مشاوره رایگان

02128111107

کار حین تحصیل در ترکیه

کار حین تحصیل در ترکیه

کار حین تحصیل در ترکیه

دانشجویانی که ترکیه را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند باید در حین تحصیل در ترکیه برای تامین هزینه های خود کار کنند. برای تحصیل و کار در ترکیه دانشجویان باید به زبان ترکی مسلط باشند. با این حال، کالج‌ها و دانشگاه‌هایی در ترکیه وجود دارند که به زبان انگلیسی درس های خود را ارائه می دهند و به نوعی شعبه های دانشگاه‌های بریتانیا محسوب می‌شوند. 

این دانشگاه ها سعی می کنند از بین دانشجویانی که به زبان انگلیسی مسلط هستند دانشجویان خود را دریافت جذب کنند و از این رو با دانشگاه های دولتی در این کشور در رقابت هستند. این دانشگاه ها قصد دارند که پژوهشگران و کارکنانی را انتخاب کنند که توانایی های لازم را داشته باشند. همچنین در ترکیه موسسات تحقیقاتی آلمانی و فرانسوی زبان وجود دارند که دانشجویان می توانند برای کار در این آزمایشگاه ها اقدام کنند. برخی از دانشگاه های علوم پایه در این کشور بسیاری از دانشجویان بین المللی را برای برنامه های تحقیقاتی گسترده استخدام می کنند. دانشجویان می توانند از این فرصت ها برای کار در حین تحصیل در کشور ترکیه  استفاده کنند.

با وجود ارزان بودن و راحتی تحصیل در ترکیه، باید توجه داشته باشید که تحصیل در دانشگاه های دولتی در کشور ترکیه ارزان تر از تحصیل در دانشگاه های خصوصی در این کشور می باشد. البته لازم به ذکر است که شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه یکسان نیست و در هر رشته لازم است که هزینه های متفاوت را پرداخت کنید. بنابراین، شهریه رشته های انگلیسی زبان در این دانشگاه ها بسیار بیشتر از رشته های ترکی زبان می باشد.

آنچه در این مقاله میخوانید :

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه و شهرهای آن نسبت به سایر شهرهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه تر است. میانگین هزینه ماهانه زندگی در ترکیه بین 400 تا 500 دلار برآورد شده است. در زیر جدول دقیق مربوط به هزینه های برجسته شده در سال 2022 را برای شما آماده کرده ایم.

مسکن در ترکیه                                                                      هزینه اقامت به لیر در ترکیه

 • خرید آپارتمان به ازای هر متر مربع در مرکز شهر                                   7513 لیر ترکیه
 • خرید آپارتمان در حومه شهر                                                         5029 لیر ترکیه
 • قیمت اجاره آپارتمان 1 خوابه در شهر                                               2118 لیر ترکیه
 • اجاره 1 آپارتمان خارج شهر                                                           1341 لیر ترکیه
 • اجاره آپارتمان 3 خوابه در شهر                                                      3755 لیر ترکیه
 • اجاره آپارتمان 3 خوابه در حومه شهر                                               2345 لیر ترکیه

 

بازار ترکیه                                                                                         هزینه

 • بسته 12 عددی تخم مرغ                                                            57 لیر ترکیه
 • 1 لیتر شیر                                                                              04 لیر ترکیه
 • برنج سفید 1 کیلوگرم                                                                  6 لیر ترکیه
 • هر نان سفید                                                                          62 لیر ترکیه
 • سینه مرغ 1 کیلوگرم                                                                  87 لیر ترکیه

 

خدمات در ترکیه                                                                                هزینه

 • هر دقیقه مکالمه تلفنی                                                             79 لیر ترکیه
 • اینترنت ADSL پر سرعت                                                           13 لیر ترکیه
 • فاکتور مدیریت برای یک آپارتمان 85 متری                                      531 لیر ترکیه

 

سفر در ترکیه                                                                                    هزینه

 • کرایه تاکسی هر کیلومتر در شهر                                                    55 لیر ترکیه
 • کرایه تاکسی بی سیم                                                                00 لیر ترکیه
 • بنزین 1 لیتری                                                                         42 لیر ترکیه
 • کل کرایه برای حمل و نقل به صورت ماهانه                                      200 لیر ترکیه

 

مقاله پیشنهادی ——-> هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه

مجوز کار در ترکیه

مجوز کار در ترکیه

اخذ مجوز کار از دولت ترکیه مدت اقامت یا حقوق دانشجویان را محدود نمی کند. به دلیل نگرانی های ملی، ترکیه راهی برای جذب دانشجو ارائه می دهد، دانشجویان خارجی می توانند در ترکیه تحصیل کنند و تمام دانشجویان خارجی پس از  فارغ التحصیلی این امکان را دارند که برای درخواست کار به دولت ترکیه درخواست خود را ارائه دهند.

درخواست های دانشجویی ابتدا توسط هیئت مشاوران بین المللی ارزیابی می شود و دانشجویان در صورت پذیرش می توانند به دنبال کار باشند. اگر در یک شرکت ترکیه ای کار می کنید، آن شرکت باید برای شما مجوز کار را درخواست کند.

مجوز کار معمولا برای یک سال صادر می شود. در صورت درخواست تمدید، این مجوز به مدت 3 سال تمدید می شود. پس از پایان دوره سه ساله، ترکیه این مجوز را به مدت شش سال تمدید خواهد کرد. پس از 6 سال می توانید برای مجوز کار در ترکیه نیز اقدام کنید.

قانون استخدام در ترکیه

همانطور که در بالا گفته شد، فقط دانشجویان بین المللی و دانشجویان دکترا این امکان را دارند که مجوز کار دریافت کنند. بر اساس قانون بین المللی استخدام دانشجویی، 6735 که اخیراً تصویب شده است، دانشجویانی را از درخواست مجوز کار پس از اتمام سال اول تحصیل خود منع می کند. طبق قانون، دانشجویان پس از اتمام سال اول تحصیلی خود می توانند در حین تحصیل در ترکیه مشغول به کار شوند.

دانشجویانی که برای مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا آماده می شوند می توانند برای پروژه های تحقیقاتی خود از دانشگاه حقوق دریافت کنند. برخی از دانشگاه های تحقیقاتی که به دانشجویان برای تحقیق حقوق پرداخت می کنند، دانشگاه باگیچی استانبول و دانشگاه فنی خاورمیانه هستند. دانشجویان پزشکی نیز ممکن است بسته به دانشگاهی که در آن در حال تحصیل هستند کمک هزینه دریافت کنند.

حقوق دریافتی در ترکیه

دانشجویان در ترکیه می توانند به صورت پاره وقت کار کنند و حقوق ماهانه آنها بسته به نوع شغل از 100 تا 250 دلار متغیر است. اگر بعد از فارغ التحصیلی آنها بتوانند شغلی پیدا کنند، می توانند برای ویزای تحصیلی تمام وقت ترکیه اقدام کنند.

سطح درآمد یک شغل تمام وقت در ترکیه نیز به نوع شغل، محل زندگی و … بستگی دارد. جدول زیر درآمد ماهانه ترکیه در سال 2022 را نشان می دهد.

قبل از سال 2021، حداقل دستمزد در ترکیه 2324 لیر (297 دلار) بود. در ژانویه 2021، دولت ترکیه حداقل دستمزد را 21.56 درصد افزایش داد و در حال حاضر حداقل دستمزد سرانه در ترکیه 2826 لیر (376.8 دلار) است.

ما به شما پیشنهاد می کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی مهاجرت با ما در ارتباط باشید تا آنها شما را در جریان آخرین اطلاعات لازم در مورد حقوق کار در ترکیه قرار دهند.

درآمد در ترکیه

درآمد ماهانه در ترکیه را می توانیم اینگونه بدانیم:

 • 1980 لیر ترکیه کمترین درآمد ماهانه در کشور ترکیه است.
 • 7830 لیر درآمد متوسط ماهانه در ترکیه می باشد.
 • 35000 بالاترین درآمد ماهانه در کشور ترکیه است.

اعطای مجوز کار به دانشجویان بین المللی در ترکیه

مجوز کار برای دانشجویان بین المللی توسط وزارت کشور و پلیس این کشور صادر می شود. اما بیشتر دانشجویان می توانند در رستوران ها، تورها و فروشگاه ها کار کنند. دانشجویان مسلط به ترکیه استانبولی نیز می توانند در زمینه های چاپ و فناوری اطلاعات استخدام گردند. برخی از شرکت های ترکیه ای متخصصان و دانشجویان ترک زبان را استخدام می کنند.

شرایط کار دانشجویی در ترکیه

شرایط کار دانشجویی در ترکیه

دانشجویان در ترکیه در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد نمی توانند در حین تحصیل به کار مشغول باشند. با این حال، فارغ التحصیلان می توانند به مدت 20 ساعت در هفته به صورت نیمه وقت به کار مشغول شوند.

دانشجویانی که بورسیه تحصیلی ترکیه را دریافت می کنند می توانند به عنوان محقق در پروژه های علمی مرتبط در دانشگاه مشغول به کار شوند. دانشگاه هایی که این امکان را برای دانشجویان فراهم می کنند عبارتند از دانشگاه باگیچی استانبول و موسسه فناوری خاورمیانه.

برخی از دانشگاه های خصوصی نیز با بورسیه تحصیلی کامل دانشجوی کارشناسی ارشد می پذیرند و افراد ممکن است با داشتن شرایط لازم بورسیه کامل در ترکیه دریافت کنند.

با این حال، برخی از دانشجویان در انجام وظایفی مانند آموزش، تحقیق و تجزیه و تحلیل آماری به اساتید ممکن است که کمک کنند.

ترکیه یکی از کشورهایی است که دانشجویان باید در آن مجوز های لازم کار را بگیرند. مجوز کار صادر شده برای دانشجویان بین المللی به معنای مجوز اقامت آنها نمی باشد، بنابراین افراد باید به طور جداگانه برای اقامت در ترکیه اقدام کنند.

البته دانشجویان اتحادیه اروپا نیازی به مجوز کار در این کشور ندارند. لازم به ذکر است که فرد با اخذ مجوز کار می تواند پاسپورت کشور ترکیه را نیز دریافت نماید.

چگونه مجوز کار دانشجویی در ترکیه را دریافت کنیم ؟

هنگام تحصیل در ترکیه، درخواست های شغلی در وب سایت turkiye.gov.tr پیگیری می شود. پس از ارسال درخواست به همراه مدارک پیوست، دانشجو باید تقریباً یک ماه یا 30 روز کاری صبر کند تا در صورت تایید مجوز کار دانشجو، برای آنها ایمیل شود. این مجوز توسط وزارت کشور و نیروی انتظامی صادر می گردد.

کار دانشجویی در ترکیه

دانش آموزان با تسلط خوب به زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و روسی می توانند ترجمه و تدریس کنند. کار در کافه ها، رستوران ها، مراکز خرید و پمپ بنزین ها نیز به عنوان شغل پاره وقت در نظر گرفته می شود که برای مهاجران دانشجویی در ترکیه بسیار مناسب است.

طراحان گرافیک و تولیدکنندگان محتوا نیز بر اساس مهارت هایشان استخدام می شوند. هتل ها، مراکز تفریحی و گردشگری نیز پذیرای دانشجویان بسیاری در ترکیه هستند که به چندین زبان از جمله انگلیسی، فرانسوی و آلمانی مسلط باشند.

موسسات معتبر کاریابی در ترکیه

بسته به مهارت ها و نوع شغلی که مد نظر شماست، دانشجویان می توانند در حین تحصیل در ترکیه به دنبال کار باشند. از این رو موسسات کاریابی که در ایران و یا ترکیه فعالیت می کنند، بهترین کسانی هستند که می تواننند به شما در پیدا کردن کار دانشجویی مورد نظرتان کمک کنند.

بدین منظور ما به شما پیشنهاد می کنیم که برای کسب اطلاعات تکمیلی در این مورد با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی مهاجرت با ما در تماس باشید.

تحصیل به زبان ترکی در ترکیه

تحصیل به زبان ترکی در ترکیه

تحصیل در دانشگاه های دولتی در کشور ترکیه بسیار ارزان است، به خصوص این را می توانیم در مقایسه با کشورهای اروپایی و انگلیسی زبان مقایسه کنیم.

دانشجویان بین المللی چیزی  بین 100 تا 4000 یورو در هر سال تحصیلی شهریه پرداخت می کنند. البته برخی از رشته ها مانند مهندسی و پزشکی گران تر می باشند. هزینه تحصیل در ترکیه نسبتا بسیار ارزان است، اما دانشجویان باید عواملی را که بر هزینه های تحصیلی آنها تاثیر می گذارند را نیز در نظر داشته باشند. برای انتخاب دانشگاه مناسب خود در ترکیه باید به سه نکته لازم توجه داشته باشید. که ما در ادامه این عوامل را برای شما مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

شهریه تحصیل در ترکیه

از مهمترین عواملی که می تواند بر شهریه و هزینه های تحصیلی شما تاثیر گذار باشد باید به مواردی از جمله نوع دانشگاه، زبان تحصیل در دوره و مقطع تحصیلی مورد نظر توجه داشته باشید.

دانشگاه خصوصی یا دولتی؟

در بسیاری از کشورها، دولت ها و سرمایه گذاران خصوصی، دانشگاه ها، کالج ها و سایر موسسات آموزش عالی را تامین مالی می کنند. در بیشتر موارد، دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویان ارزان‌تر از دانشگاه‌های خصوصی هستند.

ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست. هزینه تحصیل برای دانشجویانی که می خواهند وارد دانشگاه خصوصی شوند معمولا بین 5000 تا 20000 دلار در سال متغیر می باشد.

انگلیسی یا ترکی؟

عامل بعدی موثر بر شهریه، تحصیل به زبان انگلیسی و یا ترکی می باشد. هزینه تحصیل برای دانشجویانی که در دانشگاه های دولتی ترکیه تحصیل می کنند از 240 تا 750 دلار در سال متغیر است. هزینه تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی بین 450 تا 1500 دلار در سال متغیر می باشد.

نوع مقطع تحصیلی

جنبه دیگری که بر شهریه دانشجویان در سراسر جهان تأثیر می گذارد، سطح تحصیلی آنهاست. دوره لیسانس چهار سال، کارشناسی ارشد دو سال و دکترا سه تا چهار سال می باشد.

همانطور که اشاره شد، دانشجویان سالانه بین 240 تا 1500 دلار باید هزینه تحصیل پرداخت کنند. البته این مقدار بسته به زبان و نوع دانشگاه ممکن است که متفاوت باشد. هزینه های تحصیل برای برنامه های کارشناسی از 300 تا 900 دلار در سال متغیر می باشد.

دیدگاه های تحصیلی در ترکیه

دیدگاه های تحصیلی در ترکیه

بر اساس اخبار و اطلاعات به دست آمده، دولت ترکیه تصمیم گرفته است با ارائه مزایای آموزشی مختلف به دانشجویان بین المللی و جذب دانشجویان خارجی، رشد قابل توجهی در بخش آموزش در سال های اخیر ایجاد کند.

به گفته دولت ترکیه، این کشور در آینده نزدیک با ارائه شهریه رایگان در دانشگاه های دولتی و هزینه های زندگی مناسب برای دانشجویان بین المللی و بورسیه های مختلف، قصد دارد 500000 دانشجو را به سوی این کشور بکشاند.

بر اساس داده های اخیر شورای آموزش عالی ترکیه، تقریباً 170812 دانشجوی بین المللی در ترکیه تحصیل می کنند. با این تعداد دانشجو، ترکیه به یکی از ده مقصد برتر تحصیل در جهان تبدیل شده است.

هر ساله حدود 5000 دانشجوی بین المللی واجد شرایط تحصیل در ترکیه قرار می گیرند. بسیاری از این دانشجویان بورسیه تحصیلی کامل ترکیه (Türkiye Bursları) را در دانشگاه های معتبر این کشور دریافت می کنند. آنها این امکان را خواهند داشت که در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در ترکیه تحصیل کنند.

علاوه بر مزایای تحصیلی در ترکیه، بسیاری از دانشجویان بین المللی برای لذت بردن از زندگی اجتماعی پر جنب و جوش، جامعه ای متنوع و چند قومیتی، و تاریخ غنی، تحصیل و زندگی در ترکیه را می پسندند.

مشاغل دانشجویی در ترکیه

همانطور که قبلا در مقاله شرایط زندگی پس از تحصیل در ترکیه توضیح داده شد، زمانی که دانشجویان بین المللی برای تحصیل در ترکیه اقدام می کنند محدودیت هایی برای کار دانشجویی وجود دارد که ما در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

این قانون به دانشجویان بین المللی اجازه کار در دفاتر دولتی و خصوصی در ترکیه را نمی دهد.

بر اساس مقررات جدید حاکم بر نیروی کار بین المللی در ترکیه، دانشجویان خارجی تنها در حین تحصیل در ترکیه با مجوز کار در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا مجاز به کار هستند و دانشجویان مقطع کارشناسی یا کاردانی به مدت یک سال نمی توانند به صورت پاره وقت در ترکیه کار کنند.

اما در عین حال، دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در ترکیه می توانند مانند دانشجویان شاغل در آلمان از مشاغل پاره وقت مختلف در دانشگاه و محل تحصیل خود مانند کار در کافه ها استفاده کنند.

همچنین این ممکن است، مدیریت کتابخانه دانشگاه باشد که از طریق آن می توانید کسب درآمد کنید و بخشی از هزینه های زندگی خود را در حین تحصیل در ترکیه پرداخت کنید.

در عین حال، همیشه تکالیفی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد که می‌توانید در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه انجام دهید.

شما این امکان را خواهید داشت که از فرصت‌های تحقیقاتی استفاده کنید و برای دانشجویان فارغ‌التحصیل دروس آمار ارائه می شود.  

بنابراین دانشجویان تحصیلات تکمیلی ترکیه می توانند در طول سال تحصیلی خود به انجام پروژه های تحقیقاتی و کسب درآمد از این راه می پردازند.

همچنین ذکر این نکته ضروری است که در برخی از رشته های تحصیلی دانشگاه های ترکیه مانند پزشکی و دندانپزشکی، دانشجویان این امکان را خواهند داشت که در سال اول آموزش کسب درآمد کنند.

دانشجویان حقوق حدود 30 ساعت در هفته در ترکیه این امکان را خواهند داشت که کار کنند، بنابراین دانشجویان زمان زیادی برای تمرکز بر تحصیل خود خواهند پرداخت.

البته لازم به ذکر است که دانشجویانی که واجد شرایط تحصیل در ترکیه هستند باید از طریق وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه مجوز های کار مورد نظر خود را دریافت کنند.

سوالات متداول

بله، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دانشجویان دکترا می توانند در حین تحصیل در کشور ترکیه به کار مشغول باشند.

بله دانشجویان برای کار در ترکیه نیاز به مجوز کار دارند.

شما به عنوان دانشجو نمی توانید در هیچ شرکت یا اداره دولتی در ترکیه به کار مشغول باشید.

میزان حقوق کار را در ترکیه می توانیم به شما اینگونه معرفی کنیم: 1980 لیر ترکیه کمترین درآمد ماهانه، 7830 لیر درآمد متوسط ​​ماهانه و  35000 بالاترین درآمد ماهانه.

حقوق معمول دانشجو در ترکیه 2700 لیر است. این حقوق می تواند از 16914 تا 23767 لیر ترکیه متغیر باشد. هنگامی که حقوق و مزایای اضافی را در نظر می گیریم، دانشجو در استانبول، می تواند انتظار داشته باشد که ارزش کل پرداختی آنها به طور متوسط 18810 لیر شود.

دانشجویان می توانند فرصت های شغلی پاره وقت را در محل کالج خود پیدا کنند. گزینه هایی مانند کار در کافه تریا، کتابخانه، پشتیبانی از بخش اداری در دسترس دانش آموزان می باشد. علاوه بر این، می توانید برای صرفه جویی در زمان سفر به دنبال شغل در نزدیکی کالج ها یا محل سکونت خود باشید.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن