مشاوره رایگان

02128111107

مهاجرت کاری به آفریقای جنوبی

مهاجرت کاری به آفریقای جنوبی

مهاجرت کاری به آفریقای جنوبی

مهاجرت کاری به آفریقای جنوبی مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. آفریقای جنوبی به دلیل برخورداری از جنگل‌های زیبا و میزبانی از کشورهای مختلف دنیا به کشور رنگین کمان شهرت دارد. مهاجرت کاری به آفریقای جنوبی، از بهترین راه‌ها برای ورود به این کشور زیبا است. آفریقای جنوبی به عنوان دومین اقتصاد بزرگ قاره آفریقا در سطح جهانی نقش مهمی را در بخش تولیدات ایفا می‌کند و با داشتن منابعی بسیار غنی در بین 50 کشور ثروتمند دنیا قرار گرفته است.

تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که این کشور با پشت سر گذاشتن دوره‌ای سخت در حال رشد و تثبیت در حوزه‌های مختلف اقتصادی بوده است و به همین دلیل نیز در تلاش است تا فرصت‌های شغلی بیشتری را برای متقاضیان فراهم کند. البته شما به واسطه تحصیل نیز می‌توانید در این کشور مشغول فعالیت بشوید و در نهایت اقامت دائم داشته باشید. اما مهاجرت کاری و ورود به بازار کار هر کشوری نیازمند اطلاع از وضعیت اقتصادی، فرصت‌های شغلی و سطح درآمد در آن کشور دارد.

آنچه در این مقاله میخوانید :

نگاهی به وضعیت اقتصادی کشور آفریقای جنوبی

پیش از مهاجرت کاری به آفریقای جنوبی، باید شناخت دقیقی از وضعیت اقتصادی این کشور داشته باشید. آفریقای جنوبی در اغلب حوزه‌های اقتصادی به صورت مستقیم تحت نظارت آمریکا و انگلستان فعالیت می‌کند و زبان انگلیسی به عنوان یکی از 11 زبان رسمی این کشور، کلید موفقیت شما در زمینه کار، تجارت و تحصیل در این کشور خواهد بود.

آفریقای جنوبی بزرگ‌ترین صادرکننده طلا در جهان است و بیش از 40 درصد از کل ذخایر طلای جهان را به خود اختصاص داده است. مواد ارزشمندی مانند اورانیوم، الماس، آلومینیوم، مس، سنگ آهن و غیره در این کشور تولید می‌شود. البته به دلیل قرار نگرفتن تمامی درآمد ناشی از تولید این مواد در اختیار مردم، همچنان آمار بیکاری در این کشور بالا است.

یک نکته مهم

از طرفی این نکته را نیز باید مد نظر داشته باشید که آفریقای جنوبی کشوری است که بیشتر جمعیت آن فاقد تحصیلات دانشگاهی و یا داشتن تخصص در بسیاری از حرفه‌ها هستند و از راه کارگری در معدن و کشاورزی کسب درآمد می‌کنند. به همین دلیل شما می‌توانید با مدرک دانشگاهی معتبر و تخصص به راحتی به فرصت‌های شغلی ایده‌آل در این کشور دسترسی داشته باشید. از جمله شرکت‌های بزرگ فعال در این کشور می‌توانیم به پلاتینیوم آنگلو آمریکن ( که در زمینه استخراج از معادن فعالیت می‌کند)، ناسپرس (حوزه بانکداری) اشاره کرد که نفت و گاز و به صورت کلی شریان‌های اصلی اقتصاد را در دست داشته و در سطح جهانی دارای رتبه هستند.

وضعیت اقتصادی کشور آفریقای جنوبی

ویزای جستجوی کار و پروسه کاریابی در آفریقای جنوبی

مهاجرت کاری به کشور آفریقای جنوبی به صورت کلی از قوانین خاصی تبعیت می‌کند. به همین دلیل شما نمی‌توانید آزادانه وارد این کشور شوید و به جستجوی کار بپردازید. متقاضیان باید با دریافت ویزای کار از طریق روش‌هایی که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم، به کار در این کشور مشغول شوند.

کشور آفریقای جنوبی با ارائه ویزاهای مختلف در تلاش است تا نیروهای متخصص و تحصیل‌کرده را به خود جذب کند. البته لازم به ذکر است که هر ویزایی شرایط مخصوص به خود را داشته و با توجه به موقعیت فردی نیاز به فراهم کردن پیش‌نیازهاییی مشخص دارد.

برای درخواست ویزای جستجوی کار به سراغ ویزای توریستی نروید

توجه داشته باشید که شما برای درخواست ویزا یا جستجوی کار در این کشور نمی‌توانید از طریق ویزای توریستی اقدام کنید و باید حتما به همراه ویزای کاری مرتبط به آفریقای جنوبی مهاجرت کنید. در مجموع، ویزاهای کاری آفریقای جنوبی را می‌توانیم به سه دسته ویزای کار عمومی، ویزای کاری مهارت‌های ضروری و ویزای کار انتقالی طبقه‌بندی کنیم.

کدام متقاضیان واجد شرایط دریافت ویزای کار آفریقای جنوبی هستند

 از مهم‌ترین موارد در بررسی مهاجرت کاری به کشور آفریقای جنوبی، اطلاع دقیق از قوانین مربوط به ویزای کار است. ویزای کار کشوری آفریقای جنوبی صرف نظر از نوع ویزای درخواستی شرایط کلی را در بر می‌گیرد که متقاضیان با رعایت و داشتن آن‌ها می‌توانند درخواست خود را برای ویزا ارائه بدهند.

از جمله این شرایط هم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تمایل به کار به صورت موقت ( با پاداش و یا بدون پاداش) در این کشور دارید
 • برنامه کاری شما شامل راه‌اندازی و یا مدیریت یک کسب و کار در این کشور است
 • شرکت شما می‌خواهد به صورت موقت شما را به شعبه‌ای در آفریقای جنوبی بفرستد
 • می‌خواهید از شرکتی که بیش از 25 درصد سهام آن را در اختیار دارید، بازدید کنید
 • طبق توافق بین دو دولت برای کار به صورت موقت برای دولت آفریقای جنوبی استخدام شده‌اید
 • می‌خواهید دارایی‌های ثابتی را به منظور سرمایه‌گذاری و یا اجاره در آفریقای جنوبی به دست بیاورید
 • به دنبال تهیه فیلم، مستند و یا یک آگهی تلویزیونی در این کشور هستید
 • می‌خواهید به عنوان یک کشیش یا مبلغ مذهبی در موسسات مذهبی مشغول به کار شوید
 • به دنبال تبادل فرهنگی میان دو کشور هستید

شرایط لازم برای اخذ ویزای عمومی کار در آفریقای جنوبی

یکی از انواع ویزاهای کشور آفریقای جنوبی، ویزای کار عمومی است که همانطور که از نام آن مشخص است، برای متقاضیان دارای مهارت و صلاحیت‌های عمومی به مدت قراردادکاری که نهایتا تا 5 سال می‌باشد، صادر می‌شود. در این نوع از ویزای کاری که از متداول‌ترین نوع ویزا به شمار می‌آید، کارفرما و یا شرکت مورد نظر باید نشان دهند که هیچ نیروی داخلی نمی‌تواند جای خالی موقعیت شغلی مورد نظر را پر کند که این امر در ابتدا از راه آگهی کردن شغل در رسانه‌های داخلی این کشور مانند روزنامه‌ها یا اینترنت انجام می‌شود.

 در گام دوم کارفرما و شرکت مورد نظر باید ثابت کنند که فرد خارجی مورد نظر دقیقا صلاحیت‌های ضروری که از طریق اداره SAQA بررسی می‌گردد را دارا است. در این شرایط فرد متقاضی مهاجرت کاری به آفریقای جنوبی باید یک قرارداد دائم همراه با سایر مدارک خود را به سفارت تحویل دهد. در این زمینه دقت داشته باشید که هر گونه کار برای شرکت و یا کارفرمای مورد نظر توسط متقاضی استخدام به صورت غیرقانونی جریمه‌های سنگینی را برای طرفین به همراه خواهد داشت.

ویزای مهارت‌های ضروری در مهاجرت کاری به آفریقای جنوبی

در این نوع از ویزا متقاضیان مهاجرت کاری به آفریقای جنوبی می‌توانند با مراجعه به فهرست مشاغل مورد نیاز این کشور درخواست ویزا داشته باشند. آن دسته از افرادی که دارای مهارت کافی و حداقل پنج سال تجربه کاری در مشاغل مورد تایید اداره مهاجرت این کشور باشند در لیست متقاضیان واجد شرایط دریافت این ویزا خواهند بود. از مزایای مهاجرت کاری به آفریقای جنوبی با داشتن این ویزا می‌توانیم به عدم نیاز به داشتن پیشنهاد کاری توسط یک کارفرما در زمان درخواست ویزا اشاره کنیم.

در چنین شرایط مقامات SAQA ( ساکا ) صلاحیت فرد متقاضی را تایید می‌کنند. شما می‌توانید با ارائه مقالات، طرح‌ و یا هرگونه دستاورد در زمینه مورد نظر به موقعیت شغلی که می‌خواهید راحت‌تر و سریع‌تر دسترسی داشته باشید. مدت زمان اعتبار این ویزا نهایتا 5 سال است که البته لازم به ذکر می‌باشد که امکان بیشتر شدن آن نیز وجود دارد که به بیانی دیگر می‌توان گفت همان رسیدن به اقامت دائم است.

مهاجرت کاری به آفریقای جنوبی از طریق ویزای مبادله درون شرکتی

یکی از پارامترهای مهم و تاثیرگذار در سیستم جهانی کار به شکل مدرنی که امروزه می‌شناسیم، مبادلات درون شرکتی است. در زمینه مهاجرت کاری به آفریقای جنوبی هم ممکن است که یک شرکت مادر و چند شعبه‌ای به دنبال فرستادن یکی از کارمندان خود به شعبه داخل آفریقای جنوبی باشد. این نوع ویزا، نیاز به فراهم کردن مدارک خاصی ندارد و نهایتا به مدت 4 سال اعتبار دارد که به هیچ عنوان هم قابل تمدید و یا صدور مجدد نیست.

با توجه به اینکه شما در بین شعبه‌های شرکت منتقل می‌شوید و یا صرفا برای هدف یا دوره‌ای مخصوص به یک شعبه و یا شرکت وابسته به آفریقای جنوبی اعزام می‌شوید، به ویزای کار یا ویزای تجاری نیاز پیدا خواهید کرد. در صورتی که مستقیما و به طور موقت به یک شعبه محلی منتقل شوید و در لیست دریافت حقوق قرار بگیرید، به ویزای کار نیاز پیدا خواهید کرد. اما اگر به یک شعبه یا شرکت وابسته به آفریقای جنوبی اعزام می‌شوید و هنوز مستقیما به شرکت مادر اصلی در خارج از کشور گزارش می‌دهید، در این صورت باید برای ویزای تجاری در خارج از کشور درخواست بدهید.

مهاجرت کاری به آفریقای جنوبی

شرایط ویزای همراه در مهاجرت کاری به آفریقای جنوبی

متقاضیان متاهل مهاجرت کاری به کشور آفریقای جنوبی قطعا تمایل دارند تا در زمان اقامت در این کشور، خانواده را نیز در کنار خود داشته باشند. برخلاف دیگر کشورهای قاره آفریقا، دارندگان ویزای جستجوی کار آفریقا می‌توانند برای اعضای خانواده نیز ویزای همراه دریافت کنند.

بر همین اساس متقاضیان می‌توانند برای همسر و فرزندان با سن کمتر از 18 سال درخواست اقامت بدهند. همراهان در زمان اقامت در این کشور می‌توانند برای دریافت مجوز کار یا تحصیل در آفریقای جنوبی، درخواست بدهند. برای دریافت ویزای همراه باید مدارک نشان‌دهنده رابطه خود با فرد مانند گواهی ازدواج یا تولد ارائه دهید و ثابت کنید که مکان مناسبی برای زندگی خانواده در آفریقا دارید. علاوه بر این شما باید اثبات نمایید که در زمان اقامت در این کشور، توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی را دارید.

در شرایطی که فرد موفق به دریافت اقامت دائم آفریقای جنوبی شود، می‌تواند علاوه بر همسر و فرزندان برای والدین، خواهر و برادر خود نیز درخواست ویزا بدهد. البته متقاضی باید نشان دهد که توانایی پرداخت هزینه‌های آن‌ها را نیز دارد.

معرفی برترین موسسات کاریابی آفریقای جنوبی

زمانی که به دنبال مهاجرت کاری به آفریقای جنوبی هستید، استفاده از تجربیات و مشاوره‌های موسسات کاریابی می‌تواند پروسه جستجوی کار را تسریع کند. این موسسات در واقع رابطی میان کارفرما و نیروی کار هستند. کارفرمایان نیازهای شغلی خود را در اختیار این موسسات قرار می‌دهند و کارجویان می‌توانند در میان موقعیت‌های شغلی موجود، برای مشاغل مناسب خود درخواست بدهند.

حداقل دستمزد در کشوری مانند آفریقای جنوبی چقدر است؟

متقاضیان مهاجرت کاری به کشورهایی مانند آفریقای جنوبی می‌دانند که میزان حقوق و دستمزد پرداختی در هر کشوری ارتباط مستقیمی با رفاه اجتماعی و وضعیت اقتصادی آن کشور دارد. طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی دولت این کشور حداقل دستمزد در آفریقای جنوبی توانسته از 18،68راند به 20،76 تا 21،68 برای هر ساعت برسد. میزان حقوق دریافتی در این کشور با توجه به هزینه‌های زندگی مناسب ارزیابی می‌شود. این میزان حقوق با توجه به شهر محل کار و تخصص فرد متفاوت است. اشخاصی که به دنبال دریافت دستمزد بالاتر هستند می‌توانند به شهرهایی مانند ژوهانسبورگ و کیپ تاون فکر کنند. میزان حقوق دریافتی متوسط در این کشور 1.800 دلار در ماه است.

در ادامه لیست بعضی از مشاغل به همراه حقوق دریافتی آن‌ها آورده شده است:

 • مدیر آی تی: 77،000 دلار در سال
 • حسابدار: 74،000 دلار در سال
 • مدیر عمومی: 98،000 دلار در سال
 • مهندس: 48،000 دلار در سال
 • مهندس مکانیک: 53،500 دلار در سال
 • مدیر مالی: 66،000 دلار در سال

بیشترین تقاضا در بازار کار آفریقای جنوبی در کدام گروه‌های شغلی است

مشاغل مورد نیاز افریقای جنوبی

با وجود نیروی کار فراوان در کشور آفریقای جنوبی، شرکت‌ها و سازمان‌های مختلفی به دنبال جذب نیروهای متخصص و تحصیل کرده در بعضی رشته‌های خاص هستند. از همین رو آن دسته از متقاضیان مهاجرت کاری به آفریقای جنوبی که رزومه تحصیلی خوب و سابقه‌ کاری مناسب دارند می‌توانند به راحتی این کمبود نیرو را جبران کنند. به طور معمول در بیشتر مشاغل داشتن 5 سال سابقه کاری می‌تواند کارفرما را متقاعد به حرفه‌ای بودن شما در آن زمینه کند. اساسا هرچقدر که مدرک تحصیلی‌تان معتبرتر باشد، شانس بیشتری برای یافتن شغل خواهید داشت.

برخی از این مشاغل نیز عبارتند از:

 • فناوری اطلاعات و ارتباطات
 • علوم پزشکی
 • مهندسی
 • مدیریت، تجارت و اقتصاد
 • معماری و برنامه‌ریزی شهری
 • فروش و بازاریابی
 • ورزش و سلامت

اخذ اقامت و تابعیت در مهاجرت کاری به آفریقای جنوبی چگونه است

متقاضیانی که موفق به دریافت ویزای کار آفریقای جنوبی می‌شوند تا زمانی که در استخدام کارفرمایی در این کشور باشند، می‌توانند ویزای خود را به راحتی تمدید کنند. متقاضیان مهاجرت کاری به این کشور، بعد از 5 سال کار و پرداخت مالیات در این کشور می‌توانند برای دریافت اقامت دائم این کشور درخواست بدهند.

لازم به ذکر است که دارندگان اقامت دائم به طور کامل از تمامی حقوق شهروندی برخوردار می‌باشند و تنها در مواردی محدود مانند حق رای یا حق دیپلماتیک محروم هستند. در صورتی هم که یک فرد پیشنهاد کار دائم داشته باشد، می‌تواند از ابتدا برای دریافت اقامت دائم این کشور درخواست بدهد. آن دسته از افرادی که 5 سال از اقامت دائم آنان گذشته باشد می‌توانند برای اخذ تابعیت و پاسپورت آفریقای جنوبی درخواست خود را ارائه بدهند.

علاوه بر شرط زمان، شرایط دیگری هم باید رعایت شوند که عبارتند از:

 • همراه داشتن گواهی عدم سوپیشینه
 • الحاق نامه‌ای به درخواست مبنی بر پذیرش تابعیت دوگانه
 • اثبات مهارت در زبان
 • ضرورت ادغام در جامعه برای تبدیل شدن به یک شهروند
 • حضور در مراسم اعطای تابعیت و در برابر قاضی، برای شهروندی در این کشور اجباری است و عدم حضور شما در این مراسم منجر به رد درخواست شما خواهد شد

نتیجه گیری

تا چند سال پیش زمانی که صحبت از کشور آفریقای جنوبی می‌شد، باور عمومی بر این بود که آفریقای جنوبی کشوری فقیر است که مردمانش در شرایط سختی زندگی می‌کنند. اما حالا درصد زیادی از مردم می‌دانند که این تصور یک اشتباه محض است. زیرا در حقیقت آفریقای جنوبی، کشوری پیشرفته و هم‌تراز با کشورهای اروپایی است که از بازار کار پویایی برخوردار می‌باشد.

موسسه مهاجرتی مهاجرت با ما با جمع‌آوری منابع معتبر علمی در زمینه‌های مختلف حقوقی و همچنین با دسترسی بالا به وکلا و مشاوران حرفه‌ای و متخصص این امکان را برای شما فراهم کرده است تا هرگونه مسائل حقوقی خود در زمینه موضوع مهاجرت کاری به آفریقای جنوبی را به ما بسپارید.

سوالات متداول

به صورت کلی زندگی کاری در آفریقای جنوبی از ساختار حاکم بر کشور انگلستان پیروی می‌کند و از دوشنبه تا جمعه، 9صبح تا 5 بعدازظهر به مدت 45 ساعت در هفته، با گزینه‌ای برای اضافه‌کاری 10 ساعت در هفته ( البته نه بیشتر از 12 ساعت در روز) و پرداختی دو برابری در روزهای یکشنبه همراه است. در رابطه با مرخصی هم باید گفت 21 روز مرخصی در سال در نظر گرفته شده که از این تعداد، 12 روز تعطیل عمومی در این کشور هستند.

از جمله این شهرها می‌توانیم به ژوهانسبورگ، کیپ تاون، دوربان، پورتوبا و بلوم فونتین اشاره کنیم.

مالیات در این کشور از 18 درصد آغاز شده و در مواردی هم تا 45 درصد می‌رسد که به گروه‌های شغلی با درآمد بالای یک میلیون و پانصد هزار راند اختصاص دارد.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن