن فرصت‌های شغلی موجود در عمان را منتشر می‌کنند. متقاضیان با مراجعه به این وب‌سایت‌ها به راحتی می‌توانند فرصت شغلی مورد نظر را پیدا کرده و با کارفرمای آن مکاتبه کنند.

شرایط دریافت اقامت دائم و تابعیت کشور عمان از طریق مهاجرت کاری

متقاضیان مهاجرت کاری به عمان، پس از ورود به عمان باید به اداره کار و اداره پلیس عمان مراجعه کرده و اقامت کاری دریافت کنند. متقاضیان برای این کار تنها یک ماه فرصت دارند و باید تعدادی از مدارک خود را ارائه دهند. برخی از مهم‌ترین مدارک شامل دعوت‌نامه همکاری ارسال شده از شرکت مورد نظر، گواهی سلامت جسمی و روانی به همراه اسناد هویتی مانند شناسنامه می‌شود. متقاضی با ارائه این مدارک یک اقامت دوساله دریافت خواهد کرد.

اقامت کاری عمان در واقع نوعی اقامت موقت به شمار می‌رود و قابل تمدید است، اما فرایند دشواری دارد. باید اشاره کرد که از طریق مهاجرت کاری به عمان امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت کشور عمان وجود ندارد. چرا که به طور کلی کشورهای حوزه خلیج فارس و خاورمیانه، به اتباع خارجی اقامت دائم و تابعیت کشور خود را نمی‌دهند. تنها در صورت مهاجرت از طریق ازدواج با یک فرد عمانی امکان اخذ اقامت دائم کشور عمان امکان‌پذیر خواهد بود.

نتیجه گیری

عمان یکی از کشورهای ثروتمند حوزه خلیج فارس و خاورمیانه به شمار می‌رود، چرا که دارای ذخایر بسیار زیاد نفت و گاز است. از همین رو اقتصاد بسیار قدرتمندی داشته و شرایط کار در این کشور مناسب است. در چند سال گذشته میزان تقاضا برای مهاجرت کاری به عمان افزایش پیدا کرده و هنوز هم این روند ادامه دارد. البته برای مهاجرت به این کشور حتما باید با شرایط آن آشنا باشید. چرا که به طور کلی کشورهای حوزه خلیج فارس و خاورمیانه شرایط ویژه‌ای برای مهاجرت دارند.

مهاجرت با ما، موسسه‌ای باسابقه و شناخته‌شده در زمینه مهاجرت به شمار می‌رود. ما در موسسه خود بهترین کارشناسان مهاجرتی را به شما معرفی می‌کنیم تا از مشاوره آن‌ها در زمینه مهاجرت کاری به عمان بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

بله. متقاضیان مهاجرت کاری به عمان می‌توانند هم‌زمان با اخذ ویزای کاری، برای ویزای همراه نیز درخواست دهند. همراهانی که متقاضی کار در عمان می‌تواند با خود این کشور ببرد شامل همسر و فرزندان حداکثر تا 21 سال می‌شود.

در سال جاری مشاغل مختلفی در عمان با کمبود نیروی کار روبه‌رو ده‌اند. از جمله این مشاغل می‌توان به پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، فناوری اطلاعات، مدیریت پروژه، راه‌سازی، برق‌کاری، جوشکاری، نجاری، نیروی کار در رستوران‌ها و سرآشپزی اشاره کرد.

خیر. امکان تمدید اقامت موقت در کشور عمان وجود دارد اما نمی‌توان اقامت دائم این کشور را از طریق مهاجرت کاری به دست آورد. چرا که به طور کلی کشورهای حوزه خلیج فارس و خاورمیانه به اتباع خارجی اقامت دائم کشور خود را نمی‌دهند. اخذ اقامت دائم عمان تنها در صورت ازدواج با یک فرد عمانی امکان‌پذیر خواهد بود.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن