مشاوره رایگان

02128111107

مهاجرت کاری به قطر

مهاجرت کاری به قطر

مهاجرت کاری به قطر

مهاجرت کاری به قطر مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. در دهه‌های اخیر، قطر به یکی از پرطرفدار‌ترین و جذاب‌ترین کشورهای خاورمیانه برای مهاجرت کاری تبدیل شده است. وجود فرصت‌های شغلی مختلف کاری، صنایع رو به رشد و اقتصادی روبه‌ پیشرفت دست کارفرمایان را برای جذب بیشتر نیروی کار خارجی متخصص و اعزام و جذب فوری آن‌ها، باز گذاشته است. این شرایط تعداد بالایی کارگران و کارمندان بین‌المللی را به‌سوی این کشور روانه کرده است. به علت تنوع و رشد اقتصادی رو به افزایش این کشور، اعزام فوری نیروی کار با وجود اولویت اتباع داخلی این کشور خللی در برنامه استخدام نیروهای بین‌المللی ایجاد نخواهد کرد. مهاجران تحت حمایت دولت قطر، دارای قرارداد کاری و حق‌الزحمه بدون پرداخت مالیات هستند. در این مطلب از موسسه مهاجرت با ما، با شرایط و مدارک لازم برای مهاجرت کاری به قطر آشنا می‌شویم.

آنچه در این مقاله میخوانید :

شرایط مهاجرت کاری به قطر

سیاست حاکم بر کشور قطر، تأکید داشتن بر رشد اقتصادی، تجاری و منطقه‌ای بوده و به ‌دنبال آن دوحه پایتخت کشور قطر، بهترین فرصت‌های شغلی را در خود گرد هم آورده است. در این شهر بسیاری از سازمان‌ها و صنایع کلیدی کشور وجود داشته که فرصت‌های شغلی بسیاری را فراهم می‌کنند. اقامت در کشور قطر از طریق ویزای کاری، نیازمند کسب اجازه کار است. به همین علت، اعزام فوری نیروی کار زیر نظر مستقیم خود دولت قطر انجام می‌گیرد.

درواقع کارفرما زیر نظر اداره مهاجرت این کشور و مراکز معتبر و رسمی ذی‌صلاح، درخواست نیروی کار بین‌المللی خود را ارائه می‌دهد. این پیشنهاد کاری از طرف کارفرمای قطری، جهت گرفتن ویزای کار در قطر از ضروری‌ترین قسمت‌های این پروسه است. با اعزام فوری نیروی کار و ورود کارگران بین‌المللی به خاک قطر پس از اخذ ویزای کاری خود، کارفرما ترتیب اخذ ویزای موقت را می‌دهد. این ویزا تا زمان برقراری مجوز اقامت کار که حدودا یک ماه زمان لازم دارد، امکان حضور کارگر بدون داشتن هرگونه مشکلات قانونی را در خاک قطر ایجاد خواهد کرد.

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت کاری

وضعیت شغلی و نرخ بیکاری در قطر

یکی از شاخص‌های مهم برای آشنایی با شرایط کار در قطر، نرخ بیکاری موجود در این کشور است. نرخ بیکاری کشور قطر همواره در سال‌های اخیر زیر 0.2 درصد بوده است و در آخرین مقدار ثبت شده این نرخ 0.13 می‌باشد که نرخی بسیار پایین و حتی نزدیک به صفر است. این شاخص مهم در واقع نشان‌دهنده این مساله است که شرایط کار در کشور قطر بسیار مناسب بوده و افراد بیکار در این کشور بسیار اندک هستند. پایین بودن نرخ بیکاری کشور قطر تا این حد، شانس کاریابی افراد را به شدت بالا می‌برد. در صورتی که متقاضیان مهاجرت کاری به قطر، در زمینه‌های شغلی مورد نیاز این کشور تخصص داشته باشند، می‌توانند شغلی با حقوق بالا و شرایط عالی برای خود پیدا کنند.

حقوق در قطر

به صورت میانگین، متوسط میزان حقوق افراد شاغل در این کشور برای هر فرد حدود 15,700 ریال می‌باشد. این میزان حقوق بسته به شغل افراد ممکن است نوساناتی داشته باشد و از این نظر، تفاوت‌های زیادی بین میزان حقوق مشاغل مختلف وجود دارد. اما به‌طور کلی پایین‌ترین میزان حقوق در کشور قطر ماهانه حداقل 3,970  ریال می‌باشد و یک شخص حداکثر ۷۰ هزار ریال در ماه می‌تواند حقوق دریافت کند.

میزان حقوق و درآمد

شرایط کار در قطر برای ایرانیان

برای مهاجرت کاری به قطر و اشتغال در این کشور، ایرانیان نیاز به دریافت اجازه کار دارند. اجازه کار در کشور قطر به افرادی داده می‌شود که دارای یک پیشنهاد شغلی یا جاب آفر از سوی یک کارفرما باشند و همچنین باید توسط یک نفر پشتیبانی و حمایت مالی شوند و آن شخص را باید به عنوان حامی خود معرفی کنند. دریافت پیشنهاد شغلی به صورت مستقیم از سمت یک کارفرما در کشور قطر امکان‌پذیر نمی‌باشد. زیرا در کشور قطر اولویت استخدام با اتباع بومی این کشور خواهد بود و افرادی که دارای تابعیت این کشور می‌باشند برای استخدام در ابتدای لیست قرار می‌گیرند.

بنابراین کارفرما قبل از دادن پیشنهاد شغلی، باید به وزارت کار کشور قطر مراجعه کرده و ثابت کند که در کشور قطر هیچ نیرویی برای استخدام در جایگاه شغلی مد نظر او وجود ندارد و باید حتما نیروی کار مورد نیاز خود را از خارج از کشور استخدام کند. در صورت موافقت وزارت کار این کشور، پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما صادر و تایید خواهد شد.

هزینه‌ زندگی در قطر

در مورد مهاجرت به قطر در سال 2022 می‌توان این چنین گفت که میزان هزینه‌های تمام شده برای مهاجرت به این کشور و حتی هزینه زندگی در قطر به خصوص هزینه‌های مربوط به مسائلی از جمله هزینه مسکن و خورد و خوراک بسیار گران‌تر از میانگین جهانی است. به طور کلی زندگی در قطر ماهانه 700 تا 1000 دلار آمریکا هزینه خواهد داشت.

لیست مشاغل موردنیاز قطر

برای مهاجرت کاری به قطر ، لازم است که ابتدا از فرصت‌های شغلی و حوزه‌هایی که نیازمند حضور نیروی فعال کاری بین‌المللی هستند، آگاه شوید. تعداد قابل توجهی از تخصص‌های مورد نیاز در لیست مشاغل اداره مهاجرت قطر قرار گرفته است و امکان دریافت پیشنهاد کاری برای آن‌ها وجود دارد. برای مهاجران ایرانی، داشتن اطلاعات مورد نیاز در مورد لیست مشاغل پردرآمد و تخصص‌های علمی، قدمی مهم در راه کسب ویزای کار به شمار می‌رود. از جمله این مشاغل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشاغل عمرانی: با توجه به انبوه‌سازی در کشور قطر و علاقه‌مندی این کشور مشتاق به پیشرفت در حوزه معماری و ساخت‌وساز شهری خود مشاغلی چون مهندسی عمران، استخدام جوشکار در قطر، معماری و شهرسازی از اسقبال خوبی برای جذب نیروی کاری در این کشور برخوردار هستند. این دسته از مشاغل، حقوق و پاداش و مزایای قابل‌توجهی دارند که با توجه به سیاست اعزام فوری نیروی کار به قطر، از کارگران و هنروران نیز استقبال خوبی به عمل می‌آید
 • مدیریت عامل و مدیریت اجرایی: از بالاترین مقام‌ها در بیشتر سازمان‌ها و شرکت‌ها، مدیریت و راهبری کارمندان و اهداف شرکت می‌باشد. به همین جهت پست مدیریت، علاوه بر اهمیت بالا و مسئولیت مهم، دارای بالاترین حقوق و مزایا است
 • مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات: با پیشرفت روزافزون کشور قطر در زمینه‌های علمی، پژوهشی، صنعتی و تجاری، نیاز به فناوری اطلاعات هر روز خواستاران بیشتری یافته و صنایع مختلفی به این توسعه فناوری‌های هوشمند نیازمند می‌باشند. سایر شغل‌های پردرآمد در قطر که نیازمند اعزام فوری نیروی کار هستند، شامل افرادی به عنوان مشاورین املاک، افراد شاغل در حوزه بانک، رسانه‌های تبلیغاتی، مشاغل پزشکی و درمانی، شغل‌های زمینه پروازی و مهمانداری، هتلداری- توریستی و مواردی از این دست هستند

کاریابی در قطر برای ایرانیان

داشتن پیشنهاد کار از سوی کارفرمای قطری، یکی از اصلی‌ترین شرایط مهاجرت کاری به قطر و دریافت ویزای کاری این کشور است. بنابراین پیش از اقدامات دیگر، باید از سوی یک کارفرما یا شرکت معتبر قطری دعوت ‌نامه‌ای برای اشتغال به کار دریافت کنید. به‌طورکلی روش‌های مختلفی برای کاریابی در قطر وجود دارد که می‌توان در این زمینه از آن‌ها بهره گرفت که مهم‌ترین آن‌ها در ادامه شرح داده شده‌اند.

آژانس‌های استخدام در قطر

یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای دریافت پیشنهاد شغلی، اقدام از طریق آژانس‌های استخدام در قطر است که امکاناتی از قبیل ثبت‌نام رایگان را برای داوطلبان فراهم می‌کنند. متقاضیان می‌توانند بدون پرداخت هیچ ‌گونه هزینه‌ای در این آژانس‌ها به ‌صورت آنلاین ثبت‌نام کرده و با توجه ‌به رزومه کاری خود اطلاعیه‌های شغلی جدید را دریافت کنند و مورد بررسی قرار دهند. دریافت اطلاعیه‌ها رایگان بوده و تنها در صورت تایید کارفرما و استخدام متقاضی، هزینه‌ای از کارفرما دریافت خواهد شد.

وب‌سایت‌های استخدامی رایگان

وب‌سایت‌های کاریابی نیز یکی دیگر از متداول ترین روش‌های دریافت پیشنهاد کار در قطر محسوب می‌شوند که امکان جستجو در میان هزاران شغل را فراهم می‌کنند. استفاده از این وب‌سایت‌ها رایگان است و تنها با ایجاد یک حساب کاربری، بارگذاری رزومه و تجربه‌ها و سوابق کاری خود، می‌توانید شروع به جستجو و درخواست شغل کنید.

در اغلب وب‌سایت‌ها امکان مشاهده رزومه داوطلبان توسط کارفرمایان وجود دارد و حتی داوطلب می‌تواند با مشاهده آگهی‌های استخدام رزومه خود را ارسال کند. برای مثال با جستجو عبارات کار در قطر یا شرکت‌ها در قطر در وب‌سایت کاریابی لینکدین (linkedin)، می‌توانید شغل‌های پرمتقاضی را پیدا کرده و بر اساس سوابق و مهارت شغلی، رزومه خود را ارسال کنید.

شرایط دریافت ویزای کاری قطر

برای مهاجرت به قطر از طریق کار، فرد متقاضی ابتدا باید از سمت یک کارفرمای قطری پیشنهاد کاری دریافت کند. پس از دریافت پیشنهاد کاری، فرد می‌تواند برای اخذ ویزای کاری خود اقدامات لازم را انجام دهد. اما پیشنهاد کاری از سوی کارفرما به تنهایی کافی نخواهد بود. چرا که فرد باید شرایط زیر را برای اخذ ویزای کار در قطر داشته باشد:

 • در ابتدا باید به دولت قطر ثابت شود که فردی برای این جایگاه شغلی در قطر وجود ندارد
 • فرد باید دارای مجوز اقامت باشد تا بتواند در این کشور مشغول به کار شود
 • فرد نباید هیچ گونه سابق کیفری داشته باشد و باید تمام قوانین کشور قطر را نیز رعایت کند
 • معمولا افراد بعد از آن که مراحل بالا را گذراندند، ویزای کار در قطر را برا مدت دو سال دریافت می‌کنند. اما در برخی از مواقع این مدت به 6 ماه کاهش می‌یابد

انواع ویزای کاری قطر

در ابتدای پروسه اعزام فوری افراد به عنوان نیروی کار بین‌المللی به قطر و ارائه ویزای کاری به آن‌ها، دولت این کشور اجازه حضوری کوتاه‌ مدت در حد ۷۲ ساعت را به آنان می‌دهد. پس از احراز هویت این افراد و تایید آن‌ها توسط کارفرما جهت ورود و حضور در خاک قطر، ویزای تجاری یک الی سه‌ ماهه صادر می‌شود. ویزاهای کاری در کشور قطر به سه بخش تقسیم می‌شوند:

 • ویزای تجاری: سازمان‌های معتبر و مورد تایید دولت این کشور، جهت اقامت کوتاه‌ مدت کارکنان خود در این کشور اقدام به دریافت ویزای تجاری می‌کنند
 • ویزای کسب ‌و کار: این ویزا برای مهاجرانی که در جستجوی کسب ‌وکار هستند، می‌باشد و از دو هفته تا یک ماه قابل تمدید خواهد بود
 • ویزای کاری: این نوع ویزا صرفا با درخواست کارفرمای حاضر در قطر به جهت اعزام فوری نیروی کار به این کشور صادر می‌شود و نیازمند داشتن پیشنهاد کاری است. این نوع ویزا از یک تا سه ماه اعتبار دارد.

اخذ ویزای همراه برای کار در قطر

مبحث بسیار مهم برای افرادی که خواستار بردن خانوانه خود به عنوان همراه به کشور قطر می‌باشند، شرایط اخذ ویزای همراه قطر می‌باشد. در صورتی که فرد متقاضی موفق به پیدا کردن شغل و اشتغال به کار در قطر شود، می‌تواند برای دریافت ویزای همراه اقدام کند. در صورتی که میزان حقوق او برای تامین نیازهای زندگی خانواده‌اش کفایت کند، می‌تواند با اثبات نمکن مالی خود به مراجع ذی‌صلاح، برای همراهان خود نیز ویزای کشور قطر را اخذ کند.

طبق قوانین کشور قطر، ویزای همراه مخصوص همسر و فرزندان زیر 18 سال می‌باشد که فرزندان زیر ۲۵ سال نیز در صورت اثبات وابستگی مالی به خانواده نیز می‌توانند ویزای همراه را دریافت کنند. اما برای دختران مجرد هیچ ‌گونه محدودیت سنی وجود ندارد و دختران در صورت عدم تاهل در هر سنی می‌توانند با والدین خود به کشور قطر بیایند.

تمدید اعتبار ویزای کاری قطر

با فراهم شدن شرایط و انجام مراحل مهاجرت کاری به قطر، فرد اقامت دو ساله این کشور را دریافت خواهد کرد. لازم به ذکر است که در برخی از موارد اقامت شش ‌ماهه به متقاضی داده خواهد شد. اما نکته مهم آن است که باید بدانید که قبل از به اتمام رسیدن اعتبار ویزا، باید آن را تمدید کنید. معمولا اقامت کارکنان خارجی در قطر را کارفرما تمدید می‌کند و سالی یک‌بار می‌توان اقامت کاری در قطر را تمدید کرد.

بهتر است حداقل یک ماه قبل از پایان اعتبار ویزای کاری قطر، به اداره مهاجرت مراجعه کنید و پاسپورت خود را برای تمدید مدت زمان ویزا ارائه دهید. باید در نظر داشت که می‌توان فرم درخواست تمدید ویزا را در اداره پست نیز دریافت کرد. اما لازم است که فرم را به زبان عربی تکمیل کنید و به همراه مدارک خود به اداره مهاجرت ارائه دهید.

اخذ اقامت دائم قطر از طریق کار

با فراهم شدن شرایط و انجام مراحل مهاجرت کاری به قطر، فرد اقامت دو ساله این کشور را دریافت خواهد کرد. لازم به ذکر است که در برخی از موارد اقامت شش ‌ماهه به متقاضی داده خواهد شد. اما نکته مهم آن است که باید بدانید که قبل از به اتمام رسیدن اعتبار ویزا، باید آن را تمدید کنید. معمولا اقامت کارکنان خارجی در قطر را کارفرما تمدید می‌کند و سالی یک‌بار می‌توان اقامت کاری در قطر را تمدید کرد.

بهتر است حداقل یک ماه قبل از پایان اعتبار ویزای کاری قطر، به اداره مهاجرت مراجعه کنید و پاسپورت خود را برای تمدید مدت زمان ویزا ارائه دهید. باید در نظر داشت که می‌توان فرم درخواست تمدید ویزا را در اداره پست نیز دریافت کرد. اما لازم است که فرم را به زبان عربی تکمیل کنید و به همراه مدارک خود به اداره مهاجرت ارائه دهید.

تابعیت قطر از طریق کار

طبق قوانین کشور قطر افرادی که در کشور قطر به مدت زمان ۲۰ سال متوالی اقامت قانونی داشته باشند می‌توانند در صورت واجد شرایط بودن، درخواست اقامت دائم این کشور را ارائه دهند. افرادی که دارای اقامت دائم کشور قطر می‌باشند می‌توانند بدون اینکه اقامت آن‌ها در این کشور لغو شود،  بیش از شش ماه در خارج از قطر بمانند. همچنین این افراد می‌توانند به خدمات درمانی و بهداشتی دولتی این کشور دسترسی کامل داشته باشند. فرزندان زیر ۱۸ تا ۲۵ سال نیز در صورت اثبات وابستگی مالی و همچنین همسر شخص متقاضی می‌توانند درخواست اقامت دائم داشته باشند. شرایط دریافت اقامت دائم کشور قطر عبارتند از:

 • در صورتی که متقاضی دریافت اقامت، خارج از قطر به دنیا آمده باشد باید ۲۰ سال اقامت متوالی در قطر داشته باشد. در صورتی که فرد در قطر به دنیا آمده است، حداقل ۱۰ سال در این کشور، اقامت متوالی باید داشته باشد
 • تسلط کافی به زبان عربی
 • عدم سوء سوابق کیفری، محکومیت و جرم و جنایت
 • اثبات تمکن مالی و داشتن درآمد کافی برای تامین هزینه‌های زندگی خود و خانواده خود

مدارک مورد نیاز برای ویزای کاری قطر

پس از دریافت پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای قطری، می‌توانید برای دریافت ویزای کاری این کشور درخواست دهید. البته برای این منظور ابتدا باید مدارکی را آماده کنید که ابتدایی‌ترین آن‌ها گذرنامه است. سایر مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کاری به قطر عبارتند از:

 • گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • داشتن اسکن صفحات اول و آخر پاسپورت
 • به همراه داشتن عکس گذرنامه‌ای
 • داشتن شناسه درخواست ویزا
 • کپی شناسنامه حامی مالی
 • گواهی پزشکی معتبر
 • گزارش از حساب بانکی معتبر حداقل از سه ماه گذشته
 • فرم درخواست اجازه اقامت که توسط حامی مالی امضا شده است
 • پیشنهاد شغلی تایید شده از سوی وزارت کار قطر

نتیجه گیری

علاوه بر مواردی که ذکر شد، می‌توانید با دریافت ویزای توریستی به مدت زمان دو هفته در قطر اقامت داشته باشید. در این مدت می‌توانید شغل مورد نظر خود را به طور مستقیم جستجو کنید. اما این روش از روش‌های بسیار پرهزینه بوده و شانس یافتن شغل، بدون داشتن معرف بسیار پایین است. البته امکان دریافت پیشنهاد کاری در قطر از طریق موسسات مهاجرتی یا حقوقی نیز میسر خواهد بود.

اگر قصد مهاجرت کاری به قطر و فراهم‌کردن شغلی با سطح درآمد بالا برای خود و به‌همراه آوردن خانواده و فرزندانتان را دارید، می‌توانید به موسسه مهاجرتی مهاجرت با ما، مراجعه کنید. مجموعه ما انواع خدمات مهاجرتی و شرایط دریافت انواع ویزا را برای شما انجام می‌دهد. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره تخصصی در زمینه دریافت ویزای کاری کشور قطر و آشنایی با شرایط کار برای اتباع خارجی در این کشور، با کارشناسان مجموعه ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

برای دریافت ویزای کار کشور قطر، نیاز مبرن به یک حامی مالی و پیشنهاد شغلی تایید شده از سمت وزارت کار این کشور وجود دارد.

فرد متقاضی می‌تواند فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به به همراه همسر به این کشور بیاورد. فرزندان زیر ۲۵ سال نیز در صورت اثبات وابستگی مالی نیز امکان الحاق به خانواده را دارند.

خیر. پیشنهاد شغلی شرط اصلی و ضروری مهاجرت کاری به قطر و دریافت ویزای کاری این کشور می‌باشد.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن