مشاوره رایگان

02128111107

کار در آلمان با مدرک فنی

کار در آلمان با مدرک فنی

کار در آلمان با مدرک فنی

کار در آلمان با مدرک فنی مزایای بسیاری از جمله امکان دریافت اقامت دائم این کشور را دارد که سالانه تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها را به خود جذب می‌کندکار در کشورهای خارجی یکی از گزینه‌های محبوب برای دریافت اقامت در کشورهای برتر جهان به شمار می‌رود. آلمان یکی از بهترین کشورهای اروپایی است که چهارمین اقتصاد برتر جهان را دارد. فارغ‌التحصیلان رشته فنی و حرفه‌ای می‌توانند نسبت به پیدا کردن کار در این کشور و دریافت ویزای کاری خود اقدام کنند. کار در مشاغل فنی آلمان را می‌توان از گزینه‌های محبوب برای ایرانیان دانست.

آنچه در این مقاله میخوانید :

مزایای کار در آلمان با مدرک فنی

کار در آلمان با مدرک دیپلم

امروزه کشور آلمان به عنوان یکی از برترین اقتصادهای جهان دارای فرصت‌های شغلی فراوانی در حوزه‌های فنی است. افرادی زیادی سالانه در حوزه‌هایی مانند مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی و یا مهندسی صنایع قصد مهاجرت به این کشور و کار در آلمان را دارند. مشغول به کار شدن در فرصت‌های شغلی زیاد فنی این کشور مزایای بسیاری مانند تعادل ساعت کاری در هفته و میانگین حقوق بالا دارد، که در این بخش بیشتر به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

میانگین حقوق مشاغل فنی

میانگین دستمزد در آلمان در سال 2021 برابر با 58 هزار یورو در سال برآورد شده است. البته این هزینه پایه حقوق می‌باشد و هزینه‌های دیگری نیز مانند پاداش‌های دوره‌ای وجود دارند که میانگین درآمد ژرمن‌ها را به 70.754 یورو در سال می‌رساند.

حقوق سالانه شهروندان کشور آلمان با توجه به عوامل مختلفی مانند میزان تجربه و تحصیل متفاوت است. همچنین میزان حقوق برای مشاغلی بیشتر است، که مورد نیاز دولت این کشور هستند. برای مثال مشاغلی مانند مهندسی نرم‌افزار میانگین حقوق بالاتری نسبت به دیگر مشاغل فنی دارد.

میانگین درآمدی که در شرکت‌های متوسط آلمان به کارمندان اعطا می‌شود برابر با 5.000 تا 10.000 یورو در ماه است. در ادامه این قسمت میانگین حقوق شهروندان این کشور را با کشورهای برتر اروپایی مقایسه خواهیم کرد:

 • میانگین حقوق در آلمان 2.439 یورو
 • میانگین حقوق در فرانسه 2.225 یورو
 • میانگین حقوق در هلند 2.152 یورو
 • میانگین حقوق در انگلستان 2.228 یورو
 • میانگین حقوق در بلژیک 2.170 یورو

امتیازات امنیت اجتماعی

دولت کشور آلمان در سالیان اخیر سعی داشته است، تا بتواند امتیازات و مزایای امنیت اجتماعی بسیاری برای شهروندان خود ایجاد کند. این امتیازات امکان زندگی راحت شهروندان آلمانی را حتی به هنگام بیماری، بیکاری، بازنشستگی و از کار افتادگی فراهم می‌کند. همچنین بیمه‌های دولتی وجود دارند که مخصوصی افراد شاغل و بی‌کار هستند. لازم به ذکر است که داشتن بیمه درمانی در کشور آلمان برای تمامی افراد ضروری می‌باشد.

از انواع مختلف بیمه‌های دولتی کشور آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیمه درمانی
 • بیمه بیکاری
 • بیمه از کارافتادگی
 • بیمه بازنشستگی

تعادل ساعات کار و زندگی (Work-life balance)

یکی از مزایای برجسته کار در کشور آلمان متعادل بودن ساعات زندگی و کار در این کشور است. شرکت‌ها روال پنج روز کار در هفته را برای تمامی کارمندان خود اجرا می‌کنند تا شهروندان آلمانی بتوانند وقت بیشتری با خانواده خود بگذارنند.

امکان دریافت ویزای همراه برای افراد خانواده

امکان بردن خانواده به کشور آلمان به همراه خود یکی دیگر از نکات مثبت کار در مشاغل فنی این کشور است. متقاضیان می‌توانند هنگامی که ویزای کاری خود را ردیافت کردند، خانواده‌ خود را به آلمان بیاورند. به عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا می‌توانید برای دریافت ویزای کاری یا همان بلوکارت (Blue Card) این کشور درخواست دهید.

چگونه از یک موسسه معتبر آلمانی جاب آفر دریافت کنید

بر اساس گزارش‌های سایت‌های معتبر آمارگیری آلمان حدود نیمی از کارکنان مشغول در حوزه فنی حرفه‌ای کشور آلمان از موسسات آموزشی این کشور فارغ‌التحصیل شده‌اند. متقضیان شرکت در دوره‌های فنی در کشور آلمان باید بدانند که طول مدت این دوره‌ها دو ساله است. پس از گذراندن این دوره‌ها و دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی باعث می‌شود شانس دریافت ویزای کاری شما بالا برود. جالب است بدانید که حدود 430 هزار موسسه آموزشی فنی حرفه‌ای در آلمان وجود دارند که می‌توانید در دوره‌های آن‌ها شرکت کنید.

مدرک زبان مورد نیاز برای کار در آلمان با مدرک فنی

در صورتی که قصد دارید تا در کشور آلمان با مدرک فنی خود مشغول به کار شوید، به مدرک زبان معتبر آلمانی نیاز دارید. از این مدارک معتبر برای مهاجرت به کشور آلمان می‌توان به مدارک DSH و TestDafاشاره کرد.

برخورداری از مدارک زبان انگلیسی برای کار در کشور آلمان باعث می‌شود تا شانس دریافت جاب آفر شما افزایش پیدا کند. پیشنهاد می‌شود افرادی که دارای مدارک معتبری مانند آیلتس و تافل هستند، به سفارت‌خانه کشور آلمان جهت دریافت ویزای خود ارائه دهند.

موسسات کاریابی در آلمان​

برای ارسال رزومه به فرصت‌های شغلی در کشور آلمان می‌توانید از موسسه‌های کاریابی این کشور استفاده کنید. این موسسه‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید به راحتی در میان شغل‌های حوزه تحصیلی خود بگردید و شغل مورد نظر خود را پیدا کنید. بهترین موسسات کاریابی در کشور آلمان در سال 2021 عبارتند از:

 • موسسه بین‌المللی کاریابی (International Recruitment Company)
 • موسسه کلی (Kelly Services GmbH)
 • موسسه کاریابی برلین (Job Center Berlin Lichtenberg)
 • موسسه تی‌تی‌ای (TTA Personal GMBH)
 • موسسه بین‌المللی پروکو (Proco Global Frankfurt)

ویزای کاری آلمان

ویزای کاری آلمان

دریافت ویزای کاری کشور آلمان پس از پذیرش در یکی از فرصت‌های شغلی این کشور مهم‌ترین قدم برای مهارجت کاری به آلمان است. دریافت این ویزا برای مشاغلی که بیشتر مورد نیاز این کشور می‌باشد، شانس بالاتری دارد. افرادی که قصد دارند ویزای کاری آلمان را دریافت کنند نیاز دارند تا حداقل پنج سال در زمینه مورد نظر تجربه داشته باشند.

شما عزیزان می‌توانید برای دریافت ویزای کاری آلمان مدارک لازم را به همراه 75 یورو به سفارت‌خانه این کشور ببرید. افرادی که قصد دریافت اقامت دائم در آلمان را دارند، باید در ابتدا بلو کارت این کشور را دریافت کنند. به عبارت دیگر دریافت بلوکارت اولین قدم برای اخذ اقامت دائم در آلمان است که پس از گذشت پنج سال به شهروندان خارجی اعطا می‌شود.

برای دریافت بلوکارت کشور آلمان باید به هنگام که در حوزه‌های فنی این کشور، حداقل درآمد 56.800 یورو سالانه داشته باشید. با دریافت بلوکارت آلمان می‌توانید پس از دو سال اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.

ویزای جاب‌سیکر (Jobseeker) آلمان

ویزای جاب‌سیکر آلمان یکی از روش‌های مهاجرت کاری به آلمان است که میان ایرانیان طرفداران بسیاری در سالیان اخیر داشته. دولت آلمان این ویزا را برای افرادی که در زمینه‌های مختلف فنی تخصص‌ دارند، ایجاد کرده است تا این افراد را به مهاجرت به کشور آلمان خود ترغیب کند. شما با دریافت این ویزا به مدت شش ماه مهلت دارید تا در خاک این کشور به دنبال شغلی مناسب باشید.

مهم‌ترین شرط برای مهاجرت کاری به آلمان از طریق ویزای جاب‌سیکر داشتن سرمایه لازم برای مدت حضورتان در این کشور است. هنگامی که توانستید شغل مورد نظر خود را در این کشور پیدا کنید، می‌توانید بلوکارت آلمان را دریافت کنید.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای کار در آلمان با مدرک فنی

 

مهاجرت کاری به آلمان نیازمند یک سری پیش‌نیازهایی است که داوطلبان باید آ‌ن‌ها را تهیه کنند. این شرایط برای مهاجرت به کشور آلمان به دلیل سخت‌گیری‎های دولت جهت جذب نیروی مستعد، کمی‌ سخت‌تر از دیگر کشورهای اروپایی است. از این مدارک می‌توان به داشتن مدرک تحصیلی معتبر که معادل تحصیل در دانشگاه‌های آلمان باشد، اشاره کرد. در ادامه این بخش به بررسی شرایط و مدارک دیگر برای مهاجرت کاری به آلمان می‌پردازیم:

 • داشتن حداقل پنج سال سابقه کاری در زمینه‌های فنی حرفه‌ای
 • داشتن تمکن مالی
 • بیمه درمانی برای مدت حضور متقاضی در آلمان
 • داشتن پاسپورت معتبر تا شش ماه
 • تکمیل فرم درخواست ویزای کاری
 • چهار قطعه عکس که در سه ماه اخیر گرفته شده باشد
 • گردش حساب بانکی خود در سه ماه گذشته
 • مدرکی جهت اثبات محل اقامتی خود در آلمان
 • ارائه انگیزه‌نامه مناسب
 • مدرک معتبر زبان آلمانی مانند DSH
 • مدرک معتبر زبان انگلیس مانند آیلتس (اختیاری)

زمانی که برای دریافت ویزا از تاریخ ثبت درخواست طول خواهد کشید، حدود 12 تا 14 هفته است. همچنین تمکن مالی که باید ارائه دهید، باید حدود 5.118 یورو باشد.

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان با مدرک فنی

مشاغل فنی در آلمان جزو محبوب‌ترین مشاغل برای شهروندان خارجی به شمار می‌روند. در ادامه این بخش یک لیست از محبوب‌ترین مشاغل فنی در این کشور به شرح زیر است:

 • مهندسی برق صنعتی
 • مهندسی لوله‌کشی
 • مهندسی کامیپوتر
 • مهندسی فناوری ساخت
 • مهندسی الکترونیک
 • مهندسی برق
 • مکانیک ساخت و ساز
 • مهندسی معماری
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی تکنولوژی نظری
 • مهندسی کشاورزی

متوسط درآمد مشاغل فنی

متوسط درآمد مشاغل فنی

متوسط درآمد افرادی که در مشاغل فنی کشور آلمان مشغول به کار هستند نسبت به دیگر کشورهای بیشتر است. افرادی که قصد مهاجرت کاری به این کشور را دارند، بهتر است در ابتدا با میزان درآمد مشاغل فنی آلمان آشنا شوید. در ادامه برخی درآمد برخی از مشاغل فنی در این کشور به مانند زیر است:

مهندسی برقبه ازای یک ماه 5.000 یورو
مهندسی کشاورزیبه ازای یک ماه 5.100 یورو
مهندسی زیست پزشکیبه ازای یک ماه 3.090 یورو
مهندسی شبکهبه ازای یک ماه 3.300 یورو
تکنسین کامپیوتربه ازای یک ماه 2.850 یورو
مدیر پروژهبه ازای یک ماه 5.800 یورو
مهندس عمرانبه ازای یک ماه 3.330 یورو
مهندسی برقبه ازای یک ماه 3.680 یورو
مهندسی مکانیکبه ازای یک ماه 3.490 یورو
مهندسی معماریبه ازای یک ماه 4.470 یورو

هزینه زندگی در کشور آلمان

هزینه‌های زندگی در کشور آلمان در میان کشورهای برتر اروپایی، کم‌تر است. هزینه‌های زندگی هر شخص در کشور خارجی بسته به سبک زندگی که اتخاذ کرده است، متفاوت می‌باشد. به طور متوسط هزینه‌های زندگی یک فرد مجرد در کشور آلمان برابر با 850 یورو است. این هزینه مخارجی را مانند هزینه غذا، قبو آپارتمان، لباس و اجاره اقامت پوشش می‌دهد.

به طور کلی مناطق جنوبی کشور آلمان نسبت به دیگر مناطق این کشور گران‌تر است. برای مثال اجاره یک آپارتمان یک خوابه در شهر اشتوتگارت برابر با 840 یورو است. در حالی که هزینه مشابه برای آپارتمان در شهر برمن برابر با 560 یورو می‌باشد. از گران‌ترین شهرهای آلمان به ترتیب می‌توان به: مونیخ، برلین، هامبورگ و فرانکفورت اشاره کرد.

نرخ بیکاری در کشور آلمان

از موارد مهمی که باید پیش از مهاجرت کاری به کشورهای خارجی در نظر داشته باشید، نرخ بیکاری در آن کشور است. خبر خوب برای افرادی که قصد کار در کشور آلمان را دارند، این است که نرخ بیکاری این کشور به نسبت میانگین کشورهای اروپایی پایین‌تر است. نرخ بیکاری این کشور در سال 2021 برابر با 5.4 درصد است. پس از سال 2019 و شوک اقتصادی به تمامی کشورهای جهان نرخ بیکاری در این کشور چند درصد بالا رفت، که با تلاش‌های دولت آلمان نرخ بیکاری این کشور در حال کاهش است.

کار در کشورهای برتر اروپایی و دریافت اقامت در این کشورها چند سالی است که شهروندان ایرانی را به خود جذب کرده است. آلمان یکی از مقاصد کاری برتر در جهان است، که دارای فرصت‌های شغلی فراوانی برای فارغ‌التحصیلان دوره فنی می‌باشد. این کشور به دلیل دارا بودن شرکت‌های زیاد موقعیت‌های شغلی فراوانی برای شهروندان خارجی دارد. کار در آلمان با مدرک فنی و دریافت ویزای این کشور مزایای بسیاری مانند امکان به همراه بردن خانواده را دارد.

اقامت و کار در یکی از قطب‌های اقتصادی برتر دنیا که مزایایی مانند رفاه اجتماعی و درآمد بالا دارد، رویای کار در بستری ایده‌آل را برای فارغ‌التحصیلان دوره‌های فنی برآورده می‌کند. بنابراین اگر به دنبال یک کشور اروپایی برتر برای کار و زندگی هستید، کشور آلمان را می‌توان به عنوان یکی گزینه‌های برتر دانست.

نتیجه گیری

موسسه مهاجرتی مهاجرت با ما با سال‌ها تجربه در زمینه‌های مختلف مهاجرتی مانند تحصیل و کاری در کشورهای خارجی توانسته است، به یکی از برترین موسسات مهاجرتی در ایران تبدیل شود. مشاورین و متخصصین ما همواره در تلاش هستند تا شما را در تمامی مراحل دریافت ویزای کاری و مهاجرت به کشورهای برتر خارجی مانند آلمان راهنمایی کنند.

سوالات متداول

 • موسسه بین‌المللی کاریابی (International Recruitment Company)
 • موسسه کلی (Kelly Services GmbH)
 • موسسه کاریابی برلین (Job Center Berlin Lichtenberg)
 • موسسه تی‌تی‌ای (TTA Personal GMBH)
 • موسسه بین‌المللی پروکو (Proco Global Frankfurt
 • داشتن حداقل پنج سال سابقه کاری در زمینه‌های فنی حرفه‌ای
 • داشتن تمکن مالی
 • بیمه درمانی برای مدت حضور متقاضی در آلمان
 • داشتن پاسپورت معتبر تا شش ماه
 • تکمیل فرم درخواست ویزای کاری
 • چهار قطعه عکس که در سه ماه اخیر گرفته شده باشد
 • گردش حساب بانکی خود در سه ماه گذشته
 • مدرکی جهت اثبات محل اقامتی خود در آلمان
 • ارائه انگیزه‌نامه مناسب
 • مدرک معتبر زبان آلمانی مانند DSH
 • مدرک معتبر زبان انگلیس مانند آیلتس (اختیاری)
 • مهندسی برق صنعتی
 • مهندسی لوله‌کشی
 • مهندسی کامیپوتر
 • مهندسی فناوری ساخت
 • مهندسی الکترونیک
 • مهندسی برق
 • مکانیک ساخت و ساز
 • مهندسی معماری
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی تکنولوژی نظری
 • مهندسی کشاورزی

🔍سوالات خود را درباره کار در آلمان با مدرک فنی از ما بپرسید

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن