مشاوره رایگان

02128111107

اقامت کاری

اقامت کاری

اقامت کاری

اگر شما نیز قصد مهاجرت و یا اقامت کاری در یک کشور پیشرفته اقتصادی و یا صنعتی را دارید، این مقاله را از دست ندهید.

بسیاری از مهاجرین با آرزوی داشتن یک زندگی بهتر برای خود و خانواده شان دست به مهاجرت می زنند. آنها به جای تهدید برای کشور های مقصد، موجب آبادی و تقویت اقتصاد آن کشور نیز می شوند. آمریکا، کانادا و استرالیا همه کشورهایی هستند که توسط مهاجرینی از سراسر جهان ساخته شده اند. کار در اتحادیه اروپا و یا آمریکا به غیر از این که موجب رونق اقتصادی کشور های مهاجرپذیر می شود می تواند برای مهاجران نیز رفاه و امنیت را به بار آورد. امروزه برای کار در کشور های خارجی باید مجوز کار معتبر داشته و از یک کارفرما در آن کشور درخواست کار نیز داشته باشید. معمولا در بسیاری از کشورها کارفرما بوده که درخواست شما را پیگیری کرده و اسپانسر مالی شما برای مهاجرت و دریافت اقامت می شود.

آنچه در این مقاله می‌خوانید :

اقامت کاری چیست؟

اقامت از طریق کار به نوعی از مهاجرت گفته می شود که در شما تحت حمایت مالی کارفرما در کشور مقصد که در آن استخدام شده اید قرار می گیرد. پس از این روند، شما می توانید از اعضای خانواده خود حمایت مالی کرده و آنها را به کشور اقامت خود بیاورید. برای دریافت این نوع اقامت لازم است که شما پس از دریافت ویزای کار و مهاجرت به کشور مورد نظر خود مجوز نیز دریافت کنید.

اقامت کاری در آلمان

شرایط دریافت اقامت کاری آلمان

برای کار در آلمان شما باید در ابتدا یک پیشنهاد کاری در این کشور داشته باشید. پس از آن می توانید برای دریافت ویزای کار آلمان اقدام کنید. پس از ورود به آلمان نیز باید به اداره مهاجرت آلمان (Ausländerbehörde) مراجعه کرده و مجوز کار و اقامت این کشور را دریافت کنید. اگر هم فکر می کنید که دریافت ویزای کار آلمان کمی دشوار است می توانید از ویزای جستجوی کار آلمان استفاده کرده و 6 ماه به آلمان سفر داشته باشید. با این ویزای جستجوی کار می توانید در این کشور به دنبال کار مورد نظر خود بپردازید. حداقل سن برای کار در آلمان 15 سال است. برای دریافت اقامت کاری آلمان باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • داشتن پیشنهاد کاری
 • داشتن سابقه کار
 • داشتن مدرک زبان آلمانی
 • داشتن حداقل مدرک دیپلم
 • داشتن تمکن مالی
 • داشتن بیمه سلامت

مقاله پیشنهادی ——-> کار در آلمان

اقامت کاری ترکیه

بدون اجازه کار شما امکان اینکه در ترکیه کار کنید را ندارید. پس از یافتن شغل، شما و کارفرمای شما باید برای مجوز کار در ترکیه درخواست اجازه کار دهد. از مهمترین شرایط کار در ترکیه می توان به داشتن تجربه و مهارت کاری اشاره داشت. تمام متقاضیان کار در ترکیه باید برای مدت معین یا نامشخصی اجازه اقامت در ترکیه را داشته باشند. تمام متقاضیان کار در ترکیه باید پس از 60 روز برای دریافت مجوز کار و اقامت در کشور ترکیه اقدام کنند.

اقامت استرالیا از طریق کار

شرایط کار در استرالیا

برای کار در کشور استرالیا، باید مجوز کار این کشور را دریافت کرده باشید. مجوز کار نیز شامل ویزا و یا پیشنهاد کاری می باشد. دریافت مجوز کار در استرالیا مقداری سخت است. این کشور بیشتر از کسانی که دارای مهارت کاری بوده و سابقه کاری داشته باشند استقبال می کند. روش های مهاجرتی مختلفی برای کار در استرالیا وجود دارد. برای کار در استرالیا باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • زیر 45 سال سن داشته باشید.
 • مهارت کافی در زبان انگلیسی داشته باشید.
 • شرایط و مهارت شما باید در SOL یافت شود.

اقامت فرانسه از طریق کار

یافتن شغل در فرانسه با کشورهای دیگر تفاوتی ندارد. عموماً باید شما یک رزومه کاری خوبی داشته باشید. بررسی وب سایت های کاریابی و همچنین دفاتر کاریابی بین المللی می تواند برای یافتن شغل در فرانسه برای شما خوب باشد. پس از پیدا کردن کار شما نیز می توانید برای دریافت ویزای کار فرانسه اقدام کنید. پس از رسیدن به فرانسه نیز باید با مراجعه به دفتر امور مهاجران مجوز کار و اقامت آن کشور را نیز دریافت کنید. برای کار در فرانسه به مدارک زیر نیاز دارید:

 • گذرنامه معتبر که پس از 6 ماه از ورود شما به آلمان اعتبار داشته باشد
 • تکمیل فرم درخواست
 • کپی مجوز کار
 • گردش مالی بانکی در شش ماه گذشته
 • اظهارنامه مالیات بر درآمد
 • مدارک محل سکونت شما در فرانسه
 • بیمه درمانی
 • انگیزه نامه 
 • عدم سوء پیشینه

اقامت آمریکا از طریق کار

برای کار در ایالات متحده آمریکا، شما باید مجوز زندگی و کار در این کشور را داشته باشید. به عبارت دیگر، باید گرین کارت یا ویزای کار معتبری برای اقامت خود در این کشور را به دست آورید. با هر یک از اینها، درهای بازار کار آمریکا، به روی شما باز است. برای دریافت اقامت کار در ایالات متحده، شما باید از طریق وزارت کار ایالات متحده مدارک مورد نظر خود را دریافت کنید و از خدمات مهاجرت شهروندی ایالات متحده (USCIS) مجوز کار در این کشور را داشته باشید. به طور معمول، یک پیشنهاد کاری برای کار در آمریکا لازم است. در شرایطی می توانید در ایالت متحده آمریکا کار پیدا کنید که آمریکا در موقعیت کاری شما با کمبود نیرو مواجه شده باشد.

اقامت کار کانادا

کار در کانادا یک روش بسیار عالی برای تجربه یک زندگی با رفاه و آرامش است. با این حال، اما وقتی متوجه می شوید که چیزی در کانادا شبیه به کشور خود نیست، با یک شوک فرهنگی روبرو خواهید شد. ویزای کار در کانادا به شما این فرصت را می دهد که با درآمد بالا یک زندگی رویایی را برای خود فراهم کنید. نرخ پایین بیکاری و نیاز به نیروی کار ماهر در کانادا موجب شده است که بسیاری از افراد این کشور را برای مهاجرت انتخاب کنند. برای دریافت ویزای کار کانادا باید شما در ابتدا یک پیشنهاد کاری دریافت کرده باشید. پس از دریافت ویزای کار می توانید برای مجوز اقامت خود نیز از اداره مهاجرت کانادا اقدام فرمایید.

اقامت کار سوئد

سوئد از کشور هایی است که در آن نرخ بیکاری بسیار پایین بوده و یکی از قوی ترین اقتصاد های اروپا را در اختیار دارد. برای کار در سوئد نیز همانند دیگر کشور های جهان شما باید پیشنهاد کاری داشته باشید. با دریافت پیشنهاد کاری شما می توانید برای ویزای کار این کشور اقدام کنید و پس از رسیدن به سوئد مجوز کار این کشور را نیز داشته باشید. از آنجا که سوئد یکی از بالاترین درآمد ها را در اروپا در اختیار دارد شما نیز میتوانید با دریافت حقوق بالا در این کشور زندگی رویایی خود را بسازید.

اقامت کاری عمان

اخیراً مهاجرت کاری به عمان نیز افزایش یافته است. در کشورهای عربی نیز جایگاه‌های مختلف شغلی وجود دارد که شما می‌توانید در آنها حضور داشته باشید. از کار به‌عنوان پرستار و داروساز گرفته تا کار به‌عنوان مکانیک و مشاغل تخصصی دیگر. برای مهاجرت به عمان از طریق کاری شما نیاز دارید تا حداقل سه سال سابقه کاری داشته باشید، علاوه بر این عمان جزو معدود کشورهایی است که برای دریافت ویزای کاری آن نیازی به مدرک زبان ندارید. اما دقت داشته باشید که اگر شما هرگونه حیوان خانگی دارید، عمان یکی از کشورهایی است که به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانید حیوان خانگی‌تان را به این کشور منتقل کنید.

دریافت ویزای کار

هیچ کشوری در دنیا نیست که پیش از داشتن پیشنهاد کاری شما بتوانید ویزای کار خود را بدست آورید.  برای دریافت ویزای کار شما باید پیشنهاد کاری داشته باشید. برای آنکه پیشنهاد کاری خودتان را دریافت کنید باید مهارت کاری ویژه ای را کسب کرده باشید. برای پیدا کردن کار به صورت مستقیم با کارفرما در کشور مورد نظر خود ارتباط برقرار کنید. این روش اغلب ساده‌ترین راه برای یافتن کار در خارج از کشور است. اما در بسیاری از کشور ها مانند آلمان شما می توانید به کشور مورد نظر خود سفر کنید و مثلاً در یک فروشگاه دوچرخه به عنوان مکانیک دوچرخه درخواست کار دهید و پس از پذیرفته شدن درخواست شما این امکان را دارید که برای تبدیل ویزای کار خود اقدام کنید.

اقامت دائم با ویزای کار

در بسیاری از کشور های دنیا شما تنها با داشتن ویزای کار نمی توانید اقامت دائم آن کشور را داشته باشید. برای دریافت اقامت دائم باید حداقل 5 سال در کشور مورد نظر خود اقامت داشته و پس از 5 سال برای دریافت اقامت دائم خود اقدام کنید. دریافت اقامت دائم به شما این امکان را نیز می دهد که بدون توجه به زمان و مکان در هر کجای کشور که خواستید مشغول به کار شوید. اما این به این معنا نیست که شما می توانید با دریافت اقامت دائم تمام حق و حقوق یکی شهروند که تابعیت آنجا را دارد بدست آورید. برای آنکه در جریان جزئیات دریافت اقامت دائم قرار بگیرید پیشنهاد می شود که با کارشناسان ما در موسسه مهاجرت با ما در تماس باشید.

مزایا و معایب اخذ اقامت کاری در مقایسه با روش‌های دیگر مهاجرت

مزایای اخذ ویزای اقامت کاری

مزایا

برای تصمیم‌گیری بهتر در خصوص مهاجرت از طریق کاری یا روش‌های دیگر، در این بخش و بخش بعدی تمام مزایا و معایب مهاجرت از این روش را بررسی می‌کنیم تا با ابعاد مختلف مهاجرت از طریق کاری آشنا شوید. یکی از مهم‌ترین مزایای اخذ اقامت کاری در مقایسه با مهاجرت تحصیلی میزان رفاه زندگی شما است. با مهاجرت از طریق کاری شما با داشتن اجازه کار به‌ صورت تمام‌وقت از همان بدو ورود خود به کشور مقصد، حقوق خود را دریافت می‌کنید. در نتیجه زندگی شما ثبات بیشتری خواهد داشت و درآمد شما برای امرارمعاش و زندگی استاندارد کافی خواهد بود. این در حالی است که در مهاجرت به روش تحصیلی شما تنها اجازه کار نیمه‌وقت را خواهید داشت، در نتیجه حقوق پایین‌تری دارید و زندگی و رفاه شما از ثبات کمتری برخوردار خواهد بود.

یکی دیگر از مزایای اخذ ویزای کاری در مقایسه با مهاجرت تحصیلی هم عدم نیاز به تمکن مالی است. در مهاجرت تحصیلی بسته به کشور مقصد برای شما تمکن مالی خاصی در نظر گرفته می‌شود که با توجه ‌به نرخ دلار و یورو در کشور عزیزمان تهیه این میزان از تمکن مالی ممکن است مشکل باشد. اما در مهاجرت به روش کاری شما نیازی به ارائه تمکن مالی نخواهید داشت. در مهاجرت از طریق کاری تمام پولی که شما باید با خود ببرید شامل هزینه‌های اجاره خانه و هزینه‌های خورد و خوراک برای یک یا دو ماه اول است و پس از آن با دریافت حقوق به‌ راحتی از پس مخارج زندگی برمی‌آیید. از دیگر مزایای مهاجرت از طریق کاری می‌توان به این موارد اشاره داشت:

 • اخذ اقامت برای شخص متقاضی، همسر و فرزندان زیر 18 سال
 • اجازه کار برای همسر فرد متقاضی دو سال بعد از مهاجرت
 • تحصیل رایگان برای فرزندان
 • تمدید ویزای کار با تمدید قرارداد
 • پس از دریافت اقامت کاری، دریافت اقامت دائم نیز پس از 3 تا 5 سال ممکن است.

معایب

مانند هر اقدام دیگری، مهاجرت نیز دارای مزایا و معایبی است؛ از یادگیری زبان گرفته تا عادت کردن به فرهنگ و آب‌وهوای کشور مقصد و دوری از خانواده. اما وقتی صحبت از معایب مهاجرت به روش کاری می‌شود، قصد ما مقایسه معایب این روش با روش‌های مهاجرتی دیگر است. در فرایند اخذ ویزای کاری و مهاجرت از این طریق نیز معایبی وجود دارد که الزاماً به این معنی نیست که همه افراد آن را تجربه می‌کنند اما همیشه باید احتمالاتی را در نظر گرفت و با متقاضیان روراست بود. اگر یک مؤسسه مهاجرتی یا یک وکیل مهاجرتی تنها در خصوص مزایای مهاجرت برای شما بگوید، باید در مورد او تجدیدنظر کنید.

در راستای صداقت با مخاطبان نیاز است تا معایب این روش را نیز بررسی کنیم تا با در نظر گرفتن شرایط شخصی و مزایا و معایب احتمالی بهترین تصمیم را بگیرید. نخستین موردی که می‌توان از آن تحت عنوان معایب مهاجرت به روش کاری یاد کرد، سخت بودن یافتن جایگاه شغلی است که در ادامه در بخش فرایند اخذ ویزای کاری به‌صورت مفصل به آن اشاره می‌کنیم. مورد دیگری که باید به آن توجه داشت تجربیات ناخوشایند برخی از متقاضیان اقامت کاری است. این تجربیات ناخوشایند لزوماً برای تمام متقاضیان قرار نیست اتفاق بیفتد.

در نظر بگیرید که در مهاجرت به روش کاری تنها دلیل اجازه اقامت شما در کشور مقصد، شغلی است که در آن استخدام شده‌اید. کارفرمای شما نیز به‌ خوبی به این موضوع واقف است. در نتیجه متأسفانه در برخی از موارد ما شاهد این بوده‌ایم که کارفرما با علم بر این موضوع تقاضا داشته که کارمند مهاجر بیش از ساعات ذکر شده در قرارداد کار کند. دقت داشته باشید که این مورد تنها توسط برخی از متقاضیان گزارش شده است و یک پدیده الزامی و حتی رایج نیست. از دیگر معایب مهاجرت به روش کاری می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • داشتن سابقه شغلی یا سابقه تحصیلی برای شغل مرتبط
 • محدودیت سنی. کشورهای خارجی برای اخذ ویزای کاری به دنبال استخدام نیروهای جوان با تخصص کافی هستند. از همین رو این ویزا برای افراد بالای 25 سال و زیر 45 سال صادر می‌شود و هرچه جوان‌تر باشید شانس بیشتری خواهید داشت.
 • حقوق قید شده در قرارداد باید با متوسط حقوق کشور مقصد مطابقت داشته باشد. در ازای حقوق ناچیز به شما ویزای کاری داده نمی‌شود.

معایب اخذ ویزای اقامت کاری

نتیجه گیری

امروزه به دلایل بسیاری از جمله شرایط اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و اقلیمی بسیاری از مردم برای داشتن یک زندگی بهتر و با درآمد بیشتر دست به مهاجرت می زنند. یکی از مهمترین هدف های این مهاجران دریافت اقامت کاری کشوری پیشرفته و یا صنعتی می باشد. آنها باید برای دریافت مجوز اقامت در کشور مورد نظر خود در ابتدا پیشنهاد کاری دریافت کنند. پس از دریافت پیشنهاد و دریافت ویزا می توانند از اداره مهاجرت کشور مقصد خود مجوز اقامت و کار را بدست آورند. در بسیاری از کشورها برای دریافت اقامت از متقاضیان انتظار می رود که مهارت و تجربه کاری داشته و زبان آن کشور و یا زبان انگلیسی را نیز به خوبی بتوانند صحبت کند.

سوالات متداول

اجازه کار و اقامت به شکل یک کارت شناسایی پلاستیکی به شما داده می شود. شما با آن کارت در کشور مورد نظر خود مجوز کار را دریافت می کنید. مجوز کار با حمایت مالی شرکت شما بوده و بیش از یک سال معمولا اعتبار نخواهد داشت.

هدف از دریافت این نوع اقامت این است که شما بتوانید در مدت زمان اقامت خود در کشور مورد نظر به راحتی به خدمات عمومی دسترسی داشته باشید.

برای دریافت این نوع اقامت پس از اینکه پیشنهاد کاری و ویزای کشور مورد نظر خود را دریافت کردید می توانید از اداره مهاجرت کشور مورد نظر خود برای دریافت این نوع اقامت نیز اقدام کنید.

برای دریافت اقامت دائم شما باید معمولا سه سال از پنج سال اقامت خود در کشور مورد نظر ساکن باشید. و در صورتی که یک سال پیش از درخواست اقامت خود اقدام کنید می توانید اقامت دائم کشور محل اقامت خود را نیز بدست آورید.

در بسیاری از کشور های جهان داشتن مدرک زبان، تجربه و مهارت کاری در کنار تمکن مالی و بیمه درمانی شرایط اصلی در دریافت مهاجرت کاری است. در کشور هایی مانند آلمان و کانادا نیز برای دریافت ویزای کار شما باید حداقل مدرک دیپلم را داشته باشید.

بهترین کشور برای دریافت اقامت کاری آلمان و کانادا و استرالیا می باشد.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن